P/\/EL

hm..výpravné....poučné.....Křesťani nebyli žádný svaťoušci....nj...náboženství......je smutné..že se tyhle věci dějou dodnes.....viz.blízkejch východ...taky Judaismus, Islám......nj...možná katolíky komunisti perzekuovali, ale koho všeho perzekuovali dřív katolíci...donekonečna....fanatismus.....brrr............to ukamenovávání zůstalo jen v některejch zaostalejších islámskejch zemích a v Africe........kde teda tady ten patriachální systém......přežívá...nj....dneska bohužel choděj různí biskupové apod.do televizních studií povídat své bludy častěji než je zdrávo....... ()

GODZILA80

Tento velmi krásný snímek o emancipované,vzdělané a velmi krásné ženě, která i přes své kouzlo absolutně nevidí jasně dané skutečnosti a tak přehlíží láskou planoucí muže a věnuje se jen a jen svému učení,bádání a sebezdokonalování. Film se mi velmi líbil a i to i s informacemi které v něm sem tam běží.Můžu ho vřele doporučit. ()

bakda

Na tenhle film je dobré mít naládu si ho skouknout ale mě to nějak moc neoslnilo ale rozhodně to neni špatný. ()

pepito25

Vzácne vyvážený film, kde sa žánre prelínajú a navzájom dochucujú, až nakoniec rozoznávame filmovú lahôdku. Herecký koncert najvýraznejšie obohacuje Oscar Isaac, ktorý u mňa stúpa od Baliba vyššie a vyššie, krásna Rachel Weisz, charizmatický Michael Lonsdale a dosť neznámy Ashraf Barhom. Náboženstvá vždy vstupovali na scénu civilizácie ako revolúcie: kruté a "jediné správne". Ich nasledovné prežitie vždy záviselo od počtu ovečiek, ktorým v pravidelných intervaloch oplieskali o hlavu dogmu, ktorou ich zrovnali do šiku. Každé iné ľudské poznanie bolo nebezpečenstvom ohrozujúcim neobmedzenú moc vyvolených. Preto horeli knižnice. Preto boli ukameňovaní najmúdrejší. Agora je pre mňa dôstojnou minútou ticha za všetkých, ako bola Hypatia. ()

karmalat

Historicky poučné, výborně natočené, strhující. Konec Hypatie byl ve skutečnosti ještě krutější než ve filmu. Skvěle podaný exkurz do role různých náboženstvích. V tomto případě pohled na křesťanství tak, jak by ho věřící asi nechtěli vidět. Ale bohužel je to pravdivé...... ()

Marčus

Film mě bohužel kromě zajímavého technického zpracování a solidní věrohodnosti ničím nezaujal. Tak na jedno zhlédnutí a dost.. 75 % ()

babuca

Fantastické kulisy....lepšie som nevidel, úžasný príbeh vykresľujúci veľmi pekne ako hlupáci nepochopia vieru resp. ako ju vedia tí mocný skvele využiť vo svoj prospech. 95% ()

Mkvenner

Jako student klasické archeologie jsem v tomto filmu našel velmi zajímavý pokus o vyplnění mezer v příběhu o Hypatii. Velmi se mi líbilo zobrazení jednotlivých náboženství, které poměrně věrně zachycovalo situaci té doby ( křesťané, Vaše náboženství má mnoho chyb a často vedlo a stále vede k násilí, přeneste se už přes to!). Historických chyb tam bylo opravdu jen málo, většinou to byly části, které měli vyplnit naše chybějící znalosti o Hypatii a podle mně se povedli a jsou v hranicích uvěřitelnosti. Pro mně to rozhodně byl skvělý film o propadu západní civilizace a vzdělání do temnot náboženského fanatismu, ze kterého jsme se vynořili teprve nedávno. Je skvělou připomínkou toho co nesmíme zapomenout. Řekové a Římané postavili moderní svět a my ho musíme bránit před fanatiky všeho druhu. ()

Dodge-I

Já jsem zaujatý, něco málo o historii astronomie vím - takhle to asi s prvním zákonem pohybu planet na konci 4. století n.l. nebylo - malovat si do písku elipsu tak komplikovaným způsobem, to je přece jen nepravděpodobné. Ale dobrá, jde tu i o něco jiného, záznamy se nedochovaly, a tak si lze vymýšlet - a celkem to scénárista zvládl. Tady bych poděkoval za to historické pozadí a vývoj ranné církve - bohužel barbarství je (bez ohledu na ideologii) velmi bolestivé v každé době. Mimochodem, všimli jste si, jak dlouho už ani pes neštěkne po KDU-ČSL? Taky historický vývoj ;-) ()

Freiheit

Film, který naprosto sugestivním způsobem ukazuje, co zmohou nesvobodné myšlenky ruku v ruce s absolutní mocí podporovanou tupým davem. Není to asi film, na který se budete dívat opakovaně, ale i tak - až hrůza jímá, čím se dá probudit smrtonosný dav. A nemusíte si dosadit za tohoto "mírumilovného" hybatele lidských osudů jen náboženství ... těch ideologií a myšlenkových směrů se najde až příliš mnoho ... jen některé to dokáží lépe skrývat ... ()

Shameeka

Po shlédnutí jsem byla trošku v depresi, svět byl a je docela hnusný, myslím ty boje o moc. Oceňuju nádhernou výpravu, reálnost, přijde mi, že je to bez fandění jakokoli ze stran (náboženské) a poměrně objektivní. Film se mi líbil, 4 hvězdičky za perfektně vykreslenou tehdejší situaci. ()

Trepak

Rozmýšľam, či som niekedy videl historický film, kde polovicu filmu nutne nezaberá riešenie ľúbostných vzťahov. Navyše vzťah medzi Dávidom (ktorý pripomína Igora Timka) a Hypatiou je taký chladný, že záver filmu mnou vôbec nepohol. ()

Utnapishtim

Historicky poměrně přesný film o životě a smrti astronomky Hypatie z Alexandrie, jejíž vražda je často označována jako mezník při zániku klasického starověku. Krásná, ale smutná podívaná, líčící postupné potlačování antické vzdělanosti fanatickým křesťanstvím (zosobněné zde na jedné straně Hypatií a prefektem Orestem, na straně druhé dogmatickým biskupem Cyrilem), symbolicky vrcholící vyplenením alexandrijské knihovny a serapea. V současné záplavě nejrůznějšího pseudohistorického braku typu Troja nebo Poslední legie jde o zcela vyjímečné dílo, které si právem zasluhuje pozornost. ()

RonnieR

Amenábar je talent! Dobrý scenár, presné herecké výkony ale hlavne skvelá doslova perfektná režisérska práca čilana! 77%. ()

KristovaNoha

A kdože to "kameroval" todlecto? Výborná kamera a výprava. Ideologicky žvanit proti křesťanství tady nebudu, toho se zhostili jiní. Jenom vězte, že je spousta rozporuplnějších svatých než biskup Cyril Alexandrijský. ()

LAZZiO

sorry necitat: skurveni hlupi ludia, skurvene nabozenstva k filmu .. nebolo to zle ani ziadna slava aj ked zaver bol fajn, fyzikalna vlozka pre mna najviac zabodovala, samozrejme s nadhladom aj nabozenska,,, je to velka skoda ked taki burani ako krestania pridu kazat do krajiny tak vyspelej ako bol kedysi egypt..ach jaj.. najhorsie natom je to ze sa tieto sracky deju este aj dnes kazdy den. ()

Lukinsons-

Lajna o střetu náboženství je skvělá i přesto, že to není to hlavní o čem film je. Romantická část už není tak zajímavá, ale pořád to člověka chytí a dá se na to koukat až do konce. 78% ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale