Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Vesecký

Pustil jsem si náhodně Art a on tam začínal film. Nevěděl jsem oč jde, jen jsem pochopil, že je to americká komedie. A už jsem se neodtrhl. Ohromná legrace, jen jsem si po celých devadesát minut říkal, že mi to nějak připomíná rukopis Woodyho. A co byste řekli? Byl to Woody. Zcela neotřelý příběh, vlastně skoro každý film Woodyho je jiný, ale zase mě dostal. Příběh starého fyzika, jenž přijme do svého bytu mladičkou dívku, která se do něho zamiluje a donutí ho posléze ke sňatku, pak dceru najde její matka, kterou opustil manžel, ta se v N. Y. změní z pobožné fanatičky v umělkyni a žije s dvěma chlapy zároveň, načež se dostaví otec, který zjistí, že mu vztah s ženami nešel, protože byl přihřátý. Dcera si pochopitelně časem najde mladého herce a starý fyzik, místo aby se ze zoufalství zasebevraždil, tak spadne při pádu z okna na ženu středního věku, s níž se zřejmě po skončení filmu ožení... ()

waits

Poslouchal jsme kdysi s kamarádem stonesovskou desku Steel Wheels a u skladby Mixed Emotations se kamarád zeptal "Jak je možný, že ještě po třiceti letech napíšou takovouhle skladbu? Vždyt je to takovej melodickej nápad!" A to samý mě napadlo u monologů Borise Yellnikoffa. Allen sype bonmoty v takové kadenci, jako by ho pustili ke scénáři po deseti letech půstu, tuctové zápletky (konfrontace republikánského Středozápadu a liberálního New Yorku ovšem netuctová a skvělá) prezentuje tak zábavně a s pochopením, až se člověk tetelí a jako bonus je kolem zase jednou New York, který k Allenovi stejně patří víc než třeba Paříž. Newyorské exteriéry navíc podporují civilnost, která není u Allena pravidlem (některé jeho devadesátkové snímky byly strojeně divadelní). Strach ze smrti je u Allena stejně obsedantní jako v jeho raných filmech, ale je servírován se snad ještě větším nadhledem, stejně tak je stále přítomen blahodárný pocit, že i americká střední třída má své problémy, se kterými se musí porvat, kterážto skutečnost (a ovšem, i způsoby řešení) bylo tím prvním, co mě na Allenovi bavilo. Každý rok takovouhle dávku, prosím! ()

ddf76

Zas jeden film o neurotikovi. Scenar tomuto filmu asi lezel Allenovi dlouho v sufliku a byl psan primo pro neho, skoda ze si ho nezahral. Opet tu hlavni hrdina kvantovy fyzik Boris Yellnikoff (Larry David) sype sarkasticke hlasky na vsechno. Sice fanousci Woodyho to uz parkrat videli, ale porad je to velmi dobry. ()

KOZEL84

Woodyho filmy moc neznám.Až ty novější,ale i kdybych nevěděl že to točil on asi bych to poznal.Nejspíš to tu bylo už mockrát a hlavní myšlenka že v životě jde o souhru náhod a štěstí byla už v Match Pointu ale mě to nevadilo a to hlavně díky kouzelné Evan Rachel Wood.Fungovala tam jako tmel který zaplnil a vyhladil všechny nedostatky.Takže hlavně kvůli ní plné skore.A Boris byl správný neurotik.Právě kvůli němu bych Woodyho poznal,a s tou myšlenkou absolutně souhlasím. ()

Rehooo

Další parádní film od pana Allena. Humor, který nevychází z nějakých extra vtipných scén. Naopak vychází z dialogů a z hlášek. Je to takový ten chytrý humor, terý nemusí každámu sednout, ale mě se zdál úžasný. Stejně tak jako dva hlavní hrdinové - starý, rozvážný a lehce uzavřený Larry David a mladá, naivní, nezkušená Evan Rachel Wood. Báječná kombinace dvou lidí, kteří přesně vystihují pořekadlo: "Protiklady se přitahují." Také velké plus patří hudbě. Ta výtečně dokresluje celou takovou tu usedlou atmosféru v Borisově bytě. Doporučuju všem co hledají romantickou komedii, která má ze žánru něco víc než jen název u titulu filmu. ()

percival

uzival jsem si scenar a dialogy, zejmena s hlavnim charakterem v akci. prijal jsem allenovu pridrzlou hru, kdy zkousi, jak velkou porci spratkovskeho intelektualniho humoru je divak schopen pojmout. vlastne jsem chtel za ten vcelku zajimave vymodelovany charakter stareho, plesateho, zapskleho, nadprumerne inteligentniho a hlavne brutalne ukecaneho kvantoveho mechanika(posledni dobou mam pro takove negativni charaktery slabost), co nadava svym malym sachovym zakum jako spravny zenovy mistr, dat ****, ale ten konec, tim koncem si to pan reziser posral, takovy happy end, on snad na stara kolena zesenilnel... (lepsi nez MatchPoint, horsi nez VickyCristinaBarcelona z posledni ery. se starou erou vubec nesrovnavam.) ()

Linki

Mám pocit, že Allen sa vrátil podstatne späť. A ja to patrične oceňujem. Predsa len, som milovníčkou jeho starších diel, príbehov, spôsobov, humoru a vetných konštrukcií. ()

RickyFitts

asi jsem viděl moc allenovek, ale ta zkratkovitost, předvídatelnost, figurkaření, zjednodušování, klišé, přehánění, dovysvětlování a rezignace na formu už mě začínaj srát, 1+ ()

Mona-Lisa

"Základní učení Ježíše jsou absolutně skvělé. To byly ale také prvotní úmysly Karla Marxe......Demokracie. Vláda v rukou lidí. Všechno jsou to skvělé nápady, ale všechny trpí jednou osudnou chybou. Že jsou všechny založeny na mylném názoru, že jsou lidé v podstatě slušní. Dejte jim šanci konat dobro a oni se jí chopí. Nejsou to hloupí, sobečtí, zbabělí, krátkozrací červi." Svižnost a obsah dialogů vyžaduje plnou pozornost takřka po celý film. Někdy mě až cynicko-sarkasticko-černo humorný (nebo už je ve slovníku "Allenovský"?) Boris vytáčel, ale včas mu hodili do ringu hloupoučkou Evan Rachel, tak jsem vychládla a úžívala si slovní přestřelky. Nemám Woodyho nadívaného tak, jak bych si přála a těchto 92 minut mě rozhodně neodradilo od dalších strávených v jeho režii. Právě naopak :-) ()

godycz

je poznat, ze scenar je ze supliku...tohle by uz dneska nenapsal. skoda ze uz nehraje a nezahral si borise sam. chybi mi jeho herectvi... ()

zahadum

Jednoznačne Larry David je Woody Allen....stvárnil ho dobre...a tie hlášky nemali chybu...rovnako to akože prihováranie sa k nám divákom malo svoje čaro :) Len tak ďalej majstro :) kvantová mechanika ? a to je hudba ?:))) ()

djfun

Když tady koukám na některá "low cost" hodnocení, musim jen souhlasit s Woodyho (vlastně Borisovo) poznámkou o "píďalčích mozcích"... tenhle film je totiž jízda jako kráva!:) Jo, sice klasické Allenovo schéma, ale podáno dokonale, s mistrovsky vypointovanejma hláškama, sice nijak zvlášť originálním, přesto neskonale krásným a živočišnym příběhem a parádním Woodyho alter egem v luxusním podání Larryho Davida. A k tomu ještě ta skvostná pipka (E.R.Wood), na kterou se tak dobře kouká:) Prostě s typickým humorem a nadhledem a nadsázkou podávaná životní moudra tak, jak to dokáže jen PÁN jménem Woody Allen... za mě tenhle biják patří určitě mezi jeho nej, a to jsem od Woodyho viděl téměř vše. Tak užívejte, dokud to jde... ()

jasanka

Asi nejlepsi woodyovka, jakou jsem zatim videla. Smala jsem se, usmivala, kroutila hlavou. Do toho moc pekna vizualni stranka a prostredi. ()

bery71

Nečekejte genialitu. Neni tam. Už ne. Woody už prostě není tak famózně originální, vtipný a přesto ve správný moment dramatický. Ne, skutečně není. Ale pokud se na Whatever Works podíváte bez toho aniž by jste čekali genialitu, budete příjemně překvapeni, protože ač už Woody nepřináší ani záchvaty smíchu, ani filozofii života v tak velké míře, jako dřív, je to zkrátka velmi kvalitní odpočinková zábava. Tak proč ne? Rozhodně ne geniální, ale stále příjemný Woody - kdo by si stěžoval? ()

luxuska

ať se larry david snaží sebevíc, jediným snesitelným hypochondrickým neurotikem pro mě i nadále zůstává woody allen, který má v sobě jakési zvláštní kouzlo....davidův yellnikoff mi neskutečně lezl na nervy. ()

Axident

Velmi podařený, svěží, vtipný a zábavný Allen. Svého času jsem ho byl přesycen a už byl dost nudný, ale tohle je konverzační genialita a skvělé herecké výkony vesměs mě neznámých herců! ()

Eluin

Moc fajn film. To vše tu sice od mistra již jednou bylo, nicméně to vše je zároveň podáno s velkým cynicko-nihilistickým vtipem, že prostě a jednoduše nelze odolat :-). ()