Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

Jantrneny

Tomuto filmu se podařilo to, o co se Twilight marně pokoušel. Nastínit atmosféru lásky dvou bytostí z různých světů, které to k sobě táhne a zároveň se jí snaží vyhnout. Pohled z očí dvanáctiletých dětí je navíc daleko sugestivnější, než provařených puberťáků a je mnohem jednodušší (a příjemnější) ztotožnit se s nimi. Výborně zvládnuté jsou drobné detaily, které dostávají smysl až v dalším průběhu filmu (např. kdy se Eli vždy nejdříve zeptá, zda může vstoupit k někomu do pokoje/bytu...je zajímavé počkat si, až vysvětlí, proč to vlastně dělá). Není to ani tak horor jako melodramatická pohádka, která vás zasáhne svou přirozeností a fascinujícími hereckými výkony malých dětí. Možná, že kdyby soundtrack nahrál Linkin Park a hlavní hrdina měl pod kůží více bílkovin, byl by to ještě větší hit, než slabé Stmívání... ()

AlexUnited

Pomaly plynúci, takmer až lyrický, miestami nudný príbeh s mnohokrát recyklovanou upírskou tematikou, ktorá je tu podaná opäť raz iným, svojským, originálnejším spôsobom. Našťastie to nie je žiadny prúser ako Twilight ale žiaľ sa nekoná ani nášup v štýle ruskej Nočnej hliadky. Osobne by ma potešil väčší dôraz a priestor na plán a prípravu pomsty, za vyzdvihnutie však stojí najmä solídna atmosféra (daná severským prostredím) či vcelku dobrý záver. Inak myslím, že toto je jasný príklad víťazstva formy nad obsahom. ()

Zaplo05

Čistá krása. Parádní dramatický film ukazující na dnešní ignorantskou společnost. V celém filmu je skryta tenká nit, která vás nutí sledovat film dál a dál. Příběh o přátelství, ve kterém mohou vzniknout problémy. Jako by upírství bylo něčím nepodstatným a v životě vyřešitelným problémem. Osobně jsem si to přebral jako parazitující kamarády, ale to asi bude jen má metafora. Opravdu skvěle uděláno. Doporučuji i pro ten dynamický konec. ()

lee.loo

Krvavé přitom čisté, mrazivé, ale i hrozně hřejivé a přes vážně nepříjemně explicitní scény i tak nějak roztomilé a dětsky naivní. Seveřani prostě tu atmosféru strachu/nebezpečí vystavět umějí, i když se jedná o upírsko-outsiderskou tématiku v hlavních rolích s dětmi! ()

Blenny

V jednotlivostech originální, upíří, pedofilní snímeček. V celkovém pojetí bohužel dost nuda bez nějaké atmosféry. Nebýt posledních už hodně dementních pěti minut, bylo by to za tři. ()

maoc

Kontrast nelidskosti (všech!) lidských postav a humánnosti monster na pozadí studené architektury a mrazivého klimatu. Nádhera, jen některé záběry bych ještě víc protáhnul. Z dosud zfilmovaných knih trilogie Millenium u mě rozhodně vede tento kusanec mimo jiné i pro černohumorné vtípky. Zamrzí pak jen nerealističnost některých částí děje (byt-koupelna, krabice). ()

LukKon

Ako tu všetci svorne tvrdia, tak im musím dať za pravdu, že atmosféra je tu úžasná, ale chýba tomu logika, lepšie dialógy a možno aj lepší herci. Po zhliadnutí originálu, ktorý sa javí po všetkých stránkach lepší ako americký remake, neviem či sa mám do pozretia americkej verzie vôbec púšťať. ()

Avarga

To jako vážně? Fakt opravdu perfektních 115 minut dívání se na malého blonďatého retarda, kdy jeho myšlenkové pochody byly na úrovni znásilněného leguána! Opravdu neuvěřitelně nudný stupidní kousek, vedle kterého je i Dáda Patrasová se svou Školkou totální mega horor. ()

Olafsson

Píši koment až potom co jsem Låt den rätte komma in viděl dvakrát, s intermezzem v podobě shlédnutí americko-britské predělávky http://www.csfd.cz/film/248296-at-vejde-ten-pravy/ . Švédský počin u mě vyhrává na plné čáře, ať už filmovým zpracováním, mrazivou atmosférou, výběrem herců, lepší hudbou a celkově mysterióznějším pojetím a nepuritánským přístupem (záblesk dětské nahoty).. Let Me In shora uvedené více či méně postrádá a je jen dalším v řadě upírských béček kterých US produkce chrlí nespočítaně.. Skandinávská kinematografie má něco, co impotentní a schématický americký přístup nikdy mít nebude - civilní, melancholický a nedramaticky drsný projev bez špetky pompéznosti a umělé pachuti.. ()

Izi-Peťan

Rád bych věděl, jaký typ filmu jsem vlastně sledoval. Příběh, který by se dal během chvíle odvyprávět, roztahaný na dvě hodiny, kdy jsem několikrát sledoval hodinky, kdy už to konečně skončí. Na druhou stanu musím přiznat, že scéna, kdy není upír pozvaný dál, je výborná a vyrazila mi dech. To je bohužel ale všechno. Ještě se mi líbil závěr, který byl super, ale říkám si, proč to nemohlo být takovýhle celý film a klidně i o půl hodiny kratší. Předpokládám, že americká verze nebude o nic lepší, takže nemá cenu ani zkoušet. 40% ()

XXXXXXXX

Ukázkový příklad toho jak nemá vypadat film. Pokud je kniha John Ajvide Lindqvista stejně tragická (myšleno ubohá), jako film, tak palec nahoru za to, že si takovou sračičku někdo vůbec dovolil hodit na papír. Režisér Tomas Alfredson se snažil natočit pokus o horor v dětském prostředí. No to se mu teda fakt ukázkově nepovedlo. Takhle teda ne Tome. Hlavní hrdina je zakomplexovaný, nepochopený, šikanovaný špekoun, kterého nikdo nemá rád. To se změní až s příchodem upíra Eli, který se do chudáčka Oskárka zakouká, pomáhá mu vypořádat se s šikanou a v mezičase nutí tatíka, nebo kdo je ten dospělej paznecht obývající s ním byt, aby mu scháněl životodárnou tekutinu krev. Jenže tatík je bezmozek a nechá se nachytat a dopadnout policií. BLA, BLA, BLA, upír nakonec zabíjí Oscarovi šikanovatele, a spolu odjíždí vlakem, neznámo kam... TO BE CONTINUED?.... TO DOUFAM NE!!!!! **/***** za závěrečnou vyvraždovačku u bazénu. ()

Doutas

Melancholický upírský horor, který nezapře svůj severský původ. Studené prostředí zasněženého Švédska spolu s onou podivnou depresivně hloubavou seveřanskou náturou dělá z tohohle filmu něco víc, než jen obyčejný horor o žíznivých krvesajích. Škoda jen těch pár nepovedených trikových scén (kočičí útok, závěrečná scéna v bazénu), které trošku kazí jinak velmi dobrý výsledný dojem. Oba výborně vybraní dětští herci působí jako by nepatřili do tohohle světa, jsou osamělí a nepochopení. Zádumčivý Oskar, který sní o zabití spolužáků, kteří ho v jednom kuse šikanují, najde kamarádku v záhadné Eli, která se jednoho dne nastěhuje do vedlejšího bytu. Právě nejednoznačnost Eliiny postavy, která působí bezbranně a děsivě zároveň, dává filmu několik možných čtení, mezi kterými si už musí divák vybrat sám. Má Eli skutečně Oskara ráda? Nebo ho jen celý film manipuluje do pozice svého budoucího nohsleda, který ji bude další dočasnou společností v její nesmrtelné existenci? ()

Pitryx

Nemám rád upíří filmy a jakési polopsychostudie už vůbec ne. Ovšem tento film mne dost překvapil. Klučina zahrál výborně a přesvědčivě, jeho partnerka rovněž. Nemělo to ani spád ani napětí, ale něco tu celou dobu viselo v luftě. Přidávám něco plus za scénu v bazénu. ()

adamix

Mňa osobne snímok až tak neoslovil, pretože aj keď vo filme hrajú detskí herci, chýba tomu živosť. Nájde sa tu viacej depresie a to mi na tento námet až tak nesedí. Dobre, city sa dajú vyjadriť všelijako, tu sú však nepriamé a keď k tomu speje s doprovodom peknej hudby a herci sa začnú pripravovať na vážne emocionálne výrazy, v najlepšom následuje debilný strih na nejakú odveci scénu, ktorá do príbehu nijak zvláštne nepasuje. 3* dávam len k prilepšeniu a to tiež s prižmúrenými očami. ()

Dlo'h-osh

Budu jeden z mála, koho více oslovil americký remake, než originál, i když ani ten není žádná pecka. Ta ospalá atmosféra severských filmů jde mimo mě. Hlavní hrdinové zoufale nesympatičtí a toporní, veškeré ostatní postavy jsou tu pak jen do počtu. Američané umí aspoň syrově zobrazit šikanu a krvavé scény, zde jsou záběry suché a nic neříkající. ()

RigorMortis

Upírsky príbeh na severský spôsob. Bez hektolitrov krvi, prehnaného násilia a stredoškolských šampónov bledších ako smrť sama. Na to, že to bol horor bola atmosféra odťažitejšia, viac psychologická a nie tak brutálna, ako to býva pri filmoch z Júesej (hoci im to nedalo a just si museli urobiť vlastnú verziu, ktorá bola samozrejme ako vždy o niekoľko tried horšia). Pri severskej kinematografii si nikdy nie som istý, či sledujem horor alebo drámu (alebo dokonca komédiu) a to jej dodáva to zvláštne kúzlo. Rovnako to bolo aj pri tomto filme. Potešilo aj divadelné spracovanie filmu v podaní súboru Švandova divadla. ()

Mamlas odpad!

Otravná nezajímavá vampířina, nezaujalo vůbec. Mizerná kamera, mizerný zvuk, zdlouhavé, nudné, všude jakási děcka, po chvíli vypnuto. ⬇️ 3% ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)