Jak vycvičit draka

Ako vycvičiť draka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

• lesumir

Bla bla bla, tyhle kecy o tom jak jste se vrátili do svých let a nevěříte tomu kolik vá je let, protože se vám to mooooc líbilo, jsou prostě jen kecy. Jasný, dobrý, neberu vám to, ale... cpát do animáku totální nerdy a dementy, kterýho kozí hlas Burachel totálně završil? Nešiky, takový ty smolaře ok, ale fakt geeka? WTF? WTF?!!! __ Já už jeden Avatar viděl a stačilo, nepotřebuji další s podobným motivem.(4.12.2010)

Trailer slibuje námětově originální dětskou podívanou plnou atrakcí. Výsledek mi přijde ale daleko rozporuplnější, než se na první pohled zdá. Předně by si film měl ujasnit pro jakého diváka je určen. Kino plné rodin s dětmi, některé dokonce ještě s dudlíkem v puse. A hle, Jak vycvičit draka převezl nejen distributora, rodiče, ale i sám sebe. První polovina, která by právě dětského diváka měla zaujmout a přikovat do sedaček je příliš konverzační a sbližování malého hrdiny s drakem až zbytečně prodlužuje, takže namísto, aby bylo dítě při druhé půlce ponořeno do vyprávění (které má něco do sebe), tak jen nervózně poposedává a hraje si s 3D brýlemi. Na můj vkus přechází film do příliš vážného tónu a závěrečná bitva jen potvrdila moji prvotní domněnku - dětský divák (tzn. 10-) to napoprvé nepobere a neodhadne ("on skutečně umřel?").(3.4.2010)

Rozpočet $165miliónovTržby USA $217,581,231Tržby Celosvetovo $494,878,759Tržby za predaj Blu-ray v USA $52,062,059 //počet predaných kusov 1,713,901Tržby za predaj DVD v USA $140,645,996 //počet predaných kusov 9,175,186Fantázia!!! Veľký zážitok a to je príbeh len jednoduchá priamočiara tréningová záležitosť(pripomínajúca tréning a vzdušné fascinujúce akrobacie Ikranov megahitu AVATAR), tu máme drakov, Vikingov a to je moje, konečne som sa dočkal niečoho o drakoch, čo ma po celý čas zaujalo, pobavilo a nadchlo. DreamWorks opäť dobre tématicky vsadili a prinášajú kúzelný film porovnateľný s úrovňou a prepracovanosťou ich prvého Shreka, rovnako tak nemusia byť zahanbení ani pred Pixarom, kde sa dá čakať tuhý Oscarový súboj z očakávaným Toy Story 3. Svoje tu spraví aj 3D, ktoré tu je fakt využité pre dej a hlavne to zarezonuje pre tie letecké akrobacie, tie boli fakt slasť. (a to z prvoty ma moc trailer nenadchol, za to film ako perfektne poskladaní celok ma úplne odrovnal, plus nečakaní záver prekvapil, prim hrá aj zvuk a Slovenský dabing) /videl v kine 3D verziu 2x: 100%/ (ani druhá projekcia nestratila nič na pôvabe a ešte umocnila zážitok!)(8.4.2010)

Jedním slovem parádní, celou větou "já chci taky draka!" :-) Od tohohle animáku jsem moc nečekal a o to více jsem byl překvapený! Skvělé hlasové obsazení (viděl jsem v originále, takže hlavně Butler a Ferguson potěšili) vynikající animace, sice trošičku prostinký a odhadnutelný příběh, ale je to pro ty nejmenší, takže i to jsem přešel. Navíc to postupné sbližování draka s malým a tak "trochu" nešikovným Vikingem mě ohromně bavilo. Stručně řečeno, i když tuším, že na 99 % si Oscara za nejlepší animák odnese Toy Story 3 (na které se chystám) tak pro mě je zatím favorit tento animák. Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne a jak se mi Hračky budou líbit, ale tady dávám s čistým vikinským… ehm… štítem plný počet. Na pokračování se opravdu těším!(29.10.2010)

priznam se, po prvnim traileru sem tomu ani za mak neveril.. rikal sem si, to se ti DW uz uplne zblaznili, v dobe, kdy Pixar dela jednu hitovku s velkym H za druhou a vizualne je uplne na vrcholu, tihle si natoci filmek, ktery zase vypada jako sice zabavna taskarice, ale bez nejakych hloubek a s vizualem sto let za opicemi.. Ano, za tohle se ted hluboce stydim, jelikoz sem dokonce i cetl predlohu, ktera mela neco spolecneho s velkoleposti, a taky sem videl zvysujici se uroven DW animaku a presto sem neveril.. Ted uz verim.. a hned ted napisu, ze to cekani na dvojku asi nevydrzim.. Proste je to totalni, kulervouci narez, absolutne dokonaly po vsech strankach (ano, dokonce i po te vizualni, ta se projevila a plne vykristalizovala az v tech 100 minutach uzasneho 3D letu plneho zabavy, lasky, vzajemnem porozumeni, epicnosti, draku, vikingu a powellovy mistrovske hudby. Postavy nejsou ani za mak otravne, hlavne draci vzbuzuji bud respekt nebo vypadaji roztomile a vzbuzuji pocit: toho chci mit doma (jak uz to napsali nekteri dalsi).. Nejaka ta trochu otravna myslenka tam zase je, ale nemuzeme chtit po animaku uz uplnou dospelost, kdyz mnoho hranych filmů tomuhle nesaha ani po pas... Pixar tenhle rok asi poprve po mnoha letech prohraje.. mozna za to bude moci i fakt, ze tento rok poprve po dlouhe dobe nema na svoji strane novy pribeh, ale jen pokracovani.. Ale urcite je to silny protivnik a ma schovane nejake trumfy, takze pockam si na neho. No takze Jak vycvicit draka je dobrodruzna adventura, kterou si lze vychutnat nejlepe v 3D kine, jelikoz lety na drakovi, krasne prirodni scenerie zamlzene vikignske severske drsne zeme a pohledy na tvrdy vikingsky i kdyz dosti zparodovany a draky okoreneny zivot opravdu stoji za to.. A jak sem jiz na pocatku vzpomenul, Powellova hudba jakbysmet. Ten se doslova prekonal a v mnoha faktorech se soundtrack vyrovna jeho predchozim zarezum na poli greengrass thrilleru.. A tato hudba vytvari stejne jako u Avatara, neskutecnou atmosferu a pocity extaze... Ano, je to rozhodne nejlepsi fantasy pribeh za nevim kolik poslednich let a bylo toho opravdu potreba.. fantasy totiz od LOTRA uz nebyva to, co byvalo... doufejme, ze tenhle animak zajem a snahu znovu probudil. Ted se opravdu tesim na dalsi letajici animak, ktery bude mit na sve strane jeste mistra coolovosti Snydera.. PS: Mel Gibson se ted bude muset opravdu snazit, protoze aby stvoril lepsi velkofilm ze sveta vikingu nez byl tenhle, bude muset vycerpat vsechny svoje skryte sily nacerpane v Statecnem srdci.. A nebude to mit vubec lehke vybornych 5(11.4.2010)

• - Název filmu se objeví až v čase 1:28:54. (dc125)

• - V knize je drak bezzubka ten nejobyčejnější druh dračí rasy - hnědák obecný. Ve filmu je však naopak bezzubka nejvzácnější drak - noční běs. Knižní verze bezzubky se přitom nápadně podobá filmovému druhu hrůzák hrozivý. (legenda)

• - Film obsahuje celkem 1 630 záběrů, což je v historii filmů produkovaných studiem DreamWorks zatím nejvíce. (Geriel)