Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

lubos.cermak

Téma, jehož námět se ve spekulacích poslední dobou velmi prolíná americkou válečnou scénou. Příliš akce nečekejte, spíše připravte Vaší mysl na boj s představou, zda by v reálu představitel hlavní postavy dokázal s daným námětem vůbec bojovat. Když né v poli, tak alespoň v myšlenkách. Politika vysokých byla přenesena mezi vojáky. Co si o tom myslet? ()

Blazis34

Zelená zóna je zajímavé drama zabývající se skutečným reálným problémem. Vůbec s válkou v Iráku jsou pěkné filmy, ale na druhou stranu ve skutečnosti by tam nikdo z nás být nechtěl. Paul Greengrass dokázal zinscenovat drama na filmové plátno a vytvořil tak pěknou podívanou, ve které hrál hlavní roli voják Matt Damon. Jeho výkon patří k tomu lepšímu co ve filmu najdeme. Chybělo mi tam, hlavně ze začátku, nějaké větší drama, aspoň takové, jaké jsme si užili na konci. Film je doplněn vcelku podařenou hudbou a dávám mu 75% - z toho vyplívají velice dobré tři hvězdy. ()

megajalec

Netuším, čo má tento film spoločné s Bourneom (okrem režiséra a Damona). Žánrovo je totiž niekde úplne inde, skôr by som ho prirovnal k oscarovému Hurt Locker. Zaujímavé filmové dielo, lepšie povedané dokumentárne. Nahliadnutie na vec z tej druhej strany, to sa cení a som rád, že je taký režisér, ktorý sa na vec nepozerá konvenčne a je schopný a ochotný to priniesť na plátno. Námet, z ktorého sa dalo rozhodne vyžmýkať viac, za pozretie však stojí. Aspoň uvidíte, ako postupuje armáda na mieste činu pri hľadaní zbraní hromadného ničenia ()

gotham

Že se jedná o řemeslně naprosto dokonalou záležitost, asi zrovna u Greengrasse nepřekvapí. Líbí se mi ale, že kromě vynikajících akčních scén uměl Greengrass skvěle zobrazit také příběh, což bývá ve filmech z tohoto, tedy válečného prostředí, dost problém. Postav tu není mnoho, ale jsou dobře prokreslené, dostanou právě tolik prostoru, kolik si zaslouží a člověk tak nesleduje jen nějaké postavy, které se střílí s jinými postavami. Z herců samozřejmě kraluje Matt Damon, ale mě hodně zaujal Jason Isaacs.Také Greg Kinnear či Brendan Gleeson odvádí velice kvalitní výkony. 100% ()

nikkittka

Lepší Bournea.Greengraas se nevzdal dynamiky,ale zasazením filmu do válečného území jí dal opodstatnění a jasně ukázal,kdo je řemeslný král Hollywoodu.Zelená zóna se ani na chvíli nezastaví,stíhá u toho nakousávat jedno z nejdůležitějších témat novodobých dějin,aniž by to přitom dělala povrchně,ovšem je paradoxní,že právě díky té dynamice,která zapřičiňuje divákovo vzrušení po celých 115 minut,pak film po skončení ztrácí na síle a vyšumí z hlavy mnohem dřív,než by bylo dobré a než bych sama chtěla.I tak jde o jeden z nejdůležitějších filmů roku 2010,jehož kasovní propad mě sice nepřekvapuje,ale o to víc mrzí. ()

only_serials

Vůbec nechápu proč někdo u tohohle filmu řeší jak byl natočenej, kdo jak hrál, nebo nějakou závěrečnou honičku... tenhle film je hlavně o obsahu, o zásadní chvíli moderní politiky světa, v žádném případě o nějakém hereckém výkonu Damona, nebo roztřesené kameře Greengrasse... proto budu řešit jen a pouze obsah... Splnilo se přesně to proč jsem se tomuhle filmu několik let vyhýbal... Film zelená zóna nahlíží na vstup Amíků do Íráků uplně stejně jako jsem na něj nahlížel v době kdy byl aktuální i já osobně. Jasně, jsem jenom obyčejnej týpek z ČR, kterej do vysoký mezinárodní politiky absolutně nemá šanci vidět, ale vážně vůbec někoho na světa Bush a spol. přesvědčili že lezou na blízký východ z mírových důvodů?? Oficiální důvody toho proč Amíci do Íráku vstoupili jsou samozřejmě jenom ty mírové (zbavit svět krutovládce Sadáma, zbavit svět zbraní hromadného ničení, ukončit spory mezi Šiity a Sunity... bla bla..). Jasně, tohle všechno kdyby se povedlo, tak by to byly velice příjemné bonusy k pravděpodobně hlavním důvodům proč byla tahle válka rozpoutána (ty jsou však oficiálně vedeny spíše jako konspirační). S odstupem času je čím dál zjevnější že Amíkům šlo především o své geopolitické priority (zkrátká chtějí mít kontrolu komplet nad celým světem a problémové oblasti musejí přijít na řadu jako první) a v neposlední řadě gigantické zisky z Íráckých ropných polí... Po celý film mě strašně štvalo že jsem v živých obrazech viděl přesně to, co se honí hlavou i mně, když příjde na řeč o válce v Íráku.... Za to jak a s jakou odvahou byl film o největším failu moderní americké politiky natočen, jsem absolutní fanda Greengrase, Damona a vůbec celého filmu.... HAVE A NICE WAR! ()

davistercz

Průměr. Nic víc a nic mín. Čekal jsem teda akčnější scény, ale to je asi moc co chci.. Jednoduše, jsem zklamaný. "čtvrtý Jason Bourne"? Ani omylem. Jediné co za to stálo, je ta parádní akcička ke konci. ()

Daggeron

Celkom ma prekvapuje, že takýto film vypustil von Hollywood, hoci ho natočil britský režisér. Som však úprimne rád, že vznikol. A aj keby za veľa nestál a hodinu a pol by som sa nudil, dám mu maximum už iba za tému a posolstvo, ktoré v sebe nesie. Ale našťastie Zelená zóna nenudí a aj za niečo stojí. Greengrass je najlepší režisér akčných filmov v súčasnosti, o tom sa nemusíme vôbec baviť. Jeho citu pre dynamiku v záberoch a použitie roztrasenej, ale napriek tomu prehľadnej kamery sa nevyrovná asi nikto. Scenár Helgelanda síce nie je ničím prevratný, prakticky smeruje priamočiaro jednoduchou dejovou líniou, neponúka žiaden prekvapivý element alebo zvrat, ale to tempo, ktoré dokáže režisér nastoliť, je paráda. Panta rhei, všetko naozaj plynie, k tomu ozaj extrémne rýchlo, skvelé zábery z pohľadu vojaka umocňujú autentickejší zážitok z bojovej akcie. Samozrejme, nemá to ten Bournovský drajv, ani prepletený príbeh a špionážnu líniu, ale tentoraz je to skôr o posolstve než obsahu, o dôležitej otázke súčasnej spoločnosti. Možno mi to imponuje práve preto, že potvrdzuje môj vlastný názor, nezobe Američanom z rúk a neponúka tupú propagandu. Nikto ma nepresvedčí, že ako pri páde dvojičiek, tak aj pri ZHN bolo všetko v poriadku. Nebolo. Rovnako ako aj v oných vojnách za mier. A som rád, že Greengrass presne túto otázku natíska a hádže ju do diskusie. Preto sa zbytočným javí hodnotenie príbehu či hereckých výkonov (aj keď Damonovi, Kinnearovi i Isaacsovi ich charaktery sadnú fakt ako riť na šerbeľ a žeriem im ich bez mihnutia oka), lebo všetko z toho je v tomto prípade druhoradé. A ak aj Zelená zóna remeselne nenadchne, vidieť by ju mal rozhodne každý. Už by ma len zaujímalo, ako by v súčasnom svete Roy Miller dopadol po tom, čo urobil. Skončil by v Guantanáme? Za vlastizradu? Ako Snowden? Toť otázka. ()

Kilos35

Spíše bych to "označkoval" jako krimi thriller, který je mimmochodem zasazen do bojů v Iraku. Film na vás vůbec netlačí (jako většina "válečňáků") přes krev, slzy padlých kámošů atd.., jde tu více o vyšší principy a fakt, jak je vše v médiích přebarvováno z čerstvé smradlavé a hnědé sračky na vyschlé bílé hovínko. Že bojovat proti tomu nemá cenu a tím i leckoho připravit o všechny jeho hodnoty. Snímek opravdu není špatný, ale žádná zbloudilá střela vám tu kulky neurve.. ()

Max Q.

Po obsahové stránce film svým námětem překvapivý či odhalující až tak není, jak to bylo se ZHN v Iráku si všichni ještě pamatujeme. Ale chápu, že takový film se prostě natočit musel, takže proč ne v tomto podání. ()

harycek

Suprově zpracovaná záležitost o ZHN v Iráku jen se divím , že to vůbec mohlo do kin u nás by se něco podobného to jest pravdivého určitě někde ztratilo , páč u nás se pravda nenosí pouze se o ní kecá a ještě o lásce , ale to už je úplně o něčem jiném ()

muti

Itok na Saddama Husajna bol za zamienkou vyroby nelegalnych jadrovych a chemickych zbrani. avsak ani po zvrhnuti vlady sa ziadne nenasli. preco su sklady prazdne a evidentnde nikdy nemali ani ziadne vojensky vyznam? preco je overena spojka a zdroj odrazu neodveryhodna? kto overoval info? kto neoveroval? kto je ta spojka? a o co jej ide? ()

Killik

Green Zone rozhodne neni 5-ti hvezdickovy film, ale ani nespada do bezneho prumeru. Od sameho zacatku je pekelne svizny, az neprehledny, ale postupne divaka vtahne do deje. Kamera je hodne akcni, chvilkama ani nestiha ostrit :) Co se scenare tyka, neni nijak prevratny, je celkem predvidatelny, ale nijak zvlast nudny. Matt Damon odvedl, ostatne jak uz je u nej posledni dobou zvykem, skvelou praci a nenasilne vklouznul do mych oblibenych hercu. 80%. ()

`barocco

Nasli drahi vojaci , nasli?. Nenasli... Aj takto by sa dal parafrazovat strucne obsah tohto snimku znamou replikou z uspesnej ceskej rozpravky. Dychberuce zobrazenie Irackych realii spolu s davovymi scenami okorenene slusnou akciou ktora nestraca cas s oddychovymi sekvenciami a samozrejme ocakavana herecko profesialna rutina ktoru podava milacik akcnych filmov tohto konciaceho sa desatrocia su vsak jedine devizy tohto snimku. Skutocnosti o konspiraciach ktore stali za utokom amikov na Irak su verejnosti uz aj tak dobre zname ze so ziadnym novym bombastickym odhalenim tento film neprichadza. Az prilis jednoduchy scenar ziadne prekvapive zvraty v deji neprinasa a tak okrem pekneho vizualneho zazitku som si z kina nic viac neodnasal. Kevin Macdonaldov State of Play (Na odstřel) s rovnako charizmatickym Russell Croweom, iny film z radu "konspiracnych teorii" mi prisiel daleko napinavejsi a scenaristicky lepsie vypiplany..... ()

HakuSaku

Podarený film čo sa ale dalo očakávať pri pohlade na meno režiséra. Kvalitný výkon Matta Damona, ktorý ako je u neho zvykom tieto špionážno-taktické akcie sedia. Ajkeď film sa rozbiehal nie moc ostro, tak ten turbulentný záver to vynahradil na 100% :)) ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí