Bílé maso

The Chaser

The Chaser

Krimi / Thriller / Drama

Jižní Korea, 2008, 120 min

Když někdo umí tyhle prasárny točit, tak sou to právě oňi, ťamaňi. Ty jejích syrové tzv. thrillery donutí člověka nejenom zavírat oči, nic před filmem nejíst, no taky přemýšlet nad opravdovou zkaženosti. Asijskou kinematografii se to podobnýma, chorobnýma, zvrácenýma snímkama jenom hemží, "Bílé maso" je ještě opravdu v rámci norem a slušnosti stolovaní. Co mne ale opravdu udivuje je, že pořád něco v tomhle duchu točí, kdežto třeba Američanům nápady v tomhle směru docela chybí. Pokud nejde o trapný remake, tak je to jen slabý odvar (každopádně nebudu rozebírat rasovou odlišnost, bla bla). Základ je, že v tomhle směru a taky řemeslném to skutečně umí. To, že všichni herci vypadají skoro stejně mně opravdu nesere, když už strašáky, tak tyhle, když už krev, tak takhle a když už "priamočiary dej" tak tenhle! Doporučuju všem rádoby úchylákum, kteří hledají brutalitu a chytrost třeba ve "wrong turn IV" 7/10(12.1.2012)

Znáte ty vykonstruované americké filmy, které nesmyslně skončí dobře? Tak tenhle film je opak. Je to účelové až hanba, aby to skončilo co nejhůř, a to mi přijde ještě debilnější. Jasně film je to dobrý, byl jsem fakt napnutej a na postavách mi záleželo. Právě proto mě to tak nasralo. Příznivci trpících filmů alá Iňárritu si přijdou na své.(24.3.2009)

Během první poloviny jsem si říkal, že film už od tří hvězd nic nezachrání, pak ale přišla závěrečná půlhodina a já byl vyřízenej jako málokdy předtím. Prvních šedesát minut mi film připadal dost zmateně a nerozuměl jsem tomu, co se právě děje a nejenom zmatenost, ale i nuda mě nutila nevěnovat tomu všemu pozornost. Mimo to mi vadila i nesympatičnost herců. Tyhle neduhy ale perfektně vynahradila druhá část, která kromě výbornýho tempa nabídla i řádnou dávku brutality. Všechno doladěný parádní hudbou a jednim nečekanym "úderem", kterej jsem fakt nečekal. Za druhou půli přihazuju tu čtvrtou hvězdičku.(29.10.2009)

CITÁT - Je počkej ty krávo jedna....... Je to brutální snímek, chvilkami trochu zmatený. Tvůrci se sice zpočátku snaží příběh rozmělnit vtipnými scénami (například ve 42 minutě), ale to moc dlouho netrvalo. CITÁT - Drž hubu, nebo ti toho ptáka urvu.......... Jenže pak šla srand stranou a z filmu se stala směs brutality a velkého smutku. Nečekal jsem takový příběh a chvilkami jsem měl mrazení. Pár momentů, které jsou převážně ke konci příběhu je skoro k pláči. Myslím si, že někdo i uroní slzu. Zajímavě ponurý je hudební doprovod a kameraman si také udělá pár zvláštních záběrů. CITÁT - Jsi impotent?....... Před tvůrci tohoto příběhu smekám.(9.11.2014)

Konec mě osobně absolutně nepotěšil, ale co dodat...korejci jsou korejci a alespoň pro mě točí jedny z nejlepších filmů planety. Viděl jsem ďábla zůstává na vrcholu, ale i tohle byla špička a tak hodnotím jak hodnotím. Depresivní´snímek s několika hodně silnýma scénama a s na nervy jdoucím policejním sborem (tolik hovad na jednom místě najde člověk snad jen u nás ve vládě) . Hlavní postavy , jak už je u korejců zvykem, skvěle zahrané a hodně propracované charaktery. K filmu jsem se dlouho nemohl dokopat takže děkuju za neustálej nátlak ze strany uživatelky Amynky , že jsem to díky ní viděl už teď a ne třeba až za půl roku. Byla by škoda čekat tak dlouho.(10.1.2015)

• - Ve scéně, kdy Joong-ho (Yun-Seok Kim) honí Young-min (Jung-woo Ha) a ten uklouzne, nebyla původně ve scénáři. Herec Jung-woo se bavil klouzáním na kluzkém chodníku a kameraman náhodou zachytil jeho pád. Režiséru Hong-jinovi se to natolik líbilo, že nehodu zařadil do scénáře a následně do celého snímku. (dinamit_1)

• - Young-chul Yoo je ve skutečnosti nechvalně proslulým jihokorejským sériovým vrahem a uznaným kanibalem, který v období od září roku 2003 do července roku následujícího, tedy roku 2004, zavraždil nad dvě desítky lidí. K usmrcení bylo jeho primární zbraní kladivo. Jeho oběťmi byli ve většině případů prostitutky a staří bohatí muži. Tři ze svých obětí Young-chul spálil na prach, na jedenácti jeho obětech bylo soudními znalci shledáno značné posmrtné fyziologické zohavení, zatímco jiným chyběla část vnitřností, které vrah, jak u soudního přelíčení později sám prohlásil, pozřel. Jeho případ nabral nebývalého mediálního zájmu, který vyústil jeho koordinovanou popravou v červnu roku 2005. V obhajobu vlastního konání během soudního přelíčené Young-chul odpověděl: „Ženy by neměly být courami a bohatí by si měli býti vědomi svých činů". Filmová postava Young-min Ji, ztvárněná jihokorejským hercem Jung-woo Ha (Kundo: Age Of The Rampant (2014), Fasten Your Seatbelt (2013)), je filmovými tvůrci vytvořena právě dle jeho osoby. (Conspi)

• - Natáčení probíhalo v Soulu v Jižní Korei. (Terva)