Mladý muž odjíždí z města na odlehlou venkovskou samotu, kde žil jako dítě. Počáteční idylku však naruší vztah s místní dívkou, mladíkův návrat k malířství, zjištění, že se dříve v okolí děly kruté události spojené s vraždami nacistů na sklonku války a zapomenutá místa v domě, související se vzpomínkami na jeho dětství… (Devadesát Dva)

jamalka

MFF KV 09, Jsem velký fanoušek hororů, proto jsem se na T.M.U. velice těšil. Byl jsem rád, že se někdo v českých luzích odvážil natočit zrovna tento žánr, který u nás moc nefrčí a že se k tomu odhodlal snad ten nejvhodnější režisér. Spalovače mrtvol miluju a bylo mi předem jasné, že toho Herz už nikdy nepřekoná, ale bál jsem se, aby T.M.A. nebyla průser. Po skončení projekce jsem si oddychl. Nebyl to průser a na české poměry to byl velice vydařený snímek. Kam se hrabou americké remaky starých hororů. Nejslabším článkem filmu byl scénář a po skončení filmu musí divák zapojit mozkové závity a přemýšlet nad tím, jak to teda vlastně bylo. Naopak nejlepší je na filmu skvělá atmosféra. Tu Herz buduje opravdu tak, že by se dala krájet a při hraní dětské říkanky ze starého rádia opravdu mrazí. Do správného hororu patří erotika a té je ve filmu dost a je podaná pěkně naturalisticky. Není to film pro běžného komerčního diváka, ale náročnější milovník žánru nemůže být zklamán. Pan Herz na premiéře působil jako velice příjemný člověk a za tento zážitek bych mu chtěl poděkovat. Konečně se člověk může podívat i na jiný český film, než jsou trapné české tragikomedie. Přijetí filmu na festivalu nebylo moc dobré, ale co si člověk může myslet o publiku, které při hlasování o divácké ceně zvolí jako 4. nejlepší film festivalu Líbáš jako bůh. To je s prominutím jasný důkaz toho, jak náročný je průměrný český divák. Bohužel. ()

Styxos

Vau, no já jsem rozhodně nadšený! Měl jsem strach, aby to Herz nepodělal tak, jako Jakubisko loni Bathory. Ale díky bohu se tak nestalo. Nebudu asi první, kdo to tady řekne, ale T.M.A. v žádném případě nepřipomíná film, natočený sedmdesátiletým režisérem, ale v mnohém vypadá jako film, který stvořil nějaký mladý talentovaný režisér, který ví přesně, co chce natočit a má před sebou slibnou budoucnost. T.M.A není druhým Spalovačem mrtvol ani nedosahuje vysoké úrovně zahraničních hororů. Ani se o to nesnaží a není to jeho úmyslem. Nesází na lekačky a další hororové ingredience. Zato obsahuje velkou porci psychologie, stísněnosti a pracuje s atmosférou, vzpomínkami, které pomalu odhalují tajemnou minulost a pochmurnou podzimní krajinou. Lidem, kteří toto neskousnou, se pak T.M.A. zákonitě líbit nebude. Juraj Herz svým filmem ukázal, že český horor na filmových plátnech nemusí být mrtvý pojem. Doufám, že ještě přihodí pár polínek do skomírajícího ohně a nebo, že se najde nějaký další režisér, který to udělá za něj. ()

jefff

Když už ne Juraj Herz tak kdo? Vypadá to, že český film zkrátka atmosférické horrory neumí a asi tomu již nebude jinak. Snímek vypadá, jako kdyby ho natáčel solidně talentovaný mladý režisér, kterému schází ještě mnoho zkušeností. Herz hold asi stárne a nebo se spíše pouští do vod, které mu přeci jen nesedí a tápe v nich. Avšak i za pokus mu neskonalé díky. Herci jsou nemastní neslaní, příběh průměrný a zpracování možná až příliš kýčovité (radio, boiler, divné zvuky, psychiatrická léčebna...). Mrzí mě to sice, nadruhou stranu už vím, že Češi jsou silní v jiných disciplínách a nárokovat na další zářezy v hororovém žánru radši rozhodně nebudu :-) ()

Jello Biafra

Ani omylom sa nejedná o podarený horor. Scenár je nedotiahnutý, herci nevýrazní. Chýba tu zaujímavejšia zápletka a pravá hororová atmosféra. A navyše spústa vecí v deji ani nedáva zmysel. ()

nightevan

No... na českou hororovou tvorbu to nebylo zas tak špatné, ale stejně... spíše úsměvné vyprávění. Přece jen, když se ve "strašidelném domě" o půlnoci třesete strachy, co uděláte? Svléknete se, zapálíte svíčku a půjdete do sklepa? Já jsem si to myslel:oD ()

DeLaMorte

Tak tomuhle kousku jsem opravdu a upřímně moc neporozumněl..resp.nepřišel ani na chuť..možná jsem čekal úplně něco jiného,ale tohle je pro mé oko dosti zvrácené,nelogické a nevím po chvíli zapomenutelné...jako art film působí opravdu art ,ale jako horor nikoliv a jako mix už vůbec ne ..škoda ()

sedm.1

Ikdyž mé dvouhvězdičkové hodnocení není buhvíjak oslnivě, přesto nemohu T.M.Ě alespoň v mém případě upřít jednu myslím že obrovskou poklonu, a to že jde o doposud nejlepší regulérní český atmohoror vůbec. Juraj Herz si zde totiž naprosto mistrně pohrál s atmosféru, která měla skutečně světové parametry, byla velmi působivá a fungující a dokázal díky ní ve mě skutečně navodit pocit napětí a očekávání, co film přinese. A podařilo se mu jí dosáhnout především díky úžasně vybranému ponurému prostředí, syrové kameře a působivých záběrů navozujících pocity strachu, bezmocnosti, bezútěšnosti. Ono vůbec celý film byl takový spíš psycho, v žádném případě nejde o horor plný krve, násilí či brutality, hlavní hrdinkou filmu je zde prostě dekadentní deprese :-). Ale bohužel, krom zmiňované úžasné atmosféry nedokázal Herz svůj počin obohatit o nic jiného pozitivního. Zápletka je sice chvílemi poutavá, ale je zde i spousta hluchých míst, obrovské množství nesmyslů a především celkové vyznění příběhu je takové chudé, což navíc podtrhuje i naprosto mimózní konec, který vlastně ve výsledku neřekl vůbec nic. Další diskutabilní položkou ve T.M.Ě. je obsazení. Zcela česky specifické, ale nedokážu ani trochu posoudit, zda-li v tomto případě i zrovna dvakrát vhodné. Ivan Franěk v hlavní roli je hodně charismatický a výrazný herec a vlastně i ostatní postavy byly obsazeny podobnými typy, ale všichni zde odvádí tak nestandartní, až přehnané herectví, že to sice na jednu stranu bylo poměrně působivé, zároveň ale i až moc nereálné, alternativní, jednoduše podivné. A nakonec musím zmínit i hudbu, ke které se sice vyjadřuji v málokterém mém komentáři, nicméně zde mě použitá hudba, velmi okatě vyhrabána z českého "podhloubí", vážně dost iritovala a spíš ve mě vyvolávala pocity studenského rádobyundergroundového vyjadřování se. T.M.A. zkrátka svým zpracováním patří k naprosté špičce české hororové produkce (já vím, že zde žádná taková neexistuje, ale co :-)), bohužel ale krom úžasné atmosféry tu vše ostatní poměrně hodně vázne a pokulhává a tak jako celek působí T.M.A. především matně a nedotaženě. ()

Fatanya

A to jedine za psa Zorra...hmmm čo k filmu dodať...chaotické, zlý scenár, veľká snaha o mystifikáciu, ústredný motív nacistov nemal s príbehom skoro nič spoločné...jediné čo by som ešte ako tak dala k plusom filmu bola Kozuchowska, ktorej výkon vo filme bol asi jediný, na ktorý sa dalo pozerať...asi preto, že jediná tam skoro nehovorila. ()

Herráček

Já jsem se bavil výborně... Ale jediné co jsem si z toho kina odnesl, je poznatek, že cokoli, když se dobře nasvítí, může vlastně vypadat strašidelně... I ta vařečka... Proč mi tam skoro nic do sebe nezapadalo..? Proč mi tam polovina věcí přišla zbytečných..? Proč první, co udělám, když se mi zdá něco špatně, je to, že jdu do sklepa..? A kam se poděli všichni ze sklepa..? Kam se poděla logika..? Tohle není o tom, že je to český, tohle je o tom, že pan Herz chtěl ukázat, že taky umí horor... A vlastně skoro jo, ale bez té hudby by to měl věru těžké... Edit: vzhledem k tomu, že některé scény mi z hlavy ještě nevymizely, tak jednu přihazuju... Edit2: herdek... ono to sice bylo plný těch normálních klišé, těch prvoplánovitejch úkazů, toho, u čeho byl hned vidět záměr a podobonejch kravin... ale proč to mám pořád v hlavě..? A závěr? Za to pobíhání po celým domě bez jedinýho kousku oblečení na sobě se ustálíme kdesi uprostřed... Děkuju za trpělivost... ()

bari68

V prvom rade: Vďaka pane Herz za oživenie hororu v Čechách.Temná doba jeho ranného veku evidentne zanechala tiene na duši,ktoré podtrhol nadprirodzenými silami.Atmosféru vybudoval,ale bohužiaľ len plávala pod hladinou strachu a desu.Aj na samotný hororový žáner som nečkal žiadne extra herecké etudy,ale výkony hlavných postáv(najmä Ivana Fraňka) boli vážne až tristné.Pointa podpriemerná,stokrát obohrané klišé a americký výraz:nahé ženy,sexuálne orgie,chlastacie pitky....Samozrejme, že to už sem tak patrí,ale relatívne vylepšenie by nebolo na škodu.Neurazí-neohúri. ()

DavidS.

Polorozbořený barák kdesi na samotě, ve kterém se prohání duchové minulosti, nahaté současnice a absolutní Herzova nemohoucnost...Zapomeňte na strach, překvapení, znepokojivost a raději i na to, že T.M.A vůbec existuje... ()

korndaddy odpad!

Horor? T.M.A. si na horor pouze hraje.Přitom je jedná o podprůměrnou parodii na filmy s tématem mystreriozních domů. Tím pádem od Juraje Herze se pro mě T.M.A stala těžkým zkllamáním. Co se týče příběhu, (ne)hereckých výkonů a originality. Tohle se prostě nekonalo. Za možná jednu hvězdu by stála kamera ..Ale co to kecam. Kamera prostě dobrý film neudělá. Stoporocentní ODPAD ()

leelaisea odpad!

Tento film jsem zhlédla na 44. MFF KV. Nemůžu hodnotit jinak než jako odpad! Kdyby to nebylo myšleno vážně, několik hvězd by si film jistě zasloužil. Je to hrozné.. hrozné, že si myslíte, že to horší už nemůže být, ale ano, postupem filmu je to pak ještě horší. U závěrečných záběrů polovina sálu spala a polovina se smála. Já jsem se smála z plna hrdla, jelikož mě taková blbost nedokázala ani uspat. Juraji Herzovi očividně odzvonilo ještě předtím, než začal natáčet tuhle slátaninu beze smyslu. Nevím, jestli to někdy měl v hlavě v pořádku, ale definitivně zblbnul, když si začal myslet, že je T.M.A. děsivý horor. Je mi to líto, pane Herzi, vážím si Vás. Spalovač mrtvol je dechberoucí a Holky z porcelánu mi udělají vždycky radost, ale tohle se mírně řečeno nepovedlo! ()

Wally

Rozhodně bych film úplně neodepisoval i když si bez něj dějiny československé filmografie umím lehce představit...měl pár světlých okamžiků za které se nemusí stydět...těch horších však přeci jen bylo vic... ()

kchaja

Občas povedeně atmosférickou kameru a zajímavé prostředí strhuje hloupoučký scénář, který vykrádá všechny možná i nemožná horová klišé a přidává k nim nepříjemnou pachuť české kinematografie let devadesátých. Ani herecké výkony na tom nejsou o moc lépe. Další obludností tohoto snímku je hudba. I kdyby se režisér sebevíce snažil budit napětí, hudební podbarvení to vše vždy dopředu prozradilo a bylo tak vidět že např. teď má přijít lekačka, nebo práskli do piána, to bude asi nějaká hluboká psychologie atd. Záběry z nacistické minulosti mi přišly spíše vtipné (působilo to na mě jako groteska snímaná rozklepanou zašuměnou kamerou). Pro mě zatím nejhorší film letošního karlovarského festivalu. Asi to opravdu není film pro mě. ()

conejo

Výborná kamera a originální (nebo "originální" ?) název. Tím to končí. Schéma žánru hororu splňuje, i se všemi aspekty odporujícím normální logice (typu Proč sakra z toho baráku neodjel? Proč leze nahá do sklepa?), ale pak by to samozřejmě nebyl horor. Ovšem můj hlas nemusí být brán vážně, vzhledem k tomu, že jsem jako člověk zavírající oči při všech lekacích/ nechutných scénách neviděla možná třetinu filmu:), a jako člověk bojící se hororů nejsem kompetentní k hodnocení. Ale .. tohle opravdu točil autor Spalovače mrtvol? A .. taky jste se smáli, když hlavní postava telefonovala vybitým mobilem a sama se tomu divila? ()

tereza_p

LFŠ 2009: Pokud to Herz myslel vážně, tak odpad. Pokud si dělá srandu a chce poukázat na nesmyslnost moderních hororů, tak dvě hvězdy. V průměru jedna. Ale musím říct, že tak hloupé dialogy a spoustu nesmyslně spatlaných věcí dohromady jsem už dlouho neviděla. Důkazem toho budiž i fakt, že se lidé v sále při sledování "hororu" smáli. A šílenou hrůzou to určitě nebylo. ()

Hanys_

Juraj Herz chtěl dokázat, že natočit dobrý horrorový thriller jde nejen v Hollywoodu nebo na západ od našich hranic. K dispozici měl zajímavý námět a solidní herce, ale výsledek je takový podivný. Párkrát sice dokázal vykouzlit tajemnou atmosféru na opuštěném venkovském sídle, ale jako celek to bylo docela mdlé. Navíc se závěrem, který jsem moc nepobral. Přitom ten potenciál tady (zase) byl..4/10 ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc