Drak přichází

Lung zang fu dau

Drak prichádza

Akční / Krimi

Hong Kong / USA, 1973, 98 min

Jeden z mých oblíbených filmů s Leem. Předvádí komplexnost své osobnosti a neuvěřitelnou sílu a rychlost vzhledem ke své váze. Absolutně neskutečné je téměř dekapitační nahulení roundhousovým kickem s charakteristickým zvukovým projevem. Všechny ty grimasy, křik, postoje, držení rukou, poskoky, to prostě Leemu nikdo neodpáře, patří to k němu stejně jako mamutí kozy k Bolo Yeungovi...(11.2.2012)

Na rozdíl od "Way of the dragon" postrádá tento film humor, což je možná trochu na škodu... O to víc se však projeví Bruce Leeho silné charisma, které nepotřebovalo mnoho slov k tomu, aby si získalo diváky. Nevím sice proč, ale celý film se odehrává v prostředí ostrova, který jako by vypadlo z nějaké bondovky... Sám Lee hraje mnicha, který je vyslán jako tajný agent na tento ostrov, zjistit informace o zlém mnichu Hanovi, jenž právě pořádá turnaj bojovývh umění. To možná bondovku připomíná jen letmo, ale co teprv fakt, že Hanovým nejmilejším mazličkem je stejný druh kočky, s jakou se muchloval už Blofeld? S kočkou nebo bez, jediným problémem, který jsem s tímto filmem měl, byl právě zlý mnich Han... Celou dobu je kolem něj budována aura tajemna, divák tuší, že se jedná a velkého mistra bojových umění, a nakonec se z něj vyklube poťouchlý stařík, který kdyby místo ruky neměl pařát, tak by se Bruce Leeho nedotkl snad ani pohledem. Tak nějak jsem se asi těšil na podobný souboj, jaký Bruce předvedl ve Way of the dragon s Chuckem Norrisem - to byl Soupeř! Ale nic... i pře tuhle výtku se jedná o perfektní kung-fu film.(18.2.2005)

Po sérii "Prciček" jsem se obrátil na naprosto jiný žánr a konečně se podíval na film, na nějž jsem se těšil neskutečně dlouho, ale nikdy jsem se k němu nedostal, protože prostě nebyla chuť, nebylo dost času, atp. Ale když jsem se konečně odhodlal, zjistil jsem, že Bruce Lee byl prostě mistr. Nebyl mistr filmového umění, "Drak přichází" zase není tak skvělý film a nepřináší nic moc nového, ale to co on, mistr bojových umění, předvádí, to je vyráží dech. Jackie Chan se proslavil hlavně bojovým uměním, které je v podstatě tancem. Vypadá to skvěle, je to účinné, ale pořád je to tanec. Bruce Lee netancuje. Bruce Lee bojuje. Pořád je to bojové umění, ale není v něm nic laskavého. Jeho pohyby jsou soustředěné, přesné, účinné. Doslova lítá v jednotlivých scénách, poutá na sebe pozornost, a to i ve chvíli, kdy mluví s tím úžasným přízvukem. Ne, nechtě bych se s ním setkat jako jeho protihráč. Jestli něco dokázal, tak natočit film, kde souboje vypadají skutečně. Možná až příliš skutečně. Jak je obecně známo, "Drak přichází" byl jeho posledním filmem, protože podlehl zranění, které si právě při natáčení tohoto snímku způsobil. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/prcicky-bruce-lee-par-trapnosti.html(16.2.2013)

Tento film s Bruce Leem som videl strasne davno na jednej z nemeckych stanic a jedine, co mi zostalo v spomienkach bola bitka medzi zrkadlami, ktoru som si teraz mohol konecne zopakovat. Dnes uz tie zazitky z tychto starsich bojovych filmov nie su take, ako boli vtedy, ked som mal 12 rokov, ale stale si rad z nostalgie obcas pozriem nieco podobne. V tomto filme ma prekvapila mala uloha Bola Yeunga, ktoreho si pamätam z DVOJITEHO ZASAHU (1991) kde hadzal tazke sudy na Van Damma, alebo nebezpecneho vraha z TYGRICH SPAROV (1992), avsak Jackieho Chana som si nikde nevsimol... 07.11.2009 _______ Bruce Lee - (Lee) +++ John Saxon - (Roper) +++ Kien Shih - (Han) +++ Ahna Capri - (Tania) +++ Bolo Yeung - (Bolo) +++ Jim Kelly - (Williams) +++ Angela Mao - (Su Lin) +++ Robert Wall - (Oharra) +++ Jackie Chan - (Bitkár vo väznici) +++ Produkcia: Bruce Lee +++ Hudba: Lalo Schifrin +++(7.11.2009)

Příběh stojí za starou bačkoru, ale všechno je to tak stylově a zručně zabalené, že mi to bylo docela jedno. Hlavně že Bruce Lee byl očividně ve formě a celý snímek je jeho neutuchající exhibicí. Já jsem se tedy nikdy v takovýchto filmech nevyžíval a znovu bych si to asi nepustil, ale na to jedno zhlédnutí jsem se vůbec nenudil. 75%(27.2.2012)

• - Jackie Chan se ve filmu objeví 2x. Ve scéně, kdy napadá Su Lin (Angela Mao), která jéj následně kopne do rozkroku, a v závěru filmu v jeskyni, kdy jej lee (Bruce Lee) chytí za vlasy a poté mu zlomí vaz. (Epistemolog)

• - Akční režii měl na starost Bruce Lee. (Epistemolog)

• - Jeden ze dvou filmů, kde Bruce Lee hovoří svým přirozeným hlasem. Tím prvním je Marlowe (1969). (Epistemolog)