
-
Double Exposure
-
Dvojexpozícia
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 1973, 1 h 13 min
Režie:
Richard QuineScénář:
Richard Levinson, William Link, Stephen J. CannellKamera:
William CronjagerHudba:
Dick DeBenedictisHrají:
Peter Falk, Robert Culp, Robert Middleton, Chuck McCann, Louise Latham, Arlene Martel, Danny Goldman, Dennis Robertson, George Wyner, Mike Lally, John Milford, Richard Stahl, Francis De SalesStřih:
Ronald LaVineObsah
-
Doktor Bart Keppel zosnoval rafinovanou vraždu. Poté, co připravil všechno nutné, zavolá paní Norrisové a zastřeným hlasem jí sdělí, že její muž má poměr s Tanyou Bakerovou a že jí důkazy o tom chce poskytnout ještě téhož dne. O několik okamžiků později přijímá Keppel hosty na své filmové představení a mezi nimi i Vica Norrise, kterému jako jedinému nabízí kaviár. Během filmového představení opouští Norris pod vlivem Keppelova psychologického triku sál a je jím zastřelen. Ostatní diváci si myslí, že jejich hostitel celou dobu neopustil místnost a předčítal komentář k filmu. Ve skutečnosti se jednalo pouze o zvukový záznam jeho hlasu. Na místě činu si Columbo klade otázku, jak vrah mohl vědět, že Norris opustí kino uprostřed filmu? Náhodou ochutná kaviár a přepadne jej nesnesitelná žízeň. Poté se objeví Keppel a poručíkovi vysvětluje, že není běžným producentem. Hlavní náplní jeho práce je do filmů vkládat reklamní obrazy. Tak tomu bylo i během jeho poslední zakázky pro Norrisovu firmu.(oficiální text distributora)
- Dr. Bart Keppel je odborníkem na výzkum lidské motivace a také na podprahovou reklamu, tedy na ovládání mysli s pomocí nenápadně podsouvaných informací, kterých si divák není vědom. Právě tímto způsobem Keppel přiměje svého nejdůležitějšího obchodního klienta Vica Norrise, aby v určitou chvíli opustil promítací sál s Keppelovou prezentací. Zatímco ostatní diváci si myslí, že Keppel živě komentuje promítaný film, muž Norrise v předsálí zastřelí. Norris s ním totiž chtěl ukončit spolupráci. Vyšetřovatel poručík Columbo rychle pochopí, kdo je vrahem. Aby však Keppela usvědčil, bude proti němu muset použít jeho vlastní metody...(Česká televize)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Dvojexpozice (S03E04) Photo © NBC Universal
-
- V tomto filmu volá technik na Columba (Peter Falk) jménem Tede. Což odpovídá jménu Theodor. V originálu však technik na Columba volá zkratkou: "tend" (poručík) a chybou překladatele bylo toto slovo přeloženo jako Tedd. (Dawe_Holi)
Colonist
Robert Culp jako vrah potřetí a dost možná je toto jeho nejlepší vystoupení v Columbovi (ne že by ta předchozí byla špatná). Plán měl vrah dobře naplánovaný a promyšlený, ale nakonec ho Columbo dostal jeho vlastní zbraní. U starších Columbů se celkem často stává, že vraha někdo odhalí ještě před poručíkem, vydírá ho, a tak máme uprostřed epizody i druhou vraždu. Zde je to opět, ale vůbec to nevadí. P.S. Ta záležitost s Columbovým křestním jménem je jeden velký OMYL! Ted není Columbovo jméno, jedná se o chybu v českém překladu. V originále ten kolega na Columba volá jakousi zkráceninou slova "lieutenant" (poručík). To slovo zní jako "tenant" či "tent", ale Ted to opravdu není...(30.11.2007)
Pepinec
Na Columbovi je krásné, že má víc epizod než rok týdnů a stejně se v každé z nich dá najít něco, co ta předešlá neměla. Za to tady je to pořád stejné. Pod každým filmem o poručíkovi se to hemží spoilery, jako by šlo o setkání tuningářů, a já si tak předem nemůžu přečíst vůbec nic, i kdybych nakrásně chtěl, protože bych vás potom asi musel bacit po kebuli... Ale že já vůl se pořád divím, spíš bych si měl konečně začít zvykat.(20.9.2012)
Anderton
Podľa mňa jedna z vôbec najlepších častí. Prekvapí už aj nápadom na uskutočnenie vraždy, ktorý sa javí ako značné riziko a v podstate blbosť, ale nakoniec to vyjde. Samotné odhalenie vraha je potom priam lahôdkové, už len z pohľadu dolapeného vraha. Ten si musel dať vo väzení poručíkov plagát na stenu a tam do neho hádzať šípky a zároveň ho neskonale obdivovať. My už sme tak zblbnutí, že nám netreba dávať podprahové zábery do filmov, my si tie brutálne predražené pukance kúpime ešte pred vstupom do sály a dobrovoľne.(9.11.2015)
Allan
Ve své podstatě bylo na tomto dílu nejobjevnější použití techniky podprahových záběrů. V tomto ohledu se vrah skutečně překonal. A byl také rovnocenným soupeřem, který dokáže s baloňákem držet krok – „Jsem velice systematický člověk, poručíku. Já nepanikařím!“ Obvykle se rozčiluju nad debilitou některých point odhalení vraha, ale tato by se bez diskuzí dala zařadit mezi top 10 těch nejlepších. Kvůli ní stojí tenhle díl za zhlédnutí. A mimochodem; byla zde kratičká scéna, kdy se Columbo radil se svým kolegou, jak vraha chytit. Na něco přišel, vyletěl z místnosti jako střela a jeho kolega na něj zavolal KŘESTNÍM JMÉNEM! Hádejte jak zní.(28.3.2005)
nascendi
Prehliadka columbovskej série na TV Barrandov mi okrem iného prináša trpké poznanie, že pôvodné nadšenie nad každým dielom série, nahrádza po štyridsiatich rokoch pocit trápnosti nad stereotypom postavy poručíka Columba. U neho rozlišujem iba dve polohy - jednu štandardnú, na ktorú som zvyknutý a ktorá mu priniesla popularitu a druhú, v ktorej charakteristické prvky postavy preháňa ad absurdum. Poručík newyorskej polície potom vyzerá, ako posledný bezdomovec z bratislavskej hlavnej stanice s cigarou ako prejavom bezohľadnosti. Ani Schimanski z Miesta činu nebudil dojem elegána, ale udržal charakteristiku postavy v únosných medziach, čo sa Petrovi Falkovi vždy nepodarilo. V tomto diele napríklad pri nechutnom kŕmení sa kaviárom. Ale všetko ostatné bolo nadštandardné, takže som pri opakovanom sledovaní pridal hviezdičku, lebo kaviár nemôže určovať hodnotenie.(14.6.2015)