Peklo je nerozdělilo, nepřáteli se stali až v ráji. Britsko-americký film Bounty z roku 1984 vychází z knihy Richarda Hougha Vzbouřenci na Bounty a popisuje průběh plavby, která vyvrcholila proslulou vzpourou části posádky proti autoritativnímu kapitánovi lodi, námořnímu poručíkovi Williamu Blighovi... Bounty vyplouvá den před Štědrým dnem roku 1787 z anglického Spitheadu, s cílem přivézt z Tahiti sazenice chlebovníku. Situaci na palubě však komplikuje zvolená riskantní trasa, nepřízeň počasí a především spory mezi mužstvem. A také mezi kapitánem Blighem a jeho zástupcem Fryem, který je nakonec ve funkci nahrazen Blighovým přítelem Fletcherem. Po doplutí na Tahiti dlouhý pobyt na ostrově posádku demoralizuje, a když se má loď vydat na zpáteční cestu, opět riskantní trasou, situace se vyostřuje a vše směřuje k nevyhnutelné konfrontaci... V hlavních rolích excelují Mel Gibson a Anthony Hopkins, výrazný herecký výkon podává rovněž Daniel Day-Lewis a také tehdy začínající Liam Neeson. Postavu Fletcherovy milé ztvárnila Tahiťanka Tevaite Vernetteová, která se už potom před kamerou nikdy neobjevila. (Česká televize)

dom156

Očekávání jsem měl velká a spíše se lehce nenaplnila. Prostě průměr. Tak bych tento film shrnul. Příběh, který je dle pravdivé události je chytlavý a úžasný, jenže se to zde nějak odfláklo. Zachranuje to akorát Hopkins. A primárně co bych viděl jako problém je zde rozložení děje. Půl filmu se mrcasíme s cestou a pak vzpouře hup a je skoro konec. Ani nevím jestli mám doporučit, takže se zdržuji jakéhokoliv ovlivnování pro tentokrát. ()

PanZahadnyCZ

Režijně průměrné, scenáristicky průměrné, kamerově průměrné, ale: perfektní Hopkins, velmi dobrý výběr zapamatovatelných herců do vedlejších rolí a dostatek situací na jejich vykreslení, a snad díky hudbě od Vangelis je to příběh, který nakonec dojme. Filmu trvá velmi dlouho než skutečně začne a s retrospektivním výprávěcím rámcem u soudu se skoro nijak nepracuje, což je škoda. ()

Maq

Film líčí historický příběh s nepředpojatou objektivitou, a snad právě proto mě nechal chladným. Jenže pokud by byla látka pojata romanticky, asi by mě film iritoval jako naivní doják. To musím spravedlivě uznat. --- Gibson prý řekl, že slabinou tohoto filmu byla právě jeho vyváženost. To je možná trefa. Když si totiž připomenu Spielbergův Amistad, který řeší malinko podobnou historickou látku, vidím zřetelný rozdíl. Amistad je strhující nejen kvůli lepší kameře, hudbě, a vůbec filmařině jako takové, ale především díky tomu, že divák není vůbec na pochybách, komu má držet palce. --- Pokud je tomu tak, pak příběh Bounty se zřejmě ke zfilmování moc nehodí. Buď je chladný a popisný, jako tento film, anebo musí lhát. Je zajímavé si povšimnout, jak se morální recepce změnila: v čase vzpoury na Bounty nikdo (včetně vzbouřenců) nepochyboval, na čí straně je právo a spravedlnost. Naopak případ vzbouřenců z Amistadu, který je nám dnes tak jasný, byl tenkrát vnímán velmi rozporně. ()

MartinezZ

1.5.2010 ~ Píše se rok 1787 a z anglického přístavu vyplouvá loď Bounty. Její kapitán využívá příležitosti k pokusu uskutečnit jeden smělý plán. Smělý a riskantní. Ale riskování, vojenská disciplína a nařízení opouštět ráj se nemusí líbit všem. ~ A to nemluvě o tom, že kapitán je poměrně rapl, povýšenecký Anglán a voják až do morku kosti. Nu a tento chlapík dostane možnost konečně zviditelnit svoje jméno. Dostane za úkol dojet na Tahiti, nalodit několik rostlin Chlebovníku a odvézt je na Jamajku, aby bylo více levné stravy tamním otrokům. Tohle samotné jeho snem není, on tím získává možnost obeplout jako první celou Zemi. ~ Anthony Hopkins si jako svého druhého důstojníka vybírá Mela Gibbsona, oba se mají za přátelé, několikrát spolu již chladné vody moří a oceánů zdolávali. Tentokrát je ale všechno trochu jinak. Kapitán, zaslepen cílem obeplutí Země volí nebezpečnou cestu a ta se mu málem vymstí. Je tedy nucen i pod tlakem okolí ustoupit a volit cestu jednodušší ač delší. Mezi posádkou i důstojníky si už ale stačil podrýt autoritu. ~ Oficiálního cíle je dosaženo, Tahiti otevírá náruč a lepé tamní domorodky nejen ji. Ráj pro ty, kteří nemají příliš důvodů vracet se do nevlídné Anglie, navíc pod taktovkou arogantní hlavy lodi. Zájem zběhnout, riskovat smrt oběšením a zůstat tam, kde se líbí dostává tak více a více členů posádky, záhy již i s nyní již prvním důstojníkem Melem. Netrvá dlouho, je vydán rozkaz na odplutí a krátce poté houstne atmosféra na lodi více než mlha nad rybníčkem Brčálníkem. A tu se dostáváme k tomu hlavnímu z celého filmu, vzpouře na lodi Bounty. Kapitán s několika dalšími členy je vysazen do člunu a spolu jsou tak ponecháni osudu, přičemž "nová" posádka se vrací zpět na Tahiti a většina záhy prchá dále, někam mimo zákon britského námořnictva. Jejich domovem se stává ostrov Pitcairn, kde potomci těchto revoltujících námořníků žijí dodnes. Mezitím se posádka záchranného člunu dostává na prahu vysílení na jiný tichomořský ostrov, tou dobou pod nadvládou Holanďanů, a odtud po nějaké době zpět do Anglie. ~ Samotný film je vyprávěn formou Anthonyho popisu událostí celé výpravy a samotné vzpoury. Anthony je totiž v Anglii souzen za to, že dovolil převzít loď britského námořnictva rebely. Ostatních herců, kromě Mela a Anthonyho, si pořádně ani nevšimnete, jsou tu, samé herecké hvězdy dnešní doby, ale jen málo z nich má nějakou větší filmovou roli. Ovšem když by na Vás zařval Anthony jako tady, nikdo by vám nevytýkal, kdybyste uronili slzu do gatí. Stejně tak by si nikdo nedovolil ceknout ve chvíli, kdy by nad vámi pištěl smyslů zbavený Mel. Tihle dva a pár dalších drobností je to jediné, co drží film nad vodou. ~ Ačkoliv je film pojat jako soudní líčení, přišel mi i tak poměrně dost pokrácený. Všechno je sice popisováno v krátkých útržcích děje, které dokáží navodit atmosféru, ale chybí tomu jakási hloubka příběhu. Za celou dobu se neudálo nic tak důležitého a do filmu vtahujícího, abych mohl s posádkou soucítit a věřit jim, že už dál nemohou a nechtějí. ~ Za poslední zmínku stojí snad již jen Vangelisův hudební doprovod, který se sice Dobytí ráje rovnat nemůže, ale alespoň neruší a potichu a nenápadně dobarvuje některé scény a záběry. ~ Jsou i další filmy na motivy vzpoury na Bounty, tenhle ale i přes hvězdné herecké a hudební obsazení není zlatým hřebem mořeplaveckých večerů. Jedna hvězdička za Anthonyho, jedna za Mela a jedna za Vangelise. Víc ani o uzel. () (méně) (více)

Shakers

Vynikajúci casting, fajn výprava, šikovný strih, pekná prehliadka ostrova, piesku, paliem, mora, oceánu, vln, nahých domorodkyň, ale nie len mne, ale aj vám a aj samotnému filmu by pomohlo trochu skratiť, túto dobrodružnú plavbu, pretože tento film je pomalý ako loď hlavných hladných morských vlkov na mori. Buď bol slabý prúd, vietor, alebo ... alebo boli zakotvený v prístave. Čo aj dosť dlho boli. 65% - 3* ()

• Na videu je vidieť tahitského náčelníka a jeho dcéru s pokrývkami hlavy. Červené a oranžové perie v týchto čelenkách patrí diamantovému bažantovi, ktorý žije v horách juhozápadnej Číny. Vták bol privezený do oblasti v roku 1820, zatiaľ čo film sa odohráva v roku 1789. (Arsenal83)

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis