Jak vycvičit draka

How to Train Your Dragon

Ako vycvičiť draka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Velké překvapení. Film, od kterého jsem nic nečekal, ale dostal jsem prakticky bezchybnou pohádku. Trochu klišé konec to mírně kazí, ale i tak. Epické scény, příjemná zábava a skvělý audiovizuál. Ať vám je kolik chce let, ať jste kdokoli - tohle si minimálně užijete. Silné 4* PS: V angličtině ještě lepší.(30.3.2010)

Moc mi nejde do hlavy to hodnocení tady, ano jistě jedná o velice slušný animák, ale nějak mi nepřišlo že bych byl svědkem nečeho co se jinde neodehrálo. Film jsem viděl v teple domova, ale dle mého názoru ani "suprové" 3D by mé srdce neobměkčilo. Tvůrcům se podařilo také najmout v současné době velice populární herce (Butler, Hill nebo Mintz - Plasse). První věc, která mě napadla, když jsem uviděl název filmu byla že si někdo začíná přihřávat polívčičku na Avataru (draci). Mé resumé je tedy takové: Pixar stále vede. Pokud se jedná o emoce, tak tam ještě znatelněji. Pokud se jedná o emoce podkreslené hudbou, o tom nemůže být naprosto ani řeč. Jsem s tím už možná otravný, ale Vzhůru do oblak je nej animovaný film posledních asi 3 let a na tom Draci nic nezmění. PS: Trošku si rýpnu do uživatelů, kterým obehraný motiv jednou vadí a podruhé nad ním jen mávnou rukou a ještě přisypou hvězdy. Přitom tady se jedná o šablonu jako blázen!(11.5.2010)

• Ducharme

ZAČÁTEK SPOILERU Účinná šablona: looser – popis věci, ve které je looser nejvíc nejhorší a looserův otec samozřejmě nejvíc nejlepší – sexy blonďatá kočka, kterou looser chce, ale nikdy ji nebude moci mít – looser se zaplete s něčím, co je zcela proti otcovu přesvědčení – další fáze obsahuje vývoj loosera a jeho “komplikace“ – blonďatá kočka a looser se pomalu sbližují – looser se veřejně bouří proti svému otci – otec zatracuje loosera – looser se nevzdává – za pomoci své “komplikace“ zachraňuje looser otce, přestává být looserem a stává se hrdinou – kočka oblízne loosera – otec pochopí, že to proti čemu bojoval (= “komplikace“) je vlastně to nejparádnější (= “exkomplikace“) – otec objímá loosera/hrdinu – záběr na smějící se, odporně nakreslené ksichty, možná i nějaký ten západ Slunce – konec. KONEC SPOILERU(7.11.2011)

Kladné ohlasy ze všech stran zejména co se týče ne až tak dětského příběhu nemohu přímo popřít, ale subjektivně se s nimi nestotožňuji. Snaha o emocionální dopad je zde evidentní, sám jsem však zůstal nedotčen. Bavila mě vizuální pestrost, pkěné záběry (přelety), příjemná hudba v pozadí, do jisté míry i hravost, v konečném důsledku však pro mě How to Train Your Dragon neznamená víc, než jen další animák, jenž se tak úplně nestotožňuje s mým filmovým vkusem (díky dětským klišé, předvídatelnosti apod., tedy typickým vlastnostem pro tento žánr). 7/10(2.3.2012)

Ze zacatku to vypada jak dalsi tuctovej animak. Ne moc zajimavy postavy, nijak zvlast oslnujici animace a naprosto jednoduchej a predvidatelnej pribeh o looserovi, kde uz od zacatku je jasny, jak se to bude vyvijet. Jenze je tu jedna zasadni zmena, dej je zasazenej mezi vikingy, ktery nemaj nic lepsiho na praci, nez se neustale rubat s asi tak triceti druhama draku. A v podstate v tomhle stylu jede celej film, nejsou tu zadny vylozene infantilni forky, spis to je akcni fantasy, kde se neustale neco deje, hraje skvela hudba a at chcete nebo ne, stejne budete nakonec vikingum a hlavnimu hrdinovy fandit. Zkratka zdaleka ne bezchybny, ale zabavny a svizny fantasy, ktery me ze zacatku moc nebralo, ale nasledne fakt vtahlo a nakonec musim dat tech 5*.(25.6.2010)

• - Drak vyskytující se v severské mytologii je nazýván Jörmungandr. Častěji je sice považován za mořského hada, ale zastává i roli draka. (Geriel)

• - Řev draka byl vytvořen kombinací zvuků tuleňů, slonů, koní, tygrů a koček. (jenik71)

• - Film obsahuje celkem 1 630 záběrů, což je v historii filmů produkovaných studiem DreamWorks zatím nejvíce. (Geriel)