Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

Mukunda

Kdyby autor ubral hororových prvků a nechal to dramatem tak jak to stojí, bylo by to na 5 hvězd. Příběh dětského přátelství, které nezná rozdílu, romantika mezi chlapcem a upírkou, úplně odlišný od jiných upírských příběhů dnešních dní i minulosti. Lina Leandersson je ve své roli tou pravou a Kare Hedebrant jí zdatně sekunduje. Pomalé snad tempo je zde následováním přesně určeného cíle, dětské romance, dětského dramatu na pozadí chladného sídliště. ()

darkreider

Otočil som garde a dal si najskôr údajne slabý americký remake a musím povedať, že originál nie je o nič lepší. Ale ani horší, každý má niečo svoje. Nudné pasáže sú aj tu a scény sú v podstate jedna k jednej. Takže plus originálu je asi len v prvenstve. ()

PEZ

Velmi originalny pohlad na upirsku tematiku. A velmi stylovy. Surove farby na severskom predmesti 80. rokov umocnuju chladnu atmosferu. Zaujimave je ako sa vo filme striedaju drsne sceny s dojemnymi. Herecke vykony dospievajucich decak paradne. Niet divu, ze pri tejto odvaznej rezii ziskal filmik take mnozstvo cien po celom svete (aspon jedna cena snad na kazdom festivale). Tomas Alfredson vie. To ostatne neskor dokazal v skvelom Tinker Tailor Soldier Spy. ()

IXOXI

Film o upírech úplně bez latexu a přece to funguje! Konečně originální námět s přesahem k dalším tématům. Dětští protagonisté hrají jako by byly dospělí a nikdo je nesráží vnuceným mentálním postižením, jak je v soudobém hlavním proudu obvyklé. ()

Ihuj

Švédové jsou ulítlí na filmy o lásce mezi dětmi. Civilní styl v kombinaci s ujetým tématem, do toho výborné kulisy. Překvapí a potěší. ()

Ondr@932

Kvalitní upírský romantický horor. Mnohem lepší než nějaká Twilight sága ! Atmosféra v tomto filmu byla tak solidní, že by se dala krájet. 80% ()

kondor77

Tyhle dětské punkové romance prostě miluji. A nevadí ani pedofilní aspekt (hrdinka je cirka o 200 let starší než její dvanáctiletý partner). A pokud Vám na severské poměry příjde tento film příliš optimistický, pak doporučuji literární předlohu, která je věrná dusné odpudivé atmosféře vyloučených lokalit, tak jak je známe ze zaprděného Česka. ()

Vabr

Tak slibný námět s tolika zajímavými nápady a myšlenkami, a ono to skončí tak mdle. Bohužel o mrazivé drama, pochmurný horor, ani zasmušilou romantiku se, jak nám obsah filmu slibuje, nejedná, a namísto toho sledujeme těžký slowburn, v němž se toho moc neděje, postavy jsou neoblibitelné a nevýrazné, napětí poskrovnu, a to jak tajuplného, tak láskyplného. V podstatě jako diváci sledujeme takový táhnoucí se životní příběh, ve kterém se objeví pár neobvyklých prvků, ale to je tak vše. Vyhodnocení: Podíval bych se na remake, ale protentokrát to nejspíš vynechám ()

LordMysti

Toto opravdu není můj styl, i přes to jsem překvapen že to tolika lidí strhlo. Podle mě rozvláčný a naivně dětský příběh. ()

Lukadlo

Vskutku zajímavé. SPOILER* Konec filmu mě nutil přemýšlet nad osudem Oskara. Bude se vše opakovat a tak po čase bude i on vraždit pro ni? *SPOILER Ještě že nejsem upír... ()

Gardenboy

výborný film, ktorý má od horroru ďaleko, aj keď zopár gore scén tam bolo. Ale fakt len minimálne množstvo potrebné vzhľadom na dej a kamera bola vždy decentne vzdialená alebo sa všetko dialo za polootvorenými dverami. Príbeh je skôr jemnou drámou o kamaratstve dvoch odlyšných ľudí, u ktorého je jasné, že aj keď je silné, nemôže mať dlhé trvanie. A na tom je postavená celá krása tohoto filmu. Pridružené sú potom problémy dospievania a vyrovnávania sa s týmto faktom u rôznych jedincov v kolektíve. Formálna stránka je za 5, vyzdvihol by som ešte fantastickú atmosféru a hudbu. Ale stále je tu ešte spústa iných kvalitnejších filmov, takže tento krát to bude celkové hodnotenie za 4. Ozaj a malá poznámka na záver - To len v amerike sa boja natočiť trochu intímnejšiu scénu medzi dvoma deťmi? Pretože v európskych filmoch (vrátane tohto) to vôbec nie je tabu. Narážam na scénu, kde sa Eli v noci pritúli k Oscarovi. V tejto a potom v predposlednej scéne, kde Eli oznamuje Oscarovi, že bude musieť odísť bolo iskrenie medzi nimi najmarkantnejšie. ()

ttchor

Prežili... a jeden, možno z mnohých žije na sídlisku v prenajatom byte niekde vo Švédsku a miesto v truhle spí vo vani prikrytý dekami. Má 12 a je to dievča - Eli. Upír. On, jeden z mnohých outsiderov na tomto svete, márne hľadajúci vo svojom vnútri odvahu, aby premohol strach a postavil sa svojim šikanujúcim rovesníkom. Má 12 a volá sa Oskar. Jedného dňa sa ich cesty spoja a prežijeme tak trocha bolestnú, ale hlavne veľmi citlivú Andersenovu zimnú rozprávku o hľadaní a nájdení dvoch stratených bytostí. Skĺbiť svet fikcie so svetom reality, tak aby to fungovalo a človek tomu uveril je v tomto prípade viac ako presvedčivé. Miestami melancholická až ponurá atmosféra, ktorá filmu dominuje, tiché sekvencie v ktorých počuť každé zavŕzganie šľapaje v snehu so sekvenciami eskalujúcimi napätie (viac ako vysávanie krvi s obetí pôsobia hrôzostrašnejšie vraždy Elinho opatrovníka), či nežne romantické (upírsky bozk) sprevádzané sugestívnou hudbou. Kontrasty svetla s tmou, bieleho snehu - červenej krvi, bolesti a nehy. Okrem vizuálnej stránky filmu je presvedčivá aj tá psychologická. Eli si je vedomá, čím a kto je, už dávno sa nebráni svojmu osudu...ak to tak môžem povedať, má s tým ale stále problémy:)...Oskar tápe, je predsa stále ešte len dieťa, ktoré však rýchlo dospieva a presvedčuje sa, že láska ktorú mu dávajú jeho najbližší ho nenapĺňa. Režisér sa okrajovo dotýka aj otázky trestu a viny za vraždy spáchané upírom. Obete ktoré si vyberá tvoria skrachovaný alkoholici a ortieľ ponecháva na nás, divákoch. Naopak vraždy Elinho opatrovníka, výber jeho obetí a hlavne prevedenie akým spôsobom svoje obete usmrcuje, patria k tým najkrvavejším. Žiadnych naturalistických nechutností sa však nedočkáte. Kto vlastne je tento muž? Jeho až nápadná podobnosť s osudom Oskara je viac ako jasná. Koniec tak ostáva otvorený a ja som si v tej chvíli spomenul na finálnu scénu z filmu Blade Runner a slová istého Gaffa „ škoda, že ona nebude žiť večne “. V tomto prípade to platí obrátene:). ()

E lan

Úhrančivá severská hororová podívaná. Osobně nejsem příznivcem chladných filmů z této provenience, ale tento se k tomuto žánru hodí výborně. Twilight je jen slabý americký popcornový odvar. Hlavní představitelé jsou děsivě přirození a každá scéna, která se vymyká realitě je o to působivější. ()

sanikope

Upírske filmy som nikdy v Á-čkovom pojatí nevedel prijať. Keď i hlboko hrabem v mozgovej kôre ťažko nachádzam čosi. V upírčine sa väčšinou nachádzajú B-čkové skvosty ktoré su lacné a na nič sa netvária iba na potoky tečúceho červeného farbiva. Tento film je však čestnou výnimkou ktorá sa vytrháva z bežnej šede. Film je krehký o rôznych formách lásky zachádzajúcich až do sebaobetovania. Krvou sa v ňom šetrí a keď už sa tam objaví tak to nádherne dotvára atmosféru kľudu a ticha s prichádzajúcou smrťou. Ešte i to že sa dej odohráva v snehovej scenérii pridáva krvavému kontrastu na kráse. I keď je to film o upíroch do kolónky horor by som to nezaradil. ()

estee

,,Len aby si vedel, nemôžem sa s Tebou kamarátiť".....Najkrajší film o upíroch. Ostala som očarená predovšetkým výkonmi malých hercov o atmosfére švédskeho sídliska ani nehovorím...Rubikovou kockou sa začína vzťah medzi upírkou a blonďavým outsiderom. Jeho vývoj, keď si uvedomí, s kým má do činenia, až po rozhodnutie, či sa oplatí k sebe pozvať tú pravú, plus záverečné finále zaradili tento film medzi moje TOP filmy. Ani minúta nudy, jednoducho parádny film, na ktorom som nenašla jednu chybičku. ()

Jimy

Krásný film, který nelze brát čistě jen jako horor. Příběh o vztahu dvou dětí, které jsou navzájem zcela odlišné, ale přece jen mají něco společného, mě dokázal upoutat. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)