Boj o patent

Nápad za milión

Flash of Genius

Drama / Životopisný

Kanada / USA, 2008, 119 min

Velice silný film o tom jak může být pro někoho šílené se postavit korporaci Ford Motors v boji o patent na stěrač s intervalovým stíráním. Samotná vynálezkyně stěrače na rozdíl od Boba Kearnse umřela v chudobě a bez uznání. Dnes si málokdo dokáže představit, že by měl v hustém dešti každou chvilku šahat na páku ovládání stěrače a využívá intervalové stírání pro zlepšení svého komfortu během jízdy.(14.11.2013)

Tento film má klasickou hollywoodskou zápletku: člověk bojuje o spravedlnost a přesto, že je jeho soupeř mnohem silnější, boj nevzdává a nakonec "samozřejmě" vyhraje. V tomto případě bojuje vynálezce Bob Kearns o uznání svých vynálezů (patentů) a pohledávek proti společnosti Ford Motor Company. Právě takové příběhy má Hollywood moc rád a co si budem něco nalhávat, i my sami se chceme někdy hezky naštvat a fandit outsiderovi. Očištění nakonec přijde, takže jsme spokojeni a můžeme klidně spát, protože ten svět vlastně zas až tak krutý a nespravedlivý není. 73% hvězdiček(18.8.2009)

Jedna báseň, nie po kvalitatívnej ale po tej významovej stránke. "Based on true story" niekedy poškodí, tentokrát dopomohlo k ešte silnejšiemu poznaniu, že za spravodlivosť sa oplatí bojovať aj keď Vám do cesty padajú polená a protivník používa všetku svoju moc k tomu, aby zvíťazil. Férovo alebo neférovo, je mu to jedno. Greg Kinnear (jeden z jeho najlepších výkonov) ako Dr. Robert Kearn zvádza dlhoročný súboj s koncernom Ford o svoj vynález, ktorý ovplyvnil autá po celom svete. Neprestajne súperí na úkor zdravia, priateľov, neskôr rodiny, ignoruje finančné vyrovnania, ide si za tým podstatným - za pravdou! Otázkou zostáva, či sa mu ju podarí docieliť, kto ho v tom podporí a kto nie. "Flash Of Genius" netiká presne ako švajčiarske hodinky, no vykladá úprimný príbeh o slove začínajúcom na "S". V dnešnej dobe je jej strašne málo, o to krajšie vidieť niekoho, kto za ňu vytrvale bojuje...(28.5.2009)

Kde je vôla, vnútorná sila, trpezlivosť a túžba po spravodlivosti, tam sa dá popasovať aj s priemyselným gigantom. Ďalší krásny filmový príklad toho, že aj na pohľad malý človiečik môže poraziť veľkého Goliáša. Celý čas som obdivoval tú buldočiu zaťatosť a vieru, že nakoniec predsa len pravda zvíťazí. Pekný film. 80/100(28.8.2014)

,,Pre toho barmana je to len obyčajný stierač,ale pre mňa je to Mona Lisa."Profesor Robert Kearn je cieľavedomý,húževnatý muž,ktorý sa neuspokojí z finančným vyrovnaním (hocikto iný by sa na tak vysokú cenu ulakomil),ale jemu ide predovšetkým o spravodlivosť a správnu vec.Neprestáva ma udivovať ako veľké korporácie dokážu strhnúť na seba všetku pozornosť,ukradnúť patent (tak isto to bolo aj pri Zuckerbergovom Facebook-u) a vylízať celú smotanu a ešte navyše vykorčuľovať z toho celého ako víťazi.Špinavé zákulisie mocných gigantov,ktoré by išli aj cez mrtvoly len,aby dosiahli svoje.U tohto neviem či je lepšie cúvnuť a dať ruky preč,alebo sa ,,biť až do krvi".Vynálezca Robert Kearn sa bil až do konca a zvíťazil.Neviem ako teraz,ale spravodlivosť v justícii vtedy ešte existovala.Prečo nedať tomuto plný počet.(14.12.2014)

• - Sepisování příběhu trvalo dlouhých 9 let, při kterých se dohledávala veškerá fakta k celé události tak, aby byla zachována autenticita. (PATTXA)

• - V dnešní době má stěrače, které vynalezl Bob Kearns, přes 150 milionů aut. (D3VIL)

• - Pro zachování autenticityi byla při filmování využívána i originální soudní dokumentace, rodinné fotografie a domácí video. (PATTXA)