Krok do tmy

Rozostavaný dom

(neoficiální název)

Slovensko, 2014, 120 min

Složtiost lidských vztahů umocňuje ještě atmosféra poválečné doby a nástupu komoušů ke korytům. Hezká ukázka lidských povah, která rozehrává několik jednotlivých minipříběhů, které spojuje válečná minulost. Nebylo to špatné, ale k větší dramatičnosti se to chtělo více pomazlit se scénařem a nedělat tmavý záběry v případě flashbacků z válečné minulosti hlavních hrdinů, protože když nikomu není pořádně vidět do obličeje, člověk se nemusí vždycky dobře orientovatv otázkách co, kde, jak. Kristýnka kvůli který jsem se na film díval je hrozně hezká herečka, ale zrovna tady si nejsem úplně jist jejím talentem a to měla jasně největší prostor ve filmu. Slovenští kolegové jsou zde až příliš kritický, neříkám že je to na filmový ceny, ale atmosféra nebyla špatná a dialogy taky napsal žádnej pekař ve výslužbě.(30.8.2014)

Líbilo! Asi bych škrtnul jeden nebo dva motivy, protože se to slušně plete jedno přes druhé. Partyzánské flashbacky nevadily, měly své místo ve vykreslení postav, ale trochu zjednodušit scénář by nevadilo, Igonda s Haasovou a Bokovou by utáhli celý film. Donutilem si nejsem jistý, jeho pořád nasraná póza je už dávno prokouknutá a tady působila nechtěně komicky, o to víc, že atmosféru doby budování socialismu zvládl Luther na výbornou a u sledování filmu se budete dusit tou bezvýslednou šedí (prostě průser- za války běháte po kopcích, střílíte nácky a riskujete krk, aby za pár let přišly rudý kurvy a otočily proti člověku i to, co by si ani fašisti netroufli. Monika Haasová velká kočka už v Konec velkých prázdnin.(11.12.2016)

Nový film M. Luthera ma príbehom zaujal a istý čas som zvažoval i návštevu kina. Premiéra na STV 1 bola však prekvapivo skoro, tak som iba vyčkal. M. Igonda je zo všetkých tých mladých seriálových blbcov z Paneláku a podobných sračiek asi najviac použiteľný pre film. Scenár je dobre napísaný, otázne je ako komu sadne jeho filmový prepis. Mne celkom áno, po dlhšom čase (naposledy film Dom) ide naozaj o pozerateľný slovenský film s kvalitným obsadením a je vidno i peniaze, ktoré iste stál. Celkom zvedavý som bol i na nežne pôsobiacu "Bambuľku"- M. Hassovú, pretože som ju hrať od detských čias otravnej Bambuľky nevidel. Dospela do krásy, hrá slušne a v najsilnejšej scéne filmu - (výťah), zo seba dala vetu "Čo sa stalo?" s takým dôrazom, až ma zamrazilo. Ako píše užívateľ Enšpígl poniektorý sú tu až priveľmi prísny k filmu, ktorý sa naozaj dá pozrieť a niečo o minulosti i vypovedá. Postava slizkého P. Nádasdiho tiež stojí za zmienku. Stačilo málo a mohlo ísť o veľmi slušný film. 60%.(5.10.2014)

• Slarque

Jak vystavět psychologické drama bez postav, na kterých by divákovi záleželo? Těžko. Takže tu je zase jen sbírka křivd, tezí apod. Všichni jsou svině, tak proč být lepší. Snad jen postavy Moniky Haasové a Mariána Geišberga se z nenápadité šedi trochu vymykají. Jinak jen další ušlechtilá nuda.(16.8.2015)

Celkovo ide o malý projekt, kde sa vysporiadavame s našou históriou viac ako s osudmi postáv. Už sa teším, keď prekonáme toto obdobie točenia "komunistami zakázaných tém" a začneme nakrúcať skutočné filmy s poriadnym dramatickým nábojom. Ako kritika systému OK, ako sonda do duše ľudí ľahký priemer...(7.9.2014)

• - Film sa natáčal v okolí Uhrovca a na Jankovom vŕšku a tiež blízko Bratislavy v dedine Šenkvice. Interiérové scény sa takisto nakrúcali v bratislavskom Študentskom domove Svoradov. (BathoryMan)