Student, který namísto očekávaných peněz zdědil bezcenný třírohý klobouk, vymyslí se svým kumpánem lest na hloupého kupce a klobouk mu prodá jako zázračný - kdo si ho nasadí na hlavu, nemusí prý nikomu nic platit... Hudební film na motivy divadelní frašky V. K. Klicpery natočil podle vlastního scénáře Alfréd Radok. Snímek, okamžitě obviněný z kosmopilitismu, byl na popud vedení barrandovských studií několikrát přestříhán, ale i přesto se stal záminkou k Radokovu vyhazovu - velký podíl na něm měl Otakar Vávra. Film dodnes působí především poetickou, na detail soustředěnou kamerou a na svou dobu nevšední hudbou. Vedle představitelů hlavních rolí, v té době zavedených filmových herců Zdeňka Dítěte, Josefa Kemra a Saši Rašilova se dočkali větších příležitostí i Rudolf Pellar a především Alena Kreuzmannová. (MarekMotor)

ostravak30

Mě se Divotvorný klobouk líbil jak hudebně, tak po herecké stránce. Jde o klasický příběh chamtivce, který chce mít ještě víc, což by klidně mohl být i námět pro pohádku. Jenže tenhle klobouk není kouzelný a má kupce jen potrestat. Radok tu možná tak trochu vnesl skrytou satiru na ty, jež touží po moci a naopak mladíci představují svěžest a budoucnost. Nepropadají panice a pesimismu ani ve chvíli, kdy jim do zpěvu není a život se nevyvíjí dle jejich představ. Škoda, že Alfréd R. nedostal šanci film uvést v plné stopáži tak, jak si to sám představoval. ()

honza.g

Snímek je trochu poplatný době, ne však obsahem, ale formou - dnes by skutečně autoři za anekdotu nataženou na víc jak hodinu sklidili oprávněnou kritiku. Ale výborné herecké výkony a kvalitní řemeslo (režie, kamera, střih) dávají důvod ke shlednutí + navíc některé z tehdy populárních divadelních herců v mnoha filmech neuvidíte. ()