Jak vycvičit draka

• Nizozemsko

How to Train Your Dragon

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Jak vycvičit draka není zas tak originální snímek, ale disponuje neuvěřitelnou svěžestí, a je tedy přesně tím, čím chtěl být Avatar a nebyl. Jednoduché poselství je zabaleno do přitažlivého vizuálního hávu, ale film má především dobře vystavěný příběh. A na tom, že je to tak jednoduché, aby to pochopily děti, vůbec nezáleží, vždyť takový byl i ten Avatar:) PS: Jsem jediný, komu Noční běs připomínal Stitche z debutu pánů režisérů?(26.3.2010)

Moc mi nejde do hlavy to hodnocení tady, ano jistě jedná o velice slušný animák, ale nějak mi nepřišlo že bych byl svědkem nečeho co se jinde neodehrálo. Film jsem viděl v teple domova, ale dle mého názoru ani "suprové" 3D by mé srdce neobměkčilo. Tvůrcům se podařilo také najmout v současné době velice populární herce (Butler, Hill nebo Mintz - Plasse). První věc, která mě napadla, když jsem uviděl název filmu byla že si někdo začíná přihřávat polívčičku na Avataru (draci). Mé resumé je tedy takové: Pixar stále vede. Pokud se jedná o emoce, tak tam ještě znatelněji. Pokud se jedná o emoce podkreslené hudbou, o tom nemůže být naprosto ani řeč. Jsem s tím už možná otravný, ale Vzhůru do oblak je nej animovaný film posledních asi 3 let a na tom Draci nic nezmění. PS: Trošku si rýpnu do uživatelů, kterým obehraný motiv jednou vadí a podruhé nad ním jen mávnou rukou a ještě přisypou hvězdy. Přitom tady se jedná o šablonu jako blázen!(11.5.2010)

BAFTA Awards - 2 nominacie: Najlepsi animovany film / Hudba _______ Pocas prvej stvrthodinke som ocakaval prijemny priemerny animak, ale vo chvili, ked sa chlapec spriatelil s drakom to proste nemalo chybu. Hudba Johna Powella bola prekrasna, letecke akrobaticke kusky v oblakoch a aj nad oblakmi, kde bolo vidiet prekrasnu polarnu ziaru v spojitosti s uzasnou hudbou sa da zrovnavat s kvalitami AVATARU (2009) a tym padom bol trojdimenzionalny zazitok vyuzity maximalne a na rozdiel od SUBOJA TITANOV sa totalne vyplatil. Uz si ani nepamätam, ktory animak sa mi naposledy tak pacil, ako tento klenot. __________ Gerard Butler - (Stoick) +++ Jay Baruchel - (Hiccup) +++ America Ferrera - (Astrid) +++ Jonah Hill - (Snotlout) +++ Kristen Wiig - (Ruffnut) +++ Craig Ferguson - (Gobber) +++ Hudba: John Powell +++ (Videl v 3D kine 27.04.2010) +++(27.4.2010)

Kdo by to byl kdy řekl po všech těch filmech, v nichž byli draci vykresleni jako nelítostní dravci (i když výjimky, jako třeba film Dračí srdce, se najdou), že by se mohli někdy pro někoho stát domácími mazlíčky, kteří budou svým chováním podobní pejskům. A právě na toto téma je tento animák, který dokazuje, že ne vše, čemu nerozumíme nebo čeho se bojíme, musíme zákonitě zabít. Mně osobně jako člověku, který má rád zvířata, tento film přesně padl do noty a užil jsem si ho od začátku až do konce. Bezzubka je hrozně roztomilý drak, v jehož chování jsem spatřoval naší fenku, kterou máme doma. To, jak si Bezzubka ohněm změkčila místo, na které si pak lehla, to, jak nabídla půlku syrové ryby hlavnímu hrdinovi a čekala, až ji chlapec ochutná, to, jak okoukala od hlavního hrdiny kreslení klackem do země, to všechno mi přišlo úžasně roztomilé a nepřekonatelně krásné a už tady jsem věděl, že pokud se závěr filmu obejde bez ztrát na životech, dám filmu maximální hodnocení. Ale nejen Bezzubka, ale i ostatní draci byli krásní a vtipně vyvedení, a celkově tenhle film považuji za jeden z nejlepších animáků z těch, které jsem kdy viděl, a prostě nemohu jinak než dát pět hvězd.(8.4.2013)

Štvrtú hviezdičku pridávam za Nočného besa, či ako ho to volali, lebo bol neskutočne chutný - na rozdiel od svojho chvíľami neskutočne otravného pánička ;-) V podstate v rade megaúspešných animákov nejde o nič vynimočné a už vôbec nie nové... ale Ako vycvičiť draka má neodolateľné čaro, ktoré aj dospelého môže na chvíľku preniesť do iného sveta. ;-)(27.12.2010)

• - Knihy Cressidy Cowellové čerpají z jejího dětství, které strávila na vzdáleném neobydleném ostrově na západním pobřeží Skotska. V prostředí bez silnic, domů a elektřiny zbylo autorce dostatek prostoru pro představivost, jež zrodila svět Vikingů a draků, který zachytila ve své knize. (CrypzzXD)

• - V knize je drak bezzubka ten nejobyčejnější druh dračí rasy - hnědák obecný. Ve filmu je však naopak bezzubka nejvzácnější drak - noční běs. Knižní verze bezzubky se přitom nápadně podobá filmovému druhu hrůzák hrozivý. (legenda)

• - Název filmu se objeví až v čase 1:28:54. (dc125)