Jak vycvičit draka

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA, 2010, 94 min

Velké překvapení. Film, od kterého jsem nic nečekal, ale dostal jsem prakticky bezchybnou pohádku. Trochu klišé konec to mírně kazí, ale i tak. Epické scény, příjemná zábava a skvělý audiovizuál. Ať vám je kolik chce let, ať jste kdokoli - tohle si minimálně užijete. Silné 4* PS: V angličtině ještě lepší.(30.3.2010)

Trailer slibuje námětově originální dětskou podívanou plnou atrakcí. Výsledek mi přijde ale daleko rozporuplnější, než se na první pohled zdá. Předně by si film měl ujasnit pro jakého diváka je určen. Kino plné rodin s dětmi, některé dokonce ještě s dudlíkem v puse. A hle, Jak vycvičit draka převezl nejen distributora, rodiče, ale i sám sebe. První polovina, která by právě dětského diváka měla zaujmout a přikovat do sedaček je příliš konverzační a sbližování malého hrdiny s drakem až zbytečně prodlužuje, takže namísto, aby bylo dítě při druhé půlce ponořeno do vyprávění (které má něco do sebe), tak jen nervózně poposedává a hraje si s 3D brýlemi. Na můj vkus přechází film do příliš vážného tónu a závěrečná bitva jen potvrdila moji prvotní domněnku - dětský divák (tzn. 10-) to napoprvé nepobere a neodhadne ("on skutečně umřel?").(3.4.2010)

priznam se, po prvnim traileru sem tomu ani za mak neveril.. rikal sem si, to se ti DW uz uplne zblaznili, v dobe, kdy Pixar dela jednu hitovku s velkym H za druhou a vizualne je uplne na vrcholu, tihle si natoci filmek, ktery zase vypada jako sice zabavna taskarice, ale bez nejakych hloubek a s vizualem sto let za opicemi.. Ano, za tohle se ted hluboce stydim, jelikoz sem dokonce i cetl predlohu, ktera mela neco spolecneho s velkoleposti, a taky sem videl zvysujici se uroven DW animaku a presto sem neveril.. Ted uz verim.. a hned ted napisu, ze to cekani na dvojku asi nevydrzim.. Proste je to totalni, kulervouci narez, absolutne dokonaly po vsech strankach (ano, dokonce i po te vizualni, ta se projevila a plne vykristalizovala az v tech 100 minutach uzasneho 3D letu plneho zabavy, lasky, vzajemnem porozumeni, epicnosti, draku, vikingu a powellovy mistrovske hudby. Postavy nejsou ani za mak otravne, hlavne draci vzbuzuji bud respekt nebo vypadaji roztomile a vzbuzuji pocit: toho chci mit doma (jak uz to napsali nekteri dalsi).. Nejaka ta trochu otravna myslenka tam zase je, ale nemuzeme chtit po animaku uz uplnou dospelost, kdyz mnoho hranych filmů tomuhle nesaha ani po pas... Pixar tenhle rok asi poprve po mnoha letech prohraje.. mozna za to bude moci i fakt, ze tento rok poprve po dlouhe dobe nema na svoji strane novy pribeh, ale jen pokracovani.. Ale urcite je to silny protivnik a ma schovane nejake trumfy, takze pockam si na neho. No takze Jak vycvicit draka je dobrodruzna adventura, kterou si lze vychutnat nejlepe v 3D kine, jelikoz lety na drakovi, krasne prirodni scenerie zamlzene vikignske severske drsne zeme a pohledy na tvrdy vikingsky i kdyz dosti zparodovany a draky okoreneny zivot opravdu stoji za to.. A jak sem jiz na pocatku vzpomenul, Powellova hudba jakbysmet. Ten se doslova prekonal a v mnoha faktorech se soundtrack vyrovna jeho predchozim zarezum na poli greengrass thrilleru.. A tato hudba vytvari stejne jako u Avatara, neskutecnou atmosferu a pocity extaze... Ano, je to rozhodne nejlepsi fantasy pribeh za nevim kolik poslednich let a bylo toho opravdu potreba.. fantasy totiz od LOTRA uz nebyva to, co byvalo... doufejme, ze tenhle animak zajem a snahu znovu probudil. Ted se opravdu tesim na dalsi letajici animak, ktery bude mit na sve strane jeste mistra coolovosti Snydera.. PS: Mel Gibson se ted bude muset opravdu snazit, protoze aby stvoril lepsi velkofilm ze sveta vikingu nez byl tenhle, bude muset vycerpat vsechny svoje skryte sily nacerpane v Statecnem srdci.. A nebude to mit vubec lehke vybornych 5(11.4.2010)

Kdo by to byl kdy řekl po všech těch filmech, v nichž byli draci vykresleni jako nelítostní dravci (i když výjimky, jako třeba film Dračí srdce, se najdou), že by se mohli někdy pro někoho stát domácími mazlíčky, kteří budou svým chováním podobní pejskům. A právě na toto téma je tento animák, který dokazuje, že ne vše, čemu nerozumíme nebo čeho se bojíme, musíme zákonitě zabít. Mně osobně jako člověku, který má rád zvířata, tento film přesně padl do noty a užil jsem si ho od začátku až do konce. Bezzubka je hrozně roztomilý drak, v jehož chování jsem spatřoval naší fenku, kterou máme doma. To, jak si Bezzubka ohněm změkčila místo, na které si pak lehla, to, jak nabídla půlku syrové ryby hlavnímu hrdinovi a čekala, až ji chlapec ochutná, to, jak okoukala od hlavního hrdiny kreslení klackem do země, to všechno mi přišlo úžasně roztomilé a nepřekonatelně krásné a už tady jsem věděl, že pokud se závěr filmu obejde bez ztrát na životech, dám filmu maximální hodnocení. Ale nejen Bezzubka, ale i ostatní draci byli krásní a vtipně vyvedení, a celkově tenhle film považuji za jeden z nejlepších animáků z těch, které jsem kdy viděl, a prostě nemohu jinak než dát pět hvězd.(8.4.2013)

• lesumir

Bla bla bla, tyhle kecy o tom jak jste se vrátili do svých let a nevěříte tomu kolik vá je let, protože se vám to mooooc líbilo, jsou prostě jen kecy. Jasný, dobrý, neberu vám to, ale... cpát do animáku totální nerdy a dementy, kterýho kozí hlas Burachel totálně završil? Nešiky, takový ty smolaře ok, ale fakt geeka? WTF? WTF?!!! __ Já už jeden Avatar viděl a stačilo, nepotřebuji další s podobným motivem.(4.12.2010)

• - Řev draka byl vytvořen kombinací zvuků tuleňů, slonů, koní, tygrů a koček. (jenik71)

• - Náčelník Vikingov Stoick (Chladnobrv) má svoje meno po stoickej filozofii, ktorá vznikla koncom 4. storočia p.n.l. a učila o súdržnosti človeka s prírodou a zachovaniu pokoja a apatie. (Lukoh)

• - V knize je drak bezzubka ten nejobyčejnější druh dračí rasy - hnědák obecný. Ve filmu je však naopak bezzubka nejvzácnější drak - noční běs. Knižní verze bezzubky se přitom nápadně podobá filmovému druhu hrůzák hrozivý. (legenda)