Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

amarth

Trochu jsem se zalekl námětu, příběhu, výroby. Po dlouhé době válečný film, který jen neoslavuje americké hrdiny a nedělá ze snímku nábor a laciný popcorn. Matt Damon dozrává v herce, který se umí i vyjádřit a prostředí Iráku je zde velmi realisticky dokreslováno slušnými hereckými výkony "domácích". ()

hazaba

Z filmu vyzařuje napětí na každém kroku, ale trochu jiné, než v případě The Hurt Locker. Akce v podobě honiček a střílení není mnoho, ale to vůbec nevadí. Zajímavá je myšlenka - kolikrát jeden lže, aby si našel záminku - zde v podobě zbraní hromadného mučení. Matt Damon je výborný, stejně jako Khalid Abdalla. Dobrá hudba, dobrá režie. Vynikající kamera. ()

Páně

Greengrass je technicky naprostý king o čemž se ví jistě dlouho. Ovšem co s tím, když se pustí do látky jenž by potřebovala nejen technický um, ale také notně citlivý přístup a patřičnou hloubku. Takhle je to prostě "jen" dobré. Ano vaří to z Bournea měrou vrchovatou, hudbou počínaje a Damonovým googlováním konče. To by mi však vůbec nevadilo, kdyby se tentokrát přidalo trochu více zmiňované hloubky a citu. Mimochodem amíci jsou máčalové, když si neuměli nějaké ty ZHM do Iráku nastrčit. Mají bahno na hřišťku. ()

Eluin

Sorry, tohle jde trochu mimo mě. Těšil jsem se - já chudák naivní - na drama z iráckého konfliktu, ale dostal jsem "Bourneovku" (ačkoliv jsem žádný díl této série neviděl). Filmařina je to celkem dobrá, nicméně charaktery žádná sláva a scénář mi také přišel docela (vzhledem k tématu) slabota.. ()

owwidius

Tento styl ja proste mozem. Rucna kamera, realisticke sceny teda ziadne prehnane dialogy, vojnovy namet... Nakoniec mal hlavny hrdina asi vsetko stastie, co mohol mat, ale inak fajn film, len ten zaver trosku predvidatelny. ()

drankeryth

Videl som aj lepsie filmy od Matta Damona. Tento je taky cisty priemer, ktory vas nebude nudit, ale ani pri nom nebude otvarat usta, ake je to vsetko vo filme vymakane. Najviac ma to okuzlilo, ze sa to odohravalo v Iraku a podla zaciatku filmu som daval velku sancu tomuto filmu, ze to bude dobre natoceny film, ked tam ukazovali take zasahove akcie na urcite ciele, ktore mali americky vojaci urobit. Neskor som zbadal, ze to zas neni take svetove a uberalo sa to len okolo toho irackeho generala, kde bolo dost hluchych miest, ktore mi vadili. ()

Adm.Nelson

Podobne ako vo filmoch Kathryn Bigelow z Blízkeho východu, aj tu ťažko nájsť jedno hluché miesto a akcia je dychberúco a realisticky natočená. Z tvorcov by som vyzdvihol Johna Powella, ktorého hudba do filmu presne zapadá a robí ho ešte dynamickejším. 10/10 ()

FilmWave

Žádný "Let číslo 93" z Bagdádu se nekoná. "Zóna" je normální b-éčko určitě horší než Bourne, ale o chlup lepší než třeba "Království". ()

burton

Občanům východních zemí do hlavy nevidíš. Politika je svinstvo. Možná se mezi zelenými mači demokraticky "vyspělé" země naleznou i tací, kteří chtějí demokracii i pro ostatní "méně vyspělé" země, bez ohledu na to, zda demokraticky "méně vyspělé" země jsou schopny to pobrat - viz první věta. Souhrnem se mi film líbil, i když z mého nemariňáckého a nepoliticky nemačovského pohledu by se mohlo zdát, že odtial to vyzerá tak nějak umělohmotně a tendenčně a prodemokratickyvyspělozemě. Ale..... tak o tom nebádejte a prostě to berte jako dobře natočený Eastern. ()

MickeyStuma

V tomto snímku je prezentován fiktivní příběh o jednotce vedené praporčíkem Royem Millerem (Matt Damon), pověřeného najít fiktivní zbraně hromadného ničení v Iráku. Takže je to celé založeno na válce USA a jeho usilovného hledání zbraní hromadného ničení, o kterých se předpokládá, že se skrývají někde v samotném Iráku. Co je na tom pravdy ukáže dějství, které diváky nijak nepřekvapí, neb realita hovoří sama za sebe. V podstatě se jedná o politicky kritický akční snímek, u kterého nejvíce překvapí, že to nenatočil samotný Oliver Stone, který byl na takové snímky zaměřený. Paul Greengrass však není o nic horší. Natočil akčně válečný snímek jako popkornový film plný akce, napětí a výbušnosti. ´Zelená zóna´ tedy neobsahuje nic co by nikdo nečekal. Řemeslně natočeno zdařile a okázale. Není tu v podstatě hluchého místa. Neustále se něco děje a tak zaujatý divák nemá šanci odtrhnout oči. Matt Damon opět ukázal, že mu akční věci jdou pěkně od ruky. Stojí za to snímek shlédnou a je jedno jestli jako další obyčejný akční film nebo s politickým názorovým nadhledem. ()

Ben Nevis

Nestudovala jsem realitu (až na článek z roku 2011, že ten informátor, kterému skočili na špek, byl nějaký horlivý Iráčan), ale pochybuji, že tam figuroval hrdinný americký Rambo, který by sám odkryl americkou konspiraci a že v tom jel jenom jeden padouch. Asi je tu snaha udělat ze záležitosti Bourneovku a zároveň nepošpinit americkou administrativu. Takže za akční film 100%, za historický přínos 20%. Amíci sice udělali chybu, ale krásně svrhli Saddáma a představili Iráku "messy" demokracii. ()

Petyas

Nářez film. Nevím jak moc je to podle skutečnosti a jak moc je to jen fikce. Ale tenhle film mě fakt dostal. Na to že válečné filmy nemám rád, tady jsem se báječně bavil. Skvělá atmosféra, skvělá akce. Scénář perfektní, kamera perfektní, prostě bomba. ()

towstit

Paul Greengrass je ako reziser absolutna spicka sucasnosti. Jeho rezia vas donuti film vnimat tak, ze sa citite ako by ste v tom iraku naozaj boli. Akcne sceny su typicke pre jeho filmy, roztrasena kamera, nahanacky atd. Ja by som to porovnal s labyrintom lzi, ktory u mna absolutne stroskotal, a tak som si myslel ze ma filmu s touto tematikou nebavia. Opak je ale pravdou. Matt Damon spickovy. Ale na piatu hviezdicku mi tam chybala dramatickost deja. Ale aj tak silne 4 hviezdicky. ()

darkreider

4tá hviezda je len veľmi subjektívny prídavok mojej militantnej časti osobnosti. Ak sú Vám po vôli Military Games, tak Vás to pobaví asi ako mňa, inak to bude len priemerná zábava, alebo nižšie. ()

Melly.pro

no, proti očekávání tomu prostě něco chybí... čekal jsem trochu nářez jako od bournea a toho se nedostalo, takže asi i trochu zklamání.. tak 3,5* , nakonec dávám 4 kvůli dobré herecké sestavě.. ()

SuperFigo

Film, který mi dal přesně to, co jsem od něj očekával. Obrázek Iráku decimovaného vykonstruovanou válkou, lži, intriky, hlavního superhrdinu. Filmařsky povedený snímek. Některé pasáže malinko předvídatelné, ale i tak jsem byl v ustavičném napětí. ()

Yojimbo

Stejný režisér, stejný herec, stejný skladatel - tudíž nelze neporovnávat. Ona Zelená zóna se ani moc neliší od Bourna, neboť nějaká psychologie postav chybí v obou porovnávaných snímcích. Zelená zóna ovšem strádá tím, že je zasazená jen do jednoho místa (válečný Bagdád nedokáže nahradit rozličná místa světa, kde se odehrávala Bournova trilogie), je čistě americká (byť ne pro-americká) a zabývá se tématem, které vlastně ani není nikterak šokující, protože lidé jsou vnitřně smířeni, že politika (na všech úrovních) je zkorumpovaná a prohnilá (navíc se lidé nejspíš stále nezbavily určitého přeplnění válkou v Iráku). Navíc tentokrát hudba Johna Powella nedosahuje kvalit jeho poslední spolupráce s Greengrassem a ani příběh nedokáže už ze své podstaty tolik vtáhnout. Je to dobře natočený film, ale člověk se musí sám sebe ptát, jestli to stačí. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí