• Pohrobek
  ****

  Roztomilý a zručně natočený snímek podle Klicperovy předlohy, jenž takřka neakcentuje sociální stránku příběhu. Divotvorný klobouk je zajímavý i jako muzikál a může se pochlubit nápaditou a typicky radokovsky originálně použitou hudbou. Dobrý herecký výkon pak podává především Saša Rašilov v roli přihlouplého chamtivce od kosti.(11.10.2006)

 • honza.g
  ***

  Snímek je trochu poplatný době, ne však obsahem, ale formou - dnes by skutečně autoři za anekdotu nataženou na víc jak hodinu sklidili oprávněnou kritiku. Ale výborné herecké výkony a kvalitní řemeslo (režie, kamera, střih) dávají důvod ke shlednutí + navíc některé z tehdy populárních divadelních herců v mnoha filmech neuvidíte.(21.12.2014)

 • troufalka
  ****

  "Podívejte se! Ten blbec se směje a neví čemu!!"                                                                                                        Zajímavý Radokův snímek na pomezí divadla a hraného filmu. Herectví je spíše divadelní, filmařina je postavena na zajímavých prostřizích a krátkých záběrech jdoucích po sobě v rychlém sledu. Jednotlivé záběry jsou dobře promyšlené, objevují se vtipné detaily. Hudba je skotačivě hravá, nese stopy pouťové muziky. Jsou patrné kabaretní prvky.(16.12.2014)

 • gudaulin
  **

  Samotný příběh o potrestání lakoty a nespravedlnosti je nosný, jenže jednoduchá anekdota, která by stačila na 20minutovou televizní miniaturu, je tady natažená do stopáže celovečerního filmu, a to pochopitelně spolu se zastaralou hudbou a prvorepublikovým tempem dělá svoje, takže přes slušné herecké obsazení a vtipnou pointu nemůžu dát víc. Celkový dojem: 45 %.(3.1.2011)

 • Marthos
  ****

  "Není proto Radokův film pokusem o mistrovství formy, ale dílem formalistickým, dílem, které varuje. Tento zásadní přístup autorův k zfilmování Klicpery se projevuje i v hudbě a většinou i v hereckých výkonech, které nepřesahují průměr operety. Výjimkou je jen Koliáš laureáta státní ceny Saši Rašilova. I on je však šněrován režisérovým formalismem." Slova prorežimního škrabala Jana Klimenta, který patřil k vůbec nejděsivějším postavám domácí poúnorové žurnalistiky, následovaný ještě několika dalšími křiklouny, zůstávají do jisté míry výmluvnou reflexí doby, ve které snímek vznikal. Útočná divadelní hra obrozeneckého dramatika Václava Klimenta Klicpery provokovala komunistické cenzory již svým zpracováním a zcela atypickou stylizací do podoby muzikálové veselohry. Nadčasové poselství je vtisknuto do příběhu o lidské hlouposti, symbolizované lakomým maloměstským kupcem, kterému je v závěru namísto zázračného klobouku nasazena oslí hlava. Do hlavní role byl obsazen člen činohry Národního divadla Saša Rašilov, pro kterého Koliáš znamenal de facto labutí píseň, mistrovsky využitou do nejmenších detailů. Z jeho postavy je cítit ďábelská potměšilost člověka, zalykajícího se mamonem a pocitem vlastní důležitosti. Rašilovův výkon pak podtrhují sympatické milovnické role Dítěte a Kemra i rutinní herectví Kováříka, Pištěka a dalších veteránů českého filmu. Divotvorný klobouk, jakkoli zavržený a neuznávaný, tvoří jeden z důležitých vrcholů jinak velice skromné režijní tvorby Alfreda Radoka, nacházejícího umělecký azyl teprve v realizaci legendární Laterny magiky a později také na scéně Městských divadel pražských.(27.3.2010)

 • - Snímek byl natočen na motivy knihy "Finian´s Rainbow" Edgara Yipsela Harburga a Freda Saidyho. (Terva)

 • - Při schvalovacím řízení byl film označen jako formalistický a kosmopolitní. Před uvedením do distribuce byl výrazně zkrácen. (lausik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace