Poutavý a dramatický film s dobrým koncem...klasický příběh rodiny, kdy muž odchází za prací, nechává doma ženu s dítětem a ta podléhá nástrahám muže, který o ní kdysi usiloval. Ten po zjištění, že je Katarína v jiném stavu zbabělé prchá, ale po návratu manžela zjišťujeme, že každý z nich má určitý "handicap".(16.6.2016)

Režisér M. Hollý dokázal točiť výborné filmy. Mnohé z nich nepatria medzi často vysielané a ani tento film som dodnes nevidel. Je to príbeh akých sa po slovenských dedinách odohrali stovky, no napriek tomu film dokáže zaujať. Témy ako peniaze, dlhy alebo nevera sú večné. M. Dočelomanský tu toho veľa nenahral, ale jeho poslednú vetu pred odchodom do Francúzka za prácou budete mať v ušiach rovnako ako jeho manželka..." Nie že sa tu budeš s niekým vláčiť, lebo ťa zabijem!" Manželku a zároveň hlavnú postavu stvárnila pre mňa neznáma česká herečka H. Pastejříková. Veľa toho nenarozpráva, je to žena ktorá je na všetko sama, nemá čas na ženské pletky pred kostolom a často hádže smutné pohľady na poštára, ktorý nie a nie doručiť dopis z Francúzka. Časom sa predsa len zapletie, ale nie s príliš podareným chlapom. Bývalý "blcháč", teraz pracháč z Ameriky. Nemanželské dieťa je na svete a prichádza čas, keď si manželka spomína na manželovu hrozbu...Čo myslíte, zabije? Hudbu v tých časoch nemohol zložiť nik iný ako Z. Liška , ale musím vytknúť dosť hlasné pasáže s hudbou, oproti tým bez hudby. Boli časy, keď sme vedeli robiť dobré filmy. Prečo to dnes nejde? 80%.(17.8.2011)

Vesnická sociální balada o hříchu a odpuštění. Když se jde Katarína vyzpovídat ke svému vesnickému faráři, slyší od něj jen odsudek: "Urazila jsi Pána Boha". Co ji asi čeká po návratu svého manžela? Od manžela, který odešel za prací do Francie, aniž by ji po celou dobu napsal jedinou řádku (ač ona právě na to dlouhou dobu žádostivě čeká). Katarína je tak nucena se se zoufalou sociální situací, kterou přitom zavinily manželovi dluhy, vypořádat sama a to i za cenu, která vzhledem k době a prostředí, ve kterém žije, není zrovna malá... Musím přiznat, že mě ten konec filmu jednak poněkud překvapil, ale především mi přišel trošku nedotažený, resp. nedopovězený. Přesto mě Hollý, ostatně jako většinou, nezklamal. Film z vesnice v Kysuciach má výbornou atmosféru, hodně poetických záběrů (zejména ve chvílích, kdy Katarína v zoufalství vzpomíná na chvíle rozloučení se svým mužem) a do toho všeho zní podmanivá (naprosto typická) Liškova hudba.(27.7.2018)

V televíznom vysielaní menej často frekventovaná snímka Martina Hollého z obdobia, keď bol v najlepšej filmárskej forme. Takéto ťaživé psychologické drámy, situované do dedinského prostredia, ktoré boli kedysi výstavnou skriňou slovenskej kinematografie sa dnes už bohužiaľ netočia. Pritom na vytvorenie solídnej zápletky či konfliktu v nich stačilo tak málo...(1.11.2018)

Obľúbená formulka slovenskej literatúry "opustená žena mužom, ktorý išiel na skusy do sveta, podlieha zvodom ďalšieho muža" je v prípade Hriechu K.P. ozvláštnená do filmovej podoby silnou vizuálnou stránkou, premyslenou kompozíciou a vhodne zvolenou hudbou. Psychologický film sa ponára do myšlienok Kači, aby nám poodhalil jej motivácie a ukázal nám, že ľudské rozhodnutia nie sú ani dobré ani zlé, ani správne ani nesprávne, jednoducho ich učiníme a musíme sa neskôr vyrovnať s ich následkami. Hlavne netreba podľahnúť dedinskej náboženskej doktríne a pokiaľ možno nepočúvať dedinské ohováračky, aby sa z toho človek nezbláznil. Nakoniec nejako bude a či to nazveme šťastím alebo nešťastím, je vlastne úplne jedno.(1.12.2013)

• - Film sa natáčal v lokalitách Huty, Veľké Borové, Habovka, Turček a Jur pri Bratislave. (dyfur)

• - V čase 16:12, v záběru na jízdu parního vlaku, v pozadí na silnici projede současný osobní automobil. (Ganglion)