Reklama

Reklama

Bouřlivá dvacátá léta

  • Česko Bouřlivá léta (více)
Trailer
Akční / Drama / Film-Noir / Krimi / Thriller
USA, 1939, 106 min

Režie:

Raoul Walsh

Kamera:

Ernest Haller

Hrají:

James Cagney, Priscilla Lane, Humphrey Bogart, Gladys George, Jeffrey Lynn, Frank McHugh, Paul Kelly, Elisabeth Risdon, Edward Keane, Joe Sawyer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Éra prohibice nebyla nikdy bouřlivější než v této kronice podsvětí, která ožívá v dynamické režii Raoula Walshe. Na pozadí téměř zpravodajských záběrů a vyprávění sleduje život nezaměstnaného válečného veterána Eddieho Bartletta (James Cagney), který se stává pašerákem alkoholu a namísto bitev se zabývá lahvemi. Jenomže bitvám se Eddie stejně nevyhne – čekají na něj uvnitř i za hranicemi jeho rostoucího impéria. Na jedné straně musí čelit teritoriálním sporům a krvavému vyřizování účtů, na straně druhé zradě svého společníka (Humphrey Bogart). Dalšího gangstera měl Cagney hrát až o deset let později (Bílý žár), v době, kdy už se gangsterské filmy stávaly vzácností. "Bejvalo to velký zvíře,” říká ve finále Panama Smith (Gladys George), když komentuje Bartlettův odchod... a signalizuje tak zároveň konec hollywoodského zájmu o gangsterský film. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (49)

genetique 

všechny recenze uživatele

Dojmy z filmu zráža na kolená fakt, že momentálne sledujem tento seriál, ktorý zobrazuje prakticky identické obdobie, gangsterské pletky počas prohibície a vzostup a pád samozvaných pánov mesta. Na tú dobu mohlo ísť o podobne prevratný masterpiece, akým je v súčasnosti spomínaný seriál, dnes už to neni tak úderné a hodnoverné, divácky pútavé tak ostávajú už len herecké výkony, slušná atmosféra a celkom svižné tempo. Príbeh už spadá do kategórie naivných, dialógy tiež neohromia a záver ma tiež neknokautoval. 60%. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tohle je vlastně takový hraný dokument o historii prohibice. Mám tyhle gangsterky zachycující tyto vpravdě bouřlivá léta docela rád i když zastávám názor, že nejlepší z toho co jsem zatím viděl je Scarface, ale tenhle film má taky něco do sebe. I zde sledujeme příběh týpka co to z malý ryby dotáhne až mezi prominentní gangstery. Dění ve filmu pak čas od času a někdy docela zábavně protne hlas vyprávěče který nám zprostředkovává jak, že to přesně bylo. Nemá to žádný závratný tempo, ale nenudí to. Nicméně 4* nedám kvůli hlavnímu představiteli. Cagney si mě nezískal v předchozím Veřejném nepříteli a nezískal si mě ani zde, takže nakonec 65% ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Máte-li slabost pro období prohibice, mafiánské kruhy, přestřelky, dobrodružství a neodradí vás pomalá auta podivných tvarů, máte šanci zhlédnout film s velkým F, který i přesto, že se do něj zahryzl zub času, zůstává stále nadprůměrnou podívanou rekapitulující kriminální živly ve 20. letech. Vynikající herecké výkony ze strany Jamese Cagneyho a Humphreyho Bogarta. K páté hvězdičce chybí snad jen trochu svižnější tempo. ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"I'M GONNA HAVE A SWELL LAW OFFICE IN THE WOOLWORTH BUILDING. HAVE IT ALL PICKED OUT, ON THE 28TH FLOOR. CAN SEE THE WHOLE CITY: THE BAY, BROOKLYN..." ------------ Sú iba tri filmy, v ktorých sa spoločne pred kameru postavili dve legendy zlatej éry Hollywoodu - božský James Cagney a ešte o čosi geniálnejší Humphrey Bogart. Po westerne The Oklahoma Kid a vynikajúcom Angels with Dirty Faces bola na rade táto skvostná gangsterka, ktorá je aj napriek svojim nesporným kvalitám stále len predjedlom k vrcholu žánru - White Heat. Herecké výkony týchto dvoch velikánov mohli byť ukočírované len ďalším velikánom, a preto sa o réžiu postaral Raoul Walsh. Pre milovníka žánru sa jedná o bezpodmienečnú povinnosť. Už teraz sa teším na opakované zhliadnutie. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Tenhle film má scorsesovské tempo ( mimo jiné vás na bonusech nemine ani jeho komentář ), perfektního Jamese Cagneyho ( ten chlapík dokáže přepínat mezi úsměvem a zdrcujícím pohledem stejně dobře jako Joe Pesci ), přesné vykreslení doby pomocí úderných "novinářských" montáží ( Občan Kane ) a silnou zápletku o přátelství a o tom, že časy se mění a jednou jsi dole a jednou nahoře. 90%. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (5)

  • Příběh hlavního hrdiny byl inspirován kariérou Larryho Faye. Postava Panamy Smith je pak částečně založena na kariéře herečky a hostitelky nočního klubu Texas Guinan. (Monco)

Reklama

Reklama