Boj o patent

Nápad za milión

Flash of Genius

Drama / Životopisný

Kanada / USA, 2008, 119 min

Boj Davida s Goliášem poxté. V tomto případě jde o uznání autorství intervalových stěračů. Greg Kinnear tady hraje vynálezce, kterému Ford ukradne patent a on se rozhodne domoci se svých práv skrze soudní proces. nezajímá ho finanční vyrovnání. Jde mu jen o to, aby bylo veřejně řečeno, že autorem patentu je on a že byl Fordem podveden. A právě ta umanotost na mě občas působila až protivně a to, jak jde Kearns přes mrtvoly, v tomto případě se jedná o jeho rodinu, mi přišlo celkem na palici. Zejména ve chvíli, kdy chtějí zástupci automobilky vše smáznout víc než tučným vyrovnáním. A vlastně ani to, co předcházelo sporu mě nijak nechytlo za srdce. Místy jsem se i nudil. Vše vyrovnal až samotný soudní proces, kterému byl díky Bohu věnován velký prostor. Sice se tu tvůrci nevyhnuli tradičním americkým klišé proslovům, které do hollywoodského filmového soudnictví neodmyslitelně patří, ale i tak jsem hlavnímu hrdinovi držel palce, aby svůj boj dovedl do zdárného konce. Takže konečný dojem je pozitivní, ale tady víc než kdy jindy platí, že to mohlo být lepší. 65%(19.9.2014)

Konečne viem akú cestu má za sebou prístroj, ktorý po posunutí páčky pod volantom uvedie do pohybu intervalový stierač, "žmurkajúce oko". Boj o nespravodlivosti voči človeku, ktorému bola odopretá podstata jeho životného diela. Na podobnú tému už som videl nejeden film, ale keď sa natočí s takou poctivosťou a zahrá s ešte väčšou, tak nie je čo riešiť. Navyše pre tento typ filmov mám veľkú slabosť. 90%.(14.1.2010)

Ti opravdu inteligentní lidé jsou většinou právě kvůli své inteligenci v běžném životě "nepoužitelní". Trochu o tom něco vím z vlastní zkušenosti :) Možná právě proto jsem se s příběhem Roberta Kearna, mimochodem skvěle ztvárněným Gregem Kinnearem, mohl identifikovat. Fandil jsem mu a mrzelo mě jediné - že na svou spravedlnost musel čekat tak dlouho. Na filmu mi proto vadilo, že se tam nakonec nijak nesečetlo, kolik let vlastně procesy strávil a musel jsem si najít na internetu, za jak dlouho dostal své odškodné. Každopádně natočené i zahrané to bylo velice přesvědčivě, napsané to taky nebylo zle... 75% :)(27.1.2013)

Boj o uznání patentu na cyklovač stěračů, to zní vzrušivě jako četba etikety na zavařovačce od okurek, a přesto, má to cosi do sebe. Příběh podle skutečných událostí má velmi civilní pojetí, se ždímáním emocí to nepřehání a stejně tak přistupuje k soudním tahanicím, které mohly z "pouhého" zadostiučinění vypěstovat úplný triumf vůle, leč nestalo se. Skutečný Robert Kearns to ale prý takto chtěl, aby to bylo co nejreálnější a to se myslím povedlo. 75%(27.8.2018)

Bojoval o to, co je správné, nikoli snadné. Obětoval tomu značnou část svého života, přišel o rodinu, přesto nepolevil a nakonec také vyhrál. Správná otázka je, zeptáme li se, zda to bylo vítězství pro něho. Pravděpodobně to bylo vítězství nejen pro něho, ale zároveň pro všechny, kteří se kdy ocitli v podobné situaci. Nemám nejmenší pochyby o tom, že stejně, jako tehdy postupoval Ford, postupují nadnárodní společnosti do dnes. Díky takovým lidem, jako byl doktor Kearns, čas od času někdo vrátí tyto podniky zpět do reality, kde si prostě nemohou dělat vše, co si zamanou. 80%(24.2.2016)

• - V dnešní době má stěrače, které vynalezl Bob Kearns, přes 150 milionů aut. (D3VIL)

• - Nejstarší syn Dennis, který při studiu svému otci pomáhal při soudním procesu, se stal právníkem. (PATTXA)

• - Sepisování příběhu trvalo dlouhých 9 let, při kterých se dohledávala veškerá fakta k celé události tak, aby byla zachována autenticita. (PATTXA)