Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Lofiodtahar

Bohužel tomuto filmu musím dát dvě hvězdy a i tak si myslím, že jsem dal opravdu dost. Možná vlastní chybou jsem tento kousek zhlédl pln očekávání a nadšení, že jsem narazil na kousek z mého oblíbeného žánru a témat v českém dabingu. Tak to byla první a zásadní chyba, která ovlivnila můj úsudek na film jako takový. Už v prvních minutách jsem přemýšlel, jestli se ještě dívat dál. Říkal jsem si, že tomu dám šanci. A to byla druhá a zásadní chyba. Popravdě myšlenka vytvořit opravdu skvělý film s pár lidmi na scéně, v podstatě v jedné místnosti, zaměřený tímto směrem na téma, které ve filmu zaznělo, by byl parádní majstrštyk, který by mohl být opěvovaný až na oscary. Kdyby se tvůrci více zamysleli, mohli celý děj filmu, kde se vlastně nic neděje, rozvést do takových línií, že i profesor filosofie by jásal, ač by výsostně nesnášel scifi. Jenže to se nestalo. Z obsazení herců mi snad seděly jen dvě postavy. Celý film byl opravdu postavami tak zkažený, že ač byl opravdu silný myšlenkou, tak výsledek byla hotová katastrofa. Opravdu nejsilnější moment byl snad jen ten, kdy vyšlo najevo, že Oldman byl Ježíš. Ovšem i tento moment, kdy měl být divák přikován k židli a obrazovku skoro hltat pokazila postava zarputile otravné profesorky, která věří v bibli a boha. Tak to byla fakt síla. Po celém trapně vykonstruovaném příběhu kde není neuvěřitelné to, že by Oldman nebyl opravdu prastarý člověk přišla chvíle, kdy vyšlo najevo, že je vlastně otcem té ze všech nejhůř zahrané a napsané postavy profesora psychologie. Tímto dosud špatný film zdegradoval na tragikomedii, což já osobně už psychicky nevydržel a film prostě stopnul. Víc už vidět prostě nešlo! Takže za co vlastně dvě hvězdy když bych s chutí dal opravdu odpad? Za nápad. Který mohl být geniální. A za myšlenky a spojení událostí, které ve filmu zazněly, ale nevyzněly kvůli packalům co neumí uchopit dobrou myšlenku jak se říká za koule. ()

Galvanista

Tak jsem čekal a čekal, kdy všechny ty intouše zmasakruje a bude si kreslit na stěnu jejich krví zvířátka. A pak mi docvaklo, že je to fajnová povídačka k táborovému ohni, kdy dozní písně Wabiho Daňka, dojí se poslední buřt a načne se poslední basa piva. Fajnově pojatá intelektuální hypotéza o Hajlendrovi, který mírumilovně kráčí světem. Prostě takový příjemný film na který se člověk vydrží koukat až do konce. ()

Robinex

Pro lidi se silnou empatii a bohatou predstavivosti velmi silny film, ktery zachazi ve sve podstate az za velmi tlustou caru. Hltal jsem kazde slovo a docela to prozival az jsem se pristihl, ze tenhle filmovej pocin dost obdivuju... rad si poustim znovu. Doporucuji v anglictine. ()

honza.kuzel

Minimalistická sci-fi s dramatickou složkou, která chytne a drží od začátku do konce. Přitom nepotřebuje nic víc, než dobré téma, malou skupinu lidí s doktorátem a jednu místnost. ()

borboleta

Pozemšťanovo publikum je sice trochu dřevěné a závěr je skoro až laciný, ale za teorii o Kristovi a o náboženství vůbec čtyři hvězdičky s radostí dám. ()

Zavin

Uprostřed filmu jsem usnul tak na 35 minut a mám ten pocit, že jsem o nic zásadního nepřišel. Myšlenka zajímavá, drobné, komorní finální vyústění fajn. Nevím, zda existuje ještě jiná verze českého dabingu, ale tato byla velestrašlivá. ()

Szimbo

Jako malého mě v něčem hrozně přitahoval Highlander, film o nesmrtelném skotovi. Tohle ovšem podobný nápad dotahuje do nečekaných výšin. Drama, napětí, výprava tisícovkami let lidské historie a to vše z jednoho obýváku, prostřednictvím několika debatujících intelektuálů sedících v kroužku. Jediná výtka snad možná k ukončení, které nedává divákovi jeho vlastní prostor k zamyšlení, ale mně to nevadí, protože bych si stejně ani na chvíli nemyslel nic jiného. A mimochodem, ačkoli je originál většinou nejlepší, tentokrát si nemohu vynachválit "amatérský" český dabing. ()

Vandrovnice

Příjemná, snad možná až příliš "přístupně tezovitá", přesto ne úplně pitomá konverzačka s trochou kultivovaného napětí, nikoli o blbostech. Od filmu jsem nic nečekala, takže mě docela příjemně překvapil a osvěžil. (Kdo hledá těžiště i pointu ve vnějším ději namísto v niterných pochodech účastníků včetně protagonisty, toho určitě zklame - dějová pointa tam sice je, ale podstatou filmu opravdu není.) Bylo zábavné sledovat krystalicky čistě rozlišené, opakující se vzory reakcí jednotlivých vědátorů a freudiánského psychiatra, v autorově představě (a herci moc hezky) provedené dle povahy jejich oborů. V reálu by asi tak průzračně schematické nebyly... ale tož OK, vždyť to vlastně byly (a měly být) vyabstrahované prototypy, a to právě byla ta zábava. A celý film má skutečně půdorys divadelní hry napsané na tezi, ale proč ne, mně to vůbec nevadilo. --- Skřípat a tahat za uši mě to začalo jen v momentě, kdy se mi zdálo, že těch osobních historických "náhod" začíná být už nějak moc... (SPOILER)... Pánovi se poštěstilo být zrovna ve stejném kmeni jako tvůrce maleb v Lascaux, a být osobně přítomen jejich vzniku... pak se přesune do Sumeru a Babylonie, zrovna přesně na tu dobu, kdy tyto říše jsou z pohledu pozdějších historiků jediným místem, kde se na planetě "něco děje"... neomylný čuch mu napoví, že si pak má na chvíli odskočit zpět na "západ", do nově rozkvetlé Fénicie... a ještě právě včas se stihne otočit zpět na "východ", do Indie, aby se mohl osobně setkávat s Buddhou... Galilea v kulminující Ježíšově době samozřejmě nesmí chybět... zpátky do Evropy a na přelomu věků plavba se samotným Kolumbem, ach!... atd. atd. Tohle vážně působilo, jako kdyby se dnešní žák přenesl i se svou učebnicí do času kromaňonců a dopředu si podtrhal, kam se má nacpat a co nesmí prošvihnout. Nicméně aspoň ta historka s Ježíšem mi přišla logicky docela promakaná a s přimhouřením oka bez děr, a úvahy, konverzace a reakce kolem ní byly určitě jedním z nejzajímavějších míst filmu. (Podotýkám, že jsem křesťanka, dokonce s katolickým zázemím, ale s apokryfy všeho druhu a všemožnými smysluplnými! hrátkami na toto téma nemám problém - a tady to smysluplné určitě bylo.) - Ale budiž, když člověk žije 14 000 let, možná se mu i pár takových věcí poštěstí. (Nakonec jsem s povděkem ocenila, že aspoň středověk nebyl z tohoto hlediska vytěžen. :-D) --- Jen mi pořád vrtalo hlavou, že pokud bych já měnila působiště a vztahy každých 10 let, i po dobu třeba "jen" 1000 let, měla bych z toho v hlavě guláš a byla bych už dávno zralá na blázinec. Z tohoto punktu mi hrdina připadal obdivuhodně, až nepochopitelně duševně zdravý a normální. I tady je zřejmě limit tohoto konceptu. Leč hra (i divadelní) je prostě hra, a když to vezmete prostě jako hru - ne víc, ne míň - tak to fachčí! - Celkové hodnocení: 3,5*, na čtyřku to u mě přece jen nedosáhne. ()

EternalS

Tak jsem to dnes viděl potřetí. Brilantně napsané dialogy, neuvěřitelně hluboké myšlenky. Ano, mělo to skončit o 5 minut dříve a bylo by to naprosto geniální, takhle se to ke genialitě jen velmi, velmi přiblížilo. Pro věřící diváky, stejně jako pro Edith, to musí být ještě intenzivnější zážitek. Strašně rád bych strávil ten večer na chatě s Johnem, měl bych tolik otázek... ()

wopizura odpad!

Tohle ochotnické divadelní představení, s necharismatickým hlavním hrdinou a stupidními dialogy, jsem vydržela sledovat jen 20 minut. Naprosto nechápu tak vysoké hodnocení. ()

teekanee

Jednoznačně jeden z nejlepších scénářu, co jsem ve filmu viděl. Samotná ústřední myšlenka je geniální a její rozpracování je snad ještě lepší. Člověk jen sedí s votevřenou hubou poslouchá Johnovo vyprávění a jeho nevyhnutelnou srážku s mužmi vědy a jednou ženou víry, což je možná ještě působivější. Z hereckýho ansáblu jsem někde viděl pouze představitele biologa, přesto nemůžu tvrdit, že by to bylo zahrané špatně. Spíše naopak. 95% ()

Sejkorka

Zatím dávám jednu * Je mi jasné, že to je naprosto příšerným amatérským dabingem. Vydržel jsem 10 minut a říkal si, to není možný, jak tohle může mít 81 % a být 204. nejoblíbenější film ? Pak už jsem jen přetáčel a koukal zase na posledních 10 min. Pročež jsem odhodlán sehnat originál s titulky. Určitě to bude lepší ..... Amatérům neberu jejich snahu, určitě to stálo mnoho úsilí. Ale odtud potud :( PO SHLÉDNUTÍ ORIGINÁLU S TITULKY PŘIDÁVÁM 2 HVĚZDIČKY. JE TO LEPŠÍ, ALE JENOM POVÍDÁNÍ, DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ. ALE TÉMA JE VELICE ZAJÍMAVÉ. PROČ Z MRTVÝCH VSTAL JEŽÍŠ ? A UŽ JSI NĚKDY VIDĚL UMÍRAT SVÉ DOSPĚLÉ DÍTĚ ? Dobrý mít tenhle film v repertoáru. Indeed. ()

kodel

Filmu nelze upřít pozoruhodný námět, dobrý scénář, ani plné soustředění na konverzační "děj" a pointu. Maximální účinek se dosahuje minimálními, divadelně inscenačními prostředky. Já jsem udělal chybu, že jsem dal přednost dabované verzi a tomu přičítám nepřesvědčivý dojem z konverzace univerzitních profesorů: kromě psychiatra mi všichni připadali jako hoši z autoservisu, odříkávající vznešené repliky. A pak: David Lee Smith asi není dobrý herec. Takhle prkenného hlavního hrdinu by jeden pohledal, aspoň, že občas "zahrál" emoce po cimrmanovsku, škubáním ramen. ()

dann7

Nizkorozpočtová konverzačka odehrávající se v jediné lokaci - v chatě a u ní. Má originální zápletku, dobře vystavěný a promyšlený příběh. Podkreslující melodie mi postupem času sice začínala trochu vadit, ale vlastně i tak sedla, protože to rezonovalo s narůstajícím napětím většiny zúčastněných. Příběh si mě chytil hned na začátku, tempo neztrácí dech.  Závěr mě překvapil tím, že byl OK. Jinak mi totiž  přijde, že většina filmů, jejichž největší devizou je originální myšlenka, jen podivně vyšumí na svém konci. ()