Batman - Gothamský rytíř

バットマン ゴッサムナイト

Animovaný / Akční

USA / Japonsko, 2008, 73 min

• Bachy

Bohužel, netopýří povídky jsou slabé a nedisponují ani žádnou dechberoucí animací. Průšvihem je, že hned ta první má animaci nejhorší a já se z lehkého zklamání už pak nevyhrabal. Čestnou vyjímkou budiž příběh o Deadshotovi. Hlavně nástup tohoto záporáka má svoje kouzlo, které ostatní postrádají a za pár minut nám nepředvedou skoro nic. Kam se tohle hrabe na původní animovaný seriál. Je tedy pravda, že ten jsem viděl jako malý, ale jelikož mě teď postava Batmana znovu dostala, tak se k němu rád vrátit a zhodnotím i ten objektivněš. Tady jsem se bohužel dočkal jen pár světlých momentů.(12.11.2008)

Have I Got a Story For You (**) - Animace slabá, příběh nijak originální a ani dětská fantazie nenadchne. Crossfire (***) - Klasicky moralizující příběh o nevěřícím Tomášovi, jenž je na konci přesvědčen o svém omylu díky efektivní záchraně od Temného rytíře. Field Test (***) - Další povídka o dobrých úmyslech Batmana vyniká hezkou japonskou animací a hudbou. In Darkness Dwells (**) - Nenáročné a lehce předvídatelné. Zajisté nejslabší část filmu. Working Trough Pain (*****) - Absolutní bomba! Lehce noirový příběh pojednávající o temnotě v hrdinově nitru a špíně Gothamských stok. Takhle jsem si představoval celý snímek. Deadshot (****) - Skvěle udělané akční scény a snaha o rozvedení Wayneovy psychiky. Bohužel, na takovýhle kolos deset minut opravdu nestačí. Final Decision: Jednou nahoře, jednou dole. Na rozdíl od podobného Animatrixu je Gothamský rytíř silně nevyvážený a zatímco jeho "matrixovský" předchůdce svádí k opakovanému shlédnutí, zde jednou stačí a dost.(1.10.2009)

Manga mi nesedí, takže u mě tenhle film prostě nemůže získat pět hvězdiček. Jenže nedostane ani čtyři. Příběh je takový divně rozvrstvený a chaotický, že jsem do konce filmu nějaký věci nechápal. Např ten začátek, ten byl úplně mimo. Poznal jsem tam ale pár známějších záporáků, takže za to má u mě Gothamský rytíř plus...50%(13.8.2013)

Have I Got a Story For You 2/5 tak hned na začátek pořádný zklamání a to hlavně z animace. Anime moc nemusím, ale většinou se na to dá dívat, to ale nebyl tento případ, fakt spíš směšná animace. Příběh o tom, jak kdo vidí Batmana a jak o něm vznikají pověry. Podaný bohužel z dětského pohledu, takže mi to přišlo hodně zbaytečný, stejné rozdíly může mít pro dětskou mysl i banálnější věc. Crossfire 4/5 Druhá povídka už je o něčem uplně jiném, mnohem stylovější a hlavně batmanovštější. Field Test 4/5 Oproti prvním dvěma je třetí povídka méně akčnější, ale jde o celkem rozumnou příhodu a vykreslení charakterového rysu Batmana. Když nakonec dojde na akci, víme, že sledujeme slušně odvedené anime. In Darkness Dwells 3/5 Lehce přeplácaná epizodka, která potřebovala více času. Sice její kvality sráží dost otřesná animace, ale jinak jde o povedenou akci s typickými komiksovými rysy. Working Through Pain 2/5 Deadshot 3/5. Jako reklama na nový film serie dobrý, jinak ale ve srovnání třeba se starým animovaným seriálem, dost podrpůměrné.(22.7.2008)

Kromě hned prvního příběhu mne zaujaly všechny, stejně jako opravdu hezká animace. Ta se dost liší od klasické americké(Superman Doomsday, Superman/Batman Public Enemies...). Také hudební doprovod dobře dokresluje temnější atmosféru. Co Gothamskému rytíři trochu škodí, je roztříštěnost jednotlivých příběhů, s čímž se samozřemě při různých režisérech dalo počítat. Přesto ale tvůrci mohli trochu více spolupracovat a komunikovat, aby na sebe části lépe navazovaly. Nicméně i tak Batman - Gotham Knight mezi animovanými snímky se superhrdinskou tématikou značně vyčnívá díky své originalitě.(21.2.2010)

• - Děj filmu se odehrává mezi filmy Batman začíná (2005) a Temný rytíř (2008). (TwoFace)

• - Jedná se o první snímek o Batmanovi, na kterém se podílelo Japonsko. (Claude Speed)