Planina v ohni

• Česko Spálené životy (více)

V americkém dramatu o lásce, zradě a odpuštění od scenáristy a debutujícího režiséra Guillerma Arriagy (Amores Perros, Babel) se prolínají osudy několika postav.  Dramatický příběh lásky, zrady a vykoupení je režijním debutem scenáristy Guillerma Arriagy (autora scénářů k filmům Amores Perros či Babel) a prolíná se v něm minulost a přítomnost několika postav oddělených v čase i prostoru. Mariana (Jennifer Lawrence) je šestnáctiletá dívka z mexického pohraničního města, jež se snaží dát dohromady své rodiče, Sylvia (Charlize Theron) je manažerka z Portlandu, jež utrácí život prázdným sexem bez lásky a musí projít citovou odyseou, aby vykoupila svůj dávný hřích. Dvojice Gina a Nick (Kim Basinger a Joaquim de Almeida) se zase musí vyrovnat se svou tajnou láskou, protože ona je vdaná, on je ženatý a oba mají děti a Maria (Tessa Ia) se snaží pomoci svým rodičům, aby našli odpuštění. (HBO Europe)

bohemia_regent

Kdyby se v hlavní roli Sylvie objevila Renée Zellwegerová, byla by fyzická podoba s představitelkou Mariany (což je vlastně Sylvie před cca 15 lety) naprosto dokonalá. Je to škoda - a to říkám i přesto, že Charlize Theronovou považuju za lepší herečku. ()

Nethar

Několik málo příběhů, které postupně zapadnou dohromady. Dobrý scénář i herecké výkony, zase jednou film, co nenudí, což u Guillermo Arriaga nepřekvapí. ()

aLPaC

Na poli tohoto žánru jde o pouhý průměr se spoustou nesympatických (což by u tohoto žánru až tak nevadilo) a naivních (což by vadilo) postav. Ani závěr nějak extra nestrhne, větší emoce se u mě zkrátka nedostavili, a to je problém. A troufnu si tvrdit, že filmu, ne můj. ()

Gore

Charlize Theron nemá poslední dobou šťastnou volbu na role, dokonce musí ukazovat kozy, kde se dá, ale stejně jí to moc není platný a postupně se začíná vytrácet z první herecké ligy. A tímhle kouskem se její comeback taky konat nebude. ()

panmroz

za tu závěrečnou větu jsem byl nucenej přidat jednu hvězdu, ale jinak mi celkovej film, postavy v něm, prostředí okolo, přišla taková nějaká sázka na prověřené - ženy s "problém", muži jednorozměrný, jen se mi líbila postava Carlose, kterou ztvárnil legendární Raul Gonzáles, ale jinak fakt spíš k těm dvěma. ()

RomanHyde

Na tento film mohou být dva pohledy. Buď opět přistoupíme na hru "puzzle", na skládání střípku ve stylu 21.gramů, jenž nám rozkryje závěrečnou mozaiku, kterou můžeme být ohromeni, nebo na tuto hru již počtvrté (Amores Peros, 21. gramů, Babel) nepřistoupíme a vše nám bude připadat jako zajímavý, propracovaný a inteligentní kalkul, což výsledek srazí o třídu níže. Já k filmu přistoupil prvním způsobem a proto mne zaujal a dokázal jsem také ocenit propracovanost, cit i filmařskou zručnost, která je nezbytná k vyprávění příběhu tímto nelehkým způsobem. ()

Maslord

Vemi zaujimavy a poriadne prepleteny pribeh. Zial nemam rad, ked nieco nedava zmysel, co je v niekolkych priadoch tohto filmu pravidlom. ()

Vesecký

Může být výstavba tohoto filmu jakkoliv výborná, hollywoodský přislazený konec jednu hvězdičku ubral... Ono těch průhledných míst, které člověk věděl dřív, než se odehrály na obrazovce, tam bylo víc. Samozřejmě, zprvu si člověk nedával těch několik příběhů dohromady, postupně jsem pochopil, že jde o několik (byly tři) časové rovin a záhy jsem už odhadl, že jde o příběh jediný. Když jsem už asi hodinu před výbuchem karavanů věděl, že je zapálila Mariana, už jsem s s pětkou musel začít váhat. Ten závěrečný rozhovor matky s dcerou a Mariina věta: "Ty nepůjdeš?" byla až příliš očekávaná. Arriaga se bohužel přizpůsobil těm, kteří tenhle film platili. ()

TomasKotlant

Ze scénářů Guillerma Arriagy mi tento přijde nejlepší, neboť obsahuje nejméně "velkolepých" kýčů a spíše se soustředí na psychologii postav, které jsou vyobrazeny velmi zajímavě a s postupujícím dějem se jejich charaktery neustále rozvíjí a jednotlivé podivné osudy dostávají určitou logiku. Ačkoliv díky propojení nezvnikne žádná hluboká emotivní myšlenka, všecko docela dobře jako správné puzzle zapasuje do sebe a film vám pak i několik hodin po zhlédnutí dokáže klást zajímavé otázky a jednotlivé dílky skládačky dostávají nový význam, vyvolávající další otázky. Fakt, že si to Arriaga zrežíroval sám dodal filmu větší plynulost, neboť na rozdíl od předchozích režisérů jeho scénářů se nesnaží, aby děj psůobil šokujícím dojmem, ale jen trpělivě lepí dílek do dílku, což mi sedělo daleko víc. Velmi zajímavá postava Marie (přišla mi výborně zahraná - Tessa Ia - zejména její rozhovor s matkou vypadal hodně nevšedně a přitom věrohodně). *** Ve zkratce: Letadlo, karavan, hotel, kamion, pickup a několik posbíraných postav skládají puzzle v několika časových rovinách. ()

piranha

U tohohle kousku jsem si opět oživila ten Iñárrituovský paranoidní pocit, že jsem prošvihla nějaký detail, který by zaplnil některou mezeru v příběhu. Citlivě propletená mozaika lidských osudů je pro Mexičany svým zpracováním typická. A já ji zbožňuju! Jediné, na co se nepříjemně koukalo, bylo ohrané klišé rozumného, samostatného polosirotka a jeho znovuobjeveného uplakaného, psychicky labilního rodiče. Já se těm filmovým dětem vůbec divím, že jsou nakonec ochotné takové individuum přijmout do svého života. ()

Heffleyka

Nemůžu hodnotit jinak než 5*. Začíná to několika zdánlivě nesouvisejícími příběhy, které se postupně skládají dohromady a ukazují nám životní příběh jedné dívky/ženy, která udělala několik osudových chyb. Všichni herci sympatičtí, krásná hudba, není co dodat... ()

Tred2

Celé je to vlastně jeden velký herecký koncert všech zůčastněných (hlavně ženské postavy) v jednom poměrně jednoduchém příběhu, který si svým stylem vyprávění asi dost zbytečně hraje na něco víc. Všechno je to podrženo sympatickou audiovizualní stránkou. Každopádně víc než umírněná proma hereckých výkonů to vlastně nenabízí. Někomu to může bohatě stačit, jinému nic neříct. Já jsem byl poměrně spokojen, ale kvůli celkovému nezájmu o výklad příběhu (hlavně velmi pomalému začátku) nemůžu a nechci jít na výš než 70%. PS: Pro mě další důvod proč mít Jennifer Lawrence v TOPce (ale tím její výkon nechci řadit nad ostatní). ()

edie sedgwic

Kto ma rad filmy ako Babel ci Amores Perros si urcite pride na svoje. Na prvy pohlad nijako nesuvisiace ludske osudy, ktore postupne zacinaju davat zmysel a spajat sa, az vyustia do skveleho otvoreneho konca. ()

Monisek

Jednotlivé epizodky, které nakonec splynou v jednu, jsou dobře napsané i zahrané. Trošku mi vadil pomalejší rozjezd, ale celkově to dává smysl a rozhodně to stojí za to. Výborná je zde Jennifer Lawrence, Charlize to sluší jako vždy a Kim také není pořád k zahození! 75% ()

zahadum

Dokonale prelínanie zdanlivo nesúvisiacich epizód. Pokojné až skoro komorné spracovanie filmu svedčilo a Charlize Theron ako vždy dokonalá. ()

Rokle

Dlouho jsem neviděl promarněnější příležitost než je tato. Scénář je vskutku zajímavý, celou dobu nemáte tušení, co můžou mít jednotlivé příběhy společného a pak se ke konci stane NĚCO! Jenže místo udiveného "ty jóóóó" jsem si povzdechnul "o.k." A proč? No, Arriaga je zjevně velice zručný scénárista, jenže mu chybí režisérská schopnost dělat z obyčejných záběrů ty nosné, ze kterých vám bude proudit krev v žilách. Tohle je takový klidný potůček, ve kterém plavou zajímavé rybky, občas změní směr, ale žádná vám neutkví v paměti. ()

agassi68

Veci, ktoré tak presvedčivo fungovali v Arriagových predošlých scenároch tu akoby stratili svoju silu a energiu. Aj keď boli použité prakticky zhodné postupy. Nie zlé, no čosi tomu chýbalo.. ()

Olík

Režijní prvotina mexického spisovatele, scénáristy a producenta Guillermo Arriagana je takovým dramatickým jumperem, který skáče z času do času a z postavy na postavu. I přes tento skokanský výkon je film lehce pochopitelný a až na přehnaně neuvěřitelnou spirálu osudu hlavní představitelky celkem jednoduchý. Dalším plusem je celková nejednoznačnost jednotlivých postav a herecké výkony dámské trojice Theron, Basinger, Lawrence (u níž jsem si při sledování the Bill Engvall show myslel, že bude jenom další z řady krásných blondýnek s jednou seriálovou rolí – jsem rád, že jsem se mýlil)! Emotivní záležitost, o které budete ještě minimálně pár hodin přemýšlet. ()

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

21.10.2007

Dělí je celá jedna generace, ale mají mnoho společného třeba to, že se obě vypracovaly z modelek a sex-symbolů na oscarové herečky. Kim Basinger a Charlize Theron. Teď je uvidíme v jednom filmu. A… (více)