Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie / Austrálie, 2009, 116 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 503)

Průměrný film po všech stránkách. Křesťanské sci-fi, které má jednu velmi silnou vadu - strašně předvídatelný scénář. Vyniká naopak triková stránka filmu - scéna havárie letadla či nehody v metru bere dech. Nicolas Cage hraje stále stejně a ostatní herecké výkony jsou celkem v normě, ničím neurazí, ničím nenadchnou... Dovolím si taky jedno proroctví - tohle nebude trhák...(7.7.2009)

Je to perfektný mysteriózny sci-fi thriller od Alexa Proyasa. Má skvelý príbeh o univerzitnom profesorovi, ktorý sa vďaka slávnosti na škole svojho syna, pri ktorej bola vytiahnutá časová kapsula s obrázkami od žiakov spred päťdesiatich rokov dostane k zvláštnemu záznamu plného čísel, ktorý na prvý pohľad nedáva žiadny zmysel, ale čoskoro si uvedomuje, že predstavuje údaje o katastrofách, ktoré sa už stali, ale aj pár, ktoré ešte len majú nastať. Začne potom pátrať a skutočne si overuje, že údaje sa v ničom nemýlia a keďže si uvedomuje, že to priamo súvisí aj s jeho synom, urobí všetko preto, aby to celé vyriešil. No zisťuje, že celá pravda je ešte desivejšia, než si predstavoval. So spracovaním som mimoriadne spokojný, už úvodná fáza z minulosti pôsobí až prekvapivo dobre, ale následne ide úroveň ešte vyššie. Veľkým plusom je, že na rozdiel od mnohých podobných filmov tu dej pôsobí pomerne originálne a pritom aj dosť nepredvídateľne, pričom je skutočne zaujímavý, samotné pátranie po pravde nesklame ani na okamih a väčšinu času si to udržuje aj tú správnu tajomnosť. Nájde sa tu plno výborných prvkov, hlavne ten samotný papier a katastrofy a poteší aj plno nezabudnuteľných sekvencií, takže toto ma už od samotného začiatku vtiahlo a až do konca nepustilo. A práve ten koniec som teda nečakal, tu majú u mňa tvorcovia veľkú pochvalu, že si dovolili prísť s niečím takto nekompromisným, lepšie to už skutočne skončiť nemohlo. Je síce pravda, že niečo tu pôsobí aj trochu béčkovejšie, než by bolo vhodné, hlavne tie tajomné postavy, ale aj to je stále dostatočne zaujímavo zvládnuté. Takže ma vlastne ani nenapadá, čo by som tu v rámci žánru mohol vytknúť. V tomto prípade určite musím pochváliť aj akciu, síce tu určite nie je prvoradá, ale aj tak film ponúkne tri dlhé katastrofické sekvencie, ktoré sú zaujímavé, perfektne technicky zvládnuté a aj poriadne pôsobivé. Zaujme hlavne skvelá scéna s lietadlom, ktorá je natočená na jeden záber, alebo aj celé finále. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Nicolas Cage vo svojej najlepšej úlohe za dlhé roky, konečne je tu zase ten správny sympaťák, ktorému som fandil a film s ľahkosťou ťahal, výborná postava jeho syna a ešte pár veľmi dobrých vedľajších postáv, či už matka s dcérou alebo priateľ hlavného hrdinu. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Alex Proyas tu odviedol skutočne prvotriednu prácu, skvelá vizuálna stránka, perfektná atmosféra, akcia, napätie, toto už nemohlo dopadnúť lepšie. A k tomu ešte aj výborná hudba, hlavne skladba od Beethovena. Takže tu skutočne môžem vytknúť len pár nepodstatných detailov, inak vo svojej kategórii patrí prakticky medzi to najlepšie, čo som vôbec videl a o plnom hodnotení nemusím pochybovať. 86%(24.10.2009)

On to vcelku nebyl špatnej film - námět ucházející, efekty i cage na vysoký úrovni, ale pro mě shodilo celkový hodnocení shodilo jedno klišé za druhym, který se ve filmu neustále objevujou - táta a kluk kterejm umřela "maminka", kluk co má special abilitu a.k.a. "I see dead people", k nim se přidá žena s holčičkou aby to pěkně párovalo - to je jen slabej nástin, nechci nikomu kdo to ještě neviděl kazit případnou pointu, takže uvidíte no...(21.6.2009)

Na poměry hollywoodu neobvykle originální a kvalitní sci-fi thriller, na poměry Proyase slabší snímek. I přesto jsem si film nehorázně užil a Cage mne konečně přesvědčil, že se jeho studna talentu nevyčerpala.(14.7.2009)

Proyas JE americký režisér a jeho filmy obsahujú klasické tažko stráviteľné klišé, no takto funkčne namixovať napínavé mysteriózne sci-fi, ktoré z komorného začiatku vyvrcholí do apokalypsy ktorá počas dvoch minút strčí do vrecka aj predražený 2012...to sa len tak nevidí. Proroctvo nieje film, ktorý by v dnešnej dobe pohltil masy divákov. Popri pravidelných Emmerichových masážach už ani sebelepšie efekty jednoducho nemožu šokovať a námet už taktiež prežil dátum spotreby. Pokiaľ však Proyas bude stále točiť vlastné filmy (zatiaľ ma vždý príjemne prekvapil), to jest neskĺzne/neprejde k extralacným/extradrahým brakom (oboje je naprd), budem každý jeho nový film s napätím očakávať.(28.7.2010)

Spoilery Alex Proyas se předvedl v nejlepším světle, ale příště by si mohl vybrat lepší scénář. Bohužel jsem před zhlédnutím Knowing viděl trailer, který je neuvěřitelně spoileroidní a u první půlky filmu mě naprosto zbavil napětí. O to víc překvapila druhá část, která byla fakt našláplá a skutečně byla napínavá. To s tim trailerem mě ale stejně štve... stejně tak plakát. Škoda slov. Takže od začátku mi bylo jasné, že to asi skončí tak nějak, jak to pak vážně skončilo, ale především díky Proyasově režii se na to skvěle koukalo. A Nicolas Cage hrál dobře, ačkoliv mě jeho výkon nedokázal přesvědčit, že umí víc než jen dva obličeje. Takže ve výsledku za skvěle zvládnutou podívanou dávám lepší 3***, 65%. A jen tak mimochodem, tohle je férovej film o vesmírných lidech:)(24.7.2009)

Padá letadlo šálalálala. Nicolas Klec kam přijde, tam se to sere, i když ne jeho vinnou, každopádně bych ho velmi nerada potkala ve své blízkosti. Nakonec to ale bylo jedno páč, většina lidí stejně pohořela...(24.10.2015)

• Le_Chuck

Tak, Ivo Benda za jasných 5*. S tým mám ale problém najmenší. Darmo totiž Proyas machruje z atmosférou, keď sa celý film hysterčí a zachraňujú rodinné putá. Okrem vizuálu je to presne tá istá schéma ako nízkorozpočťáky, ktorými nás krmí Nova v nedeľu doobeda. Chcem konečne poriadny vizuálny armagedon, Roland POČUJEŠ?! 50%(2.7.2009)

Znáte takové ty filmy co mají geniální námět, ale tak trochu hloupý scénář? Tohle je jeden z nich. Naštěstí je Proyas takový machr, že do opravdu důležitých scén dá prostě všechno. Katastrofy, které se dějí jsou jedna lahůdkovější než druhá a jsou natočené takovým způsobem, že nebudete vědět, která se vám líbila víc. Cage mě docela naštval, že takhle dobrý film čmajzl někomu, kdo si teď nevybírá špatné herecké období (i když tady se docela snažil) a říkal jsem si proč takového filmu nezkusit obsadit třeba Kiefera Sutherlanda nebo třeba Toma Hankse? Stejně to hlavně chtělo přeobsadit scénáristy. Nicméně jsem v závěru skoro ani nedutal a jenom jsem hleděl co se to sakra děje. Atmosférické sci-fi, které přináší jednu z možných odpovědí na základní otázku: "Proč?".(21.6.2009)

Strhující atmosféra a vizuální efekty. Proyas jako jeden z mála režisérů umí technickou stránku filmu využít na sto procent, to znamená nejen jako přehlídku současných technologií, ale jako plnohodnotnou dějovou atributu. Solidně rozjetý začátek ničí bohužel dosti těžkopádné finále, kde si mísí kýč s patosem a dokonce mi občas přišlo, že už režisér nevěděl kudy kam. V poslední minutách jsem měl pocit, jako když koukám na pejska s kočičkou při kuchtění dortu. Dali tam spoustu výborných věci a ve finále to byla stejně sračka. To naštěstí Proroctví není, ale mohlo to dopadnout daleko lépe. Cage po dlouhé době snesitelný i v neakční roli.(2.1.2010)

Ale tak dalo se to. Nejvíc šokující na filmu je fakt, že za celou dobu Cage ani jednou nepředvede svůj záchvat urputnýho herectví, ale hraje tlumeně, tedy dobře. Klasickej problém, kdy se film zmatenou formou snaží strašně sdělit něco velkýho, ale vlastně ani neví moc co. Brala bych to jako nadprůměrnou sci-fi, která nemá velkej přesah, ale pobaví, nějaký ty otázky k zamyšlení taky vznese a triky i vizuál jsou na jedničku. Navíc k tomu hororově podbarvený borci nemaj chybu. Mě se teda nejvíc líbila ta apokalyptická vize, celkem mě u toho někdy i mrazilo a konečná část za zvuků Beethovena vysloveně nemá chybu. Takže třeba za tohle se Cage vůbec stydět nemusí.(10.11.2013)

• Eddard

Kdybych tak jen věděl, co se z Proroctví vyklube, velice obezřetně bych se mu vyhl obloukem. Troška toho know-how by se mi tehdy hodila. Pro mě je už pozdě, vy ostatní však slyšte: Vydáte-li se na tento film do kina, hrozí vám nemalé nebezpečí. Ve filmu hraje Nicholas Cage. Je poměrně hloupý ( platí pro film). Je dosti nudný (platí pro oba). Obsahuje plus mínus dvě tři scény, které vás vytrhnou ze série mikrospánků (nepočítaje povedený, jiným filmem zavánějící hororový úvod). Budou vás možná rozčilovat velice kostrbatě a papírově působícími dialogy (pokud jste jako já typ, který si na jejich kvalitu potrpí tak rozhodně). A na konci vás překvapí (možná příjemně) velice nehollywoodský konec. Tak. To by bylo. Jestli se chcete přesvědčit, jestli je moje proroctví směrodatné, směle do toho. Za sebe radím, abyste své peníze (čas) investovali lépe. 30%(10.8.2009)

Film s neuvěřitelně skvělou atmosférou. Teda, alespoň první hodinu. Ale ani poté to není nuda, naopak, v druhé hodině nabírá film neuvěřitelné tempo, aby nám naservíroval neuvěřitelný konec. Konec, který mi pořádně rozvířil hlavu a donutil mě uvažovat o něm další hodinu. Zkrátka a dobře, pokud chcete vidět film s hutnou atmosférou, tempem, které nepolevuje a dost zajímavým závěrem, tak je Proroctví přesně ten film, který hledáte. A je to mimochodem i důkaz, že Nicolas Cage je stále schopen dost solidně hrát. Plné hodnocení ale nemůžu dát, protože tohle je jeden z mála filmů, kde potřebuju další projekci, abych si to všechno srovnal v hlavě. Zatím tu nechám 4 hvězdy, později uvidíme…(13.11.2009)

Nevím zda se dá Proroctví nazvat inteligentním snímkem a už vůbec si nejsem jistý zda je určen pro masy. Jde o to, že chvilkami je divák pohlcen klaustrofobickou atmosférou, která by se dala krájet, aby ve finále narazil na moralitku, jenž udělá se snímkem salto mortale a nechá na divákovi, jak se k výsledku postaví. Nebýt biblického přesahu v podobě doslovného dovětku byl bych nadšený. Ale parafrázovat Adama a Evu spolu s návratem ztraceného syna mi zabraňuje, abych dal mnohem vyšší hodnocení. Byť je ve filmu několik scén, z nichž si divák sedne na zadek a se zatajeným dechem sleduje ať už hořící pochodně pobíhající po leteckém neštěstí v několika minutové hyperrealistické scéně nebo neuvěřitelně natočenou scénu v metru. Kontrast temnoty a světa eskaluje v samotném finále, které mně nejenom že překvapilo ale utvrdilo v tom, že Proyas je výborným režisérem. Nicolase Cage je tentokrát po dlouhé době snesitelným. 7+/10(23.6.2009)

• Rogue

Proyas je dobrý režisér, ale tenhle scénář nemohl zachránit nikdo - Shyamalan potkává Emmericha a kopa obludných klišé se na diváka valí s plešatějícím Cagem v první linii. Výsledkem je katastrofický film s intelektuálním poselstvím, který však počítá s nadměrnou konzumací popcornu v sále a je provařený v každém elementu. Dobré hororové sekvence jsou rozemlety rodinnými hodnotami, orchestrální soundtrack naráží na neuvěřitelné charaktery a zbytek prostě jen stojí za houby.(1.11.2009)

Malokoho by mozno dnes napadlo, ze je to prave tento reziser Alex Proyas, ktory natocil aj legendarnu VRANU (1994) so zosnulym Brandonom Leem. Dnes po pomerne uspesnom sci-fi JA, ROBOT (2004) sa pustil do temy, ktoru maju najradsej reziseri Spielberg alebo Shyamalan. Zaciatok sa rozbieha trosku pomalsie, ako by ste si zelali, ale s papierom plnych cisel po 50-tich rokoch to zacne naberat na obratkach a obcas tu zazijete katastrofu, ktora je podla mna natocena mrazivo realne bez strihu kamery hlavne pri prvej katastrofe, (treba vidiet v kine s THX zvukom). Nejakym sposobom mi film pripominal nedavno videny sci-fi thriller DEN, KDY SE ZASTAVILA ZEME (2008), ale mal samozrejme iny scenar. Pokial ocakavate v tomto filme vela destrukcii, tak budete asi sklamani, ale ak vas zaujme pribeh a nesklame ani zaver, mozno budete spokojni, ja som aspon bol. Cage si po dlhej dobe konecne zahral v celkom slusnom filme... 22.04.2009 ________ Nicolas Cage - (John Koestler) +++ Chandler Canterbury - (Caleb Koestler) +++ Rose Byrne - (Diana Wayland) +++ Lara Robinson - (Lucinda Embry / Abby Wayland) +++ Nadia Townsend - (Grace Koestler) +++ D.G. Maloney - (Tajomný muz) +++ Produkcia: Alex Proyas +++ Hudba: Marco Beltrami +++ (Videl v kine 21.04.2009) +++(21.4.2009)

Blíží se rok 2012 a klidně může skončit nějak podobně....Celkem slibné téma (dobrý nápad) natočené tak, že to chvílemi není špatné (ale těch chvil není zas tak mnoho) daleko víc je takových, které diváka až urážejí...(10.7.2009)

Začalo to více než slušně. První hodinka má vskutku výbornou atmosféru, jenže jakmile na plátno vstoupí banda albínů, začnou se dít nepěkné věci. Film má dokonalé momenty (skvěle implantované katastrofy – letadlo s hořícími pasažéry a vesměs i metro), ale jako celek pohříchu ztrácí na atraktivitě. A film jako celek působit má. Chyba jest na straně scénáristů, kteří překročili únosné hranice a když už dojde na srdceryvné věty a myšlenky na záchranu světa, tak jsme tam, kde jsme být nechtěli. Velká škoda, že Proyasův talent slouží špatné látce (žel jeho Já, robot mě rovněž nechytnul), ale zase berme v potaz, že jsme ve vodách sci-fi a to v tomhle případě není rozhodně hloupé. Z toho strach mít nemusíte. To Cage coby věhlasný pedagog na MIT John Koestler strach o svého synka má. Dost možná za tím stojí hustě, čísly popsaný papír, který před padesáti lety popsala jedna velesmutná a velezvláštní dívenka a v rámci školní ceremonie se dostane do rukou právě Johnova syna. S děsivou přesností jsou v něm data, která tragickým způsobem promluvila do posledních padesáti let. A řada čísel ještě tak úplně nekončí.. jenže právě v polovině se přesuneme do prostorů absurdna, kde ani kameramanův příjemný vizuál nezachrání podivnou pachuť.. skřípe to skřípe.. Proroctví je tak ve výsledku solidním kompromisem mezi nastaveným zrcadlem pro ochotně platící komerční diváky a těch, kteří nesporně zajímavý obsah a vizuál talentovaného tvůrce nehodí přes palubu. K tomu všemu potěší i nečekané apokalyptické vyústění, velmi půvabná hysterka Rose Byrne a příjemně krotký Nicolas Cage (snad byly jeho úlety Next, Ghost Rider nebo Lovci pokladů jen krizí středního věku – navíc mrkněte na jeho filmografii, tenhle týpek má nasmlouvaných snad deset projektů dopředu)!! Silné *** hlavně za tu dokonalou atmosféru..(23.7.2009)

Trošku temnější poselství budoucím generacím. Po hodně dlouhé době jsem se v televizi podíval na nějaký novější film. Zaujal mě už jeho název, dějový obsah a Cageovo jméno, protože Nicolas je pro mě od 8 MM a Obchodníka se smrtí špičkovým hercem a ne jen pojmem na plakátu. A ani tady nezklamal. Ale zpátky k filmu - atmosferická, chytrá podívaná, plná zajímavých zvratů se skvělým, apokalyptickým sci-fi závěrem, která navíc podrobněji zkoumá vztah otce se synem a jejich priority, které jsou nadřazeny i lásce. Nemám moc co vytknout, naopak chci pochválit mj. kvalitní triky a nehollywoodský závěr. Scéna s padajícím letadlem či vykolejení metra, patří mezi nejsilnější okamžiky Proroctví a zanechá v divákovi hluboký dojem. Opravdu velké překvapení. Alex Proyas si u mě zatím udržuje svou vysoko nastavenou laťku čtyřhvězdičkových snímků.(17.10.2014)

Tak tohle byla jednoznačně ohromná katastrofická sci-fi pecka, která stála za to a kterou jsem si užíval od tajuplného začátku až do katastrofického a neodvratitelného konce. Ta hororová atmosféra, to bylo prostě něco úžasného, už záběry na malou Lucindu mě velmi děsily, pak se dostal papír s tajemnými čísly do rukou Nicolase Cage a co pak následovalo, to bylo něco úchvatného, co se jen velice těžko popisuje slovy. Taková horová a hlavně hodně tísnivá atmosféra se v jakémkoliv filmu vidí málokdy, a jak se hlavní hrdina v podání Nicolase Cage blíží stále blíže závěrečné hádance, tak atmosféra se stále stupňuje a nakonec graduje v okamžiku, kdy hlavní hrdina otočí spodem vzhůru postel, která je odshora dolů popsána šokujícími slovy "everyone else". Takhle poutavý film se vidí opravdu málokdy a já ho prostě nemůžu dostat z hlavy, a to od doby, co jsem ho zhlédl, už uplynulo nějakých 28 hodin, a já i přesto na něj musím velice často myslet a nedokážu ty stísněné pocity vytěsnit ze své hlavy. A závěr filmu už je pak jen jakousi hrozivou třešinkou na dortu, tvůrci celou katastrofu dovedli až do úplného konce, což filmu rozhodně pomohlo, a závěrečná parafráze na Adama a Evu sice po tom vypětí působila tak nějak zvláštně, ale nakonec si myslím, že to do filmu skvěle zapadlo. Tenhle film si ode mne nezaslouží nic jiného než jednoznačných pět hvězd, které si vysloužil zcela po právu a které mu tímto uděluji.(13.12.2010)

Z té plejády dalších jemu podobných, "Knowing" vystřelil do mezihvězdných výšin, jako "supernova" a ozářil nebeskou filmovou sféru na úrovni celosvětového měřítka a troufám si říct, že i když má bezpočet kritiků, tak jeho dráha na kterou se vydal bude jistě co nejtrvalejší a zářivý jas, kterým oslnil, jen tak lehce nevymizí.(5.8.2009)

1 2 3 4 5 6 7 20 39 57 76