Zeitgeist: The Movie

Zeitgeist byl vytvořen se záměrem navést lidi k tomu, aby na svět začali nahlížet více kritickým pohledem a aby se zamysleli nad skutečným významem některých věcí, které jsou dnes širokou veřejností považovány za neotřesitelnou pravdu.

Tvůrce tohoto dokumentu si vzal na paškál křesťanství, útok na budovy WTC z 11. září 2001 a velké finanční korporace, které se údajně snaží převzít vládu nad světem. (havLord)

Mahalik

Pečlivě jsem četl všechny názory. Chtěl jsem vám to natřít a přijít s vlastní myšlenkou, která by vás posadila na zadek. Abych potvrdil a nebo vyvrátil fakta. Zeitgeist mám za sebou a všechno, co jsem chtěl napsat, to co jsem si po celý film sumíroval v hlavě je někde v kosmíru. Mám z toho hlavu v pejru, nevím co si mám myslet a nějaký pořádný stanovisko nemám. Rozhodně se nepřiřadím k zatvrzelým divákům pro které byl Duch času manipulační blbostí. Nějak podvědomě jsem v řadě těch, co to "sežrali i s navijákem". A víte, že jsem za to rád? Já prostě věřím. Neuvěřitelným zážitkem pro mě byla část druhá o 11. září. Něco takového jsem na poli dokumentu snad ještě neviděl a popravdě, když byl uveřejněn telefonát jedné z obětí WTC, nebyl jsem duševně přítomnej, byl jsem roztrhanej na atomy a totálně umlčený.__ Tímto děkuju člověku, který mě k Zeitgeistu navedl, protože až teď mohu s klidem říct, že jsem začal nahlížet na svět kritickým pohledem. ()

Amarcord_1

60% - Mé průměrné hodnocení tohoto dosti kontroverzního filmu není můj další alibismus, ale vyjadřuje míru mé spokojenosti se zážitkem, který mi byl nabídnut. Na jedné straně se jedná po estetické stránce o naprostý propadák: Zeitgeist nemá nic společného se seriózním dokumentem, který by dával možnost vidět věci i z jiných perspektiv, než z pozice vypravěče, jehož vize jsou nám chytře (často i méně chytře) servírovány s prvoplánovými animacemi a z kontextu vytrženými citáty. Na druhé straně mám rád jakoukoli opoziční myšlenku, pakliže má hlavu, patu, a donutí diváka aspoň k nějakému zamyšlení. To se podle mě filmu Zeitgeist daří jedinečně. Předpokladem samozřejmě je nenechat se urazit, když se autoři "obují" do divákovy víry. Víra ve zprostředkované informace o věcech, jež jsme si zvykli brát jako samozřejmost je hlavním terčem kritiky tohoto pseudodokumentu. A ta kritika je podle mě vždy na místě, protože jsme-li si něčím jisti, jsme schopni to i obhájit. Bez protiofenzivy. Nebo ne? ()

liborek_

Těžko hodnotit, když už po deseti minutách jsem přestal film brát vážně a postupně jsem měl větší a větší problémy pokračovat dál... Uvodní větu obsahu ("Zeitgeist byl vytvořen se záměrem navést lidi k tomu, aby na svět začali nahlížet více kritickým pohledem..." - zvýraznil liborek_) musím chtě-nechtě brát jako strašně srandovní sarkasmus, protože takhle manipulativní a jednostranný film, ve kterém není nouze o polopravdy, nepravdy či přímo prokazatelné výmysly, nemá s kritickým přístupem naprosto nic společného. Nehledě na styl, jakým je film natočen - už jen ta kadence, s jakou se od boku střílí argumenty či domnělé důkazy - je nanejvýš podezřelá :-) Tohle mají všechny ty konspirační dokumenty společné - viz Loose Change, Great Global Warming Swindle apod. Docela rád bych viděl, s jakou by se Peter Joseph potázal z oponentního řízení. Být Zeitgeist diplomka, tak Peťan zřejmě proletí zavřenými dveřmi... :-) Nene... Film jistě potěší legendárního odhalovače konspirací a svobodných zednářů jako hybatelů světového dění Karla Gotta, jinak jde ale o slátaninu, které je lépe raději se vyhnout. A propos: když už hledání pravdy, tak určitě ne z videoklipovitého dokumentu. Šup šup do univerzitní knihovny... // Ježíííííš.. co když na tom ale přece jen něco bude??? Na každém šprochu...... Vždyť to všecko do sebe tak zapadá!!!!! - Příjemnou zábavu... :-/ ___ Tento dokument je zabiják kritičnosti a fůra lidí tomu ochotně podléhá. ()

S.Quentin QUALE

První díl Zeitgeistu se mi líbil. Jako zarytého ateistu mě okamžitě zaujala a pobavila hned první část o klonování jednotlivých náboženství a jejich nesmyslnosti, se kterou mimo jiné plně souhlasím. Druhá část o WTC je také poutavá, ale volá po dalším studiu, nicméně dokáže spolehlivě znepokojit předloženými fakty, tezemi a otázkami, a to i přes to, že některé body jsou vytržené z kontextu a přeceněné. Závěrečná část, která je zaměřená proti kapitalismu, korporacím a měnovému systému, je sice nejslabší, ale pořád ještě v rámci možností únosná na jakýmsi high levelu, který sice neurazí, ale nesnaží se přinést žádnou převratnou senzaci, kterou by se celý dokument dokonale zesměšnil, jak se mu to podařilo v druhém pokračování. Z dokumentaristického hlediska má Zeitgeist docela nízkou technickou kvalitu (čtení při fotkách, minimum zdrojů, atd.). 75% ()

Aidan odpad!

Propagandistický patvar, programově protináboženský, ale přitom říznutý new age, astrologií, okultismem a kdo ví, čím vším ještě. Bylo to absurdní, ale smát jsem se nedokázal. ()

Idaho odpad!

Pro úplnost tam už jen chyběla „pravda“ o plynových komorách a holokaustu... 0 % PS: Měli byste se probrat z té paranoii a použít svůj mozek. Pokud je to všechno o křesťanství pravda, proč to neobjevil někdo z mnoha větších mozků dřív? Protože ti měli tolik vědecké etiky, která tvrdí, že na všechno jsou potřeba důkazy! Proč neprobíhají v USA ohledně 9/11 soudy a nehroutí se vláda, když je pravda tak zdrcující? Protože nejsou důkazy! ()

Vavča

Překvapuje mě, že tolik lidí tady tomu dalo hodnocení odpad a mají sami na tolik omezené znalosti, že neví ten drobný detail, že bible a křesťanství je laciný plagiát. Chcete důkazy, co třeba kniha českého religionisty , doktora teologie Otakara Fundy s názvem Ježíš a Mýtus o Kristu, jen si ji přečtěte. To je náhoda, že bible a křesťanství se kryje s mýty, legendami, zvyky "pohanství" a různých kultů a náboženství starověku? Asi těžko, tak se vzbuďte a doplňte si laskavě vzdělání. Co se týče části o 11. září je také zajímavá, ovšem ne tolik jako ta o finačních machinacích, vždyť kdo v USA vládne? Vláda asi těžko, nesmyslné daně, které nejsou potřeba platit nebo novinka, že jejich měna je trhací kalendář od roku 1933 a není kryta zlatem je také zásadní fakt, a je tu toho více. ()

Snorlax

Pro milovníky konspiračních teorií bude tento dokument pošušňáníčko. Já si na něm ověřila jen to, že člověk s chutí přitaká tomu, čemu již dávno věří. Jako zarytý ateista jsem si vychutnala první část, která cupuje křesťanskou víru. U 11. září jsem ještě udržela pozornost a pak jsem již jen bojovala s touhou usnout. ()

Frajer42

WOW. WOW. WOW. Konečně jsem viděl dokument, který mi naprosto mluví z duše. Především jsem šťastný přešťastný, že jsem měl možnost slyšet z jiných úst než mých, že náboženství je nejpromyšlenější a největší podvod v celých dějinách lidstva, o kterém bych mohl napsat esej na 400 slov a pořád bych ještě nezmínil všechno. Svůj podpis bych však pod to jejich zmíněné odůvodnění nedal. Myslím, že je naprosto zcestné vytýkat dokumentu jeho naprostou subjektivitu, protože natočit takový dokument objektivně by bylo minimálně zcela zbytečné. O podobných záležitostech, které tento dokument skloňuje přemýšlím před spaním dnes a denně, každopádně se cítím obdařen mnoha dalšími informacemi, nápady, možnými scénáři, či jak to vůbec správně nazvat, o kterých, přiznám se, jsem měl jen mlhavé tušení. Rozhodně s dokumentem minimálně ve všech ohledech, kam dosahují moje vědomosti plně souhlasím. Nutno však asi podotknout, že názory podobné těm v dokumentu už jsem vlastnil mnohem dříve a zrodily se v mé hlavě už předtím než jsem se o projektu Zeitgeist vůbec kdy doslechl. A jak málo knih jsem za svůj život přečetl, tak moc si teď uvědomuji, jaký odhad, či vizi měli dotyční autoři v dobách někdy i více vzdálených od té naší současné. Na dokumentu jako takovém, bych rozhodně vyzvedl dále i angličtinu, která byla angličtinou celosvětově srozumitelnou. Ačkoliv je dokument roztahán do dvou hodin, tak ty dvě hodiny utekly příšerně rychle, a to i přesto, že jsem si některé pasáže vracel mírně zpět nebo si je pouštěl znovu, protože to bylo i na mě pro dokonalé vstřebání příliš rychlé. Plný počet však nedám z jednoho prostého důvodu, některé názory mi přišly už tak trošku přemrštěné. Vidět další díly tohoto projektu mám rozhodně v nejbližší době v plánu. Rozhodně tvůrcům patří můj dík, že moje předspánkové přemýšlení, dnešním dnem počínaje, postoupí na vyšší level. EDIT(2016): Po druhém zhlédnutí zvedám hodnocení na plný počet. Od prvního zhlédnutí uplynulo dlouhých 5 let. Během této doby jsem viděl celá mračna konspiračních dokumentů, ale žádný se ani vzdáleně svojí celkovou kvalitou nepřiblížil tomuto. Takže pokud na vás jednou dolehne konspirační nálada, vřele doporučuji sáhnout právě po tomto snímku. ()

boshke

Část 1: Nevyznám se ani v astronomii, ani v náboženství. Předpokládám však, že zde předkládané skutečnosti jsou pravdivými. Z toho prostého důvodu, že by šly vyvrátit prostým otevřením knihy. Ty paralely mezi jednotlivými náboženstvími jsou ohromující, stejně tak i skutečnost, že všechna náboženství mají (pravděpodobný) původ na hvězdné obloze. Nicméně ateista jsem byl vždy a vždy jsem náboženství považoval za snůšku žvástů, takže tímto se mi můj život nijak nezměnil. Cela tato část však byla pro mne nesmírně zajímavá. Část 2: Ano, zde nadnesené konspirační teorie se s největší pravděpodobností neopírají vůbec o nic. Zaujaly mne spíše technické či technologické aspekty. Roztavení dvou šesti tunových motorů při zachování zubů pilotů. Pád letadla... bez letadla. Padání jednotlivých pater volným pádem. Přeřezaně vypadající pilíře jádra mrakodrapů. Rozhovor s konstruktéry WTC. S vysvětlením těchto skutečností se nikdo neobtěžuje. Bezpochyby to nutí člověka se zamyslet. Část 3: Poslední díl už zcela vaří z vody a je silně přitažený za vlasy. Na druhou stranu bych se vůbec nedivil, kdyby to tak doopravdy bylo. Minimálně úsek pojednávající o tom, jak jde školství a vůbec celý systém vzdělávání do kopru a jak jsme denodenně masírováni sračkami, jen abychom měli zaměstnané mysli a nezačali nedejbože kriticky myslet a ptát se, mi přijde dost smysluplný, při zběžném pohledu na stav naší společnosti. A to, prosím, ani nejsme v USA. Suma sumárum: Tragické provedení celého filmu bije do očí, celá řada věcí působí vycucaně z prstu, ne-li dokonce z horších tělních partií, přes to přese všechno to donutí člověka se zamyslet nad stavem věcí ve světě a nad tím, jestli je opravdu všechno tak, jak se zdá... 80% ()

AllShallFall

Co dodat? Pravda nebo lež? Já bych řekl, že více než pravda! Tento dokument vystihuje přesně to co já ani spousta dalších jsme nedokázali slovy popsat. Existuje skupina lidí a možná etnika, které se na svou svobodu dostalo lží. A tou samou lží balamutí celý svět již více něž dlouhých 2000 let. Pro člověka, který sleduje události ve světě, který hodně čte objektivní aktuality. Pro člověka, který není nakrmený tím páchnoucím gulášem, co denně v televizi lidem servírují, je to utvrzení v pravdě. Jako příklad uvedu román Turnerovy deníky, kde se příběh odehrává v 70 - tých letech a píše se v něm o budoucím čipováním lidí. Problém je v tom ,že kniha má v dnešním systému ponc "neonacistická". Zeitgeist popisuje absolutně přesně to co se před 40 ti lety psalo v románech, které byly zakázané, protože šířili pravdu. Ovšem problém je v tom, že tvůrci tohoto dokumentu rozhodně neonacisté nejsou. Tak co mají tedy s nimi společného? Že by to byl zdravý rozum? A mají vůbec neonacisté zdravý rozum? Podle spousty lidí ne. Podle spousty lidí to nejsou neonacisté, ale lidé kteří se nebojí hlásat pravdu! Za tím samým si stojí i já. Zajímavý fakt je, že před II. sv. válkou byli nepohodlní lidé označovány za kacíře a upalováni a věšeni. Po válce se přestrojili za nacisty. A každý nepohodlný systému byl nacista. Příklad: Milada Horáková. Zjevně se okolo křesťanství a té tak zvané demokracie, motají ti samí lidé. Pod rouškou boje proti zlořádům servírují lidem koktejl výmyslů o terorismu, nacismu a jiných lží. Časem i tento dokument bude zakázaný stejně jako jiné publikace, které vyjadřovali podobné ideje, ne-li ty samé. Sáhněme si do svědomí a položme si otázku, kdo za tím vším stojí. Křesťanství je parodie na uctívaní slunce. Jakási vize nejvyššího z nejvyšších. Na úkor osvobození vyvoleného národa. stejně jako judaismus. Spojené státy jsou plné těchto osob. Řídí nejen politiku, ale i finance. A řídí i chod tohoto světa. Oni určí co je pravda a co ne. Mají totiž na to nejmocnější zbraň. Televizi. Nevěříte? Stačí pečlivě sledovat problémy podané prostřednictvím jiného média a porovnat s televizním vysíláním. A nebo v poslední fázi. Jít a zúčasnit se nějaké akce a opět porovnat s televizí. Zeitgeist je přesvědčivý, až to hezké není. Fandím tvůrcům a přeju vysokou sledovanost a úspěch jejich dokumentárním filmům. Možná že se někomu konečně v hlavě rozsvítí. 100% ()

teutates

Ďalší z dokumentov zobrazujúci konšpiračné teórie, ktorých pravdivosť sa snaží doplniť dôkazmi, faktami, rôznymi názormi... Prevedenie tohto snímku ma oslovilo a pomerne donútilo vážne sa zamyslieť nad danou problematikou, ktorá sa tuna rieši! Zmes materiálu, ktorej chaoticku stavbu dotvára hudba, mnoho teórii, premyslený strih... celkový dojem 7/10 ()

Happens

Forma: zpracování je vynikající a opravdu to diváka unáší dějem. Obsah: je dobré vědět, že existuje i druhá strana mince a není všechno tak jasné. Že se nafukuje bublina terorismu, to je dnes jasné každému, že ne úplně zcela jasně spadly 11. 9. všechny budovy, to asi taky každý ví, zbytek je na každém, jak to vstřebá. Co se týče stránky bible - je zajímavé, že třeba Buonarroti tesal Mojžíše s rohy (beran), což v dokumentu neřekli, ale navazuje to. ()

eLeR

Koniec sveta teda nebude .. uff, to som si ale vydýchla po prvej časti. Druhá časť bola vskutku zaujímavá, čo-to som už o tom čítala, ale nikdy nedočítala. A tretia nepriniesla nič nové ... pár pandrlákov s túžbou riadiť celý svet. Neverte všetkému čo vidíte a počujete ... nie všetko je pravda, či? (filmová výzva 2017 - Frajer42) ()

Tommy987

Veľa "kontroverzie", veľa zaujímavých vecí a hypotéz a do tretice veľa absolútnych konín. Celkovo veľmi na efekt robené a aj to, čo bolo za hodinu a pol vybudované, spoľahlivo zabíja posledných 20 minút. Ako "konšpiračný dokument" sa mi viac páčil Loose Change... ()

heyda

Pročítal jsem si většinu odpadových komentářů a nad většinou jsem se musel pousmát. Všechny 3 části jsou po obsahové stránce geniální (zpracování ale nic moc). Stačí se jenom nad samotnou problematikou zamyslet a pustit si pár dalších dokumentů. Ale chápu, že je pro mnohé výrazně snazší se natáhnout na gauč, pustit si zprávy TV NOVA a souhlasně pokyvovat hlavou, než uvěřit chlapovi, který stál pod WTC a sám ty řízené výbuchy viděl. Jenže víte co. Máte tvrzení vlády a všech nejvyšších složek proti tvrzení náhodnýho chodce. Klidně se mi smějte, ale já radši uvěřím obyčejnýmu svědkovi nehody, než milionářům, bankéřům, politikům a médiím aneb ten kdo má prachy, ten si svojí pravdu vždycky uhájí. A přívlastky jako konspirační blábol apod. dle mého názoru vycházejí jen z lidí, kteří se pravdy bojí. Kteří chtějí doufat, že bohatí lidé už nechtějí být bohatší a kteří věří, že konstruktér WTC je jen poblázněný fyzik, který o své práci nic neví a ti, co si naivně myslí, že Ježíš Kristus skutečně existoval a léčil slepé a choré. Na zdejší skeptickou otázku: Proč teda ta velká a krutá PRAVDA nevyšla najevo??? Proč není vláda USA souzena??? Proč o tom nepíšou neustále noviny??? Odpověď je ale zřejmá. Protože lidi to jednoduše nezajímá, lidi si řeší svoje problémy, nechtějí myslet nad globální problematikou, jim stačí rodinné problémy, proč se srát do nafingovaných útoků či korupce v nejvyšších patrech, že? Navíc ti nahoře si to umí vždycky ošéfovat tak, že žádný novinářský šťoural nemá šanci něčeho dosáhnout. Lidem můžete naservírovat cokoliv a většina to zbaští, aniž by zkoumala složení. Tak to bylo, je a bude. Škoda, že tak přistupujem i k našim republikovým aférám. Samá korupce, dohozené miliardové zakázky, ale za krizi a dluh prý můžeme my všichni. Lidi potom sklopí hlavu a vláda jásá: paráda, hned máme možnost zvednout daně. Takže jejich šmelařiny se praktikují dál a potápějící loď zachraňují potápějící se lidé. Smutné, ale pravdivé = stejně jako tento dokument. ()

poz3n

Donutí to člověka přemejšlet. V žádnym případě si neřeknu ježiši ono je to uplně naopak než to vypadá nebo něco takovýho, ale donutí mě to k přemejšlení o tom, že si asi nemůžeme bejt jistý ničim, co je nám předkládaný. A na všechno je potřeba koukat z několika úhlů pohledu... ()

HellFire

Precizni dokument o manipulaci lidi (popreni krestanstvi taky dobre :)), zejmena tedy v Americe, ktery stavi na velice presvedcivych dukazech a ti, kteri tohle hodnoti jako odpad podle me patri k tem nejvice zmanipulovanym a nechcou otevrit oci. Jako priklad berme uzivatele berg.12, ktery hodnoti tenhle dokument, jako odpad, ackoliv se nepodival ani na 2 a 3 cast. NELZE poprit, ze americka vlada pred lidmi taji informace (velice zajimave je vysvetlen udajny naraz letadla do Pentagonu). "Televize, to je ta nejvetsi moc na celem svete a beda, kdyz padne do rukou nespravnych lidi. A kdyz nejvetsi spolecnost na svete ovlada nejvetsi prostredek propagandy na celem svete, kdo vi, jaky bordel vam budou strkat pod nos misto pravdy. A vy tam sedite, den co den, noc za noci. Zacinate verit iluzim, kterymi vas krmime. Delate cokoliv, co vam v te bedne reknou." ()

ad-k

Vrstvení blábolů, informací z třetí amputované ruky a manipulace s divákem, jež je přitom autory domněle zavrhována, to nevěstí nic dobrého. Chabá transparentnost fatálních "objevů" a jeden z řádky obskurních pseudodokumentů pro chudé, naštvané a bulvárem nasáklé. Michael Moore umí být čas od času zábavný, víceméně anonymní autoři (a jejich spiritus agens Peter Joseph) tohoto dokumentu se schovávají za lidskou neinformovanost a touhu po konspiračních teoriích (každá solidní informace vyvažována tuctem spekulací a salvou koňského trusu). A bohužel: zábava tomu z velké části schází. Možná byli v průběhu "natáčení" (nebo spíš lepení a vrstvení) autoři obdařeni nějakou revelací, já bohužel zatím neviděl ani Pannu Marii, tudíž jejich počínání nechápu a vynášení definitivních soudů tak docela nerozumím. Aneb: chcete-li vidět za hroudou hnoje víc než bývá běžně hnoji přisuzováno (obvykle přísun organických látek a živin do půdy), není problém zahlédnout zpod bývalého králičího obydlí vykukujícího templáře / bankéře a na prohnilé slupce od banánu prohnilého Žida (nejlépe z ulomené větve Bušovic famílie). │30% ()

Xeelee

[Cinema Conspiracy 2009] Nejlepší a nejkomplexnější konspirační film co jsem zatím viděl a ve kterém do sebe vše s děsivou přesností zapadá. Otázkou je, kolik si toho autoři vymysleli, co je pravda a co je možná pravda. Ale záleží na tom? Žijeme v době, kdy nám většinu informací zprostředkovávají noviny, internet a televize a ověření těch informací z důvěryhodného zdroje je prakticky nemožné. Navíc když lidé věří i bulváru, tak co pak s lidmi udělají „seriózní“ noviny a televize? Autoři vzkazují: Zapomeňte na chvíli na to, co je vám celý život podsouváno, a pokuste se zcela objektivně zamyslet. Účelem snímku je donutit diváka přemýšlet nad věcmi jinak a to se mu rozhodně povedlo. Doporučuji přečíst si dva články (i s diskuzí), zpochybňující nějaká fakta z první části, a záznam na Wikipedii i se zajímavou diskuzí. Přemýšlej o tom. Náboženství lidi skutečně přesvědčilo, že na nebi existuje neviditelný chlápek, který sleduje, co děláš, každou minutou, každým dnem. A tenhle neviditelný týpek má speciální seznam deseti věcí, které nesmíš dělat. A když uděláš jednu z těchhle deseti věcí, má nachystané speciální místo, plné ohně a kouře, pálení, mučení, trápení… Tam tě pošle žít a trpět a hořet, dusit se, křičet a plakat na věky věků, až na věčné časy! Ale on tě miluje. On tě miluje a potřebuje prachy! Vždycky potřebuje prachy! Je všemocný, dokonalý, vševědoucí, nejchytřejší, akorát neví, jak zacházet s prachama! Náboženství stojí miliardy dolarů, neplatí žádné daně a vždycky potřebuje trochu víc. //edit: Vypadá to, že tu máme geniální podnikatelskej záměr a novou sektu viz tenhle článek. PS: hledejte komentáře s nejnižším hodnocením, které obsahují odkazy -) ()