Jak vycvičit draka

How to Train Your Dragon

Ako vycvičiť draka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Po skončení jsem si musel zkontrolovat rodný list, abych se ubezpečil o tom, že je mi tolik, kolik mi je, neb jsem se utvrdil v tom, že jsem evidentně lehce zesenilněl, když jsem s dojatou slzou na krajíčku toužil také opatřit si svého vlastního černého draka, který plive navlas stejnou kanonádu jako ‚plazma gun‘ z Dooma III, a má vyrenderované tak smutné oči, že mě to bralo za srdce celou stopáž. Nemá to úplně dokonalou animaci, ani příběhovou linku, ba co víc, ve dvojrozměrném světě to příliš táhne oči tam, kde si diváci v kině s brýlemi blaženě vzdychali, ale sakra… má to momenty, které děti nepoberou, vtipu přehršel, parádní Powellovu hudbu, a apokalyptické finále jak z lepšího RPG-čka. 4 a ½.(14.10.2010)

I když jsem seděla v tom kině mezi samýma prckama (popřípadě jejich rodičema), užila jsem si to a vůbec mi nepřišlo divný, že věkový průměr byl kolem 12, protože tenhle film je pro úplně všechny a stačí se jen trochu uvolnit a užijete si ho. Velký plus je, že mě nepřestal bavit, ani když mě bolela hlava a znáte to, jak je to s pozorností, když někoho něco bolí... :-) Legrace, kawai drak (který má inteligenci, chování kočky i psa a vypadá jako žabrovník) a obešlo se bez sáhodlouhých proslovů, kde se apeluje na přátelství, pochopení a já nevim na co všechno. Prostě bez patetična a to, když není v USA filmu, je prostě nářez... X-D 4+ určitě a bez váhání.(30.4.2010)

Avatar pro mladší publikum, jinak se to popsat nedá. Jako kdyby Dreamworks koukali Cameronovi, při tvoření svého doposavaď nejlepšího díla, přes rameno. Je tu velká láska (samozřejmě v mezích ratingu), fantastické lety na šupinatých plazech, hlavní hrdina je sympaťák na druhou a celkový dojem pak krásně dokresluje hudební doprovod Bourneova skladatele. Ano, je to klišé jako řemen, ale ještě doteď nedokáži ten omamný pocit z vod třetí dimenze dostat z hlavy.(26.3.2010)

Tohle pojetí multikulturní společnosti se mi fakt zamlouvá, neb stojí na poznání, že všichni, které spojují stejné zájmy, ergo přání žít v míru a pospolitosti, tak žít můžou (poté co se patřičně nastudují a pokecají), zatímco se zotročujícím Krakenem to nejde, neb jemu je nějaká moje idea o rovnosti a spolupráci upřímně u zadku. Srát na budovatelský sebemrskačský Avatar, v kterém je člověk jen bezcitný vykořeněný zloun, který musí být anihilován, jinak život nemá šanci, tohle má srdce.(3.4.2010)

Roztomilé animáky s dětmi a nadpřirozenými zvířatky v hlavních rolích mě většinou silně odpuzují, ale tohle byla naprostá paráda. Příběh sice nepřekvapí, ale animace je podmanivá a dialogy jako by vypadly z nějakého kvalitního sitcomu. Usmíval jsem se častěji než u většiny komedií. Hodnotím 9/10 a kam se hrabe Wall-e, Up i Ratatouille ...(31.5.2010)

• - Knihy Cressidy Cowellové čerpají z jejího dětství, které strávila na vzdáleném neobydleném ostrově na západním pobřeží Skotska. V prostředí bez silnic, domů a elektřiny zbylo autorce dostatek prostoru pro představivost, jež zrodila svět Vikingů a draků, který zachytila ve své knize. (CrypzzXD)

• - Když hlavní hrdina hledá sestřeleného draka, uhodí do větve, která se vymrští a udeří ho zpět do obličeje. V dalším, vzdálenějším a čelním záběru však již tato větev chybí. (Mr.Hudson)

• - Ve scéně, kde Škyťák s Bezzubkou odpočívají po prvním letu a přilétají k nim malí hladoví draci, je možné vidět animovanou verzi Giant´s Causeway, česky Obrovy stezky, v Severním Irsku. (AndreyCSFD)