LadyDevil

Moudrost versus náboženství a fanatismus.. škoda, že si člověk nemůže oddychnout s tím, že to bylo dávno a lidi dostali postupem času rozum. Bohužel, člověk jest bytost stádovitá a chameleonovitá.. Postava Hypatie je samozřejmě úžasná - krása zevnitř i zvenčí, kontrastující a jedinečná. Celkové ztvárnění se mi moc líbilo, vžila jsem se ihned a že to se mnou často cloumalo.. ()

vendysek

Velkolepé historické filmy příliš nemusím, ale u Agory mě celkové spojení hodně bavilo. Protože je především o myšlence křesťanského snu, jedince ve spárech tohoto snu a nejde jí tolik o akci v historii, ale o to, co historická akce napáchala. Bez satelitních záběrů by bylo toto drama jistě významově chudší; poslední záběr působí opravdu mocně. ()

Brandon

Žádně spektakulární bitvy, desetitisíce vojáků trhající se na kusy, velké milostné romány. Příběh, spíše konverzační, se točí kolem vlivné filozofky, která se vzdala osobního života ve prospěch vědění. Zaslepenost, to je společný jmenovatel Hypatie, náboženských fanatiků, ale koneckonců i Davea a Orestea. Jen otevřená mysl dojde k prozření. Za geniální považuju záběry z nadhledu, kde se vzbouřenci jako rojící se bakterie likvidují navzájem. 3,5* ()

Moviemaker

Tak težce hluboce filosofické dílo jsem dlouho neviděl. Tento film tvoří mnoho otázek v mnozích s nás. Jak daleko by bylo lidstvo s hlediska vedeckeho pokroku nebýt křestanského naboženství? Alejandro Amenábar uvedl na scénu opravdu odvážný snímek, který křesťany ukazuje s té temnější stránky. Když vydíte jak spalují knihy veškeré znalosti a vědění té doby tak mi to trochu připomělo dokumentární snímky s 30.let 20.století v Německu. Kdy lidé ovlivnění ideologií ničí vše hodnotné. Trochu mi to ty křesťany připoměli, jak nebezpečná je demagogie a převrácení všeho ve svůj vlastní prospěch a lidé slepě jdou za touto myšlenkou. Ruce se mi ještě klepou jak tenká je hranice mezi skutečností a vlastní doměnkou. Pro mě jednoznačně za plný počet. ()

Marooned17

Úžasný film, který mě zcela odrovnal, jako letos ještě žádný. Neuvěřitelně dobře zpracovaný a podle dostupných faktů i historicky přesný film, který nabídl velmi zajímavý pohled do období konce antického světa. Při jeho sledování se ve mě celou dobu probouzel bezmocný vztek a zoufalství a na konci jsem si myslel, že dostanu infarkt a to ještě byli evidentně scénáristé k hlavní hrdince Hipatii, kterou dokonale ztvárnila Rachel Weizs, poměrně milosrdní. Až mě to vhánělo slzy do očí. Skvělá hudba dikázala podtrhnout emotivní děj. Právě nemainstreamové zpracování scénáře, kdy je dáván velký prostor vědeckému výzkumu, debatě a antické vzdělanosti na pozadí tragických událostí dělá z tohoto filmu klenot. Křesťané jsou sice vylíčeni v relativně záporném světle, ale bohužel i další strany se dopustily osudových chyb. Film dobře ukazuje, kam až může vést fanatická víra a její zneužití pro politické cíle, křesťanství tedy skutečně z dějin nevychází dobře. Ještě teď je mi špatně a asi ještě dlouho bude. 100%. ()

Jolinar

"Jak jsem byl naivní, když jsem si myslel, že jsme se konečně změnili.", říká Orestes na začátku 5. století. Jak věřit ve změnu, když se do začátku 21. století nezměnilo téměř nic. ()

KimmyJ

Hm... Po filmové stránce skvělý, strhující a rozhodně nenudící snímek, ve kterém zahrála skvěle (jak jinak) Rachel Weisz. Ale že si scénárista jen tak dovolí udělat ze všech křesťanů stádo fanatických krvelačných zabijáků, kteří byli pro to pobít co nejvíc nevěřícníků - to sorry... ()

yeniczek

Nemůžu si pomoci, ale konečně živý historický film, který neplýtvá okatými CGI pozadími. Vše ostatní podstatné napsala Galadriel... ()

zdenny

Velice tendenčně zaměřený snímek, který v Česku padl na úrodnou půdu a to z důvodu velké převahy nevěřících. A tito lidé samozřejmě budou tomuto filmu dávat vysoká hodnocení, protože je přece moderní plivat na křesťanství. Místo toho, aby si tito mravokárci přečetli informace, které by jim pravdu více osvětlili (když už nejsou schopni svou inteligencí sami vyhodnotiti relevanci viděného), uvěří téměř vzápětí po zhlédnutí tohoto díla režisérovi, který se pasuje na majitele té největší pravdy. V tomto ohledu mi film připomíná "Kajínka", kteréhož postava byla zromantizovaná takovým nechutným způsobem, že si většina lidí neudělala tu práci sehnat si o např. jeho útěku pravdivé informace. Co se týče tohoto filmu, jak už jsem uvedl, je velice tendenční s cílem ukázat fanatickým nekřesťanům, že křesťanství je špatné a zlé. Přitom si tito lidé neuvědomují, že kdyby lidé podle křesťanského morálního kodexu žili, byli bychom jako v ráji. Samozřejmě velmi utopická představa. To připouštím. Jedná se ale o to, že všechna dnešní velká náboženství jsou samozřejmě mírumilovná. Jen si člověk musí uvědomit, že tato náboženství musela projít nějakým vývojem. Dále si lidé musí uvědomit, že ne křesťanství, nýbrž jeho zneužitelnost je zlá a nebezpečná. To je stejné, jako bychom chtěli zakázat fotbal kvůli pár hlupákům, co se na stadionu pobijí. Fotbal jako hra a násilí na stadionech jako projev určité sociální dysfunkce jsou naprosto dvě rozdílné věci. Stejně jako myšlenka křesťanství (nebo jakéhokoliv jiného náboženství) je naprosto rozdílná od vůle po moci některých lidí (hodnostářů, chcete-li), kteří jsou schopni pro dosažení svých politických a ekonomických cílů zfanatizovat davy, které slepě naslouchají jejich kázáním namísto toho, aby se sami snažili pochopit základní principy svého náboženství. Dále si musí člověk uvědomit, v jaké době, v jaké části světa se toto bezesporu drama odehrálo a za jakých okolností došlo k jeho nastartování. Je to opravdu jen o tom si některá historická fakta ověřit a také se snažit onu dobu pochopit. Film má u mě dvě hvězdy hlavně proto, že byl vizuálně krásně udělán. Celková vizualizace ale nakonec působila až pohádkovým dojmem, jak bylo všechno čisté a krásně barevné. Co se týče některých faktických věcí: Pokud se film jmenuje "Agora", měli být všichni protagonisté ukázáni v objektivním světle. Například Cyril Alexandrijský zde nebyl ukázán jako významný teolog a nebyla zde ukázána jeho práce, kterou se zasloužil o položení církevních základů, pro něž byl církví prohlášen za svatého. Také by neškodilo, zjistit si, kdo to byli paraboláni, jaké především plnili úkoly. Že se Cyrilem nechali zfanatizovat, je druhá věc - navíc, když vezeme v úvahu, že se jednalo o lidi z jihu a jihovýchodu, kteří mají mentalitu jinou nežli lidé ze Západní Evropy. Pokud měl být film pouze o hlavní ženské postavě, jejím životě, její práci a její bezesporu nelidské smrti, měl se jmenovat jednoduše "Hypatia z Alexandrie". ()

lucascus

Film o tom, jak je lidstvo nepoučitelné... Dochází k hádkám a rozporům mezi pohany, křesťany a židy. Navzájem na sebe házejí špínu a zapomínají na pravou podstatu toho, proč je pro ně jejich náboženství důležité. Filozofka Hypatia dochází k významným objevům, k vrcholu tehdejší vzdělanosti, zatímco ostatním zatemnila mozek fanatická víra ani ne tak ve své bohy či Boha, ale v jejich vlastní schopnosti a rovněž i touha po moci. Jsem šťastný, že se tento film natočil, skýtá opravdu velkou hodnotu mezi tím vším odpadem, co se v poslední době natáčí. ()

Kicune

Dvouhodinové filozofování na téma náboženství, politika a věda je nádherně vyprávěný příběh ze starého Egypta. Mimo to se film ve své podstatě věnuje bojem mezi vírou a rozumem, a postavením žen. Je krásně natočený, obohacený silně emocionální hudbou a výbornými hereckými výkony. ()

Sany33

Vynikajúce a premakané historické prostredie Alexandie v 4 storočí nášho letopočtu. Dokonalo zachytená ľudská hlúposť a dôkaz toho, že sa viera používala ale nástroj na ovládanie dementných ľudských bábok, ľuďmi, ktorí sa toho vedeli zhostiť. Teda nič sa od 4 storočia po dnešok nezmenilo :-D. Film je nádherným dôkazom toho, že ľudská márnivosť už odjakživa nemá hranice. Viera je mocná zbraň a filozofia je na ústupe aj o tom je Agora a mne sa to páčilo tak na 82%. ()

fefee

Zaujímavý tak trošku iný historický pohľad, oceňujem krásne strihové prepojenia na planétu z pohľadu vesmíru. Rachel Weisz v podstate ani nemám čo vytknúť, ako celok ale nebol film až tak moc záživný, príjemných 3,5*. ()

JohnSmith

Drsný a smutný pohled na porážku vědy ze strany náboženství. Historie se opakuje, tak jak se chovali křesťani v Egyptě, tak se dnes chovají příslušníci IS. ()

NoFiction

Nebýt dojaté závěrečné scény s velmi příznivou hudbou, tak bych hodnotil docela jinak. Každopádně pěkná ukázka toho, jak dokáže jakákoliv víra pěkně s lidmi zamávat. ()

J-o-k-e-r

Příjemný historický velkofilm, kde jde spíš o náboženskou rivalitu než o nějakou akci, kterou u takových filmů upředňostňuji. Nicméně jde o hodně slušně natočený snímek, a hezkou hlavní hrdinkou, a nádhernou hudbou. ()

blackJag

Náboženská fanatika je otřesná v každé podobě a tato velkoryse vypravená pouť v historických střípcích o ní pojednává. Skrze příběh, přesto relativně nestranně, poukazuje na tmářskou logiku, která zahaluje mysl poddajného stáda snadněji než rozlitý inkoust vsává se do bělosti papíru. Mám k náboženství všeho druhu velmi vyhraněný postoj, nedokáži pochopit, jak je možné i v dnešním světě opakovaně nalézat ty stejné úkazy, jako v dobách před n. l. (a nekonečně mnohokrát i v časech n. l.), ale lidem od nesmyslných diktátů víry zřejmě není pomoci... Hodnotím AGORU plným počtem a není to proto, že by byla dokonalá (i když po filmařské stránce výrazně plní pojem nadstandardně odvedené práce po všech stránkách), ale protože v ní spatřuji hodnotu, která je nedocenitelná. Obhajuje rozum. 100% ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale