Jak vycvičit draka

How to Train Your Dragon

Ako vycvičiť draka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 94 min

Konečně animák s pořádným příběhem! Spolu s Vall-im ho řadím mezi ty nejlepší, co jsem viděla. Trailer mě nijak neuchvátil, a tak jsem byla opravdu příjemně překvapena. Naprosto vynikající je ztvárnění draka, který se pohybuje naprosto přirozeně. Jde vidět, že s jak s pohyby, tak s animací si tvůrci vyhráli. Musím pochválit také zvukaře, kterým se povedlo vytvořit skvělé dračí sténání, řev či vrnění. Jak už jsem řekla na začátku, příběh je to, co dělá z tohoto filmu kvalitní podívanou. Dobrodružstvím nasáklý scénář se povedl, nechyběl vtip, ani elegantní vyprávění. A na závěr bych dodala, že není nic krásnějšího než proletět se na drakovi nad mořem :) Na ostrov Blp bych se ráda někdy podívala!(19.3.2010)

Po tomhle filmu jsem měl velkou chuť si chytit nějakého draka a vycvičit (nejlépe toho největšího). Co může být lepší vizitka pro film? Už nějaký pátek nejsem dítě, ale stejně na mě působila krásná animace i prostředí podmanivě a draci v sobě mají více nápadů, než kdejaké hračky (odkaz na Toy Story 3, pokud to někomu nedošlo;-)). Tomu pomáhá i skvělá hudba a já se jen řečnicky ptám, kdo vymyslel to finále, které mezi animáky nemá příliš konkurenci...(6.2.2011)

priznam se, po prvnim traileru sem tomu ani za mak neveril.. rikal sem si, to se ti DW uz uplne zblaznili, v dobe, kdy Pixar dela jednu hitovku s velkym H za druhou a vizualne je uplne na vrcholu, tihle si natoci filmek, ktery zase vypada jako sice zabavna taskarice, ale bez nejakych hloubek a s vizualem sto let za opicemi.. Ano, za tohle se ted hluboce stydim, jelikoz sem dokonce i cetl predlohu, ktera mela neco spolecneho s velkoleposti, a taky sem videl zvysujici se uroven DW animaku a presto sem neveril.. Ted uz verim.. a hned ted napisu, ze to cekani na dvojku asi nevydrzim.. Proste je to totalni, kulervouci narez, absolutne dokonaly po vsech strankach (ano, dokonce i po te vizualni, ta se projevila a plne vykristalizovala az v tech 100 minutach uzasneho 3D letu plneho zabavy, lasky, vzajemnem porozumeni, epicnosti, draku, vikingu a powellovy mistrovske hudby. Postavy nejsou ani za mak otravne, hlavne draci vzbuzuji bud respekt nebo vypadaji roztomile a vzbuzuji pocit: toho chci mit doma (jak uz to napsali nekteri dalsi).. Nejaka ta trochu otravna myslenka tam zase je, ale nemuzeme chtit po animaku uz uplnou dospelost, kdyz mnoho hranych filmů tomuhle nesaha ani po pas... Pixar tenhle rok asi poprve po mnoha letech prohraje.. mozna za to bude moci i fakt, ze tento rok poprve po dlouhe dobe nema na svoji strane novy pribeh, ale jen pokracovani.. Ale urcite je to silny protivnik a ma schovane nejake trumfy, takze pockam si na neho. No takze Jak vycvicit draka je dobrodruzna adventura, kterou si lze vychutnat nejlepe v 3D kine, jelikoz lety na drakovi, krasne prirodni scenerie zamlzene vikignske severske drsne zeme a pohledy na tvrdy vikingsky i kdyz dosti zparodovany a draky okoreneny zivot opravdu stoji za to.. A jak sem jiz na pocatku vzpomenul, Powellova hudba jakbysmet. Ten se doslova prekonal a v mnoha faktorech se soundtrack vyrovna jeho predchozim zarezum na poli greengrass thrilleru.. A tato hudba vytvari stejne jako u Avatara, neskutecnou atmosferu a pocity extaze... Ano, je to rozhodne nejlepsi fantasy pribeh za nevim kolik poslednich let a bylo toho opravdu potreba.. fantasy totiz od LOTRA uz nebyva to, co byvalo... doufejme, ze tenhle animak zajem a snahu znovu probudil. Ted se opravdu tesim na dalsi letajici animak, ktery bude mit na sve strane jeste mistra coolovosti Snydera.. PS: Mel Gibson se ted bude muset opravdu snazit, protoze aby stvoril lepsi velkofilm ze sveta vikingu nez byl tenhle, bude muset vycerpat vsechny svoje skryte sily nacerpane v Statecnem srdci.. A nebude to mit vubec lehke vybornych 5(11.4.2010)

„Tvojmu otcovi neprekáža, ako vyzeráš, ale to, aký si.“ – „Aha. To mi pomohlo.“ Páčilo sa mi záverečné posolstvo o tom, že vždy sa dá spolu žiť, ak obe strany urobia pár ústupkov. Páčilo sa mi, ako to vo finále deti natreli svojim zastaraným tatkom. Páčila sa mi záverečná noha, čo je na rodinný animovaný film nečakaný ťah, ukazujúci detskému divákovi, že dobrodružstvá so sebou prinášajú aj riziko. Páčil sa mi záverečný let v ústrety novým dobrodružstvám (čím nechcem povedať, že chcem dvojku). Bohužiaľ, dovtedy to ale bolo „len“ adekvátne – parádny dizajn jednotlivých drakov, miestami veľmi pekná prevažne lesná výprava a milý humor, nenáročný ale ani nie vyložene hlúpy. Scenár je síce plný klišé, ale povedal by som, že toto je druh filmu, kde s ním inteligentní tvorcovia vedia dobre pracovať vo svoj (a divákov) prospech. Ale proste ako celok ma to nijako extra, mimoriadne nezaujalo.(28.5.2011)

Autori predlohy draka sa zrejme nechali inspirovat vizualnou strankou Stitcha .... a tak ho jednoducho z modrej prefarbili na cierno a "bylo vymalovano" ... Film ktory moze zaujat mensieho divaka svojou akcnostou hned na zaciatku. Lenze potom prichadza cast, kde kazdy vie, co bude nasledovat, len nevie ako ... Prave tato stredna cast ma ukrutne nudila a z letargie ma neprebrala ani zaverecna bitka dobra so zlom ...(29.4.2010)

• - Název filmu se objeví až v čase 1:28:54. (dc125)

• - Ve scéně, kde Škyťák s Bezzubkou odpočívají po prvním letu a přilétají k nim malí hladoví draci, je možné vidět animovanou verzi Giant´s Causeway, česky Obrovy stezky, v Severním Irsku. (AndreyCSFD)

• - Knihy Cressidy Cowellové čerpají z jejího dětství, které strávila na vzdáleném neobydleném ostrově na západním pobřeží Skotska. V prostředí bez silnic, domů a elektřiny zbylo autorce dostatek prostoru pro představivost, jež zrodila svět Vikingů a draků, který zachytila ve své knize. (CrypzzXD)