Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

Trailer

Aky

Velice zajímavý námět, ale realizaci podle mého dojmu chyběl hlubší ponor. Napětí, jak to dopadne, když se človíček z ulice pustí do souboje s gigantem, je sice nosným prvkem, ale přece jen bych čekal o téhle situaci něco hlubších myšlenek, pár vtipných nebo mrazivých dialogů... zkrátka větší nebo snad pocitvější popřemýšlení o tom, v čem vlastně zajímavost takového střetu vězí. ()

LiborGondek

Bojoval o to, co je správné, nikoli snadné. Obětoval tomu značnou část svého života, přišel o rodinu, přesto nepolevil a nakonec také vyhrál. Správná otázka je, zeptáme li se, zda to bylo vítězství pro něho. Pravděpodobně to bylo vítězství nejen pro něho, ale zároveň pro všechny, kteří se kdy ocitli v podobné situaci. Nemám nejmenší pochyby o tom, že stejně, jako tehdy postupoval Ford, postupují nadnárodní společnosti do dnes. Díky takovým lidem, jako byl doktor Kearns, čas od času někdo vrátí tyto podniky zpět do reality, kde si prostě nemohou dělat vše, co si zamanou. 80% ()

filmharmony

Příliš americký sen. Ten kdo se nedá, tomu právo nakonec dá za pravdu. Příběh sám je silný. Přesto mi něco nesedělo. Příliš mnoho patosu? Prostředky sdělování. Filmový výprodej. Prilis mnoho nevyužitých možností, hluchá mista, snadno odhadnutelné. Úctyhodná je trpělivost a neústupnost hlavní postavy (až protivná), pěkné jsou scény u soudu a naivita vlastní obhajoby bez znalostí, jak to chodí. To, že na sebe film zdaleka nevydělal je ale škoda. ()

V.Silver

Ti opravdu inteligentní lidé jsou většinou právě kvůli své inteligenci v běžném životě "nepoužitelní". Trochu o tom něco vím z vlastní zkušenosti :) Možná právě proto jsem se s příběhem Roberta Kearna, mimochodem skvěle ztvárněným Gregem Kinnearem, mohl identifikovat. Fandil jsem mu a mrzelo mě jediné - že na svou spravedlnost musel čekat tak dlouho. Na filmu mi proto vadilo, že se tam nakonec nijak nesečetlo, kolik let vlastně procesy strávil a musel jsem si najít na internetu, za jak dlouho dostal své odškodné. Každopádně natočené i zahrané to bylo velice přesvědčivě, napsané to taky nebylo zle... 75% :) ()

Pavlínka9

Tento film je podle mě o veliké zatvrzelosti, zarputilosti, tvrdohlavosti a boji za vlastní názor. Nicméně nic spešl v něm úplně nevidím...a pak si vždy zase vzpomenu na tu větu předtím a říkám si, jak bych se zachovala já - nechala bych to být? Aby si velký korporát převzal slávu za něco, co nevymyslel a "malý" vynálze "ostrouhá"? A v tom je právě asi ta síla toho filmu! Protože je dobře, že si šel za svým, to jo, ale ztratit tolik let života, ženu, "zdravý rozum" ...Já vám nevím. Herecky skvělé - bavil mě Kinnear a Mulroney, ale úplně paf jsem z toho nebyla... ()

• V průběhu několika let Robert Kearns dostal mnoho nabídek z Hollywoodu, které ale odmítl, jelikož žádné nevěřil natolik, že by jeho příběh vyprávěla správně. Nakonec ho přesvědčila až nabídka režiséra Marca Abrahama a jeho slib na omezení se pouze na skutečnost Film byl tak zpracován do detailů dle reality. (PATTXA)
  • Marc Abraham požádal Grega Kinneara, aby kvůli roli Roberta Kearnse přibral 10kg. (D3VIL)
  • Film byl natáčen v lokacích Toronta. Mnoho z nich našel plánovač filmařských lokací pomocí aplikace Google Earth. (PATTXA)