Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

lubomir91

Zima, ticho...depresivní prostředí tvoří výbornou atmosféru tomuto filmu. Dětská láska mezi chlapcem a upírkou. nádherný film ()

messi@h

Režisér Ridley Scott údajně kdesi prohlásil, že co se týká SF filmů, není už v podstatě možné přijít s něčím novým, že všechny náměty a nápady už byly vyčerpány. Docela děsivý výrok. Tvůrci "Let the Right One In" ukázali, že minimálně pro horor to neplatí. Tenhle film JE totiž jiný a originální. Nesází na triky a akci, ale naopak na vykreslení dvou hlavních postav a atmosféru. Originalita ale netkví jenom v tom, že "Let the Right One In" plyne opravdu pomalu, nebo v tom, že příběh netradičně sledujete očima malého dítěte. Originalita tkví hlavně ve vykreslení děsivé alternativy vztahu mezi upírem a člověkem. Bohužel nedokážu napsat, co mám na mysli, aniž bych vyzradil část děje a závěr, takže kdo ještě film neviděl, ať raději nečte dál. Pro mě osobně bylo totiž nejděsivější, když jsem si uvědomil, že ačkoli film končí zdánlivým "happy endem", přinejmenším pro malého hlavního hrdinu Oskara, ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Že onen starý muž, který upírce pomáhal na začátku filmu, a ke kterému se chovala tak panovačně, kdysi býval taky takovým malým Oskarem, který se zřejmě zamiloval do svojí malé podivné sousedky... A že Oskar směřuje neodvratně ke stejnému smutnému konci. Přiznám se, že z téhle myšlenky mi docela přeběhl mráz po zádech. ()

Lorge

Tak tohle byla lahůdka. Hlavní dětští představitelé ukázali v tomhle... dramatu... komedii... hororu... romanci... zač je toho loket. Brutální scény typu dopadnutý vrah a jeho friendface střídají dětská romantická objetí, která jsou posléze nahrazena lehce komediální "postelovou scénou. A závěr na plavání. Paráda ()

Withree

Tak tohle byla paráda. Skvělí hlavní představitelé, kterým jste schopni pochopit jejich pocity. Skvělá směsice hororu a romantiky. A se švédštinou uvnitř! A ze závěrečné scény v bázenu sakra zamrazilo. ()

Dovlatovka

Ledové, kruté, nádherné, láskyplné...přes extrémně pomalé tempo nechybí napětí, podporované občasnou atmosferickou hudbou a jinak dosti hrůzostrašným tichem. Skvělé souznění žánrů a skvělí dětští herci. ()

fililipekk

Filmy s upírskou tématikou moc nevyhledávám, ale tenhle severský kousek-to je uplně jiná káva. Krásný, drsný, ale hlavně romantický příběh, který mě poslal do kolen-díky té zmiňované romanci. V roli mladé Eli nemohlo být lepší děvče-opravdu jsem jí tu upírku věřil. ()

Chosef76

Krásné dílo, protkané krví, provzdušněné svěžím severským vzduchem, uhlazené platonickým vztahem dvou dětských hrdinů.....Jsem nadšený ! ()

closed.eye

Očekávala jsem horůrek pro pubert'áky, proto jsem předem byla připravená na značný zklamání. A... Nekonalo se. Scénář má x logických trhlin, ale o samotnej děj v podstatě až tak nejde, proto občasný škobrtnutí nijak zvlášt' nevadí, podstatná je snaha vyjádřit jaký to je, když je někdo "jinej", přičemž je šokující, jak podobně na tom může být holka, která "nemá ráda bonbonky" (připustím-li, že jakože upíři "prostě existujou") a kluk, kterýho šikanujou spolužáci. Oba jsou lůzři, oba nezapadají do kolektivu, oba stojí jaksi mimo střední proud. Takže se nám do sebe holt platonicky zamilujou. A překvapuje mě, jak je to podáno divákovi - nepřeromantizovaně, nekýčovitě. Stran žánrů se jedná o velmi zvláštní směs romantiky a hororu, okořeněno prvky psychologickýho dramatu, zakápnuto krví, podáváno nejlépe ve večerních hodinách. Plus, kdo máte rádi dobrou kameru, tady si skutečně přijdete na svý, vizuální stránku považuju za vůbec nejzdařilejší. P.S.: následující den jsem si šla koupit klasickej román Dracula :-)... ()

Petulka88

V podstatě komorní drama, které ale rádoby blockbuster Stmívání poráží na celé čáře. Má totiž v rukávu dva velké trumfy. I ve slabších chvílích (a není jich moc) film dokáží podržet oba dva hlavní hrdinové, jejichž herečtí představitelé tady předvádějí opravdu pozoruhodné výkony. Pro toho, kdo po megasrágoře jménem Twilight na upírskou romantiku zanevřel, je Ať vejde ten pravý opravdovým balzámem na pocuchané nervy. ()

Jacques-ds

Zapomeňte na Stmívání, pokud chcete vidět romantický film o upírech, tak si pustě Ať vejde ten pravý... Tenhle film je tak syrově realistický a přitom krásný, že napudrovaný Edward syčí závistí. Ale je fakt, že tohle srovnání není fér. Švédské dílo je především filmem uměleckým a i tak není bezchybné... přesto herecké výkony dvou hlavních hrdinů, skvělý závěr, opravdu úžasná atmosféra a realistická kamera ho vyzdvihují na ty nejvyšší příčky. Když jsem tenhle film dokoukal, tak mě napadlo jediné slovo: nádhera. ()

lakart

Není to horor, thriller ani romantické drama. Tento 2 hodinový paskvil není ničím zajímavý a to jak po stránce příběhové tak po umělecké. Tvůrci se sice snažili o vybudování mrazivé a nervy drásající atmosféry, ale bez problému jsem u toho několikrát přivřel oči s pocitem, že stejně nepřijdu o nic zásadního. Vyzdvihl bych 2 opravdu skvělé scény, kdy se dozvíme, co se stane s upírem, který není pozvaný do domu a za závěr, který měl onu atmosféru. 40% ()

Argondia

Jako první jsem viděla remake, který na mě udělal opravdu silný dojem. Originál se mi ale líbí ještě o něco více. Jen bych možná prohodila páry a zkusila skamarádit švédského Oskara s americkou Abby. V téhle původní verzi byla hezčí, dojemnější hudba, citlivěji a celistvěji vylíčený obsah i vztah dvou hlavních hrdinů. Scéna u bazénu byla působivější, stejně jako zneškodnění slídiče, který se Eli vkradl do bytu. Větší prostor byl dán i nakažené oběti. Tomu, jak se se sama změnila a jak na ni reagovalo okolí. Naopak více se mi v novější verzi líbil představitel stále zoufalejšího a znepokojenějšího "otce", jeho nová podoba v nemocnici a napínavější průběh druhé vraždy. Ale jeho situace, vztah s okolím a sousedi zase vítězí v originálu. Obě verze mají svoje "pro" i "proti", ale o malý kousek jsou u mě lepší Švédi. ()

bono22vox

Po vynikající první polovině přichází zkrátka už jen - filmařsky i vypravěčsky neporovnatelně inteligentnější, invenčnější a elegantnější - variace emo-romance Catherine Hardwickové Stmívání. Jenže divte se jim... 90% ()

Nekroskop

Znáte ten pocit, kdy sledujete tak nudný film, že nechcete kvůli němu ztratit už ani minutu vašeho života, ale přesto se od něj nemůžete odtrhnout? Dokoukal jsem ho. A nelituju. ()

degster

Tento príbeh už poznáte. Vezme sa zaujímavá kniha a natočí sa podľa nej film. Príbeh je dávno na papieri a tak sa tvorcovia starajú len o VIZUÁL. Ten je nakoniec úžasný, ale príbeh zostal kdesi v knihe. ()

prasokote

Po shlédnutí jsem musela venčit psa. A jako na zavolanou zrovna v temných uličkách nesvítilo pouliční osvětlení. Takže jsem v každém stínu na baráku hned něco/někoho viděla a ze stromů jsem měla taky divnej pocit. Prostě temná atmosféra tohoto filmu na mne zapůsobila. Hodně netradiční upírský film. A konečná scéna v bazénu byla opravdu hodně luxusní! ()

Maximilianus

Severania to vedia. Tentokrát pripravili chladnú hororovú rozprávku pre deti o deťoch, dvoch osamelých dušiach, obidvoch s násilnými sklonmi vplyvom nepriaznivého osudu. Čo tak dobre fungovalo 3/4 filmu ku koncu trochu pokrívkavalo, ale záverečná scéna v bazéne bola super. Celkový dojem nadpriemerný, oceňujem originálny námet, chlad, ktorý je cítiť z filmu a hlavných detských postáv, ale severania vyprodukovali už aj hodnotnejšie diela, takže 7,4/10. ()

Hellknight12

Včerajšia premiéra . Na začiatok poviem toľko, knihu som nečítal. Prvých cca 30 min mi to prišlo také nijaké. Aktuálne sa mi nevybaví žiaden švédsky horor ale minimálne v tomto filme dokázali, že vedia točiť nie len kvalitné kriminálky ale aj kvalitné horory. Atmosféra je tu skvelá. Ďalší film v ktorom skvelo vyniká hudba. Detské výkony sú priam výborne. Charaktery postáv sú veľké dobre spracované . Ostal som prekvapený ako sa dá skvelo skombinovať romantika s filmom o detskom upírovy. Je tu pekne spracované, že ak by nemusela zabíjať ľudí kôli potrave, tak to nerobí . Je vidno, že sa jej to nepáči a ani ju to nebaví ale, keď musíš tak proste musíš. Za mňa môžem tento film len odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Lichty

Na pomezí mezi hororem a pohádkou stojí mladá upírka Eli, která bydlí v paneláku a zamiluje se do dvanáctiletého smrtelníka Oskara. A díky této křehké rovnováze se zároveň zrodil jeden z nejlepších hororů posledních let, který bych mohl přirovnat leda tak k mexických filmům Guillerma del Tora. Neuvěřitelná (téměř nevídaná) atmosféra švédského předměstí totiž vytváří drama tak mrazivé, jako čerstvě napadlý sníh. Výborná hudba, režie, kamera a parádní herecké výkony obou dětských hrdinů (zvláště Lina Leandersson je úžasná). Jednoznačně zatím nejlepší film roku. PS: Po třech dnech od uplynutí projekce jsem nabyl dojmu, že jsem právě viděl něco, co by se mohlo stát kultem. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)