Batman - Gothamský rytíř

• Japonsko

バットマン ゴッサムナイト

Animovaný / Akční

USA / Japonsko, 2008, 73 min

No Batman po japonsku je tedy slušná jízda a psychárna :) Ale odsejpá to slušně. Animace je alfou a omegou Gothamského rytíře a nutno podotknout, že tady soudruzi z Honšů, Hokkaidó ad. chybu rozhodně neudělali. Samozřejmě se nabízí srovnání s typově podobným Animatrixem a tady dává Neo Bruceovi slušně do těla. Ale pokud asijskému Netopejrovi přijdete na chuť, mohlo by vás to zaujmout, tak jako mě, především poslední povídka Headshot, kde Bruce Wayne konečně vypadal jako dospělý Amík a ne jako adolescentní manga Japonec :)(17.1.2013)

Nezbývá než doufat, že při sledování druhého Nolanova Batmana nabude tato animovaná mozaika několika příběhů, které jsou sice sourodé, zato však nepříliš zajímavé, řádného smyslu. Takhle je to jen takové někdy hezky namalované, někdy i nápadité, ale stále naprázdno vyznívající zbla. Nic to ale nemění na tom, že nad Netopýřího muže mezi veškerým superhrdinstvem prostě není, nebylo a nikdy ani nebude.(2.7.2008)

Tak třeba Superman: Doomsday je o mnoho lepší. Ale tohle je taky výbornej film, bohužel spíše jen pro komiksové fanoušky. Celý (krátký) film je rozdělen na 6 epizod, ve kterých vystupují postavy dobře známé z komiksů i některých hraných filmů; mafián Sal Maroni, Scarecrow, zabiják Deadshot, Alfred a samozřejmě i James Gordon. Co mě na epizodách zaujalo byl fakt, že jsou skutečně jako vystřižené z komiksů! (bohužel spíš jako z komiksů ze sedmdesátých nebo osmdesátých let). Struktura vyprávění, to že se jedná o krátké epizody, které ale dohromady mají několik styčných bodů a v pozadí se odehrávají další provázané události. Jednotlivé segmenty jsou kresleny různými kreslíři, což mi ale absolutně nevadilo. Vždyť komiksy také kreslí stále jiní kreslíři... Horší je to se scénářem, který se zaměřuje spíše na dětské/teenagerské diváky, to je vidět už v prvním příběhu, kde jsou hlavní hrdinové čtyři mladí skejťáci. Na druhou stranu je zde dost násilí, krve... A segment Working Through Pain napsal slavný komiksový libretista Brian Azzarello, známý i u nás díky třeba Hellblazerovi. 4**** si to z mého pohledu zaslouží, hlavně protože se mi na to dobře koukalo a mohlo to být o dost horší no a v podstatě jsem dostal to, co jsem čekal. Díky odlišnostem jednotlivých epizod si každý najde něco a pak už se může rozjet flame, který segment je nejlepší a kterej nejblbější:D PS: Srovnání s Animatrixem je zcestné - to se prostě nedá srovnávat. Animatrix rozvíjí myšlenky z tří filmů, zatímco Gotham Knight prezentuje několik příběhů z více než 60leté historie Batmana... PS2: Obsah od "3DD!3" je také úplně mimo.(10.2.2009)

Ve stylu Animatrixu, neboli v několika krátkých animovaných filmech, se rozhodli v DC Comics prozkoumat rozličné stránky Batmanovy narušené osobnosti a natočili epizodický film přetékající akcí, superzáporáky, akcí, technickými udělátky, akcí, netopýry, a.... ne zas až tak moc akční to není. Na kvalitu většiny dílů Animatrixu animovaný Batman ani v těch nejlepších částech zdaleka nemá, ani animační techniky na tom nejsou tak dobře (a hlavně je animace ve všech částek víceméně tradiční, žádné experimentování se nekoná), ale jinak se jedná o velmi jednoduchou a příjemnou oddechovku, která zažrané fanoušky nadchne a zbytek neurazí. 7/10(3.7.2008)

Čím je Animatrix Matrixu , taj tím je Gotman Knight pro Batmana. Ačkoliv se zde ozývají hlasy, že scénář je tupý, nedává smysl - nemyslím si. Vše je v Gotham knightu jak má být - tajuplné, nepochopitelné, spletité pod vahou uvažování autorů - Gotham městem šesti vizí, únikům k minulosti. Jedna dějová linie viděna z mnoha perspektiv ovšem věc značně oproti Animatrixu komplikuje a činí zajímavější v hravosti...(1.1.2009)

• - Děj filmu se odehrává mezi filmy Batman začíná (2005) a Temný rytíř (2008). (TwoFace)

• - Jedná se o první snímek o Batmanovi, na kterém se podílelo Japonsko. (Claude Speed)