Mladý král Michal jednoho dne z úst kočovných herců uslyší o vyhlášené kráse princezny Anny. Když ji poté tajně navštíví, aby se o tom přesvědčil sám na vlastní oči, okamžitě se do ní zamiluje a chce ji požádat o ruku. Jak je však princezna krásná, tak je i pyšná a bezcitná a Michala odbyde slovy, že by se raději stala žebračkou než si ho vzít. Její otec ztratí s princeznou trpělivost, a dá ji proto provdat za kulhavého žebráka. Rozmazlená princezna se rázem ocitá uprostřed bídy v rozpadlé a studené chatrči, kde musí začít pracovat a starat se sama o sebe. Netuší však, že pod rouškou žebráka se skrývá samotný Michal, který si dal za cíl se svými přáteli z družiny komediantů vzbudit v princezně lásku a obětavost pro druhého… Známý pohádkový motiv o potrestané pýše obohacený o moralizující úvahu nad tématem převýchovy člověka zpracoval dle bratří Grimmů slovenský režisér Miloslav Luther, do té doby televizní tvůrce. Ve snímku koprodukovaném slovenskou Kolibou a mnichovskou firmou Omnia Film stanul v hlavní roli Lukáš Vaculík a Adriana Romanová-Tarábková. (Česká televize)

AndrewNewman

V lepšom spracovaní by to mohol byť megahit. Každopádne chcelo by to viac peňazí, lepší interier exterier, v podstate všetko okrem hercov. ()

Gig

Je málo slovenských pohádek, ke kterým se rád vracím. Tu o drozdím králi mám rád. Nesmí být ale przněna nováckým dabingem. Vždy když slyším flétny, píšťaly a hudbu pana Stivína, jsem ve střehu. Jako díťe jsem tento film moc nemusel. Snad pro dítě složitější hudba, vše je o divadle a hraní na žebráky, vše se skoro odehrává na jednom místě. Ale čím jsem starší, tak se k této verzi o pyšné prinezně bratrů Grimmových vracím častěji. Navíc mladý Vaculík a Jeskyňka z Básníků…. ()

little tyger

Tuhle pohádku mám opravdu ráda. Nekouzlí se tam, nešermuje, není tam ani jeden drak. ALE - výkony herců jsou příjemně civilní- a to i " křoví", nikdo se nesnaží být ´ pohádkový´ za každou cenu a výprava je víc než pěkná( navíc sjednocená ve stylu, což není vždy samozřejmostí). Že je děj jednoduchý? Ale děti, líp než překombinovaná slátanina alá narvat tam toho co nejvíc, ať si tam najde každý něco. A i když je tempo pozvolné, nenudím se. Ne vždy je radno pádit a spěchat. A další plus je zde tolikrát vyzdvihované " chladno-šedivé" vyznění. A to je moje srdcovka, za to bod navíc. ()

Vlasek

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Příjemně pochmurná atmosféra, bez přeplácaných kostýmů a dekorací. Příběh jednoduchý, ale uvěřitelný. Také jednou opravdu pohlední oba představitelé, ne jako ty ošklivky v současných pohádkách. ()

Desmi

Pohádka mě potěšila, zdařile natočená, převýchova princezny uvěřitelná a trapné momenty jakoby nebyly. V dnešní době jsme zvyklí na barvitější vykreslení psychologie postav a duševní proměny hlavních hrdinů, proto někomu může přijít proměna krásné princezny jako neopodstatněně rychlá až skoková, ale to by pak musela stopáž pohádky být trochu delší. ()

Dvorik

Je neuveritelne, kolik ma tato skvela pohadka spolecneho s famoznim filmem Hra s M. Douglesem. Jeskynka Adriana je fakt kocka. Skoda, ze se herectvi pote moc nevenovala. ()

PTuranyi

Výborne sfilmovaná klasická rozprávka. Produkcia síce nie je svetová a nevytvára dramatickú atmosféru ohurujúcim obrazom či orchestrálnym sprievodom, zato príjemne podkresľuje scény stredovekými hudobnými skladbami. Väčšina hercov boli skúsení harcovníci no pre Adrianu Tarábkovu v roli princeznej to bol debut a dopadol veľmi dobre. ()

Nataniel73

Nepáči sa mi pointa filmu ani spôsob akým sa rozhodli prevychovať namyslenú princeznú Annu. Všetci si z nej robili blázna a na záver sa ešte čudovali, že sa princovi Michalovi po tom všetkom trápení, ktoré musela prežiť nehodila okolo krku. V reálnom živote by ju na manželstvo neukecal. Ona jediná sa tam správala prirodzene a na nič sa nehrala. Hodnotenie je vysoké vďaka veľmi peknej hudbe a hlavnej hrdinke, vďaka realistickému spracovaniu a dobrých hereckých výkonov, aj vďaka prostrediu Oravského hradu, kde sa rozprávka natáčala. Má to také slovenské čaro aj s tým surovým správaním voči princeznej, ktorá to na svoj vek výborne zahrala. ()

Little_Sawy

Toto je rozprávka, ktorá má bavila asi najviac zo všetkých. Neviem prečo som sa jej tak dlho vyhýbal. Kráľ chce zahnať smútok, a tak so princeznú čo bola pyšná vezme do svojej chatrče, kde sa preženie za žobráka a kde sa ju chystá prevychovať. Na skromnú. Pretože takú ju chce. Síce z provoti bude princezná drzá, nafúkaná ale nakoniec sa podvolí a zistí, že žobrák jej ozaj chce len dobre. Rozuzlenie to nemá bohvie aké, ale je to pekná rozprávká. ()

KarolMalina

Príbeh s mravoučnou pointou, navyše zaujímavo spracovaný so silným sympatickým portfóliom, vtedy mladých hlavných protagonistov, má silný esteticko-sugestívny emocionálny potenciál. Zaujímavý a výnimočný je prvok film vo filme, ktorý nastavuje priam realisticky zrkadlo životu ako takému v rozpávkovom spracovaní, a dokonca na troch úrovniach tu máme divadlo v divadle. Všimli ste si? ( smerom k postavám, smerom samých k sebe aj smerom k divákom). Tento prvok v  niektorých scénkach mal i moc dostať postavy do nie roly hercov, ale reálnych ľudí, čo je neobvyklý a veľmi vzácny úkaz vo filme. Pravdou je i to, že veľa robí hovorené slovo v pôvodnom znení bez prekladu. Iný preklad v inom jazyku už nie je "ono". Skvelé vykreslené charaktery a ešte skvelejšia premena charakteru pýchy na skromnosť, lenivosti na pracovitosť a drzosti na úctu na základe poučného trestu otca je hlavnou nosnou myšlienkou filmu ( rozprávky), ktorú Adriana Tarábková vykreslila spolu s Lukášom Vaculíkom, Mariánom Labudom a s ostatnými ozaj realisticky, sympaticky a dôverihodne. Rozprávka sa celkom isto môže zaradiť do '"biblie" obsahu nielen vianočných rozprávok so silným sugestívnym akcentom premeny arogancie samoľúbosti na lásku človeka človekovi. ()

Honey007

Povedený scénář i výprava, atmosféra je sice trochu pochmurná, ale jakoby přesně k tomuto příběhu patřila. Dala bych i 4 hvězdy, ale samotný závěr, kdy odhalení celé hry "napravená" princezna rychle skousne, mi moc neseděl. Ale je to možná proto, že se na to dívám až moc dospělácky. 60% ()

bratr_jezek

Velmi zdařilý přepis, kdy hlavně funguje vztah mezi zaláskovaným králem (Vaculík) a hezkou, ale ze začátku pyšnou princeznou (Tarábková). Několik excelentních herců ve vedlejších rolích (např. Labuda) podtrhuje sympatický příběh. ()

RenataD

I když to není úplně dokonalá pohádka. pořád patří k těm lepším. I když se jedná občas o vyprávění bez emocí, prostě tomu něco chybí. ()

horskejvlk

Nevím, tak nějak zvláštní poetická pohádka, pěkná hudba, Oravska příroda i hrad. Princezna teda ošklivka ale v tehdejší době v 80’ byl zcela jiný vkus. Vadí mi slovensky “uječený” dabing ale zase ten český se k postavám vůbec nehodí. Celkově je v pohádce dobrá atmosféra, věřím iluzi problému do kterého se princezna dostala, příšerné jsou ovšem kostýmy jaké si Viking-fantasy. No tak s bídou za ⭐️⭐️⭐️ ()