Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

1987Peter

Legenda o sovích strážcoch. Mám veľmi rád animáky, obzvlášť, ak sú niečím výnimočné. Na tento som sa veľmi tešil už len z dôvodu nádherných trailerov. Z môjho pohľadu ide o jeden z najlepšie spracovaných animovaných filmov. Treba ho však rozdeliť do dvoch kategórií. Technicky je film dokonalý, krásna animácia, nádherné 3D, super kamera. Dej je slabina filmu. Evidentne sa autori nevedeli rozhodnúť, pre koho vlastne film bude a tak to skončilo tak, že nie je vlastne pre nikoho. Deti polovicu nepochopia a zvyšok nedocenia, pre dospelých je však dej príliš jednoduchý, kolísavý a nedopracovaný do takej vážnosti ako si námet pýtal. Napriek tomu je veľká škoda že nebolo pokračovanie, pretože samotný koniec filmu si pokračovanie veľmi pýtal a spracovanie filmu je na neskutočnej úrovni. 5*****/90%/ videl v kine 3D ()

Standey

Právě jsem sjel Legendu o sovích strážcích ve 3D... Neskutečné vizuální orgie a příběh taky není k zahození... ()

Skye_Isis

Skvělá grafika, výborné zpracování, trochu předvídatelný děj a klasický scénář, že dobro vítězí nad zlem, a snaha předat nějaké to morální poselství diváků,, hlavně dětem. Je to hezké a milé, nikoho to neurazí a odreagujete se, protože to prostě jenom je trochu drsnější a strašidelnější animák pro děti. ()

LaFaille

Soví bitky v té největší kráse, Zack se do toho pořádně obul, jen to chce příště (bude-li nějaké) ubrat na pohádkovosti. ()

Pythonator

Pro koho ten film vlastně je? Smradi, co je zajímají roztomilé sovičky nemají zájem o epickou fantasy a fanoušci fantasy nemají zájem o šišlající sovičky. Film, který si těžko najde diváka, leč uchvátí snad každého překrásnou grafikou. Jednoznačně tuto ptačí chřipku nedoporučuju fanouškům Zacka Snydera. Film nevypadá jako by byl jeho. Asi jako Spy Kids nevypadá jako by byl od Rodrigueze. Přesto je to úchvatná výpravná podívaná, perla mezi animáky, dějově bohužel o ničem. ()

lukke87

Všelijaké a vlastně o ničem. Vzhledem k tomu, že animáky mám poměrně rád, tohle dílko mi nějak nesedlo. Trochu akce, tak nějak bez vtipu, od všeho něco a vlastně nic. Ale možná je to moje chyba, když jsem čekal víc. Zřejmě až moc. Co zaslouží chválu jsou animace soviček, který jsou vydařený a pomalu můžete počítat pírko po pírku. Škoda jen, že ten děj tolik pokulhává a potenciál těhle ptáčat nebyl využitý víc. ()

Fallstock

Asi nejlepší animace, co jsem kdy viděla. Příběh slabší, ale přesto originalita nechyběla. Ohledně animovaných filmů na jedno podívání pěkné a víc neřeším. ()

LucillaP

Není to klasická pohádka, ale přímočarý příběh o vytrvalosti a víře mi tady stačí. Navíc ten vizuál je nádherný (nejen průlet sovičky skrz vodní kapky je vážně úžasný). Zpomalovačky mě bavily, pár rušivých momentů člověk i odpustil a akční scény byly skoro až moc opravdové. Malé dítě bych na to nevzala, na to je to asi vážně dost temné a pár rodinných vtípků to už nezachrání. Ale dospělákovi, který netouží po čistokrevném fantasy, ale krásném animáku, bych tenhle film i doporučila. ()

Nemezzis

Za takovou animaci by se nestyděl ani avatar. Příběh není špatný, ale aby mladá sova co včera neuměla lítat, zachránila strážce a pak roštípala hlavního záporáka, to je trochu jinej vesmír.Jsou tu, ale i skvělé momenty: První setkání se strážci, létání ve vychřici,prolétnutí zapaleným lesem, za které stojí si tuhle nádheru zkouknout.3,5*. ()

DannyBurino

Další skvělý, temný a drsný animák. Moc jsem od toho nečekal, ale výsledek byl skvělý. Doufám že vytvoří pokračování protože tenhle film si ho zaslouží. ()

Amazonas

Animák, kterej zbořil pár hranic animace a ukázal, že není nutný, aby křídla simulovaly ruce, protože to jde i s dokonalou ptačí anatomií stejně, jakoby tam ty "ruce" skutečně byly. Mám pro tenhle film neuvěřitelnou slabost. Pro tu akčnost, bojový scény, výpravnost, sílu přátelství... Zkrátka nejsem asi úplně objektivní, ale čert to vem. ()

Potjoc

Velmi realistická animace, jako kdyby to bylo skutečné. A proto ty zvratky na začátku bylo dost nechutné, ty napínavé scény při bojích a smrt na konci je dost strašidelná na děstký film. ()

Clar

Dvě ze tří hvězd jsou za vizuální zpracování. Dost jsem se na to těšil, ale je to celé obsahově prázdné. Navíc ani pro starší ani pro malé. A ještě ke všemu zoufale, ale zoufale zrychlené... Partičku pořád někdo varuje před dlouhou cestou, před mnoha nebezpečíma a prakticky nic se nestane... Na složitosti není vzhledem k metráži prostor. Knižní předlohu neznám, ale protože to je snad několik knih smrsknutách do 90-ti minut, výsledkem je vizuálně dokonalé, prázdné nic. Začátek, zápletka, cesta, bitva. 1000x viděno v mnoha variacích. Navíc nevím kde se to odehrává, kdy se to odehrává a proč se to odehrává.... ()

dolly1010

Sovy jako živý ... ale to je tak všechno. Nudný příběh a atmosféra na bodu mrazu. Tohle je jeden z filmů, kterej stačí vidět jenom jednou. Dvě ze tří hvězd patřej animátorům :) ()

deep blue

Asi by nemělo, ale překvapilo mě jak moc byl ten film takovej...ptačí - to prostředí, létání, zvuky. Myslim, že "Legenda o SS" (jak navrhuje Tom Hardy) je zvláštní případ filmu, který má mnohem výkonnější výtvarnou složku oproti složce obsahové - běžný postup (zdá se) posuzovat film především podle jeho dějového obsahu tady tak alespoň podle mého názoru víc než jindy naráží na svoje limity a ve výsledku by filmu jako celku (výtvarnému dílu při uvážení všech jeho složek) křivdil. Pětihvězdičkový rendering peří, zajímavá oblaka a zlatý sluneční svit, let v bouři a ten úvodní skoro snad z rázovými vlnami jak od letadla, barvy, scenérie, zpomalené záběry v animovaném filmu, „indiásnsky“ vyzdobená ježura, něco z výtvarného řešení koncových titulků...přijde mi jako kdyby to všechno bral běžný hodnotící postup za něco samozřejmého, co nestojí ani za řeč – podle mě to ale za řeč stojí a spousta rádoby umění z galérií je proti tomu pěknej šunt. Jinak obsah nepůsobil moc silně, ale to je asi tim, že to je zřejmě jeden z výrazných a tim dost známých a nepřekvapivých dějových archetypů - i když z toho úhlu pohledu a předevšim zesíleno tim, že v podstatě jde o film pro děti – vlastně OK, tenhle dějovej archetyp je dobrý poznat a někdy, někde pro někoho to musí být poprvé. Osobně mi vadí linie s bratrem, co se od začátku chová jako šmejd, zralej pro temnou stranu síly a pak to jen v příhodných podmínkách rozvine (i když z určitýho úhlu pohledu je jeho vývoj něco jako nejen emocionálně pochopitlenej...ovšem ne úplně nevyhnutelnej, takže ani to ho neomlouvá) a na druhý straně mi vadí zabedněnej přístup jeho hodnějšího bratra, kterej by se od něj snad v zájmu „dobra“ nechal sejmout a ještě tim asi zařídil záporáka do dalšího vývoje – myslim, že dobro by mělo tolerovat (takovou) agresivitu jen do určitý míry, nebo by to už pak nebylo dobro?..to bude asi nějaká velká filozofická otázka. Neposlouchat hlavu, ale svoje nitro no..to se snad dá udejchat, i když to podání moc opeřenci neuhráli a působilo to na mě jak z nějakýho kurzu „získejte zpět své sebevědomí v našem terapeutickém programu vyššího poznání duchovna...a hlavně nám za to zaplaťte velký prachyTM “. Pozvednutí zoufalých proč ne, ale „..navrácení moci slabým“ jako jeden z hlavních bodů na programu strážců, tak to už je teda na můj asi domnělej humanismus a nedomnělej anti hyperkorektní postoj trochu silný kafčo. ()

jay.jay.13

Bylo velkým překvapením, když se režisér převážně drsných filmů Zack Snyder (Úsvit mrtvých, 300, Watchman) rozhodl zadaptovat dětskou fantasy knížku, kde místo lidí vystupují sovy. Ale už trailer vypadal hodně slibně. Snyder je vizuální puntičkář který si nejvíce libuje v dokonale zkomponovaných zpomalených záběrech a svojí libůstku uplatňuje i v Legendě o sovích strážcích. Tyto vizuálně úchvatné sekvence patří k tomu nejlepšímu co film nabízí, ale bohužel jich tu je jen pár a navíc vypadaj, jako kdyby patřili do uplně jiného filmu... temnějšího a dospělejšího. A jelikož trailer vsadil právě na ně, výsledný film je uplně něco jinýho, než na co sem se těšil. Pod povrchem rádoby temné fantasy je totiž neskutečně dětinský film s mluvícími zvířátky. Příběh je prostinký jak volič ČSSD - soví hrdinové uniknou ze zajetí zlých nacistických sov aby našly hodné levičácké sovy (sami říkají že bojují proti silným a navrací vládu slabým) s jejichž pomocí zlé sovy porazí. To je vše, je tu pouze jediný "nečekaný" zvrat (zrada), který ale zkušenějšího diváka nepřekvapí a jenom posíli už tak silný pocit klišovitosti. Dětskou jednoduchostí trpí i charaktery, který se dělí jen na archetypi - hodná sova, zlá sova, srandovní sova, moudrá sova atd. Což by tak uplně nevadilo, kdyby se jednalo o čistě dětský film. Pro ty je ale občas dost temný a drsný a někdy možná až příliš ukecaný. Navíc jim bude unikat paralela s nacistickou ideologií (zlé sovy se považují za čistou rasu), která je určená dospělým, pro ty je ale film zase moc jednoduchý a předvídatelný. Celou dobu sem měl pocit, že režisér nemá uplně jasno v tom, co a pro koho chce vlastně točit. A tak tam vrazil od každýho něco. Výsledkem je takový pejsko-kočičkovský dort, který sice není špatný (animace a vizuální stránka jsou skvělé) ale málokomu bude chutnat. 5/10 ()

misa kulicka

Nebudu hodnotit ani námět, ani režisérskou práci, ale dojem - skvělá animace, krásná muzika a nádherný pohádkový příběh. A spousta krásných sov i soviček .... stojí za to tenhle film vidět ( přestože víte, že každá pohádka dobře skončí ). ()

Zahanator

Kontrast mezi dospělou a dětskou stránkou filmu mi nepřišel tak výrazný, jak tu ostatní píšou. Vizuál jako vždy u Snyder skvělý, 3D si dovolím tvrdit, že skoro zbytečné. Docela fajn pohádka. Určitě se z toho ale dalo vyždímat víc. ()

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)