Jedinečný

The One

Jediný

Akční / Thriller / Sci-Fi

USA, 2001, 84 min

Kdysi jsem přepral všechny své alternativní životy, takže mám nyní tak ukrutnou sílu, že občas dokážu zvednout i sám sebe nad hlavu. To chudák Yulaw ještě nemá vystaráno. Musí se totiž ještě jednou zabít a zjevně podcenil to, že poslední krok bývá nejtěžší. Nicméně Jet Li ve své váhové kategorii nemá lepšího soupeře než Jeta Li, takže souboje jsou opravdu zábavně vyrovnané. Já mám navíc celkem rád pokusy o sci-fi myšlenky smíchané s akcí a nějakými těmi fórky, takže ladně saltem přeskakuji těch pár logických nesmyslů a v pohodě se u tohoto snímku bavím.(25.11.2013)

Jedinečný sa síce spočiatku tvári omnoho ambicióznejšie, než je film schopný nakoniec aj reálne ponúknuť, ale že by som s tým mal nejaký väčší problém, to rozhodne povedať nemôžem. Úvodná štvrťhodina pôsobí dojmom, že by sa mohol chystať nový žánrový kult, zápletka s likvidáciou svojich verzíí v paralelných verziách mi prišla dostatočne originálna a aj nadmieru zaujímavá, ale predsa len film už čoskoro prejde do čisto béčkového štýlu a ten dej už priamočiarejší a jednoduchší skutočne byť ani nemohol, čo ma určite trochu mrzí, táto zápletka mala podstatne naviac. Ale aj tak si film drží mimoriadne dynamické tempo, ale trochu sklame, že po prvej, nápaditej polovici, ktorá zoznámi s celkovým univerzom už cítiť, že film už nemá čo ponúknuť a tak už funguje skôr zo zotrvačnosti v štýle množstva podobných filmov, ale aj tak sa na to dobre pozerá a film si svoju svižnosť a zábavnosť udrží až do konca. Len mi prišlo úplne nelogické, že prakticky dokonalý zabijak, ktorý je omnoho rýchlejší a silnejší, než ktokoľvek iný, čo aj celý čas dokazuje má neustále problémy s dvojicou policajtov, ktorí by mu pritom nemohli byť žiadnou konkurenciou, ale dá sa nad to povzniesť.A určite mu v tom pomúhajú aj postavy, Jet Li v dvojúlohe, pričom jeho kladná úloha je ten správny sympaťák, ale viac ma bavil práve v tej zápornej, kedy si drží svoj štýl a ten jeho arogantný prejav sa mi páčil. K tomu mu pomáha Jason Statham, ktorý tu ale predsa len ešte trochu prehráva a v akcii sa prejavuje len minimálne a tak ho zatieňuje aj jeho partner Delroy Lindo a pár slušných vedľajších postáv, ako manželka hlavného hrdinu alebo jeho kolegovia. Celkom slušná je aj akcia, len si treba rýchlo uvedomiť, že je to americký film výrazne zasahujúci aj do sci-fi žánru, takže klasické kung-fu súboje požadovanej kvality sa tu určite nenájdu, ale aj tak sú všetky tie súboje, prestrelky a naháňačky dostatočne zábavné, nápadité, hlavne taká scéna s policajnými motorkami a aj vizuálne celkom slušne zvládnuté, aj keď viaceré efekty už viditeľne zostarli a občas mi nesadla aj nejaká tá zrýchľovačka. A najradšej mám hneď úvodnú likvidáciu policajnej jednotky. Režijne to na to štandardné sci-fi béčko určite stačí, ale pri väčších ambíciách to mohlo dopadnúť ešte lepšie. A ani ten výber hudby nemusel byť až tak teenagerský. Takže Jedinečný mal určite naviac a Jet Liho umenie sa tu ani nedá moc vychutnať, ale aj tak má toto sci-fi béčko niečo do seba, videl som ho už viackrát a vždy sa pri tom dobre bavím. 73%(27.7.2007)

• Jeand´Boa

Hm, že by jediný, kdo porazí JL byl sám JL?... ale ne! Na frak dostal už například i ve Smrtonostné zbrani ...a ten film stál alespoň za něco ... tento?...celkem se i divím, že stál za zmínku tomuto webu ... Vše, co chválím na jiných snímcích (režije, hudba, příběh, děj,atd.), se zde jakoby červí dírou přeneslo do zcela jiného vesmíru...(23.3.2008)

• Hyb_rid

Super rychlá jízda, která se po cestě nějak zadrhla a ve výsledku mi to připadalo spíš jako hooodně dlouhý promo klip výborné desky Sinner od Drowning Pool. K tomuhle béčkovému akčňáku tedy i přes perfektní hudbu nebudu shovívavý, protože si hraje na něco víc než ve skutečnosti je a choreografie soubojů je místy dost úsměvná. Nebudu už dál rozpitvávat co by, kdyby ... 35%(5.7.2010)

Kdyby tam nebyl Jet Li tak bych se nato snad ani nedodíval, ale prostě tenhle číňan opět dokázal že stačí aby hráli jen jeho nohy a pěsti a nakonec z toho může vzniknout koukatelný film. Opět je trochu škoda že těch bojů tam mohlo být víc, ale zase každá bitka byla doplněna dost dobrými efekty a spomalenými záběry takže to tomu filmu vylepšuje reputaci.(28.3.2011)

• Jet Li

• - Nemocniční scény byly natočeny v North Hollywood Medical Center. (Terva)

• - Hlavú úlohu si mal zahrať Dwayne "The Rock" Johnson. Preto bol film najprv nazvaný "The Rock Movie". Od projektu však odstúpil kvôli natáčaniu snímky Múmia sa vracia (2001). (m.a.t.o.)

• - Niektoré postavy sú pomenované podľa slávnych režisérov: Woo, Scott, Yates, Siegel, Besson. (m.a.t.o.)