Naprosto věřím, že se jedná o patrně nejlepší inscenaci Našich furiantů v dějinách českého divadla vůbec. Je fajn, že nám občas někdo plní tajné sny. Vždycky jsem si přál tento záznam - tehdy bylo skoro nemožné se na hru dostat - vidět. Ceská televize, díky. Výborná režie a řada herců na vrcholu formy. Zážitek nejen díky L.Munzarovi nebo J.Kemrovi, ale díky všem hercům, i těm v rolích epizodních. Z marasmu husákovského bezčasí jeeden z mála záznamů, jenž ani po třiceti letech nic neztrácí na kvalitě a osloví i další generace diváků. A u herců opět smutná připomínka toho, že nebýt nenormálních poměrů, když ne řada z nich, pak alespoň někteří by se logicky museli prosadit nejen v Hollywoodu, ale klidně na Brodwayi, v Londýně nebo třeba na německých scénách.(27.11.2013)

Po Sluhovi dvou pánů jsou Macháčkovi Naši furianti mým nejoblíbenějším televizním zpracováním divadelní hry. Příběh je vlastně klasickou sondou do duše českého maloměšťáčka, krásné zpracování lidských nešvarů jako jsou předsudky, pýcha a ješitnost. Především bych ale ocenil geniální herecké výkony, kvůli (nebo díky) nimž se zdráhám podívat na ostatní zpracování téhle hry klasického českého dramatika Ladislava Stroupežnického. Tato výjimečná generace herců Národního divadla je již pryč nebo pomalu odchází a já jsem moc rád že existuje "vynález" s názvem DVD, díky němuž tito Velikáni jsou a zůstanou nesmrtelní.(29.12.2011)

Skvělá inscenace. Viděla jsem ji i naživo, byla jsem na střední, a nevěděla jsem, že je to nějaká "slavná inscenace". Jen jsem se potom dost divila, když jsem viděla jiná provedení, že hra samotná za moc nestojí. V Macháčkově nastudování to totiž byla strhující podívaná, kde se člověk nenudil ani minutu.(9.4.2010)

Divadelní záznam inscenace Naši furianti z prken Národního divadla, která byla nastudována podle předlohy Ladislava Stroupežnického (http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShowPageDoc.do?id=357753&mcp=&idpi=695456&author=). Komediální až satirické podání venkovského života s pitoreskním dějem, který se točí kolem zvolení Valentýna Bláhy ponocným, ale v průběhu se udává toliko dílčích událostí, že se člověk nestačí divit, jak je ten Stroupežnického náhled na toto prostředí malebný a bohatý. Na divadelní scéně se odehrávají skutečně vtipné zvraty, které svým nezaměnitelným realismem baví po celou dobu sledování.(23.1.2014)

• bohemia_regent

Jako divadelní inscenace lepší průměr, ale jednu hvězdu ubírám za způsob jejího televizního zaznamenání. Spousta prošvihnutých gagů jde na vrub jednak nepohotové kamery, která si občas nevzrušeně odšvenkovává z místa, kde se něco děje, do jiné části scény, jednak necitlivého střihu, který (hlavně v závěru představení) ukazuje smějící se diváky v hledišti, aniž by nám dal šanci vidět, co je vlastně tolik pobavilo. Holt i zkušený praktik František Filip si vybral slabší chvilku a dostatečně nevycepoval svoje podřízené. Anebo bylo na celou přípravu málo času. Což ale neomlouvá. -------- V titulcích pořadu uvedeno: režie František Filip; divadelní režie Miroslav Macháček.(19.11.2013)

• - Premiéra se uskutečnila v Tylově divadle 13.3.1979, představení se dočkalo 161 repríz. (kosticka7)