Bílé maso

The Chaser

The Chaser

Krimi / Thriller / Drama

Jižní Korea, 2008, 120 min

Chaser nezná míru a nerespektuje jakékoliv divácké očekávání, a to hlavně proto, že realitu vydává za fikci (kinematografie činí zpravidla obráceně a smyšlené příběhy vydává za skutečnost). A tím vzniká velice kuriózní situace – abyste film ocenili, tj. jeho zvláštní přístup k věci, musíte mít už leccos nakoukáno. Jenže pokud máte už něco nakoukáno, nebude se vám kategorické odmítáním naučených kódů a ona zvláštnost odporující zavedeným představám o „dobrém thrilleru" zřejmě dvakrát zamlouvat.(15.12.2008)

Sakra, jak si to teď čtu, tak jsem asi napsal tak trochu SPOILER, ale přepisovat to už fakt nebudu! /// Nejsem si tím sice úplně jistý, ale možná by tomu problematickému mládenci, který si tak rád hrál s majzlíkem a kladivem pomohlo, kdyby mohl chodit oblékaný jako instalatér... Tak dost žertů, ačkoliv jsem teď lehce připomenul Samotáře, tenhle film není žádná sranda. Jak jinak, nejsme totiž na Barrandově ani v Hollywoodu, ale na Korejském poloostrově, kde filmy často probíhají i končívají poněkud jinak, než jak je změkčilý a oblbnutý západní divák zvyklý. Popravdě i já jsem se samozřejmostí očekával jiný end, takový víc happy. Takže příjemné (nebo vlastně spíš nepříjemné?) překvapení. Ovšem na ten správný korejský konec se trochu načekáte, protože po slušném úvodu, korunovaném šílenou scénou v koupelně, přijde opravdu hodně zdlouhavý střed. Ale finále opět stojí za to, tak vydržte!(21.10.2016)

Detektívny thriller, ktorý sa zaujímavo pohráva s pravidlami žánru. Hlavný (anti)hrdina je exdetektív, no predovšetkým je to odľud, ktorý prípad rieši len koli tomu, že mu zasahuje do biznisu s "bielym mäsom". Vraha poznáme už od začiatku a príbeh vytvára najmä hľadanie usvedčujúcich dokazov. Práve fakt, že hlavný hrdina je ex-detektív, posúva film do roviny, kde vyšetrovacie metódy sa dajú nazvať hocako, len nie legálne. K slovu tak často krát prichádza násile, nutno podotknúť že je to štylizované násilie a znova sa objavuje tak populárne tesárske kladivo. To do akej miery sa budete baviť závisí od toho, ako dokážete tolerovať priam grotesknú neschopnosť policajného orgánu, ktorého najdoležitejší prípad je to, že starostovi mesta niekto hodil na hlavu ľudské exkrementy. Po technickej stránke sa jedná o špičku medzi kórejskými filmami a film sa dá v tomto smere bez problémom porovnať s takými klenotmi ako Oldboy, či Bittersweet Life. Ako plus považujem, že film zbytočne nemixuje žánre a je predovšetkým čistokrvným detektívnym thrilerom, podobne ako jeho slávnejší, starší bratček Memories of Murderer. (8/10)(18.4.2010)

Dost drsnej thriller, kde už od začátku je známá identita psychopatického vraha. Film je hodně násilnej, občas se v něm vyskytují dosti humorné situace, zejména když se mezi sebou hádají policisté, ti jsou snad všude stejní. Střih, kamera, hudba, herecké výkony - všechno na vysoké úrovni, k dokonalosti chybí jen kousíček.(19.8.2012)

Když někdo umí tyhle prasárny točit, tak sou to právě oňi, ťamaňi. Ty jejích syrové tzv. thrillery donutí člověka nejenom zavírat oči, nic před filmem nejíst, no taky přemýšlet nad opravdovou zkaženosti. Asijskou kinematografii se to podobnýma, chorobnýma, zvrácenýma snímkama jenom hemží, "Bílé maso" je ještě opravdu v rámci norem a slušnosti stolovaní. Co mne ale opravdu udivuje je, že pořád něco v tomhle duchu točí, kdežto třeba Američanům nápady v tomhle směru docela chybí. Pokud nejde o trapný remake, tak je to jen slabý odvar (každopádně nebudu rozebírat rasovou odlišnost, bla bla). Základ je, že v tomhle směru a taky řemeslném to skutečně umí. To, že všichni herci vypadají skoro stejně mně opravdu nesere, když už strašáky, tak tyhle, když už krev, tak takhle a když už "priamočiary dej" tak tenhle! Doporučuju všem rádoby úchylákum, kteří hledají brutalitu a chytrost třeba ve "wrong turn IV" 7/10(12.1.2012)

• - Ve scéně, kdy Joong-ho (Yun-Seok Kim) honí Young-min (Jung-woo Ha) a ten uklouzne, nebyla původně ve scénáři. Herec Jung-woo se bavil klouzáním na kluzkém chodníku a kameraman náhodou zachytil jeho pád. Režiséru Hong-jinovi se to natolik líbilo, že nehodu zařadil do scénáře a následně do celého snímku. (dinamit_1)

• - Young-chul Yoo je ve skutečnosti nechvalně proslulým jihokorejským sériovým vrahem a uznaným kanibalem, který v období od září roku 2003 do července roku následujícího, tedy roku 2004, zavraždil nad dvě desítky lidí. K usmrcení bylo jeho primární zbraní kladivo. Jeho oběťmi byli ve většině případů prostitutky a staří bohatí muži. Tři ze svých obětí Young-chul spálil na prach, na jedenácti jeho obětech bylo soudními znalci shledáno značné posmrtné fyziologické zohavení, zatímco jiným chyběla část vnitřností, které vrah, jak u soudního přelíčení později sám prohlásil, pozřel. Jeho případ nabral nebývalého mediálního zájmu, který vyústil jeho koordinovanou popravou v červnu roku 2005. V obhajobu vlastního konání během soudního přelíčené Young-chul odpověděl: „Ženy by neměly být courami a bohatí by si měli býti vědomi svých činů". Filmová postava Young-min Ji, ztvárněná jihokorejským hercem Jung-woo Ha (Kundo: Age Of The Rampant (2014), Fasten Your Seatbelt (2013)), je filmovými tvůrci vytvořena právě dle jeho osoby. (Conspi)

• - Po filmech The Good, the Bad, the Weird (2008) a Scandal Makers (2008) se snímek stal třetím nejsledovanějším a nejnavštěvovanějším filmem v kinech Jižní Korei za rok 2008. (Terva)