Drak přichází

Enter the Dragon

Akční / Krimi

Hongkong / USA, 1973, 98 min

• Dont

Tak v tomto případě je kombinace hlodajícího zubu času a hongkongského kinematografického stylu doslova vražedná. Nic na tom nemůže změnit zřejmě nostalgické vysoké hodnocení většiny uživatelů. Kdo odloží růžové brýle dětských snů, uvidí, o jak špatný film se jedná a že béčkový Mortal Kombat jej převyšuje o třídu. A to v něm nemusí účinkovat mistr všech mistrů Bruce Lee. Ze všeho nejvíc do očí bijící je primitivní scénář a bezduchá plytkost celé dějové linie (zrada bývalého žáka, smrt sestry, turnaj na mafiánském ostrově, neporazitelný hrdina). Mimochodem ani ukázky bojového umění legendárního mistra se mi moc nelíbily, kdybych při jeho soubojích zavřel oči, představil bych si šimpanze, kterého někdo práská bičem. Odpustit si mohl i ty teatrální grimasy, které s herectvím nemají pranic společného.(20.8.2013)

Pro mě zůstává nejlepším Bruceovým filmem jeho prvotina Velký šéf. Od Draka jsem očekával trošku více, hlavní záporák je asi nejslabším bojovník s kterým se kdy Bruce Lee v závěrečném zúčtování utkal. Akce se mi také zdálo být málo. Ale zbytečně tady kibucuju, rozhodně další povedená akční pecka nejlepšího bojovníka všech dob.(24.7.2011)

Z dnešního pohledu již v lecčem směšný Kung-Fu film. Bruce Lee je pravda legenda, ale mě nepřesvědčil hlavně jako herec a bojové scény také postrádali náboj. Pravda, že tyhle scény měli k reálnému bojovému umění rozhodně blíže než veškeré dnešní zrychlovačky a špagátovky, ale prostě mě bojová umění neberou. Mnohem radši mám filmy Jackieho Chana, které kombinují i vtip a hlavně elegantní využívání prostředí v bojových a akčních scénách.(24.8.2007)

V jadre to je len obyčajná arénovka odohrávajúca sa v exotickom prostredí. A zo začiatku sa to snaží trochu štylizovať do Bondoviek, ale veľmi rýchlo sa chatrná zápletka premení na klasickú arénovku. Na filme sa už dosť podpísal vek. Hlavne na tempu filmu, ktoré je fakt pomalé, čo nemusím, ale jeho malým bonusom bolo aspoň to, že som si na začiatku vychutnal množstvo záberov na starý Hong Kong. Okrem pomalšieho tempa mi na filme najviac vadilo to, že Bruce tu nie je sólo hrdina, ale hlavné postavy sú tu hneď tri. John Saxon pôsobí ako taká kópia Conneryho a jeho postava ešte celkom zaujme, ale Jim Kelly je úplne mimo. No a bitky sú už tiež trochu za zenitom. Väčšinou len základné kopy a údery. Bruce sa vždy snažil o čo najefektívnejšie zlikvidovanie súpera a nejaké pôsobivejšie kaskadérske kúsky predviedli skôr oponenti potom, čo inkasovali od Bruca ranu. Tým a zároveň neohroziteľnosťou Bruceovej postavy sa najskôr neskôr inšpiroval samotný Seagal. Síce som v detstve Bruca príliš nemusel a tak som jeho filmy nesledoval, ale rozhodne mal výraznú charizmu. Typické neopakovateľné pohyby a gestá. A ten jeho pokrik pri úderoch, uaťááá, pár dní nedostanem z hlavy. Znalci HK hercov sa môže zabaviť počítaním budúcich hviezd v obsadení. Za všetkých spomeniem Samma, ktorý ma krátku bitku v štýle MMA s Bruceom v úvode. Toto je ten film, kde Bruce zabije Jackieho. Bolo Yueng konečne okrem svojich namakaných kôz predvedie aj niečo v bitkách. Trochu sklamaním je hlavný záporák Shih Kien, ktorý na Bruca evidentne nemá a tak si musí vypomôcť rôznymi trikmi. Najviac ma nadchla Brucova bitka s Robertom Wallom v ktorej Bruce predviedol neskutočne rýchle chvaty. Fakt veľká škoda, že Bruce zomrel tak skoro. Podľa mňa vo filmoch nestihol predviesť svoje schopnosti naplno. Výsledkom je solídna, výpravná ale trochu pomalšia arénovka. Stále to stojí za to, ale treba brať ohľad na vek filmu. 8/10. P.S: Ja ani nikto v mojom okolí Bruca nikdy nevolali Brukli, hm.(14.6.2019)

Nikdy som nevidel žiaden film s Bruceom Lee. To preto, lebo ázijské bojové umenia sú pre mňa rovnaká zábava, ako sledovanie curlingu na olympiáde. Nakoniec som bol ale veľmi milo prekvapený a to hneď z niekoľkých dôvodov. Očakával som tuctový turnajový film, kde to pri záverečnom súboji natre neohrozený hrdina bezcharakternému silnému súperovi a pred tým si prejde niekoľkými kolami až do finále. Enter the dragon miesi umenie východného boja s takmer až Bondovskou zápletkou a primieša sa sem dokonca aj Drsný Shaft. Je to vrchol ľadovca kung fu filmov, ktorý som chcel vidieť kvôli zaradeniu medzi 1001 filmov, ale ktorý nie som ochotný hlbšie spoznávať. To prenechám fanatikom typu Tarantina, ktorí o nich potom môžu natočiť nejakú poctu pre zainteresovaného diváka.(8.1.2013)

• - S rozpočtem 1 milion americkýh dolarů a výdělkem 200 milionů amerických dolarů se snímek řadí mezí nejvýnosnější tituly historie. (Jizni Tlapa)

• - Akční režii měl na starost Bruce Lee. (Epistemolog)

• - Kien Shih, který hraje Hana neuměl anglicky, během natáčení pouze přeříkával repliky, tak jak nejlépe dovedl, ve filmu ho nadaboval Keye Luke. (Witta)