Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

Trailer

Blizzard

Tento film není vůbec dokonalý, má i několik hluchých míst, ale je dalším ztělesněním boje Davida a Goliáše. Ať už jsou to velké firmy či nadnárodní korporace, tyto společnosti jsou zkrátka tak velké a mocné, že si mohou dovolit ledacos. V mnoha případech takto konají dokonce ve vší počestnosti, legálnosti, s úsměvem na rtech a přitom všem tečou mnohamiliónové obnosy do kapes právníku, manažerů a dalších pochybných existencí ochraňující tyto molochy. Toť menší agitka. Flash of Genius je jeden dlouhý boj. Boj za pravdu a uznání. Dvanáctiletá honba za vítězstvím nad lží a hamižností vzala Robertu Kearnovi kus života. To jestli nakonec vyhrál nebo ne je sice známá věc, kterou ale není třeba zbytečně vytahovat na povrch. Důležitější je spíše to, že vytrval až do úplného konce a ani za ty dlouhá léta se nenechal gigantem, proti kterému v té době stál, srazit na kolena a to i přesto, že byl jen obyčejným univerzitním profesorem. (7/10) ()

dobytek

Stěrače stírají, ostřikovače stříkají, klakson troubí... Akorát je blbý, že ty stěrače stírají stále stejnou rychlostí. Tak si s tim jeden vysokoškolskej profesor začne trochu lámat hlavu a vymyslí cyklovač. Vůbec jsem do teď netušil, že k vynálezu cyklovače svěračů se váže takovejhle příběh. Tak jsem se aspoň dozvěděl zase něco novýho. Jinak ovšem tohle soudní drama celkem v ničem nevybočuje z průměru. Stačí vidět jednou... ()

genetique

Konečne viem akú cestu má za sebou prístroj, ktorý po posunutí páčky pod volantom uvedie do pohybu intervalový stierač, "žmurkajúce oko". Boj o nespravodlivosti voči človeku, ktorému bola odopretá podstata jeho životného diela. Na podobnú tému už som videl nejeden film, ale keď sa natočí s takou poctivosťou a zahrá s ešte väčšou, tak nie je čo riešiť. Navyše pre tento typ filmov mám veľkú slabosť. 90%. ()

larelay

Tento film je o neuveritelnej sile vole, o boji za spravodlivost, ale najma o rodinnej sudrznosti. So zatajenym dychom som sledovala, ako cely pribeh dopadne, zatinala som paste, drzala som palce, nenavidela obrovske korporatne koncerny z toho, ako sa snazia zarobit na nevinnych ludoch, ale najma som verila, ze vsetko dobre dopadne a ze spravodlivost zvitazi... Ach, ako ja milujem tieto sentimentalne chvilky, ktore pridu vzdy, ako dopozeram film podla skutocnej udalosti. Vrelo odporucam. PS: Greg podal asi jeden zo svojich najlepsich doterajsich vykonov a nadherna Lauren mu zdatne sekundovala. Bravo. ()

*CARNIFEX*

Róbert Kearn sa 12 rokov súdil s automobilovým gigantom Ford o patent stieračov pracujúcich v intervalovom režime. Kvôli súdnemu procesu, ktorý "nemal šancu" vyhrať takmer prišiel o rodinu. Snímok ponúka pohľad na nerovný súboj, kde dostáva spravedlnosť zadosťučinenie. Aká je tá Amerika krásna, ľud spravodliví - no Boh jej žehnaj! Popravde k hodnoteniu štyroch hviezd som sa musel doslovne dokopať (možno to aj zmením). Napriek tomu, že právnické filmy patria medzi moje najobľúbenejšie, "Flash of Genius" disponuje niekoľkými fakt hluchými pasážami, ktoré pomerne dosť nudili. Dramatický prvok sa dostavil až v samom závere, čo je na tento druh spracovania sakramentsky málo. No nič to - hlavne že sme "vyhrali"! ()

• V průběhu několika let Robert Kearns dostal mnoho nabídek z Hollywoodu, které ale odmítl, jelikož žádné nevěřil natolik, že by jeho příběh vyprávěla správně. Nakonec ho přesvědčila až nabídka režiséra Marca Abrahama a jeho slib na omezení se pouze na skutečnost Film byl tak zpracován do detailů dle reality. (PATTXA)
  • Alan Alda natáčel pouhé dva dny. (PATTXA)
  • Sepisování příběhu trvalo dlouhých 9 let, při kterých se dohledávala veškerá fakta k celé události tak, aby byla zachována autenticita. (PATTXA)