Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Košice 1945. Setkání armádního generála Ludvíka Svobody s prezidentem československé republiky Eduardem Benešem. Jsou mu vytýkány obrovské ztráty v karpatsko-dukelské operaci. V jeho vzpomínkách ožívají události od začátku až do konce této krvavé a náročné operace, při níž byli obrovské ztráty na všech stranách, jejímž výsledkem byl vstup a začátek osvobozování naší republiky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

Ioannes 

všechny recenze uživatele

Styl nevypadá jako dramatické umění,nýbrž jako hraný dokument skutečných událostí. Je to plné patosu (např. scéna, jak dva mladí českoslovenští spojaři jsou zraněni, jeden je v bezvědomí, druhý leží na zemi se zraněnou paží a i v tomto stavu zastřelí tuším 12 "fašistou" a nakonec oba zachrání chrabrá hlídka na koni chrabré Rudé armády, která je pochopitelně ihned navrhne na vyznamenání). Samozřejmě neschází komunistická agitace. Bojové scény jsou obstojné. Ve výsledku se na to dá koukat. ()

Udet 

všechny recenze uživatele

..sice dost přehnané, samo maximálně poplatné době vzniku, ale přesto docela koukatelné.. ..rozhodně lepší než ty megalomanské vávroviny nabité patosem. ..přestože byla Dukla ve skutečnosti jasným a ůděsně krvavým debaklem tak zde se jako již tradičně předkládá jako skvělé vítězství.. .. .i když- a docela se tomu divím- je zde i poukázáno na neschopnost čs. velitelů- jednotka si klidně staví most přímo před německými palebnými postaveními.. ..žádný průzkum, zajištění- a tak následuje nevyhnutelný masakr, který se ale přece jen nakonec změní ve vítězství, arci že pouze filmové.. Má to dobrý spád, výpravu i hudbu, takže za 3.. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Propaganda sa vo filme nedá prehliadnuť, hoci som sa maximálne snažil si ju odmyslieť, aby som sa mohol sústrediť na samotné filmové umenie. Aj desaťročia po vojne bolo nutné vtedajším divákom ospravedlňovať obrovské obete na Dukle formou hrdinstva bežných vojakov. Po filmárskej stránke film nie je zlý, hoci občas sa nad tým hrdinstvom zastavuje rozum, keď ťažko ranení vojaci kosia nepriateľa a polomŕtvi sa chcú okamžite vrátiť do boja. Oceňujem, že Rusi hovoria po rusky, Nemci po nemecky, Poliaci po poľsky, Slováci po slovensky a generál Svoboda po česky. Filmu kraľuje hudba Svetozára Stračinu - slovenského Zdeňka Lišku, a úvodným titulkom vojenský pochod Směr Praha! –––– A pamätajte: Buď Karpaty prejdeme, alebo na nich padneme! –––– My neustupujeme, my útočíme, to si pamatujte! Ustupovat musí nepřítel! Zalehnout a střilet po nepříteli! Vydržet a útočit! Na množství nehledět! –––– Jásno? – Vsjo jásno, továrišč maršal.–––– Kdyby nám bylo v 38. roce dovoleno republiku bránit, náš lid by se bil stejně statečně a za pomoci rudé armády by svou republiku ubránil. ()

arcticsky odpad!

všechny recenze uživatele

No jo - začátek "padesátek" a pak 70 léta. Nejhorší období našeho filmu. Těch natočených hovadin! Zde ani nelze udělit jeden ušmudlaný bodík za některé oblíbené herce a defilující techniku. Protože jak tam někdo otevře hubu, tak mele takové ahistorické a zfalšované voloviny až je z toho jednomu blbě. ()

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Ladislav Chudik ako general Svoboda, zahral to presvedcivo, ved je to pan herec. Vo filme ospevuju obcas komunizmus a tiez Sovietsky Zvaz, co len poukazuje, ze v tej dobe, ked vznikol tento film, to bolo samozrejme. Dnes to uz vyznie komicky. Dej filmu sa zaobera o dosiahnutie hranic do Ceskoslovenska a to konkretne o Dukliansky priesmyk. Co sa tyka samotnych bojov, tak to zas nebolo na super urovni ako by som chcel vidiet. Vyzeralo to tak bez stavy, ako odstaveny pomaranc:) Bojov tam bolo celkom dost, ale boli nejake nudne, aj ked tam dost ukazovali tanky aj z jednej aj z druhej strany. Aj umieranie vojakov bolo nepresvedcive a v niektorych situaciach aj komicke. Ani zabery kamery neboli moc ukazane, co sa deje na bojisku. Vzdy to boli take nezaujimave sceny, kde ani poriadne neukazovali ako proti sebe bojuju dve znepriatelene strany. Raz ukazali Nemcov ako bojuju proti Cechoslovakom a druhyraz zas opacne, ale skoro nikdy obidve strany naraz v jednom zabere. A ked uz to ukazali, tak len nejako odflaknuto, co mi dost vadilo. Vsetky tankove suboje boli ako na vlas podobne a vzdy vybuchovali na rovnakom mieste. Skoda, ze reziser nepouzil do filmu viac samostatnych bojov s par vojakmi, ako bol ten nemecky bunker na cs-pl hranici, aj ked toto dobijanie bunkru nebolo vobec narocne. Videl som aj lepsie filmy z domacej produkcie ako je tento. Je to celkom slusny pokus o prevedenie filmu do druhej svetovej vojny. ()

Zajímavosti (3)

  • Časti Duklianskeho priesmyku boli natáčané na delostreleckej streľnici na Záhorí. (andykovac)
  • Film bol nakrútený v spolupráci s jednotkami východného vojenského okruhu ČSĽA. (Autogram)

Reklama

Reklama