Reklama

Reklama

VOD (1)

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

poz3n 

všechny recenze uživatele

Film se dá rozdělit na tři části. První (obsahující celou první polovinu filmu) se odehrává ve výcvikovém táboře a v podstatě sleduje jen souboje mezi dvěma jednotkami vojáků (trochu nuda). Druhou částí je útok na italskou vesnici, kdy film nabírá na spádu, ale celá akce působí chvílemi až komediálně a rádoby drsně. Třetí částí je pak závěrečný útok na německé jednotky na italské hoře, kde se film pokouší nahnat nějaké ty emoce usmrcením pár hlavních postav. No popravdě znám spoustu lepších válečných filmů z 60. let. Ďábelská brigáda by se mohla učit například od o 4 roky dříve narozeného válečného sourozence Vlaku. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Je to jak píší ostatní kopírka Tuctu špinavců. To znamená výcvikový film, ve kterém velitel dostává za úkol vycvičit speciální jednotku z lumpů, kriminálníků a hajzlíků a oproti Tuctu tady nejsou prakticky žádní slavní herci. Jen víceméně nevýrazní Holden a Robertson. To ale neznamená špatný film. První výcviková polovina se nese ve vtipném duchu, protože američani se rvou, vymýšlí kraviny a navíc soupeří s nadutými perfektními Kanaďany. Obzvlášť geniální je dvojice Rockman a Peacock, kteří nevynechají jedinou chvilku aby do sebe nešili (a samozřejmě se z nich stanou nejlepší kamarádi). Pak nastane "teambuilding", což znamená hospodskou rvačku s nadutými dřevorubci a druhá půlka je akční. Naprosto úchvatné "stealth" obsazení městečka, napínavá horolozecká pasáž a krvavé finále v horách s pár obětmi. Svižné, místy vtipné, se zajímavými charaktery, trošku překvapivým trénikem bojového umění a ve finále akční. Prosto v pohodě válečný film, ve kterém mi nic nechybělo. ()

Reklama

progression 

všechny recenze uživatele

Výborný válečný film, který za pomoci hvězdného hereckého obsazení a atraktivního skutečného příběhu vytváří moc zajímavý mix válečného dramatu střihnutý velkou mírou nadsázky i všudypřítomným humorem. Tucet špinavců to sice není, ale obzvláště druhá polovina filmu stojí za vidění a scéna střídání stráží nemá chybu :-) ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Skvělý válečný film o spojení dvou zcela odlišných národů do jedné speciální bojové jednotky. Přes počáteční nevraživost a neustále rozpory se obě skupiny nakonec skamarádí (kde jinde než-li v hospodě). Pěkné je první setkání se skotskou skupinou, která vchází do táboru hrající na dudy velmi oblíbenou skladbu. Na konci mi bylo líto mladého důstojníka, který šel vyjednávat kapitulaci a byl zákeřně zastřelen zbabělým náckem...Opravdu velice příjemný film. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Andrew V. McLaglen /McLintock 1963, Shenandoah 1965/ natocil vyborny vojnovy film o utoku na akusi tovaren v Norsku. Prva polka filmu je len taka zoznamovacka s hercami ako William Holdenom /Sunset Boulevard/, Cliff Robertsonom /Tri dny Kondora1975, Bitva o Midway/ a Dana Andrewsom /Laura 1944, Nejlepsi leta Naseho zivota/. Potom nasleduje vycvik, ktory ma hodne do seba, je drsny a napokon na konci filmu uz samotna akcia. Pred akciou sa vsak divizia dozvie, ze je rozpustena a preto sa rozhodne bojovat za svoju existenciu. Teda ako prva polka nebola extra nudna, aj ked sa nasli nudnejsie casti, ale potom v strede film ziskal tempo, slusne dialogy a zaver bol spravne masakrozny, k tomu este vyborna rezia. Raz darmo, Andrew V. McLaglena a jeho filmy zacinam hodne uznavat, hodne talentovany rejza : 88 % ()

Galerie (124)

Zajímavosti (7)

  • Většina vojenské techniky použita Němci ve filmu je amerického původu. (Furi)
  • Tanky, které použivá německá armáda, jsou americké tanky M48 Patton. Ve filmu se objevily letadla Supermarine Spitfire a de Havilland Mosquito. Zbraně použité ve filmu byly: kulomet BAR, MG-42, samopaly MP-40, Thopson, pušky Mauser, Lee-Enfield, M1 Garand, pistole Colt 1911 a Luger p08. (K98)
  • Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno