Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický príbeh z obdobia prvej republiky sa odohráva na Kysuciach a všíma si nielen biedu a utrpenie tamojších obyvateľov, z ktorých mnohých prinútil hlad odísť do cudziny, ale hovorí aj o ich veľkej a ušľachtilej láske k rodnej zemi, práci a ľuďom. Štefan Padych prehrá súd s miestnym krčmárom Šulganom, ktorému dlží peniaze. Keďže nechce, aby manželka a trojročná dcérka trpeli hladom, rozhodne sa odísť do Francúzska. Ústrednou postavou je Katarína Padychová, ktorá sa po manželovom odchode dopustí nevery a otehotnie... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

roswelll 

všechny recenze uživatele

Poutavý a dramatický film s dobrým koncem...klasický příběh rodiny, kdy muž odchází za prací, nechává doma ženu s dítětem a ta podléhá nástrahám muže, který o ní kdysi usiloval. Ten po zjištění, že je Katarína v jiném stavu zbabělé prchá, ale po návratu manžela zjišťujeme, že každý z nich má určitý "handicap". ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Sociální drama Martina Hollého s podmanivou hudbou Zdeňka Lišky a velice příjemným hereckým obsazením, poněkud natrpklá sonda do těžkého života na odlehlé vesnici za první republiky... Katarína se ocitá v neřešitelné situaci, manžel odjel za prací, slíbil, že bude psát a posílat domů vydělané peníze. Protlouká se s malou dcerkou sama, marně den co den vyhlíží pošťáka, dluhy volají po splacení a exekutor buší na dveře... ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů Martina Hollého. Překrásná atmosféra období první republiky v jedné zapadlé vesničce má až magickou příchuť. Takhle to už nikdo natočit nedokáže. Kameraman Karol Krška byl také vždycky zárukou prvotřídní kvality, nejinak je to samozřejmě i u tohoto snímku. Hudba Zdeňka Lišky tvoří převážně klarinety, hoboje a ženské chorály a neskutečně tomu dodávají jeho charakteristický punc! Samply z muziky jsme použili i na jedné nahrávce Pigsty! Miluju filmy Martina Hollého! ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Režisér M. Hollý dokázal točiť výborné filmy. Mnohé z nich nepatria medzi často vysielané a ani tento film som dodnes nevidel. Je to príbeh akých sa po slovenských dedinách odohrali stovky, no napriek tomu film dokáže zaujať. Témy ako peniaze, dlhy alebo nevera sú večné. M. Dočelomanský tu toho veľa nenahral, ale jeho poslednú vetu pred odchodom do Francúzka za prácou budete mať v ušiach rovnako ako jeho manželka..." Nie že sa tu budeš s niekým vláčiť, lebo ťa zabijem!" Manželku a zároveň hlavnú postavu stvárnila pre mňa neznáma česká herečka H. Pastejříková. Veľa toho nenarozpráva, je to žena ktorá je na všetko sama, nemá čas na ženské pletky pred kostolom a často hádže smutné pohľady na poštára, ktorý nie a nie doručiť dopis z Francúzka. Časom sa predsa len zapletie, ale nie s príliš podareným chlapom. Bývalý "blcháč", teraz pracháč z Ameriky. Nemanželské dieťa je na svete a prichádza čas, keď si manželka spomína na manželovu hrozbu...Čo myslíte, zabije? Hudbu v tých časoch nemohol zložiť nik iný ako Z. Liška , ale musím vytknúť dosť hlasné pasáže s hudbou, oproti tým bez hudby. Boli časy, keď sme vedeli robiť dobré filmy. Prečo to dnes nejde? 80%. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Baladický příběh na motivy povídky významného česko-slovenského spisovatele Petra Jilemnického mi z paměti zmizel, pokud jsem ho tenkrát dávno viděl. A zjišťuji, že má i dnešnímu divákovi co říct. Odchod Slováků za prací byl za "milované" 1. republiky opravdu masový, mnozí z těch, kteří se pak vrátili, snažili se neúspěch z Ameriky i odjinud pokrytrecky skrývat. Ano, Valenčík nějaké peníze přivezl, ale zdaleka to nestačilo na založení dřevařské firmy, byla to spíš silná slova... Část daroval své bývalé milé, která však byla provdána za kamaráda Štefana Padycha. Ten je v cizině nyní a láskychtivá Katarína se po dlouhém váhání Valenčíkovi oddá. Když pak zjistí, že je samodruhá, nyní už bez peněz raději ze vsi zbaběle utíká. Kataríně se naštěstí nepodaří pokus o sebevraždu a se strachem čeká návratu manžela. Přijíždí, o jednu nohu kratší, a manželce beze slov velkoryse odpouští. Film režírovaný skvělým Martinem Hollým ml. a obsazený výbornými herci, které tehdy Slovensko i v Čechách proslavili - Kvietik, Dočolomanský, Machata, Polónyi, Horváth... Milá podívaná a pět hvězdiček. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • V čase 16:12, v záběru na jízdu parního vlaku, v pozadí na silnici projede současný osobní automobil. (Ganglion)
  • Film sa natáčal v lokalitách Huty, Veľké Borové, Habovka, Turček a Jur pri Bratislave. (dyfur)

Reklama

Reklama