Jak vycvičit draka

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA, 2010, 94 min

Jak vycvičit draka není zas tak originální snímek, ale disponuje neuvěřitelnou svěžestí, a je tedy přesně tím, čím chtěl být Avatar a nebyl. Jednoduché poselství je zabaleno do přitažlivého vizuálního hávu, ale film má především dobře vystavěný příběh. A na tom, že je to tak jednoduché, aby to pochopily děti, vůbec nezáleží, vždyť takový byl i ten Avatar:) PS: Jsem jediný, komu Noční běs připomínal Stitche z debutu pánů režisérů?(26.3.2010)

Jedním slovem parádní, celou větou "já chci taky draka!" :-) Od tohohle animáku jsem moc nečekal a o to více jsem byl překvapený! Skvělé hlasové obsazení (viděl jsem v originále, takže hlavně Butler a Ferguson potěšili) vynikající animace, sice trošičku prostinký a odhadnutelný příběh, ale je to pro ty nejmenší, takže i to jsem přešel. Navíc to postupné sbližování draka s malým a tak "trochu" nešikovným Vikingem mě ohromně bavilo. Stručně řečeno, i když tuším, že na 99 % si Oscara za nejlepší animák odnese Toy Story 3 (na které se chystám) tak pro mě je zatím favorit tento animák. Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne a jak se mi Hračky budou líbit, ale tady dávám s čistým vikinským… ehm… štítem plný počet. Na pokračování se opravdu těším!(29.10.2010)

Konečně animák s pořádným příběhem! Spolu s Vall-im ho řadím mezi ty nejlepší, co jsem viděla. Trailer mě nijak neuchvátil, a tak jsem byla opravdu příjemně překvapena. Naprosto vynikající je ztvárnění draka, který se pohybuje naprosto přirozeně. Jde vidět, že s jak s pohyby, tak s animací si tvůrci vyhráli. Musím pochválit také zvukaře, kterým se povedlo vytvořit skvělé dračí sténání, řev či vrnění. Jak už jsem řekla na začátku, příběh je to, co dělá z tohoto filmu kvalitní podívanou. Dobrodružstvím nasáklý scénář se povedl, nechyběl vtip, ani elegantní vyprávění. A na závěr bych dodala, že není nic krásnějšího než proletět se na drakovi nad mořem :) Na ostrov Blp bych se ráda někdy podívala!(19.3.2010)

Kladné ohlasy ze všech stran zejména co se týče ne až tak dětského příběhu nemohu přímo popřít, ale subjektivně se s nimi nestotožňuji. Snaha o emocionální dopad je zde evidentní, sám jsem však zůstal nedotčen. Bavila mě vizuální pestrost, pkěné záběry (přelety), příjemná hudba v pozadí, do jisté míry i hravost, v konečném důsledku však pro mě How to Train Your Dragon neznamená víc, než jen další animák, jenž se tak úplně nestotožňuje s mým filmovým vkusem (díky dětským klišé, předvídatelnosti apod., tedy typickým vlastnostem pro tento žánr). 7/10(2.3.2012)

Rozpočet $165miliónovTržby USA $217,581,231Tržby Celosvetovo $494,878,759Tržby za predaj Blu-ray v USA $52,365,595 //počet predaných kusov 1,713,901Tržby za predaj DVD v USA $143,365,228 //počet predaných kusov 9,175,186Fantázia!!! Veľký zážitok a to je príbeh len jednoduchá priamočiara tréningová záležitosť(pripomínajúca tréning a vzdušné fascinujúce akrobacie Ikranov megahitu AVATAR), tu máme drakov, Vikingov a to je moje, konečne som sa dočkal niečoho o drakoch, čo ma po celý čas zaujalo, pobavilo a nadchlo. DreamWorks opäť dobre tématicky vsadili a prinášajú kúzelný film porovnateľný s úrovňou a prepracovanosťou ich prvého Shreka, rovnako tak nemusia byť zahanbení ani pred Pixarom, kde sa dá čakať tuhý Oscarový súboj z očakávaným Toy Story 3. Svoje tu spraví aj 3D, ktoré tu je fakt využité pre dej a hlavne to zarezonuje pre tie letecké akrobacie, tie boli fakt slasť. (a to z prvoty ma moc trailer nenadchol, za to film ako perfektne poskladaní celok ma úplne odrovnal, plus nečakaní záver prekvapil, prim hrá aj zvuk a Slovenský dabing) /videl v kine 3D verziu 2x: 100%/ (ani druhá projekcia nestratila nič na pôvabe a ešte umocnila zážitok!)(8.4.2010)

• - Väčšina zvukových efektov vo filme bola vytvorená v štúdiu Skywalker Sound. (just_pie)

• - V jednom záběru se objeví více než 800 Vikingů najednou, v jiném pak pro změnu 2 500 draků najednou. (Geriel)

• - V knize Škyťák nezaživá lásku a Astrid se v ní vůbec nevyskytuje. (Kulmon)