Legenda o létajícím Cypriánovi

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

• Polsko

Latający mnich i tajemnica da Vinci

Drama / Historický

Slovensko / Polsko, 2010, 108 min

Stále se nepřestávám divit, jak někdo dokáže některé filmy tak neskutečně zmrvit, že by jeden plakal. Pěkně to vypadá, hezky to hraje, potenciál to má, ale usnete u toho. Možná proto hraje hudba tak nahlas, že není ani slyšet herce, je to prevence proti usnutí. ~~~ Nevím, jestli mají slovenští bratia nějakou legendu o létajícím Cypriánovi, pokud ano, byl tenhle film něco jako "Létají Cyprián Begin", protože informace, náznak čehosi, spojeného s Cypriánovým létáním, se vyloupne až na úplném konci snímku. ~~~ Vše je vyprávěno takovým klidným, pomalým, způsobem, kdy čas skoro nic neznamená, celkově se na to poměrně pěkně kouká, hudba je pěkná a k době a ději výborně sedne (jen řve a zvukař tak byl asi hluchý...?), jenže režisér a scénárista by zasloužili facku za to, jak ten dobový potenciál nevyužili a scénář tak zjevně ani nebyl dopsán a točilo se přesto podle něj. ~~~ Znova a angažovat scénáristu s mozkem.(16.7.2011)

Musím dať 4 hviezdičky. Priznám sa, že trošku možno z patriotizmu, lebo až taký skvelý zase ten film nebol...Ale donútil ma rozmýšľať a bolo príjemné na ten príbeh pozerať. Tak ako sa mi scény z niektorých jakubiskových filmov hnusili a človek má chuť odísť z kina, toto bolo príjemné pohaldenie po duši. Môžem povedať, že Marko Igonda to dokázal, zahral hlavnú postavu tak, že ste sa s ňou dokázali stotožniť. Všade bolo cítiť jeho utrpenie a potom pokoru. Áno, scenár mohol byť lepší, ale musím povedať, že toto bol jeden z najlepších slovenských filmov vôbec. Konečne niekto natočil príbeh, krásny príbeh bez zbytočných krvákov, ponurej scenérie, krvi a vrieskania. Vedela som, že niekoho musí napadnúť natočiť film s normálnym príbehom a citlivým motívom. ďakujeme pani režisérka. veľmi rada si ten film pozriem znova.PS: Marko Igonda bola fakt dobrá voľba...(25.8.2010)

Nakoniec milé prekvapenie, dejovo je to bohaté a ten vývoj postáv (najmä tej hlavnej) je pôsobivý, vedlajšie postavy majú tiež svoje charaktery a celé to má kvalitnú úroveň s dobrými hereckými výkonmi a slušnou atmosférou a hudbou. Po tomto začínam dalšie Slovenské filmy sledovať, snáď sa budú kvalitou len zlepšovať. 7/10(23.12.2010)

Tak Slováci jdou jednoznačně nahoru. Bathory - slabota, Jánošík - průměr a Cyprián zase o chloupek výš. Jestli budou mít naši východní bratia takhle vzestupnou tendenci, tak bůh ví kam až to nakonec dotáhnou...:) Bez chybičky to samozřejmě není, ale ani malinko nedokonalý scénář či pomalé tempo mi zase až tak nevadili a naopak jsem si užíval onu komorní atmosvéru kláštera, prolínající se se vzpomínkami hlavního hrdiny na předchozí události. Je nám zde ukázán krásný pohled do duše i mysli člověka, který si během svého pobytu v klášteře naprosto změnil žebříček svých hodnot. No a co se týče dojemného závěru - cesty páně jsou prostě nevyzpytatelné...(9.2.2011)

• Natabar

Absolutní průšvih. A příklad totálně nezvládnuté režie. Tato dáma by už nikdy neměla točit. Vrší jeden rádoby poetický obrázek s dalším srdceryvným záběrem, ale nějak jí někdo zapomněl říci, že aby to fungovalo, musí navazovat na něco jiného (příběh či už jenom scény něco vypovídající). Naprosto samoúčelné. Čistokrevná filmařská on**ie. Nudné, nijaké, uondané, chaotické, nevyužívající potenciál prostředí a doby, v níž se film odehrává. Děs.(2.8.2011)

• - Natáčalo sa aj v Červenom Kláštore v Pieninách, na miestach, kde skutočný mních Cyprián žil a pôsobil. Ďalšími lokalitami boli: Hronský Beňadik, Muzeum Kysuckej dediny, Lesnica, Ludrová, Pieninský národný park, Nitra či Tatranský národný park. (BathoryMan)

• - Nezachovali sa žiadne vierohodné svedectvá o existencii okrídleného stroja a Cypriánových pokusoch lietať, nijaké nákresy ani svedectvá súčasníkov. (krasomama)

• - Soundtrack k filmu naspievala Zuzana Smatanová, pieseň sa stala hitom. (tommy187)