Zelená zóna

• Nizozemsko

• Kanada

Drama / Válečný / Akční / Thriller

USA / Velká Británie / Francie / Španělsko, 2010, 110 min

„Demokracia je komplikovaná.“ Zo začiatku som si hovoril, že je to jeden z mála špionážnych filmov, kde viem, čo sa robí, kto je na akej strane, o čo mu ide, čo danou vetou sleduje a dej mi pripadal zrozumiteľný a asi hodinku som dosť dobre rozumel, čo sa práve deje, prečo a čo z toho asi vyplýva. To je obrovský úspech, pretože špionážne filmy majú bohužiaľ vo väčšine nepochopiteľné scenáre, ktoré sú schválne napísané čo najchaotickejšie, aby sme vôbec nevedeli, koľká bije. Bohužiaľ, ambiciózna ZELENÁ ZÓNA má DVE hodiny a tej druhej som už v podstate nerozumel vôbec a neviem, či bolo horšie, že sa takmer žiadne akčné scény neodohrali alebo že ak sa aj nakoniec niečo akčné roztrieskalo, Greengrass to zasa „prestrihal“ tak, že som znova netušil, kto, kedy, prečo, s kým, do koho, za čo, o koľkej. Nie je to palec hore, ale ani dole a Matt Damon, Greg Kinnear a Brendan Gleeson dostali fajn úlohy, takže je vlastne úspech, že dávam až 60%.(27.5.2011)

"Pozdě, ale přece" sa ozýva dozvuk Palinovho prefackania bieleho domu za čias pochybného G.W.Busha., ktorý si pod zámienkou netransparentného plánu WMD vytrvalo obhajoval nutnú angažovanosť na území Iráku až do takej miery, že mu to s potleskom zožral dostatočný počet populácie. Ďalej je zrejmé že slýchať/vídať takéto protesty na pôdoryse podvratného filmárčenia nešmakuje asi nikomu, koho sa tento nerozvážny krok vzad bezprostredne týka alebo s ním akokoľvek sympatizuje. Hrozba (!), pravili zmanipulované spravodajstvá, zabudli však dopovedať: na predaj (!)_______Remeselne nespochybniteľné, dejstvami mechanické, a ako očakávaný comeback stáje G.D.P. naďalej nad pomery pohyblivé i záživné. Statika/kinetika, v obidvoch pojmoch sa viem nájsť, z každého som si schopný odhryznúť to, čo mi chutí a ak niekto cieľavedome povzdvihuje svoje vlohy na vyšší (nie pre kohokoľvek prijateľný) level, tak ma prevažne ovievajú pozitívne posuny skúmanej teórie a drobné topenie v rutinnej praxi ma až tak nevzrušuje. Napokon vstúpte do "Zelenej zóny" sami, možno pocítite chvíľky nekomfortnosti, možno aj celostný význam záujmu o ňu.(14.10.2010)

Našlapaná sonda do války v Iráku se vyvedla stejně dobře jako oba Bournovi bratříčci. Greengrass, Damon a Powell šlapou na plyn úplně všude, ale závěrečná akce (dokonalá kamera) nemá obdoby. To tempo, napětí, a řemeslně dokonale zvládnuté vedení... prostě paráda. Helhelandův scénář opírající se o lež, která měla posloužit (tak jako vždy) dobrému účelu přes všechnu tu dynamiku zůstává v popředí a ukazuje na chyby, které by neměli být zapomenuty a smeteny ze stolu. Jestli někdo umí sladit chytrost a zábavnost do jednoho celku je to právě Greengrass. Všechno do sebe perfektně zapadá a vážně dobře se na ZÓNU kouká.(10.6.2010)

Když to srovnám s American Sniperem a Lone Survivorem, tak Green zone výjde celkem mdle. Matta mám rád, ale zde .v mých očích film nedokázal zachránit. Akce je poměrně málo a je nezajímavá, finále odehrávající se ve tmě mne spíše naštvalo a celkově se spíše řeší politické a pro mne nezajímavé věci. Bohužel příliš jsem se nebavil, ale technická stránka obstojná. 60%(17.6.2015)

Paul Greengrass se dal do kupy s mým oblíbeným scénáristou Brianem Helgelandem a natočili podle mě hodně silné akční drama s pointou, které je trochu víc aktuálnější a političtější než třeba tady zmiňovaná BODY OF LIES. Hodně uživatelů tu hodnotí film z hlediska "zábavnosti", "množství akce" apod., což je škoda, protože on je naopak zábavný až dost, tedy pokud jste nečekali další BLACK HAWK DOWN nebo BOURNE IDENTITY. Několik akčních scén mě potěšilo častým emotivním základem (Damonova rvačka o deník a závěrečná trojhonička, kde Damon pronásleduje objekt, který se snaží zneškodnit jiný). 90%(8.8.2010)

• - Matt Damon a Greg Kinnear sa spolu stretli už vo filme Bratia ako sa patrí (2003). (marciano)

• - Bazén, ve scéně v Republikánském paláci, který byl natočen v Maroku, měl hlubokou a mělkou stranu naopak oproti skutečnému bazénu v Iráku. Takže byla scéna natočena se skokanským prknem otočeným ven a poté bylo digitálně přesunuto na druhý konec. (c.tucker)

• - Hudbu má na starost (stejně jako u bourneovské trilogie) John Powell. (-Marc-)