Reklama

Reklama

Když se v roce 1966 na obrazovkách televize objevila dramatizace románu J. Londona Cesta řeky k moři, mimořádně diváky zaujala vedle myšlenkové hloubky především hereckými výkony v čele s R. Brzobohatým a jeho mužným projevem v hlavní autobiografické roli Martina Edena. Snímek zachycuje dobrodružný i milostný život spisovatele, který se dostal nahoru díky svému talentu a nesmírné píli, ale stejně tak došel k poznání, že pro tzv. vyšší společnost jsou společenský status a peníze důležitější než životní pravda… V retrospektivním ději se bývalý námořník Martin Eden (R. Brzobohatý) ocitá na pokraji svých sil, když z lásky k vzdělané a kultivované, ale měšťanské Ruth (B. Bohdanová) chtěl vyniknout jako spisovatel. Po řadě neúspěchů, živoření v bídě a v těžkých podmínkách, kdy ztrácí lásku, po které toužil a propadá alkoholu, získává nečekaně popularitu, slávu i majetek. Po té, co se v nové situaci k němu chce vrátit milovaná dívka i pokrytecká společnost, on už o ně nestojí. Ztrácí v tomto zápase víru v sebe sama i v život… (Česká televize)

(více)

Recenze (26)

roswelll 

všechny recenze uživatele

Velice umně natočený film dle románu Jacka Londona vypráví příběh muže, který ztrácí svou víru v psaní ve chvíli, kdy se mu konečně dostává slávy. Zjištění, že to co mu dříve bylo odepřeno, je mu nyní dopřáno plnými doušky, utápí své trable v alkoholu a odmítá vše, co pro něj dosud mělo cenu života. Výborné herecké obsazení v režii Ludvíka Ráže přináší dvě hodiny parádní podívané. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Báseň která zazní ve filmu a učarovala Martin Edenovi je od anglického básníka Algernon Charlese Swinburna jmenuje se The Garden of Proserpine.Jeho poezie nebyla nikdy přeložena do češtiny. Z příliš velké lásky k životu, Z naděje a strachu, Děkujeme krátkým díkem tomu či onomu Bohu Že žádný život není na věky Že mrtví nevstane nikdy I ta nejznavenější řeka vede v bezpečí moře ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,Bejt vandrák. Bejt aspoň jednou v životě vandrák, třeba o hladu, ale svobodnej a volnej..." Film veliký nejen víc než dvouhodinovou stopáží, hereckým koncertem všech představitelů, ale i svým obsahem a myšlenkou. Příběh Martina Edena z autobiografického románu slavného Jacka Londona (Bílý tesák, Volání divočiny) představuje vlastně výborné existenciální drama o cestě člověka z ničeho vysoko nahoru a zpět, o proměnách mezilidských vztahů pod vlivem majetku a o pravém smyslu života. ,,Proč jste za mnou přišli?" / ,,Aby jsme spolu hledali a našli pravdu..." Úchvatné. Dle obsahu myslím, že by mi nevadilo podívat se ani na tu italskou seriálovou verzi, kdyby jí náhodou vysílali, ale v podání našich herců je to velký filmový zážitek. Radek Brzobohatý tady sehrál jednu ze svých nejlepších filmových rolí a na postavu zatrpklého básnika v podání Radovana Lukavského a jeho nadčasové výroky o umění z tohohle filmu asi tak skoro nezapomenu. (,,Víš, co je to umění? Velká kupa svinstva, intrik, zoufalství, marných zápasů, bezesných nocí, nadějí a proher! Lží a podvodů, zničeného zdraví a nervů obnažených až na dřeň...") Z temných příbytků pro tuláky, lodní kajuty i námořnické hospody s jazzovou hudbou číší jedinečná atmosféra i v té skromné výpravě, už jen ten dlouhý úvodní monolog hlavního hrdiny silně upoutává pozornost a nenechává diváka pokojným. Silné... 90% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Trochu vyšeptalou inscenaci zachraňují skvělí herci. 1) Jackovi Londonovi bylo téměř 33 let a jeho knihy už slavily celosvětové úspěchy. Deziluzi ze světa boháčů se snažil uniknout během dvouleté (!) plavby na vlastní jachtě Snark. Bojoval s nemocí střev, únavou a svými frustracemi a přitom napsal Martina Edena (1909)._____ 2) 34letému Radoslavu Brzobohatému (Martin Eden) podobné role padly jako prdel na hrnec. 46letá vpravdě božská Dana Medřická (Marie Silva) si svou hereckou etudku vychutnala stejně jako 35letá Jiřina Bohdalová (Líza Connolyová). 36leté Blance Bohdanové (Martinova láska měšťka Ruth Morseová) její dilema bylo lze věřit. Ale i 48letý Josef Bek (šéfredaktor), 47letý Radovan Lukavský (básník Brissenden), 35letá Jiřina Jirásková (Martinova sestra) či 44letý Josef Větrovec (Martinův švagr) se svými výkony podepsali na dojmu z díla._____ 3) Inscenaci jsem viděl v dětství a od té doby se mi postava Martina Edena ztotožnila s panem Brzobohatým stejně jako Vinnetou s Pierrem Bricem a major Zeman s chudákem Vladimírem Brabcem._____ 4) Zproštěni vášně žití/strachu a naděje/vzdáváme bohu díky/ať kdokoliv to je/za to, že vždycky čeká/věčná smrt na člověka/a sebedelší řeka/do moře dospěje._____ 5) Pěkný koment: Marthos*****. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nemôžem tomuto filmu vytknúť skoro nič, boli tam autentické výkony výborných hercov, snaha o priblíženie sa špinavému americkému prostrediu, pútavé masky a kostýmy a silný príbeh. Problémom pre mňa bolo, že ma to citovo nezaujalo, takíto rozorvaní hrdinovia nie sú pre mňa, aj keď tu autobiografiu bolo cítiť. Takže lepšie tri hviezdy. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Báseň, která zazní ve filmu a učarovala Martinovi Edenovi (Radoslav Brzobohatý), je od anglického básníka Algernona Charlese Swinburna. Její název je „The Garden of Proserpine“. Jeho poezie nikdy nebyla přeložena do češtiny. (sator)

Reklama

Reklama