Boj o patent

Nápad za milión

Flash of Genius

Drama / Životopisný

Kanada / USA, 2008, 119 min

Jedna báseň, nie po kvalitatívnej ale po tej významovej stránke. "Based on true story" niekedy poškodí, tentokrát dopomohlo k ešte silnejšiemu poznaniu, že za spravodlivosť sa oplatí bojovať aj keď Vám do cesty padajú polená a protivník používa všetku svoju moc k tomu, aby zvíťazil. Férovo alebo neférovo, je mu to jedno. Greg Kinnear (jeden z jeho najlepších výkonov) ako Dr. Robert Kearn zvádza dlhoročný súboj s koncernom Ford o svoj vynález, ktorý ovplyvnil autá po celom svete. Neprestajne súperí na úkor zdravia, priateľov, neskôr rodiny, ignoruje finančné vyrovnania, ide si za tým podstatným - za pravdou! Otázkou zostáva, či sa mu ju podarí docieliť, kto ho v tom podporí a kto nie. "Flash Of Genius" netiká presne ako švajčiarske hodinky, no vykladá úprimný príbeh o slove začínajúcom na "S". V dnešnej dobe je jej strašne málo, o to krajšie vidieť niekoho, kto za ňu vytrvale bojuje...(28.5.2009)

Celkom rád som si pozrel životopisný film o človeku, ktorý sa nenechal okradnúť, i keď mu boj s gigantom vzal aj to málo, čo dovtedy mal. Je veľmi málo ľudí, ktorí sa nedajú zlákať odškodným a bojujú o spravodlivosť. Pred 50 rokmi bol aj v Československu nakrútený film podľa novely Lenky Haškovej (Obžalovaný), v závere ktorého hlavný hrdina odmieta kompromisný rozsudok. Film, ako Boj o patent musí mať šťastný koniec, inak by sa nenaplnil hlavný zmysel jeho nakrútenia - povzbudiť tých, ktorí sa v obdobnej situácii nevedia rozhodnúť, či je lepší vrabec v hrsti alebo holub na streche. Príbeh je to samozrejme pekný, aj keď to 12-ročné martýrium bolo ukázané dosť jednostranne a existenčné problémy početnej rodiny boli prakticky zamlčané. Troma hviezdičkami ho hodnotím preto, že toto je filmová a nie príbehová databáza. A z filmového hľadiska nepovažujem Boj o patent za mimoriadny, ale ľahko nadpriemerný film.(31.8.2013)

Kde je vôla, vnútorná sila, trpezlivosť a túžba po spravodlivosti, tam sa dá popasovať aj s priemyselným gigantom. Ďalší krásny filmový príklad toho, že aj na pohľad malý človiečik môže poraziť veľkého Goliáša. Celý čas som obdivoval tú buldočiu zaťatosť a vieru, že nakoniec predsa len pravda zvíťazí. Pekný film. 80/100(28.8.2014)

Příliš americký sen. Ten kdo se nedá, tomu právo nakonec dá za pravdu. Příběh sám je silný. Přesto mi něco nesedělo. Příliš mnoho patosu? Prostředky sdělování. Filmový výprodej. Prilis mnoho nevyužitých možností, hluchá mista, snadno odhadnutelné. Úctyhodná je trpělivost a neústupnost hlavní postavy (až protivná), pěkné jsou scény u soudu a naivita vlastní obhajoby bez znalostí, jak to chodí. To, že na sebe film zdaleka nevydělal je ale škoda.(14.10.2013)

Tenhle film je především až moc dlouhej, zbytečně se natahuje zejména první půlka, kde se v podstatě nic moc neděje, jenom se seznamujeme s problémem. Každopádně zápletka je úplně jednoduchá, hlavní hrdina je vyobrazenej jako vědátorskej jeliman (možná takovej byl i ve skutečnosti, nevím, ale nepůsobí to úplně dobře). Lepší je potom druhá půlka, kde už se pomalu dostáváme k soudu a k řešení situace, i když i tam to má určitý rezervy, přišlo mně, že tam nezazní zásadní věci z celýho konfliktu. Jinak jsem toto neznal, nevěděl jsem, že se něco takovýho stalo, ovšem na druhou stranu se to děje běžně, jak v tom neumíte chodit, vždycky vás někdo ojebe. Bohužel...(11.8.2018)

• - Sepisování příběhu trvalo dlouhých 9 let, při kterých se dohledávala veškerá fakta k celé události tak, aby byla zachována autenticita. (PATTXA)

• - Marc Abraham požádal Grega Kinneara, aby kvůli roli Roberta Kearnse přibral 10kg. (D3VIL)

• - Alan Alda natáčel pouhé dva dny. (PATTXA)