Jak vycvičit draka

• Nizozemsko

How to Train Your Dragon

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Jedním slovem parádní, celou větou "já chci taky draka!" :-) Od tohohle animáku jsem moc nečekal a o to více jsem byl překvapený! Skvělé hlasové obsazení (viděl jsem v originále, takže hlavně Butler a Ferguson potěšili) vynikající animace, sice trošičku prostinký a odhadnutelný příběh, ale je to pro ty nejmenší, takže i to jsem přešel. Navíc to postupné sbližování draka s malým a tak "trochu" nešikovným Vikingem mě ohromně bavilo. Stručně řečeno, i když tuším, že na 99 % si Oscara za nejlepší animák odnese Toy Story 3 (na které se chystám) tak pro mě je zatím favorit tento animák. Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne a jak se mi Hračky budou líbit, ale tady dávám s čistým vikinským… ehm… štítem plný počet. Na pokračování se opravdu těším!(29.10.2010)

Kladu si otázku, čím je tento animák výjimečný. A sám si i odpovím. Ničím. Tedy samozřejmě kromě nejmodernější 3D grafiky. A jinak? Šablonovitý příběh, který je nám jasný po prvních pěti minutách. Hlavní hrdina, který nezaujme, takovej neutrální trouba. Scenérie mi přišla jako okopírovaná z Avataru.(30.4.2010)

Velmi vtipné, napínavé a dojemné :-) Krásný počátek budoucího přátelství draka Bezzubky a vychrtlého Škyťáka, syna náčelníka Vikingů, který jako jediný nechtěl draky zabíjet, ale poznávat je. Zjistil, že to nejsou krvelačné bestie, nýbrž stvoření, se kterými se dá společně žít na jednom ostrově v přátelství a pohodě. Už se těším na pokračování! :-)(6.4.2013)

„Tvojmu otcovi neprekáža, ako vyzeráš, ale to, aký si.“ – „Aha. To mi pomohlo.“ Páčilo sa mi záverečné posolstvo o tom, že vždy sa dá spolu žiť, ak obe strany urobia pár ústupkov. Páčilo sa mi, ako to vo finále deti natreli svojim zastaraným tatkom. Páčila sa mi záverečná noha, čo je na rodinný animovaný film nečakaný ťah, ukazujúci detskému divákovi, že dobrodružstvá so sebou prinášajú aj riziko. Páčil sa mi záverečný let v ústrety novým dobrodružstvám (čím nechcem povedať, že chcem dvojku). Bohužiaľ, dovtedy to ale bolo „len“ adekvátne – parádny dizajn jednotlivých drakov, miestami veľmi pekná prevažne lesná výprava a milý humor, nenáročný ale ani nie vyložene hlúpy. Scenár je síce plný klišé, ale povedal by som, že toto je druh filmu, kde s ním inteligentní tvorcovia vedia dobre pracovať vo svoj (a divákov) prospech. Ale proste ako celok ma to nijako extra, mimoriadne nezaujalo.(28.5.2011)

Jak vycvičit draka je jeden z mnoha animáků, který sází na líbivost dokonalé animace, sympatičnost hlavních hrdinů (pozn. redakce - vhodněji řečeno psích očí, které tady patřili právě drakovi) a primitivních vtípků, které mladé pobaví (pozn. autora – bohužel do této kategorie se stále zahrnuji i já) a dospělé neurazí. Děj předvídatelný ale rychle plynoucí a závěr díky bohu končící happy endem. Nic co by zdatné pohádkáře, kteří mají již něco zkouknutého, nějak ohromilo, ale jistě pobavilo. Autor sází na jistotu a ta se mu vyplácí. Naštěstí já nejsem zdatný pohádkář, ale vysoce závislý až do morků kostí, takže mě dráček Bezzubka dokonale odrovnal. Důkazem může být fakt, že asi není příliš normální, když desetileté děti s radostí odcházeli z kina a jednadvacetileté slečně bez dechu, se slzami v očích ale s úsměvem na rtech, musel z kina pomáhat její též dojatý přítel. Chci tím jenom říci, že pokud máte stejnou závislost jako já, jistě se Vám animák bude líbit. Pokud máte jiný názor než já, nechci ho ani slyšet, jinak moje infantilní stránka bude kolem sebe házet věcmi! :o) A už se těším, až se objeví „Jak vycvičit draka“ v mé dětské sbírce :o)(16.4.2010)

• - Knihy Cressidy Cowellové čerpají z jejího dětství, které strávila na vzdáleném neobydleném ostrově na západním pobřeží Skotska. V prostředí bez silnic, domů a elektřiny zbylo autorce dostatek prostoru pro představivost, jež zrodila svět Vikingů a draků, který zachytila ve své knize. (CrypzzXD)

• - V knize Škyťák nezaživá lásku a Astrid se v ní vůbec nevyskytuje. (Kulmon)

• - Když hlavní hrdina hledá sestřeleného draka, uhodí do větve, která se vymrští a udeří ho zpět do obličeje. V dalším, vzdálenějším a čelním záběru však již tato větev chybí. (Mr.Hudson)