Drak přichází

Lung zang fu dau

Drak prichádza

Akční / Krimi

Hong Kong / USA, 1973, 98 min

Výstavná skriňa fanúšikov ázijských bojových umení, kultu Brucea Leeho, znamenitých čísiel a tuctu klišé. Prakticky podobne konštelované ako Cesta draka, rozdiel je možno vo výbere lokality, ale mentalita filmu je so spomínaným súputníkom veľmi podobná. Až záver (tentokrát v hre na život a na smrť so zrkadlovým efektom) to tradične zachraňuje, lenže ani ten nie je bohvieako originálny (Dáma zo Šanghaja), takže hodnotím už žiaľ s väčším odstupom a bez citovej nadväznosti. P.S.: Fascinuje ma, ako úzka skupinka pracantov telocviční sa oblečie do civilu a rieši všetky svoje problémy týmto spôsobom :)).(15.2.2017)

Jeden z nejklasičtějších kung-fu filmů je výtečný co do bojových scén, hudby a dokonce i příběhu. Bruce Lee, jehož styl a řvaní se dnes už nenosí, si zahrál mistra boje, který na ostrově patřícímu zločinci Hanovi chce pomstít smrt své sestry a zároveň pomoci policii odhalit zločinecké taktiky Hana. Závěrečné nezapomenutelná zrcadlová scéna souboje Hana a Bruce Lee se stala často napodobovanou v dalších filmech.(8.7.2005)

Bruce Lee se jako tajný agent vydává na turnaj na ostrově, kterému vládne záporák s umělou nasazovací rukou. Má motivaci k nakopání velkého počtu záporáků - musí pomstít smrt své sestry - a zároveň se může blýsknout v turnaji plném největších bojových es. Mezitím ale musí splnit tajný úkol, což není zase tak jednoduché - přece jen stráže jsou na každém rohu a záporák Han nemá rád, když je někdo podezřelý - pokud se někdo takový objeví, je za to po zásluze potrestán. Na filmu se mi nejvíc líbil závěrečný souboj, kde Bruce Lee dává svým protivníkům jednu fantasticky vypadající lekci za druhou.(19.8.2015)

• Amarcord_1

15% - Ve světě, kde je největší ctností umět někoho pořadně zmlátit jsem se ocitnul fakt nerad. Snad je to tím, že mám jiné ideály, nebo je to tím že nemusím lidi, co do někoho kopou a hlasitě při tom piští, ale Drak přichází je pro mě pouze příběh několika omezenců, co se mlátí s jinými omezenci. Bruce Lee ve mně vzbuzoval tolik sympatie, že mi bylo úplně jedno, jestli rány dává, nebo dostává. Velmi špatný film, který ztělesňuje populární kult tupého násilí, a který Lalo Schifrin svou dobrou hudbou povýšil aspoň na jednu hvězdu.(5.12.2006)

• Snorlax

Aha, takže tohle mělo být zábavné? No vlastně bylo. Hlavně u té scény, jak hejno padouchů postupně útočí na hlavního superhrdinu a vždy počkají, aby nebojoval proti více jak dvěma, jsem se hodně nasmála. Dost úsměvné jsou i ty opičí skřeky hlavního terahrdiny. A příběh? Ten je jen o větším lejnu, než bývá u akčních filmů špatným zvykem.(20.7.2014)

• - Kien Shih, který hraje Hana neuměl anglicky, během natáčení pouze přeříkával repliky, tak jak nejlépe dovedl, ve filmu ho nadaboval Keye Luke. (Witta)

• - Pro scénu v zrcadlové síni bylo použito kolem 8000 zrcadel. (Witta)

• - Jeden ze dvou filmů, kde Bruce Lee hovoří svým přirozeným hlasem. Tím prvním je Marlowe (1969). (Epistemolog)