poster

Boj o patent

 • USA

  Flash of Genius

 • Slovensko

  Nápad za milión

 • Velká Británie

  Flash of Genius

Drama / Životopisný

Kanada / USA, 2008, 119 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Peiper2
  ****

  Zajímavý film podle skutečné události o bitvě "Davida a Goliáše" neboli vynálezce Robert Kearn proti automobilce Ford, která zneužila jeho patent na intervalové stěrače. Snímek určitě stojí za shlednutí, i když podobných filmů (a pravděpodobně i lepších viz. Vyvolávač deště). Vidím to na velmi silných 70%.(12.10.2009)

 • F.man
  ***

  Je "fajn" mít své zásady, je "fajn" bojovat za pravdu a je každopádně "fajn" nenechat se vykořisťovat nadnárodní korporací. Je taky docela "fajn" koukat na Flash of Genius. On je to totiž vážně "fajn" precizní snímek, který k případu Bob Kearns versus Ford přistupuje věrností historického přepisu. Možná proto už ale není tak "fajn" fakt, že vším tím precizním realismem se vytratilo nějaké "filmové" (ne příběhové) pojítko. Jasně, dívá se na to dobře, ale k vyššímu hodnocení to chtělo něco více, než jen natočení biografického snímku. Každopádně film stojící za zhlédnutí... Vážně "fajn".(26.5.2009)

 • majo25
  ****

  Filmov, ktoré sú postavené na boji Dávida s Goliášom je veľmi veľa; tých, ktoré sú podľa skutočného príbehu už menej. Boj o patent, ako už názov sám jasne napovedá, je zameraný hlavne na spravodlivosť v demokratickej spoločnosti. Takej spoločnosti, kde sa dokonca sama obeť môže hájiť a na moje prekvapenie aj vyhrať. Súd vo filme je postavený skôr pre diváka ako podľa reálií. Inak by sme sa na súde nedozvedali pochyby o samej podstate patentu ako takého, naviac, ak sa jednalo o patentový súd. Jasné, divák sa skôr sústredí na to, o akú drobnosť sa vedú spory a súdy a z nich vyplývajúce paranoie, ztraty blízkych a tiež ztrata zdravého úsudku. A ako dokáže takáto drobnosť pohltiť jedinca, ktorý tým riskuje takmer všetko.(9.7.2015)

 • Slartibarkfast
  ****

  Profesor Robert Kearn se postavil gigantu, který mu ukradl nápad. Ne pro peníze, ale z principu. Skutečně silné drama podle skutečné události, které rozhodně neurazí, ač laděno v komorní atmosféře, a ze kterého dost silně kouká nízký rozpočet. Přesto musím vyzdvihnout především Grega Kinneara, který se role zhostil nadmíru dobře a naprosto uvěřitelně. Rozhodně stojí alespoň za zhlédnutí. 70%(28.11.2014)

 • LiborGondek
  ****

  Bojoval o to, co je správné, nikoli snadné. Obětoval tomu značnou část svého života, přišel o rodinu, přesto nepolevil a nakonec také vyhrál. Správná otázka je, zeptáme li se, zda to bylo vítězství pro něho. Pravděpodobně to bylo vítězství nejen pro něho, ale zároveň pro všechny, kteří se kdy ocitli v podobné situaci. Nemám nejmenší pochyby o tom, že stejně, jako tehdy postupoval Ford, postupují nadnárodní společnosti do dnes. Díky takovým lidem, jako byl doktor Kearns, čas od času někdo vrátí tyto podniky zpět do reality, kde si prostě nemohou dělat vše, co si zamanou. 80%(24.2.2016)

 • - Nejstarší syn Dennis, který při studiu svému otci pomáhal při soudním procesu, se stal právníkem. (PATTXA)

 • - Pro zachování autenticityi byla při filmování využívána i originální soudní dokumentace, rodinné fotografie a domácí video. (PATTXA)

 • - Marc Abraham požádal Grega Kinneara, aby kvůli roli Roberta Kearnse přibral 10kg. (D3VIL)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace