Hrdinou dodnes svěží filmové komedie Zdeňka Podskalského z roku 1959 je svobodný muž v nejlepších letech, úspěšný lékař a vědec, kolegy trochu zlomyslně přezdívaný doktor Faust. Zahleděný do své práce si nevšímá zájmu žen o svou osobu, nevidí úpornou snahu černovlasé ctitelky získat jeho přízeň. Psychické vyčerpání, shoda náhod a narážky na faustovskou minulost jeho pracovny jej dostanou až na pokraj zhroucení. Všude kolem sebe vidí ne mladou a žádostivou dívku, ale prohnanou Mefistofelu s jediným cílem – získat právo na jeho duši. S Mefistofelou se vydá na tajný výlet… (Česká televize)

Winster

Dokonalá komedie s tajemnou a mysteriózní zápletkou. Kdo by si nepřál bydlet ve Faustově domě ? Všeobecná nemocnice té doby :-) ()

PTuranyi

Výborná komédia. Hoci začiatok je skutočne dramaticky mefistofelovský po návšteve hradu sa schizofrénia rozplýva v záplave roztopašných situácií končiacich psychickým zrútením psychiatra. Jana Hlaváčová je roztomilá čertica, ktorá zvláda všetky polohy svojej diabolskej úlohy. Miroslav Horníček svojimi cholerickým scénami dokonale predvádza Faustovské rozpoltenie. Jiří Sovák, Vlastimil Brodský sú starí komici, ktorí ako duo nič nepokazia. ()

moriero

Přiznám se, že jsem si to pustil až díky medailonku na pohřbu paní Hlaváčové. A nelitoval jsem. Nadčasová svěží romantická komedie s - na tu dobu - úžasně provokativním námětem. A i název tomu sedl jak prdel na hrnec. Hlaváčová naprosto okouzlující čertice a Horníček jako dokonale chlapský protipól. 85%. ()

TommmyT

Tento film mam rád. Příjemná komedie s trochou nadpřirozena, která dýchne i na diváka. Hlavní role vybrané dobře. Hudba i kamera film ještě umocňují do svých kvalit. Za zmínku rozhodně stojí i to, že je film dobře okořeněn vedlejšími herci: Sovák, Brodský či Hrušínský. Celkově příjemná podívaná, která si čtyři hvězdičky rozhodně zaslouží. ()

Andy.222

To jak si s ním "Mefistofela" hraje jako kočka s myší, ďábelsky rafinovaně a přitom velice jemně a něžně je prostě úžasné. Já osobně mám nejraději scénu: "Přiznejte se, že byste byla nejraději, kdybych vás teď uškrtil." a ona mu s naprosto nevinným výrazem odpovídá: "To by mě od vás velice překvapilo." V té chvíli je jednoduše k pomilování :-) ()

evangelik

Dobrý. Jana Hlaváčová v roli jakéhosi "ducha" co se zjevuje jak a kde se mu zamane bez ohledu na fyzikální zákony. Z dnešního pohledu trochu "legrační" to JZD (zřejmě třídnímu nepříteli komunisty zabavený statek), v závodní jídelně a v nemocnici se kouří jao o závod... ()

Peabody

Já ten film mám prostě rád, myslím, že Zdeněk Podskalský tady a v Bílé paní dosáhl svých vrcholů, jinak jeho spíše kabaretní TV tvorbu moc nemiluji. Nicméně tyto dvě řekl bych hradní a mírně strašidelné příběhy vyhovují jeho stylu a režijně zvládl dobře vybrané herce výborně. Miroslav Horníček tady i v Smrti za oponou, kde hrál asi taky hlavní postavu, je sice pořád více Miroslavem Horníčkem než lékařem, stejně tak tam je to více MH než detektiv. Sovák s Brodským jsou v obou vynikající, Rudolf Hrušínský je v Bílé paní ještě lepší, ale dá se. A debutující Jana Hlaváčová je pro mne tím, co převažuje poslední  hvězdičku, protože Ireny Kačírkové je tam málo a Jiřiny Bohdalové - pro mne osobně je tam příliš.  Kdežto mladá dvacítka JH je k nakousnutí.  Tohle je prostě čistá situační komedie s hezkými hláškami - vždycky jsi říkal, že si mne nikdo normální nevezme, společenská kritika se nekoná, ale jako romkom mi to vyhovuje. A Pernštejn je krásný hrad. Zajímavé je, že o dva roky později natočená Spadla z měsíce je daleko budovatelštější, než tohle, opět jsou tam skvělí Brodský se Sovákem, ale ač je to natočeno v šedesátých letech, tak jsou to vyprávěním léta padesátá. Čím to je? ()

Holly_Molly

Fajnová komedie ve který se mísí specifickej Horníčkův humor s neméně specifickym humorem Sováka a Brodskýho a mystičnost Hlaváčový. Dobrej koktejl a dobrej film :-) ()

GeoGraph

Pěkná komedie plná sarkasmu, cynismu a kdoví čeho ještě. Skvěle hrající hlavní hrdinové. Na svou dobu pěkné exteriéry a kamera tak něják celkově. Škoda jen konce, který byl takový křečovitě plný samých klišé, která však v tehdejší době klišémi být nemusela (?). Milé překvapení v tvorbě z padesátých let. ()

Jasmín

Relativně pohodový film, který se z kraje klouzá po trochu depresivní lince, aby se v půli pěkně rozjasnil a stal se alespoň částečně slibovanou komedií. Já byl spokojen, Horníček, Sovák, Hrušínský i Brodský hráli výborně a mladá Hlaváčová nic nezkazila (bohužel není zrovna můj typ). ()

effulka_kebulka

Dobrá, vtipná komedie, při které si i divák začne možná trochu připadat jako schizofrenik. Tady se vyvedlo i herecké obsazení - především postava Jičího Sováka a Rudolfa Hrušínského perfektně doplňují oba hlavní protagonisty. A tahle první role se Janě Hlaváčové nad míru vyvedla. ()

Korra

Velmi příjemná komedie, která tak trochu v průběhu změní žánr a z koketování s nadpřirozenem se přesune k lidovějšímu humoru. Ale její první třetina je za plný počet. Jana Hlaváčová byla naprosto úžasně ďábelská a z celého hereckého ansáblu se mi její výkon zdál nejlepší, i když Rudolf Hrušínský měl taky silné momenty. Z filmu dýchá ještě jakési prvorepublikové kouzlo, doba buranského humoru rodiny Homolkových teprve přijde. ()

MrsAngel

Zajímavý námět, první půlka tajemná se sympatickou a půvabnou Janou Hlaváčovou. Druhá část, odehrávající se na vesnici, mě velmi bavila, a to hlavně zásluhou skvělých komiků Brodského, Sováka a Hrušínského. ()

honza.g

Podskalského humor je laskavý a přitom není laciný. Ale jen málo jeho filmů udělalo "dírku do světa" a tenhle není výjimkou. Příliš vězí v socialistických reáliích. Nicméně komu nevadí, ten si film užije i opakovaně. ()

PORTER44

Nejvíc mě v tom pobavil Brodský,Sovák scéna když zmatkujou kdo s kým byl vlastně na hradě hodně zábavná,chvílemi když horníček filozofuje trochu psycho ,Hlaváčové to dost sluší. ()