Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Looser

Těsný průměr a to hlavně díky otravnému začátku, kdy už jsem téměř vypnul telku.. až tak byl Boris nesnesitelný. A díky druhé polovině, kdy na scénu přichází Matka - ta je naopak lehká a zábavná. Pak teprve film začíná být zajímavý a Borise už naštěstí není tolik vidět (to filmu prospělo nejvíce). ()

Heraldika

Vcelku příjemný Allen, kdy nikdo nechápe pohnutky krásné Melody..odpudivější prototyp intelektuála z NY už snad nemohl zahrát ani sám režisér. ()

coscarelli

Ja, anti-allenista, a dal som to. Moznoze jediny pocin ,ktory som od neho videl a zhltol ma i s gumakami. Monstrozna ukecavacka, naprosto spickovo zrezirovana a nebol cas ani na prestavku. Odsejpala velmi rychlo a myslim ze na nic nezabudol. Fakt dobry , len sa trocha bojim, ze v starobe budem tym Borisom ja :) ()

herr_carter

"Jsem její manžel - chcete omdlít tady nebo v obýváku??" Tahle a cca 143 dalších hlášek a replik se vešly do pro mě zatím jednoho z nejpovedenějších Allenů, s Larrym Davidem bych vážně rád zašel na pivo a probral, jak jsou všichni blbí a všechno stojí za hovno :-) :-) :-).....................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

sedm.1

S filmy Woodyho Allena to mám jako na houpačce, Whatever Works nicméně patří určitě k těm opravdu lepším, ne-li možná až nejlepším, tedy s upřesněním, že Allenovo tvorbu sleduji až od roku 2005, tedy od Match Point, s jeho staršími filmy tedy neporovnávám. Každopádně i když mě na této komedii bavilo hodně věcí, tak naprosto dominantním prvkem tu je ústřední postava Borise Yellnikoffa, ve výtečném podání Larryho Davida, který si celý ten film uzmul jen sám pro sebe a v podstatě se jedná jen o jeho jedno velké ,,one man show´´ představení, kdy zde jen v nepřetržitém podání šíří parádním způsobem svůj neodolatelný pesimistický pohled na život a na svět, a pravdou je, že veškeré ty jeho monology, dialogy jsou neuvěřitelně zábavné a vtipné, a i když bych takového člověka ve skutečnosti asi velmi brzy vyfuckoval, tak zde mě ho bavilo sledovat na maximum, prostě skvělá postava, skvělý herec, a za mě tak jasný palec nahoru. Fajn je tu nicméně i Borisovo slovy husička Evan Rachel Wood, která tu naivní, až trochu hloupoučkou dívenku sehrála též velmi přesvědčivě, ovšem za výrazné lze považovat vlastně i všechny ostatní postavy a herce, což právě dělá z Užívej si co to jde tu nejkvalitnější zábavu. Za mě se tak zkrátka jedná asi o ten nejzábavnější a nejvtipnější Allenův film (od r.2005), který možná oproti jeho ostatním snímkům nedisponuje kdovíjakou zápletkou, což ovšem, jak už jsem zmiňoval, bohatě vynahrazuje ústřední postava a jeho geniální držkování a urážení všeho a všech. ()

DavidS.

Nevinné a přihlouplé mládí v konfrontaci se životními zkušenostmi a ztrátou všech iluzí...Měl jsem neodbytný pocit, že tento scénář psal Woody snad společně s Charliem Kaufmanem. V postavě Borise Yellnikoffa je tolik frustrace, neurotismu, intelektuální nadřazenosti a deprese, že je to příliš i na samotného Allena. Zvláště přihlédneme-li k předchozí báječně uvolněné Vicky Cristina Barcelona...Tady převládá sžíravost... Nerad to říkám tímto způsobem, ale s trochou nadsázky je to film starého naštvaného dědka...Ale vzhledem k svému věku má na to Allen plné právo a místy je bohužel i pravdivý... ()

Herráček

Woody se vrací do svých starých kolejí... Tj. takových nudných konverzaček, které v sobě vlastně skrývají spoustu humoru... Samozřejmě... Lehce neurotického, ale to už snad ani po těch letech nikomu nevadí... A taky s tím obracením se do kamery, ozvláštěné nápadem reakcí okolí... A aby toho nebylo málo, tak je tam opět postava Allena samotného, ovšem v tomto filmu ztvárněná Larrym Davidem... Přemýšlím, že bych měl přehodnotit i Vicky, Cristina, Barcelona, jelikož jsou tyto filmy zhruba na stejné úrovni... Ale tohle je právě návrat k Allenovskému stylu, který vyznívá až skoro nudně... ()

Autenticita

Film se povedl jako celek, ale je to dobré i rozkouskované na jednotlivosti. Jednotlivé situace jsou zábavné i samy o sobě, a přece jejich spojení do příběhu nepůsobí křečovitě. Z filmu jsem měla pocit výborné zábavy a přitom i jakési sdělované pravdy. Film, na který se 90 minut díváte, a dalších 90 minut se o něm můžete bavit - jakoby se ten film uměl nějak dotkout každého, kdo ho viděl. W. Allen zase jednou ukázal, že umí. ()

Mistickzz

Woody Allen je filozof. A ešte k tomu je filozof, ktorý vie svoje konšpiračne teórie vyrozprávať v jednoduchom príbehu lásky a pretvoriť na originálny film, na ktorom sa schuti pobavíte. Herecké výkony a väčšina rozhovor, ktoré boli tak skvelo napísane dokázalo zažehnať suché miesta a tento počin sa mi zo všetkých Allenových filmov, ktoré som videl páčil najviac. Dostal som viac ako som čakal. 85% ()

Billie777

Velmi příjemná podívaná ale nic míň, nic víc. Hezký, milý, Evan Rachel Wood je tu opravdu rozkošná. A to je tak vše. ()

HiddenDragon

"...univerzum je pouhou nesmyslnou nahodou." Zajimava Woodyho variace na Pygmalion (resp. kdo nezna G. B. Shawa, tak "My Fair Lady" [jako muzikal 1956, film 1964]). Alespon zpocatku se to tak zdalo. A ani bych se nezlobil, pusobilo to hodne podobne, ale prece jen to melo allenovsky styl. Kulhajici mrzoutsky Boris a "jeho" nalezenkyne Melody - prihloupla blondynka s neznym srdcem, ktera da zivotu stareho intelektuala vetsi smysl. Ovsem jakmile se na scene objevi jeji matka (posleze i otec), zacne se puv. namet rozsirovat na parodii nabozenstvi a vztahu vsech moznych variaci, od poly- az po homo-. Ale vse docela s gracii bez zesmesnovani, coz ocenuju. Nektere poznamky jsou vazne povedene, ale jine pochopi asi jen Americane, jelikoz narazi na kulturne medialni aspekty amer. zivota (to je ale v kazdem jeho filmu vice nebo mene). Je tu vubec hodne zrejme vlastnich Woodyho nazoru. S nekterymi souhlasim, nektere se mi zdaji az trochu zbytecne americky slepe. Obcas mi prijde, ze Allen kritizuje vsechno co se da - humorne uznavam - ale nevim jestli nezapomina, ze porad zije ve velmi bohate a sporadane Americe a nedava moc najevo, ze by si toho vazil. Mozna by mel nekdy kouknout na dokument o zemich tretiho sveta nebo nejakych nesmyslnych etnickych valkach daleko od USA :) Z pohodli domova se totiz kritizuje vsechno strasne snadno :) To jen takova ma uvaha, protoze Boris mi nekdy docela lezl svym mrzoutstvim na nervy :) Ale to byl urcite ucel. I ta radoby genialita, kterou jako ma, je trochu pritazena za vlasy - je videt ze Woody ma blizko k intelektualum z umelecko-filosofickeho prostredi. Ohledne politiky, nazoru na nabozenstvi nebo zivot obecne bych se s nim prit nechtel, ale o prirodovednych oborech vi prd :) Takze i kdyz se ma Boris jevit jako jakysi byvaly skvely fyzik, moc jsem mu to nezral. Spis pusobil jako starej nouma, ktery si precetl Kanta a "poznal vesmir" :) Ale jinak to byla sikovne vystavena komedie s vtipnym rozuzlenim. A bylo zajimave videt, co delal Superman, jeste nez ho pod pseudonymem Cavill obsadil Zack Snyder :) ()

Devadesát Dva

Druhá projekce mě jen utvrdila, že tenhle Allen je u mě No.1 a to hned z několika důvodů: ____ 1. Larry David (mimojiné scénárista úspěšných sitcomů a komik, co vás zaručeně rozesměje) ve filmu Woodyho Allena, to je jako Allen na kvadrát, i když ten portrét sebenenávidějícího se žida je u každého přeci jen trošičku odlišný. ____ 2. Počasí. Tenhle film se odehrává v něčem, co je jako náhlý prudký letní vánek, co rozrazí pootevřené okno, nebo pootevřené dveře. Teplo, léto. Hoduje se, debatuje. ____ 3. Všichni si na konci přiznají, jak na tom jsou. A to je moc dobře vidět. Mimo pár chvilek to není žádnej patos. Žádná křeč. Většina ostatních Allenových filmů se v těch koncích příliš plácá. A hlavně v nich hraje sám Allen. Což je už vzhledem k tomu, že ty filmy jsou jenom o něm, opravdu příliš. ____ 4. Whatever Works. ()

honzii

Dost možná má nejoblíbenější komedie od Allena. Nevím proč, možná za to můžou odzbrojující dialogy mezi Borisem a Melody, možná za to může neskutečný Larry David, každopádně ten film můžu vidět pořád. ()

Zagros

Další „typický“ Woody posledních let. Svižně natočená konverzačka, která je tak naplněná dialogy, že je místy ani nestíháte vnímat. Jednou se zasmějete a dalších pár vtipných věcí vám uteče. Opět typický hlavní hrdina Woodyho filmů, opět vztahovka, opět přemíra cynismu a opět praštěné dialogy. Pokud sledujete Woodyho tvorbu pravidelně, nic vás nepřekvapí. Osobně ji mám rád, ale mrknout se na jeho filmy jedenkrát za rok stačí. Jinak se dokáží přejíst a to především právě jeho cynismem. ()

Hanys_

Příjemná Allenovská konverzačka, ve které září Larry David v roli, na kterou jsme zvyklí spíše v podání samotného Woodyho. Silnější momenty se střídají s těmi slabšími, a ikdyž nemůžu říct, že bych se vysloveně nudil, tak nějaký hlubší dojem to ve mně nezanechalo.. 6.5/10 ()