Legenda o Vánocích

• Česko Vánoční pohádka (více)

Před stovkami let se zrodil největší příběh světa. Mladý Nikolas přišel při nehodě o rodiče. Vesničané se rozhodli o sirotka postarat společně, a tak jej každá rodina vychovává jeden rok. Vždy ke konci roku, na Boží hod, se Nikolas stěhuje do nového domova. Aby vesničanům nějak projevil vděčnost, na rozloučenou vždy pro děti domácích vyrobí hračky. Jak se během let počet Nicolasových adoptivních rodin zvětšuje, skoro každý dům mívá na Boží hod na prahu nějaké dárečky. Když však vesnice trpí nedostatkem jídla, pošlou Nicolase do učení k poustevnickému tesaři. Pod jeho krutým vedením se Nicolas naučí vyrábět ještě lepší dárky, a mnohem rychleji. Lisakki, který děti nenávidí, mu to však zakazuje. Tradice vánočního dávání dárků je ohrožena! (oficiální text distributora)

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

lele

vizuálně krásné, musela jsem dokonce jít vyhledat svoje finské pohlednice obrázků a fotek z Laponska a zavzpomínat na tu krásu :) ()

Jincom

Předvídatelný kýč umocněný sladkou hudbou a navíc s notnou dávkou citového vyděračství! Tohle mě teda vánočně určitě nenaladilo. Doufám, že si spravím chuť na něčem lepším... ()

Kivis

Legenda o Vánocích se stala jedním z mých nejoblíbenějších vánočních příběhů. Pouštím si ji každý rok a její jedinečná atmosféra se mi zatím ani náhodou neokoukala. Krásně vánočně čisté a jednoduché, všude spousta sněhu a zimy. Na vánoční film žádná obří dávka sentimentálního patosu. Sentimentu je tam tak akorát. Nádherný příběh, z kterého by Hollywood určitě dokázal udělat mnohem větší trhák a vyrýžovat na něm solidní peníze. Doufám, že se toho nedočkám. Trochu mi nesedí akorát úplný závěr, který je oproti zbytku filmu právě až moc hollywoodský. Nebýt posledních cca 30 sekund, udělil bych plné hodnocení. ()

ssarka

krásný příběh o zrození tradice,výborně zpracovaný,ale bohužel musím ubrat hvězdičku za oba dětské Nicolasi...oba vybraní herci jsou extrémně škaredí,hlavně ten mladší a to se nedá jen tak přehlédnout ()

P@\/EL

Typický vánoční příběh plný sentimentu a emocí, což mi v tomto období ani tak nevadí. Je zde velmi pěkně a jednoduše popsána legenda o původu svatého Mikuláše (finského Ježíška). Celkově se na film dobře dívá a díky kratší stopáži uteče jak voda, přičemž stihne zahrnout vše, co je třeba. ()

Pintenta

Viac a viac ma uchvacuje tvorba severských štátov. Tento príbeh je tak zo začiatku nenápadný, že by človek povedal nudaa.. ALE to v žiadnom prípade! Film ma vtiahol, vcucol do seba ako nič. Ak hľadáte vysvetlenie ako "vznikol" Mikuláš a chcete to ukázať aj deťom, toto je to pravé orechové. Príbeh chytí za srdce svojim nenásilným dejom, krásnou zimnou fínskou prírodou, prívetivými ľuďmi a hlavne dobrotou, aká vyžaruje z hlavného predstaviteľa. Film zanechal vo mne silný zážitok.. ()

EvaBrigancia

Krásný film, na kterém je úžasná logická posloupnost. Tedy až na závěr, ten se vymyká stylu příběhu. Ráda se k tomuto filmu vracím. :) ()

matous1974

mezi novými českými rádobypohádkami, které se objevily na přelomu roku v TV, se tato finská vyjímala jako skvost. možná až zbytečně smutná, hlavně začátek je tvrdý, ale jinak se mi moc líbila. i knedlík v krku a mokré oči byly a za to se nestydím. ()

Evziiik

Nádherný film o pravém smyslu Vánoc. Kdo je Santa, kdo skutečně rozdává dárky a proč? A jak vlastně vznikla tahle tradice? Tenhle příběh k Vánocům prostě patří. ()

poppy75

body strhavam za cerveny kostym z reklamy na colu..inak by to bol prijemny pribeh....preco v poslednej dobe krasne europske pribehy,plne starobylosti,ozajstnej carovnosti a tajomnosti sprasia niecim amikovskym?.... ()

Hornet.CZ

96% / Ze začátku jsem hledal pouze něco co by nebyl nějaký nudný a mizerně udělaný vánoční film ale něco takhle nádherného jsem opravdu nečekal, do hlavní postavy se vžijete prakticky ihned a mimo trochu razantnějšího začátku je tento film opravdu parádní podívaná o začátku vánoc ve Finsku jenž mě vskutku uvnitř nenechal chladným, myslím, že pokud máte opravdu dost "tradičních amerických" filmů o vánocích tak toto je to co by jste si měli pustit, protože toto za to stojí. ()

hetta

Krásný příběh o tom jak vznikly vánoce. Amerického Santu nesnáším, ale i když je Nikolas vzhledově Santovi podobný, obsahově je jiný. Pobavilo mě vysvětlení proč má červený kabát a čepici :-) ()