Boj o patent

Nápad za milión

Flash of Genius

Drama / Životopisný

USA, 2008, 119 min

Zajímavý a poutavý snímek o boji malého člověka o jeho velký nápad. Výborné herecké obsazení a slušnou výpravu mírně kazí vlažná režie.(19.9.2012)

G. Kinner nepatrí k hercom, ktorých vyhľadávam, ale jeho nový(pre mňa) film však stojí za pozornosť. Príbeh človeka, ktorý vynašiel premenlivý chod stieračov a jeho boj s automobilkou Ford, ktorá mu nápad ukradla, dáva možnosť nahliadnuť na súdny systém v USA trochu inak, ako ho poznáme. Túto krajinu neobmedzených možností poznáme z mnohých medializovaných prípadov, kde ten či onen vydoloval zo zažalovaných neskutočné prachy. Tu bojuje bežný človek s obrovskou a silnou firmou Ford. Spor a hlavne príprava naň sa ťahá dlhé roky, čo dosť pripomenie i naše súdnictvo. Jeho výsledok už nie. Privítal by som trochu viac priestoru tomu, ako mu spor a ťahanice rozložili rodinu. Scény zo súdnej siene sú veľmi zaujímavé a najviac mi utkvie v pamäti scéna prirovnania zloženia systému stierača ku knihe Ch. Dickensa - "Len tie slová zoradil v správnom poradí..." Vedel by som vymenovať niekoľko vecí, ktoré sa mi na USA nepáčia, ale tá vymožiteľnosť práva a nepodplatiteľnosť poroty to im teda závidím, zvlášť pri pohľade na naše súdnictvo, z ktorého sa mi robí zle...80%.(27.12.2013)

Nejvíc mě to bavilo u soudu, což teda nebyla zvlášť dlouhá část, ale nějakou dobu už to je, co jsem viděl ve filmu tohle mé oblíbené prostředí, takže jsem si to užil. Líbil se mi Kinnear, hrál všechny fáze hlavní postavy přesvědčivě a vyváženě a tím pádem snímku dost pomohl, protože na ústřední osobě všechno stojí. 70 % Oblíbená část- pointa se slovy v knize(22.10.2012)

Možný spoiler. Případ jsem neznal tak jsem nečekal ani ten konec a byl jsem příjemně překvapen. Jde vidět, že i boj s korporacema, které vám ukradou váš vlastní nápad není předem prohraný. Robert Kearn obětoval kvůli případu několik let svého života, ale hlavně ztratil celou rodinu která mu nevěřila, že případ může vyhrát. Krásně natočené a docela i dojemné.(21.3.2010)

Boj Davida s Goliášem poxté. V tomto případě jde o uznání autorství intervalových stěračů. Greg Kinnear tady hraje vynálezce, kterému Ford ukradne patent a on se rozhodne domoci se svých práv skrze soudní proces. nezajímá ho finanční vyrovnání. Jde mu jen o to, aby bylo veřejně řečeno, že autorem patentu je on a že byl Fordem podveden. A právě ta umanotost na mě občas působila až protivně a to, jak jde Kearns přes mrtvoly, v tomto případě se jedná o jeho rodinu, mi přišlo celkem na palici. Zejména ve chvíli, kdy chtějí zástupci automobilky vše smáznout víc než tučným vyrovnáním. A vlastně ani to, co předcházelo sporu mě nijak nechytlo za srdce. Místy jsem se i nudil. Vše vyrovnal až samotný soudní proces, kterému byl díky Bohu věnován velký prostor. Sice se tu tvůrci nevyhnuli tradičním americkým klišé proslovům, které do hollywoodského filmového soudnictví neodmyslitelně patří, ale i tak jsem hlavnímu hrdinovi držel palce, aby svůj boj dovedl do zdárného konce. Takže konečný dojem je pozitivní, ale tady víc než kdy jindy platí, že to mohlo být lepší. 65%(19.9.2014)

• - Alan Alda natáčel pouhé dva dny. (PATTXA)

• - V průběhu několika let Robert Kearns dostal mnoho nabídek z Hollywoodu, které ale odmítl, jelikož žádné nevěřil natolik, že by jeho příběh vyprávěla správně. Nakonec ho přesvědčila až nabídka režiséra Marca Abrahama a jeho slib na omezení se pouze na skutečnost Film byl tak zpracován do detailů dle reality. (PATTXA)

• - V dnešní době má stěrače, které vynalezl Bob Kearns, přes 150 milionů aut. (D3VIL)