"Konečně můžu dát někomu přes hubu, a von nemá klíče!" Iritujícím způsobem satirická komedie, které jsou slova jako klišé či "závěrečné morální ponaučení" zcela lidská. Pardon, chtěl jsem samozřejmě říci cizí... ;-) Můj oblíbený styl humoru (konfrontace buranství a snobismu má nevyčerpatelný potenciál, viz třeba Chytilové Dědictví), chytrý scénář plný skvělých situací a kultovních hlášek a v neposlední řadě přehlídka dokonalých výkonů plejády legendárních herců. Zasloužená klasika, která navíc dobový režim spíš podvrací než omlouvá, podporuje či dokonce oslavuje. "Hernajs..." - "Hynais!" 80 %(7.11.2018)

Český fasádník vs česká kurva v realitě ČSSR. Nápad je to hezký, ty výstřelky z dobové reality a hudební vložky vytvářejí vysloveně dadaistickou koláž. Leč nebýt emeritního Oldřicha Nového a Jiřiny Šejbalové, která se ex post v zákulisí zamilovala do Menšíkova humoru, neocenila bych ani ty retro frky směrem na první republiku. "Hřešíš, hřešíš, hřešíš...!" #zlutelazne(25.7.2016)

Nejlepší film všech dob? Ale no tak, paní doktor. Konfrontace tří soudruhů a tří děvek je skutečně jedna z nejlegračnějších a nejcitovanějších scén na domácí půdě, ale někdy mě štvou určité pasáže z filmu, které si hledají cestu k tomuto finále. Klidně mě ukamenujte, ale někdy mi to přijde až moc soudružský. Ale ať nežeru, dávám za pět.(24.4.2011)

Naprosto nezapomenutelná česká komedie, které dominují herecké výkony ústřední šestici. Závěrečná večeře, krom toho, že je vtipná je i veliíce okouzlující a musím přiznat, že jsem se u ní tlemil celou dobu. V českých komediích je u mě hodně vysoko. Na závěr bych chtěl ještě vyzdvychnout roli Oldřicha Nového, který ji zahrál s noblesou jemu vlastní.(4.11.2007)

Již úvodní sekvence se záběry na neonové nápisy s nesvítícími písmeny symbolicky předznamenává vyznění celého snímku: podstatné není pozlátko na povrchu, ale to, jaký je člověk uvnitř. Stačí, aby v neonovém nápisu coby zprofanovaném symbolu "nočního života" vypadlo jedno písmeno, a celý efekt je v tahu - ze symbolu se stává obyčejná nefunkční reklamní trubice. Snímek tak usvědčuje snobskou společnost z její povrchnosti, falše a hraní na dojem, kdy šaty dělaj člověka a podstatné není to, jaký je člověk "uvnitř", ale zda si osvojil nějaká pravidla hry a zda disponuje dostatečným příjmem. U Světáků jsem si musel bezděčně vzpomenout na známý citát J. B. Watsona: "Give me a dozen healthy infants, well-formed, and my own specified world to bring them up in and I'll guarantee to take any one at random and train him to become any type of specialist I might select – doctor, lawyer, artist, merchant-chief and, yes, even beggar-man and thief, regardless of his talents, penchants, tendencies, abilities, vocations, and race of his ancestors." Jako by se Podskalský k tomuto dnes již vysmívanému behavioristickému optimismu nechtěně ve Světácích hlásil: přijde mi podivné, že se vysmívá velkému světu diplomatických recepcí a luxusních rautů, v době, kdy komunismus všechny navlékl do montérek a zničil prvorepublikovou tradici intelektuálních kaváren, vysoké gastronomie i pravidel etikety. Přitom ve filmu otevřeně kritizuje změny po r. 1948 a dobové poměry - pozoruhodné! Světáci jsou komedií, která mě nedokázala rozesmát, která zestárla (obzvláště otravná hudební čísla), a ve které mě nejvíce zaujaly dobové záběry na noční Prahu na konci 60. let, kdy ještě jezdily po Václaváku tramvaje. Obávám se, že Podskalského filmům už asi nikdy na chuť nepřijdu.(15.5.2011)

• - Oldřich Nový byl po přečtení prvotního scénáře v rozpacích a chtěl roli odmítnout. Podskalský mu přitom roli doslova vymaloval a tvrdil, že je mu ušitá přímo na tělo. Herec už byl vážený pán v letech, bylo mu sedmdesát, a všechny nabídky proto pečlivě zvažoval, protože si nechtěl "na stará kolena" zkazit jméno. Po přepsání scénáře již roli přijal. Po natáčení spolupracoval již jen na dvou dalších filmech.  (kenny.h)

• - Dle Ivy Janžurové se snímek řadí mezi ty, které minulý režim "příliš nenadchly". (Willy Kufalt)

• - Scénář filmu musel režisér obhajovat před dramaturgy z Barrandova, kterým se nelíbila ostrá satira a zejména postava Oldřicha Nového. Jeho narážky na dobu po únoru 1948 málem vedly k zákázu celého projektu. (kenny.h)