Planina v ohni

• Česko Spálené životy (více)

V americkém dramatu o lásce, zradě a odpuštění od scenáristy a debutujícího režiséra Guillerma Arriagy (Amores Perros, Babel) se prolínají osudy několika postav.  Dramatický příběh lásky, zrady a vykoupení je režijním debutem scenáristy Guillerma Arriagy (autora scénářů k filmům Amores Perros či Babel) a prolíná se v něm minulost a přítomnost několika postav oddělených v čase i prostoru. Mariana (Jennifer Lawrence) je šestnáctiletá dívka z mexického pohraničního města, jež se snaží dát dohromady své rodiče, Sylvia (Charlize Theron) je manažerka z Portlandu, jež utrácí život prázdným sexem bez lásky a musí projít citovou odyseou, aby vykoupila svůj dávný hřích. Dvojice Gina a Nick (Kim Basinger a Joaquim de Almeida) se zase musí vyrovnat se svou tajnou láskou, protože ona je vdaná, on je ženatý a oba mají děti a Maria (Tessa Ia) se snaží pomoci svým rodičům, aby našli odpuštění. (HBO Europe)

wege

Byla to strašná nuda, vlastně to ničím nepřekvapilo, bylo to hodně čitelné. Všechny tři hlavní herečky jsem viděl hrál lepší role. Je to jen opakováním něčeho, už čeho už režisér jednou byl v jiné roli. Tehdy to dopadlo o hodně lépe. ()

jafuska

naprosto průměrný film, Besinger nemám ráda, podle mého to není dobrá herečka, děj docela pokulhával,šlo od budouctnosti k minulosti,nijak mě tento film nenadchl ()

Solverino

Vynikající film ze života, napínavé až do konce. Líbilo se to i manželce, lze doporučit přemýšlivým ženám :) trocha lásky, trocha sexu, špetka pomsty = prostě ze života! Super! ()

Marťulka

Film jede od začátku v pořád stejném, klidném tempu. Přeházený děj je fajn, to mě na tom bavilo nejvíc, takové mini napětí. Ale jinak je to průměr, nenadchne a ani po skončení titulků nemám nějak potřebu o tom dál přemýšlet. Prostě lehce zapomenutelné... ()

jprmusic

Jsou to zvláštní filmy - Memento, Amores Perros, 21 gramů, Babel ..... a Planina v ohni. Je to taková zvláštní hra na to, jak to vlastně dopadne. Zajímavá, napínavá a ve většině případů výborně natočená se skvělými hereckými výkony. Jak říkám, zvláštní ...... ()

Hank

Styl skládačka příběhů mě prostě vyhovuje a mám ho rád. I když Planina v ohni ani zdaleka nedosahuje naléhavosti 21 gramů nebo Babelu a vše vypadá ze začátku až moc jasně a nespojitelně, tak opak je (jak ukáže druhá půlka) pravdou a vše poměrně zajímavě vygraduje a propojí se. Kdo se mi nelíbil, tak je Kim Basinger, která hraje tak v křeči, až to bolí, nicméně jinak je vše tak příjemně civilní, že se na to dobře kouká...prostě suma sumárum, příjemný a dobře natočený kus. ()

Winise

To se tak stane, když přepínáte programy a v televizi nic není, vykoukne na vás nenápadný snímek s neuvěřitelnou gradací a finišem. Výborně, ale do pětky mi něco chybělo... ()

nula87

Arriaga se poprvé posadil se svým scénářem na režisérskou stoličku a zvládl to výborně. Propletenec vztahů (dobře známý z jeho dřívějších scénářů) skládá dohromady precizně, trpělivě a přesně. V okamžicích, kdy vám dojdou některé skutečnosti, zpětně velmi dobře pochopíte chování některých postav. A závěrečné vykoupení (snad?) poslouží celému příběhu velmi dobře. 80% ()

MaxForValue

Guillermo Arriaga je jedným z najzaujímavejších režisérov súčasnosti a Planinu v Ohni vnímam ako jeho druhý najlepší film po nedostižnom Babelovi, ktorý vo mne rezonuje do dnes. Zásadný obrat, ktorý v Planine vidíme je iný prístup ku naratívu, než v Babelovi, kde spojovacie články medzi príbehmi boli definované náhodou, zhodou okolností a odkazovali k celosvetovej multikulturalite. V Planine máme, podobne ako v Atlase Mrakov, viacero príbehových línii, pospájaných do seba, príbehy však na seba nenadvazujú chronologicky, ale rôzne skáču v čase, čo sťažuje vnímanie, no predlžuje intenzitu zážitku. Planina má ten problém, že je síce dobre formálna prepletená, avšak chýba jej poriadnejší obsah a preto aj 4*. ()

gidzitka

Zaujala postava Charlize Theron, která se k sobě chová jako ke kusu hadru. Bohužel zkratkovitě vypointovaný vztah matka/dcera a trochu málo - na psychodrama - vykreslené postavy... Vykoupení se odehraje během mrknutí oka - kdo něčím podobným procházel, ví, že to trvá ksakru dlouho a že recidiva hrozí víc, než kde jinde...- takže autenticita příběhu je poloviční. ()

kubilov

Myslím, že za takto kvalitně předvedený režijní debut, mohl být Alejandro Gonzáles Iňarritu na svého přítele a spolupracovníka hrdý. Guillermo Arriaga nijak neexperimentoval a použil stejnou mozaikovou strukturu, jako právě při spolupráci s výše zmíněným. Ta je sympatická díky své stále relativní originálnosti, a jelikož se dost pracuje i se střihem, divák má minimálně v první polovině stále plnou hlavu otázek. Vynikající herecké výkony Charlize Theron a Jennifer Lawrence + citlivě zobrazená těžká otázka vzájemného pohraničního soužití Američanů a Mexičanů. Ne tak silné a vybroušené jako Iňarrituova mozaiková trilogie, ale i tak velice nadprůměrný film. Jinak koukám, že je to tady v komentářích zas jednou jedna perla vedle druhý. ()

mirkath1

Určitě skvělý film, kdyby se ovšem obtěžovali nadabovat i španělskou část, které bylo zhruba 30%, nebo alespoň dát titulky. Takže takhle jsem z toho rozuměla prd. ()

Sticks

Čo na to povedať, film je to dobrý. Výborné vykreslenie psychológie postáv a ich charakterov, každá postava má hĺbku s ktorou som sa zžil a uveril som jej. vďaka tomu som aj časti filmu úspešne predvídal. Avšak v daktorých častiach som sa nudil(asi práve kvôli tomu; strata prekvapenia) a celkove mi tam dačo chýbalo. Len zopakujem z ostatných komentov; kamera, scénar, herci, réžia, hudba sú viac ako prijateľné. Záver je urobený výborne a seknutý na, pre mňa, vyhovujúcom mieste. U mňa 8,5/10, a aj keď to hodnotenie už u mňa býva na 5 hviezdičiek, nemôžem ho udeliť, keďže ma film tak nezasiahol. ()

Jack.Pott

Guillermo Arriaga píše příběhy, za něž by se nemuseli stydět ani Puškin s Balzacem. Důsledně prověřuje charaktery, proniká do věčných intimně lidských dilemat, jejichž důsledky dotahuje do krajnosti. Na počátku Planiny v ohni je běžná americká středostavovská rodina s kupou dospívajících dětí; bohužel otec již nedokáže - vůbec, opravdu vůbec nedokáže uspokojit manželčiny neuhasínající sexuální potřeby. Podle standardních společenských norem má být člověk věrný svému životnímu partnerovi, je to ale rozumné i ve zmíněném případě? Podle respektované pyramidy lidských potřeb psychologa Abrahama Harolda Maslowa patří sex mezi základní, fyziologické pogtřeby. Pakliže je partner nedokáže ukojit, proč musí člověk zůstat deprivován? Je sex posvátným manželským obřadem, který nemůžeme přirovnat k jiným lidským potřebám - například potřebě jídla, na které taky začneme chodit k alternativnímu kuchaři, pakliže partner/ka ztratí schopnost připravit dobrou večeři? To je nadiskusi; každopádně jestli si na reálné křižovatce odpovíme negativně, riskujeme, že kvůli nevyzpytatelným společenským sankcím zůstane jenom planina v ohni, a spáleniště v srdci. ()

CorvusBlek

Trošku mě naštvalo, že nejdřív to byl celkem chaos v různých časových rovinách a osobách a pak najednou zase až moc jasné kam vše směřuje a kdo je kdo, ale jinak skvělý příběh a dobré prostředí americko-mexického pohraničí... ()

JollerCZE

G. Arriaga je jedním z nejlepších, co se proplétání dějových linek týče. Spálené životy jsou ale na můj vkus malinko moc rozházené. Nicméně dohromady tvoří velice povedený snímek, který zaujme svým celkem svižným vyprávěním, pěknou scenérií, kamerou i hudbou. S ní si dal H. Zimmer přece jen nějakou práci, a proto je decentní a k filmu dodává ten správný feel. Celkově mi přišel film celkem krátký a myslím, že nějaké sekvence mohly být dovyprávěné, nebo alespoň upřesněné (co se stalo, když Ch. Theron vešla do nemocničního pokoje, jak J. Lawrence žila s tím, co provedla a jak utekla...). Pokračování bych velice ocenil, ale i já vím, že je to utopie. Suma sumárum, "Planina v ohni" je velmi zdařený počin. Velmi vysoký nadprůměr a troufám si říci, že atakuje nižší špici. ()

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

21.10.2007

Dělí je celá jedna generace, ale mají mnoho společného třeba to, že se obě vypracovaly z modelek a sex-symbolů na oscarové herečky. Kim Basinger a Charlize Theron. Teď je uvidíme v jednom filmu. A… (více)