Když Praha za noci zazáří neonem, není mi pomoci, hned slyším: "Pojď honem!".... Vlezu si do saka a bílý košile a s gustem čmeláka jdu mlsat svět. a s tóny této libozvučné písně Waldemara Matušky přicházejí "Světáci", jedna z nejlepších komedií všech dob. Od samého začátku do samého konce je film nabyt hláškami a komediálními situacemi. Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a Jan Libíček geniálně zahráli trio fasádníků, kteří se mění v gentlemany. Zvláště mi při kreacích předčasně zesnulého Jana Libíčka bylo chvíli naměkko, když jsem zjistil, jakého, za 5 let od natočení této veselohry, český film ztratil herce. Dámské trio je rovněž skvostné a krásné role patří rovněž Vladimíru Menšíkovi, či Jiřině Šejbalové. A zvláštní zmíňku si zaslouží Oldřich Nový, který se rolí emeritního profesora vrátil ke svým elegánům prvorepublikových let. "Světáci" jsou nejlepším filmem Zdeňka Podskalského a jedním z největších skvostů české kinematografie.(26.10.2007)

Pro mě osobně velmi rozporuplný film. Na jedné straně je zde skutečně přítomno skvělé herectví řady zúčastněných, na druhé straně naprostá absence čehokoli hlubšího a značně hloupoučký děj. Navíc, s výjimkou excelentního Oldřicha Nového mi herecké výkony v tomto filmu připadají tak nějak neupřímné. Vše je příliš neskutečné a nepravděpodobné, neuvěřitelné, ale přitom ne absurdní. Humor, v mnoha případech čistě slovní a odehrávající se na úrovni kamarádského špičkování, působí dojmem legrace pro legraci. Zpravidla zoufale klouže po povrchu a jenom málokdy zajiskří reflexí skutečného života. Tak často zmiňované satirické protirežimní šlehy se topí v záplavě banalit. Koneckonců je znát, že Podstalský byl hračička, spíše než o závažné výpovědi jde o hříčky typu (vystřiženého) "ovoce z lenina"... Chtě nechtě také nejsem sto uvěřit pánům jejich fasádnictví ani dámám nejstarší řemeslo světa, což je zjevně kámen úrazu a příčina mého nízkého hodnocení. Možná jsem prožil příliš času mezi dělníky, ale Světáci na mě působí jako pokus salonních (rádoby) intelektuálů o lidovou zábavu vytvářenou na účet nevzdělaných buranů, aniž by však dotyční "intelektuálové" o skutečném světě těchto "buranů" něco opravdu věděli. Stylizovanost ještě podtrhuje řada vložených písní. Ke kladům filmu nepatří ani kamera (František Valert). V některých částech filmu (především z počátku) se téměř zdá, jako by si kameraman s širokoúhlým formátem doslova nevěděl rady. Kompozice obrazu často působí vysloveně náhodným dojmem a ani tam, kde se s širokoúhlým formátem jakš takš vědomě pracuje nelze mluvit o nijak oslnivém výkonu. Zajímavé komentáře: Pohrobek, Maurice(8.10.2006)

Tři fasádníci se snaží za pomoci Oldřicha Nového vydávat za světaznalé intelektuály, o totéž se snaží za pomoci protřelé bordelmamá (ve dne šatnářky) i tři pražské prostitutky. Naprosto dokonalá komedie. Scéna společné večeře zůstává pro mne vrcholem filmu a jednou z vůbec nejvtipnějších v české kinematografii.(8.10.2007)

Naprosto nezapomenutelná česká komedie, které dominují herecké výkony ústřední šestici. Závěrečná večeře, krom toho, že je vtipná je i veliíce okouzlující a musím přiznat, že jsem se u ní tlemil celou dobu. V českých komediích je u mě hodně vysoko. Na závěr bych chtěl ještě vyzdvychnout roli Oldřicha Nového, který ji zahrál s noblesou jemu vlastní.(4.11.2007)

Ačkoli mám výhrady ke zpracování (třeba některý z písničkových vsuvek se podle mě do filmu moc nehodily, stejně tak pojetí několika jiných scén mi moc nesedělo), ale humor a nadhled, se kterým je film natočenej, na těchhle pár nedostatků dává zapomenout. Výbornej film plnej hlášek a skvělých herců, kteří si svý role očividně užívají.(13.5.2007)

• - Jan Libíček i přes svou postavu své kolegy překvapoval mrštností. Bez problému vystřihl hvězdu, nebo - jako v tomto filmu - přeskok snožmo přes židli. (greetchen)

• - Pasáž s usazováním se v restauraci byla improvizovaná. (adamc)

• - Scenárista filmu Vratislav Blažek výsledný snímek nikdy neviděl. Po srpnu 1968 emigroval do Německa. (mchnk)