Legenda o Vánocích

• Česko Vánoční pohádka (více)

Před stovkami let se zrodil největší příběh světa. Mladý Nikolas přišel při nehodě o rodiče. Vesničané se rozhodli o sirotka postarat společně, a tak jej každá rodina vychovává jeden rok. Vždy ke konci roku, na Boží hod, se Nikolas stěhuje do nového domova. Aby vesničanům nějak projevil vděčnost, na rozloučenou vždy pro děti domácích vyrobí hračky. Jak se během let počet Nicolasových adoptivních rodin zvětšuje, skoro každý dům mívá na Boží hod na prahu nějaké dárečky. Když však vesnice trpí nedostatkem jídla, pošlou Nicolase do učení k poustevnickému tesaři. Pod jeho krutým vedením se Nicolas naučí vyrábět ještě lepší dárky, a mnohem rychleji. Lisakki, který děti nenávidí, mu to však zakazuje. Tradice vánočního dávání dárků je ohrožena! (oficiální text distributora)

corona

Krásna severská legenda, trocha iná, ako tá známejšia z Malej Ázie, ale v jednom sa obe zhodnú: život, prežitý pomáhaním a konaním dobra, nebol márny... ()

Gereth

Koukám koukám a najednou si začínám říkat, že to dává smysl, že to takhle vlastně klidně mohlo být. Jeden z hrstky filmů o vánocích, které jsou při troše víry uvěřitelné. Film ukazuje lidské postavy(obzvláště lisakkiho jsem si ihned oblíbil), realné problémy a racionální uvažování nad jejich řešením. Jsem rád, že se tvůrci oprostili(Až na poslední scénu, která se do filmu opravdu nehodila) od jakéhokoliv nadpřirozena a poskytli nám střízlivý pohled na tento svátek. ()

Aljak

Nádhera. Tento film mám odložený už dobrých pár mesiacov, ale nechával som si ho práve na štedrý deň. Celé to úchvatné prostredie, atmosféra, a v podstate celý príbeh o vzniku vianočnej tradície darčekov a sv. Mikuláša (alias Ježiška, resp. Santa Clausa). No paráda takéto niečo vytvoriť. Až mi je ľúto, že takýto krásny film s obrovským posolstvom skromnosti, vianočného potešenia a oddanosťou tradícii sa do televízii nemá šancu dostať - lebo je to asi "pod úroveň" televízneho vysielania. Ja osobne som veľmi očarený a toto bude jeden z tých vianočných filmov, na ktoré veru nikdy nezabudnem (a určite si ho rád pripomeniem). To krásne fínske prostredie, zasnežená príroda, maličké dedinky pri jazerách a aj pekná hudba - to všetko tomu dodalo to pravé čaro Vianoc. VĎAKA! ()

DruidKarel

1239. hodnocený film: Tohle je film, na který jsem se díval již před více než rokem a náhodou jsem si všiml, že jsem jej zapomně ohodnotit. Nicméně mohu říci, že se jedná o pěknou pohádku na téma Vánoc a jejich původu, kdy se nám dostává příběh o malém Nikolasovi, který je sirotkem, a tak jej osud vždy zavane k některé rodině ve vesnici vždy na jeden rok. Když se však dostane ke starému tesaři, který je velice nevrlý a zapšklý, nastanou mu těžká léta. Filmu dávám 4* a můžu jej jenom doporučit rodičům a jejich dětem, aby si i ony uvědomily, že není nic zadarmo. 4* ()

C0r0ner

Na tu vánoční náladu je to takové příjemné a aktuální. Vidět to kdykoli jindy během roku, asi bych šel s hvězdičkou dolů, ale takhle je to milé a nevtíravé a na Finy kupodivu hřejivé (i přes ty hory sněhu a ledu). Krátká stopáž navíc způsobí, že se člověk nezačne nudit. 70% ()

pufina

Vánoce nemám zrovna dvakrát v lásce, ale jako svátek je to skutečně hezký a co všechno za tradice Vánoce provází a nejen v naší republice. Film mě hodně upoutal (a to upozorňuji, že zrovna neni ani zima, natož vánoční svátky), příběh Nicolase se mi moc líbil, i jak postupně rostl a rozdával dárky, ty dřevěné hračky byly víc než nádherné.. ()

Pajky3

Tohle je moc pěkná pohádka o vzniku Vánoc a vánočních dárků. Tohle se finům hodně povedlo. Silně tomu pomáhá i ta dokonalá zimní příroda. Jen víc takových pohádek, ať si tu vánoční atmosféru můžeme vytvořit. ()

zette

Skoda, ze hlavni hrdina ve filmu tak rychle zestarnul... Jako kluk hezky pribeh, pak uz mi to prislo dejove roztahane a na hranici kyce. Ale porad je to hezky vanocni film, ktery o Vanocich muze potesit a v lete divaka zase zchladit.-)! ()

misulka03

Krásný vánoční příběh v podání finských tvůrců. A právě finská kinematografie a umění je to, co tomuto filmu dodává krásu. Má to neskutečně daleko k těm americkým vánočním komediím, kterým se snažím zdaleka vyhnout. Jednoduchost, krásná krajina, a v neposlední řadě upřímnost, to je to, co tomuto filmu vévodí. Jen mě možná trochu zklamal závěr, který jako by točil úplně někdo jiný (a to myslím ne fin :) ) ()

URBAN

Toto je film, který je vánoční, ale navozuje trochu depresivnější náladu a tímto mírně u mě klesl, ale nemůžu tomu popřít že má vynikající příběh a postavy jsou mi velmi sympatické . Pokud chcete nějáký vánoční příběh nad kterým budete možná i trochu přemýšlet toto je volba. ( 24.12.16/PC ) ()

tatanapope

Možná jsem příliš velký realista a při troše méně pozornosti by to byl krásný příběh malého kluka , co vytvořil tradici Vánoc , ale hned na samém začátku mě zarazilo když rodiče odešli z dcerkou k doktorovy , že si to zkrátí přes jezero . Jedna věc byla , že bylo až příliš okaté , co se s nimi stane a druhá věc byla , když druhý den přišli do domu lidi k z vesnice , že našli stopy jeho rodičů vedoucí do díry v jezeře v tuhle chvíli jsem nedokázala být za ně smutná , ale musela jsem se upřímně smát . Poznat čí stopy ve sněhu tam vedou by nedokázal ani Sherlok Holmes , kdyby chlapec seděl doma a nehledal je , Jak zjistili , že to byli právě oni mi do teď nedá spát :D Druhá věc byla , když chlapec šel jako 6-tiletý k řezbářovy a ten mu vykládal příběh o svých synech , kteří vyrostli a opustili ho , když pro něj pak ve staří přijeli a byli ve věku chlapce který byl evidentně jinak tak o 20 let mladší , tak mě dorazili nedomyšleností příběhu , ale jinak měl příběh kouzlo i pohádkový děj , který se na Vánoce bude jistě líbit . Viděno v rámci Výzva 2015 od Tonach ()

haushinkaa

Nádherný pohádkový příběh, který ukazuje, jak vznikla tradice rozdávání dárků - jenom díky nesobeckosti a štědrosti malého chlapce, která přetrvala i v dospělosti, a dokonce ani smrt mu nezabránila v tom, aby dělal jednou ročně radost všem dětem... Člověk, který žil pouze Vánoci... Úžasná hudba a překrásná příroda, navíc v nekouzelnější zemi, jaká existuje, všechno to na mě zapůsobilo nečekaným dojmem a pro dnešek je to právě tenhle film, díky kterému cítím ducha Vánoc. ()

JimmyII

Nádherný vánoční příběh, pravděpodobně ten nejhezčí, jaký jsem viděl. Skandinávci opět dokázali, že umí i krásné/komerční filmy, ne jen syrová a krutá dramata. A najednou se i blbosti jako červený oblek Santy/Joulupukkiho jeví naprosto logický:-) Vřele doporučuju všem milovníkům Vánoc a pohádek. ()

LordSnape

Nádherný film. Trapárny typu Santa Claus tomu nesahají ani po kotníky. Nádherná ukázka dojemného a přitom tak krásně vykreslenému příběhu o čem vlastně Vánoce mají být, ale čím už nejsou. ()

Hillock

Nádherný příběh, okouzlující prostředí, překrásná krajina. Vánoce pro mě získaly ještě větší kouzlo a do budoucna si je nedokážu představit bez tohoto filmu. Pokud budu umírat v období kolem Vánoc, Legenda o Vánocích bude jeden z posledních snímků, který mé oči spatří. Poslední bude Dárek z lásky. K lásce patří i strach z její ztráty. Takový je život. ()