Platnéřský mistr Tomáš má mladou ženu Alenu, na kterou velmi žárlí. Jednoho dne Alenu spatří pán města a rozhodne se, že ji získá pro sebe. Aby měl volnou ruku k milostným pletkám, pošle mistra Tomáše na zkušenou do Flander. Žárlivý manžel si neví rady jak zajistit počestnost půvabné manželky po dobu své nepřítomnosti a nakonec přijme pomoc čerta, kterému za odměnu upíše duši. Čert v podobě mistra Ondřeje pracuje v Tomášově dílně a pilně hlídá Alenu před různými nápadníky a před pánem města. Nakonec se však do Aleny zamiluje sám a stane se jejím milencem. Za svou lásku je potrestán ztrátou nadpřirozených schopností, a proto Alenu přestane zajímat. A když se po třech měsících Tomáš vrátí, Alena přísahá, že dala čertovi tělo a duši jen proto, aby zachránila vlastního muže. Tímto přiznáním osvobodí Tomáše od smlouvy s ďáblem, ale zároveň se sama odsoudí do pekla. Ďábel získal její duši náhradou za Tomášovu a může se vrátit mezi pekelníky. Po paní Aleně zůstala jen černá díra ve stropě. (oficiální text distributora)

Denny

Tahle kostýmní komedie, kde hlavní roli hraje celkem neznámá Miluše Zoubková byla prý nemilosrdně strhána kritikou, ale jak je vidět přežila a dá se na ní koukat i dnes. ()

Véronique

Vynikající historická fraška s tradičně kvalitním hereckým obsazením. Historická/historizující látka byla po válce vděčným filmovým tématem. Zde se však povedlo vytvořit opravdu nadčasové dílo, které je svěží i po tolika letech. Vyzdvihla bych také dobové kulisy, které atmosféru filmu posouvají ještě o něco výše. Škoda jen toho "nepohádkového konce". Lstivá Alena sice neprozřela, ale byla po zásluze potrestána. ()

Tiiso

Příjemná oddechová komedie, která byla platná tehdy i dnes. Dobře zahrané role, kvalitně provedená filmařská práce a smysluplný děj. To jsou klady, které potěší a zpříjemní sledování tohoto filmu. Ale to je také vše co se dá o snímku víceméně napsat. Vše ostatní už probíhá v průměrných mezích. ()

IvonaK

Jednoznačně dávám plný počet hvězdiček. Alena s Vejražkou byli oba spravedlivě potrestáni za svůj jeden velký hřích. Vejražka ztratí svou kouzelnou moc a Alena ho nakonec pustí k vodě a nakonec srdce Aleny nebude už patřit nikomu. Bude spáleno v jednom z pekelných kotlů. Určitě doporučuji všem kdo nechce prvorepublikovou klasiku aneb. červenou knihovnu. ()

Pitryx

Černobílý film s klasickým námětem. Dokonce se zde objeví i pár primitivních efektů. 060401 Nova 7904 Komedie?? No budiž. Spíše je zde vidět, že se ženská z nevěry vždycky vylže. ČT1 091123 8806 ()

Gig

Oficiálněje považována Pyšná princezna za první filmovou pohádku. Pro mě je jí o pár let starší tato historická čertovina. Nejen, že tu máme ještě mladého krále Miroslava, tedy Vladimíra Ráže, ale máme tu u hudbu Dalibora Vačkaře. Navíc tu zazní některé hudební motivy, které později byly použity právě v Pyšné princezně. ()

Rejčka

Velmi pěkná komedie s jednoduchou zápletkou, která má díky čertovi chvílemi tajemnou atmosféru a ta se mi na filmu líbí nejvíc. Momenty, kdy čert rozmlouvá nebo se hádá s plamenem ohně, což je jakési jeho spojení do pekla, mám nejradši. Vítězslav Vejražka čerta hraje výborně. Snaží se být chytrým a přísným čertem, který sice na různé panáky kolem vyzraje, ale nakonec sám podléhá kouzlu paní Aleny. Že to dobře nedopadne je jasné. Film je mým oblíbeným, jeho pohádková atmosféra a tajemno na mě mají při každém shlédnutí velmi uklidňující účinek. ()

Sathana

I přes trochu zbrklý konec je to výborný film ze života, u kterého se člověk jen chytá za hlavu a čeká, kdy dostane Alenka co proto a kdy se ti muži vzpamatují :) ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

fooggyy7

Doopravdy málo známých jmen: Terezie Brzková,  Rudolf Hrušínský,  Rudolf Deyl ml., , Vladimír Ráž, , Miloš Nesvadba, Irena Kačírková,  Josef Kemr, ()

Rodney McKay

Mně se tenhle film prostě líbil. Hlášky ve filmu byly nenucené a u některých scén jsem se opravdu s úsměvem na rtech bavil. Těsně před koncem jsem si říkal: jak jen to té mrše může všechno projít =).. A hlavně jedno ponaučení: uhlídat ženu je nadlidský úkon s kterým i čert má mnoho potíží. ()

Tanulin

Dýchlo to na mě až pohádkovým námětem (to ten čert)....Hezké a příjemné.Ženské jsou neskutečně vynalézavé plémě :o) ()

Gerry.S

Krásná a vtipná komedie, ostatně jako celé Kupkovo Karlštejnské vigilie, podle jedné z jejich povídek byl film natočen. Podle mne se jedná o důstojný protějšek Boccaciova Dekameronu. Ale jen tak mimochodem.... zajímalo by mne, který *********** (bez urážky) píše ty "oficiální texty distributora". Všimli jste si, že v podstatě cokoli pohaní podle stejné žablony? Jak přišel u tohohle skvostu na značnou vypravěčskou těžkopádnost mi tedy rozum nebere ..... ()

Amedeo

Výborný film, viděl jsem ho dnes ráno a ani jsem nemohl odejít do školy, jak moc mě zajímalo, jak to dopadne :D Jedná se o film, který mluví za vše "každá ženská je horší než sám ďábel" a platí to dodnes.... Výborný snímek a moc se mi líbí role Aleny a Víťa Vejražka v roli pekelníka... SUPR ()

davidjunek

Velmi milá, vtipná a příjemná historická komedie. Představitelka hlavní role mne sice svým výkonem nepřivedla k extázi, nicméně Vladimír Řepa se svého úkolu zhostil na výbornou. Jsem fandou „méně slavných herců" a tady jich hraje - a dobře hraje - celá plejáda. A přidá-li se k tomu pohled na krásnou Markétku Janu Romanovou, není co řešit. Doporučuji! ()