Psychologický príbeh z drsného dedinského prostredia o mladom medikovi, ktorého odsúdili za ilegálny potrat. Za odvahu natočiť tento film, hustú atmosféru a skvelú hudbu Mariana Vargu štvrtá hviezdička. György Cserhalmiho nahovoril Štefan Kožka, Adamovskú Yveta Weizsová a mladého Hrušínského Peter Bzdúch.(21.3.2020)

• MarekT

Boj s nespravedlností snad až s kafkovským nádechem. Sice až možná přehnané přirovnání, když si postavím vedle sebe působnost tohoto snímku a německy píšícího autora, nicméně jeden ze znaků tak typický právě pro Kafku zde dokresluje mrazivou atmosféru příběhu – ves je pro nás dlouho bezejmenná a pouze jen tak mimochodem se dovídáme, jak se centrum zdejšího fikčního světa nazývá. __ Důležitým místem v tomto díle je děj a jeho stavba. Bohužel, spíše v tom nepříjemném slova smyslu. Zdejší nedořečení informací totiž vede k pokládání otázek, které se ale nikdy nezodpoví a dokonce se i zdá, že je snad ani není potřeba řešit. __ Jakkoli tehdejší odborné kruhy přijaly snímek s více či méně rozsáhlým nadšením, nemohu jej sdílet právě pro zmíněné díry, snižující věrohodnost celého vyprávění. Možná jsem postrádal více klidu a chladné hlavy. Chlad jsem sice zásluhou atmosféry, dotvářené dramatickým soundtrackem, pocítil velkou měrou, přesto mi právě proto zdejší poselství proniklo mezi prsty, jakkoli jsem jej zřetelně zahlédl. Anebo jsem si vybral pro setkání se zdejším světem špatnou chvilku, i kdyby však časem můj pohled byl příznivější, nedokážu mluvit o „mementu, které není líbivé na pohled, ale jenž se velice nepříjemně zadírá pod kůži“, když budu doslova citovat právě jednu z tehdejších recenzí. (Zkrácená a upravená verze textu, psaného roku 2014 pro studijní účely.) 40%(15.8.2020)

Príbeh o chlapovi, ktorý sa ocitol v zlom čase na zlom mieste síce nie je bez chýb, ale ten neuveriteľne kvalitný sountrack k filmu ma dostal. Normálne mi padla sánka, kde sa v tej dobe objavil tak kvalitný atmosferický, gitarový podmaz od M. Vargu. I dnes by bol pre hociktorý film ozdobou. M. Kramár samozrejme výborný, ale chcelo by to sem tam úsmev. Prekvapí nahá I. Chýlková a pobaví Hrušínsky ml. Dobrú facku v úvode schytal. Takú pravú materskú...pardon, manželskú...Objektívne skôr za tri hviezdy, ale za hudbu pridávam štvrtú. 70%.(9.6.2013)

Spomedzi DVD kolekcie slovenských filmov 80tych rokov určite jeden z lepších kúskov. Film má pútavejší dej ako predošlé filmy, má dobrú atmosféru, čo si cením a predovšetkým celkom dobrých hercov ba dokonca aj Kramárovi to celkom vyšlo. Vizuál a kamera je slušná, na naše pomery. Film má svoje kúzlo čo sa o niektorých našich filmoch ani nedá povedať. Dalo by sa na tom zapracovať viac, ale na to, že sa na film v tej dobe neutrácali také peniaze a nepracovalo sa na scenári do podrobna a podobne, je to viac než fajn. 60%(20.8.2008)

Podařilo se mi pobrat alespoň základní dějovou osu. Motivy jednání jednotlivých postav jsem absolutně nepochopil, stejně jako celý film. Buď se příběh dá chápat jako intelektuální podivnost nebo jako slátanina bez ladu a skladu. Každý si může vybrat podle své nálady a vkusu. Některé momenty byly zajímavé, ale vzápětí je rozbil nesmyslný dialog či situace. 55%(4.6.2015)

• - Filmovalo sa v slovenských obciach Osrblie, Jasenie a Limbach. (dyfur)