Kozlowski8

4. století po Kristu je Egypt (zde konkrétně Alexandria) nucen bránit se nemilosrdnému a agresivnímu rozpínání křesťanství. Na pozadí těchto náboženských válek sledujeme příběh filozofky Hypatie, která svůj život a lásku zasvětila studiu astrologie. Velice zajímavý, poutavý a dobře natočený snímek s nádhernými historickými kulisami. Hezká podívaná, které ale přece jen chybělo ještě něco navíc - něco, co by ve mne zanechalo hlubší stopu. 75%. ()

BarGoldstein

Film sám o sobě je za 3, je to takové neslané nemastné. Čtvrtá hvězda je za občas precizně vydělaný krupon soupeřící náboženské skupině! ()

Adhol

Krásný a velkolepě zpracovaný příběh zasazený do jedné z nejvíc fascinujících (a filmaři neprávem opomíjených) epoch dějin. Do doby, kdy umírali bohové staří a přicházeli bohové noví. ()

VLADEK

S ohledem na rozpočet, tvůrce a obsazení nemohu dát víc. Je to prostě slabé a historicky velmi nepřesné, resp. na hraně dezinformační. ()

sue2008

Wow, tak tohle jsem opravdu nečekala, strhující příběh, proložený pro lidi žijící ve 21 století až úsměvným hledáním odpovědi na to, co je vlastně středem vesmíru. K tomu ukázka, že křesťané nebyli vždy těmi utlačovanými chudáčky, za které se podávají a jejich tmářství bylo krutě realistické....no prostě po delší době zase film, který ve mně zanechal silnější dojem ()

frahor

Asi není nejvhodnější říct "příjemná podívaná" o filmu, v němž je poznání zadupáno v prach tmářstvím a vrcholem křesťanského milosrdenství je vražda, že? Ale po dlouhé době jsem měl v kině kromě očí a uší potřebu zapojit také mozek a srdce. ()

surprise

Film mě zaujal a nemám žádných vážnějších výhrad, až na ideové vyznění. Po shlédnutí tohoto filmu bych rozhodně nechtěl být stoupencem nějakého náboženství a nejméně křesťanského a o to zřejmě Amenábarovi šlo. Jediný, kdo ve filmu nevraždí je totiž filosofka Hypatia. Na plakátech je spolu s heslem "svoboda" a ve filmu říká, že věří ve filosofii a že musí pochybovat. Jedině filosofie a věčné pochybování nás tedy zachrání? A která filosofie? Platonská nebo aristotelská nebo nějaká současná? Nebo jde jen o důvěru vědě? A není i věda čertovo kopýtko, které nás už několikrát pěkne nakoplo? V závěru filmu bylo celkem posměšně uvedeno, že biskup Cyril byl prohlášen za svatého a učitele církve. Upřeňuji, že to druhé až v roce 1882 a to první vlastně nikdy, byl jen ctěn jako teolog a autor mnohých spisů. Přesto je třeba přiznat, že zvláště počátky jeho úřadu biskupa se vyznačovaly násilným vystupováním a že nezasáhl na ochranu Hypatie. No a vysvětlí mi někdo proč byli křesťané ve filmu v tmavě modré? ()

vrgulnik

První půl hodinu jsem se nudil, než jsem pochopil, že to nebylo bezúčelné. To, že se nic nedělo směřovalo nevyhnutně k tomu, že jsem se ve starověkém městě postupně zabydlel. Na rozdíl od jiných - epických - velkofilmů pro mě nebylo tržiště, knihovna či domácnosti s všudepřítomnými otroky jen umně, počítačovou grafikou, vytvořenými exteriéry a interiéry, ale prostředím, kterého jako bych se mohl dotýkat. Je to klid před bouří, který všichni očekávají a k němuž děj neodvolatelně směřuje. Když se konečně začne "něco dít", je to intenzívnější. Vzájemná nevraživost náboženských skupin a stále se prohlubující beznaděj obyvatel města se dostává do popředí, přičemž divák neztrácí kontakt s městem a jeho reáliemi. Příběh i herecké výkony jsou nadstandardní, kamera vynikající. Jen té počítačové grafiky by možná mohlo být o něco méně. ()

Alne

Silnější zážitek ze skutečně historického filmu jsem měl málokdy, avšak tady je to fakt síla. Náboženský fanatismus a překrucování škodí v každé víře. Doporučuji všem. ()

kejmy

Dojemný a bohužel pravdivý příběh o tom, jak náboženství bylo (a bohužel často stále je) brzdou pokroku lidstva a příčinou svárů. Bohužel se příběhy podobné Agoře opakují. Na první shlédnutí je ale poselství obecnější: slepá víra se neslučuje se svobodou a rozumem. Po filmové stránce zaujme výprava a propracované záběry z ptačí perspektivy. Zajímavé komentáře: Liborek_, Galadriel ()

kpt.Marťas

Skvělý, emocemi nabitý zážitek. Je úžasné sledovat pomalý, přesto akční a výpravný historický biják o pohanské filosofce. Ještě nikdy mi nepřišlo tak úžasně vzrušující a cool kreslení elipsy, jako když to provádí Hypatia. Ano Rachel Weisz úžasným způsobem vévodí snímku a zdobí ho svým hereckým uměním i krásou. Naštěstí je provázena množstvím složitých a plnokrevných postav, u kterých se charakteristika nezastaví pouze u toho, ten ji obtěžuje, ten je hodný, ten nerozhodný a ten svině. Vznikla tak plnohodnotná, audiovizuálně úchvatná podívaná (u mě vévodí "obrácený" záběr a pak samozřejmě boží perspektiva). Tedy proč jenom 4*? Pro přílišné zjednodušení křesťanské komunity. Jediná, i když pořádná vada na kráse. Ovšem je dostatečně vyvážena naprosto ultimátním finále. Tedy skvělý španělský historický spektákl. ()

Eddieg

Sice romantická věc(na které se moc nedívám) ale z historického hlediska pravdivé a po stránce umělecké je to skvělý výkon Rachel, která zvládla roli ženy jichž je už velmi pomálů. škoda :-) ()

sashator

Kdyz jsem si film pustil, cekal jsem hollywoodsky popcornak a nakonec z toho vylezlo skvele dilko plne emoci, ktere at ve vedlejsi roli ukazuje co dokaze udelat jakakoliv vira Ve spojeni s fanatismem a bojem o moc...jsem velice rad, ze ale hlavni osu filmu tvori pribeh hrdinky, ktera se pro svoje presvedceni rozhodne obetovat vse....musim rict, ze me podobne filmy velice zajimaji- to co se v prubehu dejin diky krestanstvi a dnes diky islamu delo a deje je pro me zkratka nepochopitelne. Vzdyt kdyz se clovek podiva 2tis let zpatky, lide o svete a vsem kolem premysleli a badali ho. Pote ovsem nastalo diky fanatismu nabozentvi temno, ktere prakticky trval prakticky az do 16.stoleti(a v mnohych ohledech trva takrka dodnes)...film vrele doporucuji vsem kdo se zajima o historii a rad v kine premysli ()

DaweBIKE

Pozoruhodný epický snímek pojednávající o šílené víře k náboženství,kdy lidi byli schopni udělat cokoliv.Zpočátku mě film nezaujal,ale po shlédnutí se mi velmi líbil.Režisérsky skvěle natočené a líbivá kamera navíc skvělá postava otroka Davida - 75procent ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale