• lennyd

V jaderné elektrárně v Dukovanech dojde k havárii, neviditelná radiace se šíří vzduchem a jedním z ohrožených míst je i rakouské příhraničí. Starosta Hornu musí řešit obrovské dilema - oznámit neověřené informace a způsobit paniku, ale ochránit obyvatele, nebo počkat na oficiální vyjádření úřadů? A radiace se stále blíží ... To že jsou Rakušané proti jaderné energii je věc obecně známá. Tento film je jedním z dalších rýpnutí do české strany, která se naopak jaderné energii nebrání. Ve filmu jsem zaznamenal (nevím jestli to nebyla chyba dabingu) zmínku o _jihočeských_ Dukovanech, což - předpokládám - měla být narážka na nenáviděný Temelín. Ale zpět k filmu - ten se mi docela líbil, hlavně svoji - téměř dokumentární - formou. Žádná velká akce, ani hrdinné projevy, ani nic podobného nelze od filmu čekat - jen život obyčejných lidí zasažených touto havárií. Jak jsem si po skončení filmu zjistil, tak k Dukovanům bydlím mnohem blíže než obyvatelé ve filmu, tak nevím :)(19.10.2011)

• Big Bear

Tenhle film mně celkem upřímně nasr....A to je vlastně asi prvním rakouským filmem, který jsem kdy viděl... Dokonce ani Amíci si netroufnou u bývalých zemí Sojuzu je ve filmech nazývat jejich skutečnými jmény. A tak své agenty posílají do Azburií, Turgestánů - Tom Hanks v Terminálu byl také ze smyšlené země.... Nechtějí totiž nikoho naprdnout i když jim to může být v případě třeba Uzbekistánu šumák. To naši rakouští sousedé jsou jiná liga. Ti jdou do sousedů Čechů hned a natvrdo. Udivilo mne, že film dokonce platila ORF! Navrhuji ať ČT natočí fiktivní katastrofický film o ,,invazi rakouských svišťů'' z oblasti Dolního Rakouska - konkrétně z Hornu a okolí na Vysočinu, nebo např. o jejich uhelné brutální elektrárně Dürnrohr, kterak ekologie neekologie chrlí popílek a uran do čistého rakouského ovzduší. Proč uranu? Ten je totiž v nemalých koncentracích obsažen v hnědém uhlí, které tam spalují... Celé ,,pseudo fiktivní drama'' je hnusná propaganda o zlých Češích a jejich hnusné primitivní elektrárně tam za kopcem. Mimochodem podle Rakušáků jsou Dukovany v Jižních Čechách ! Asi si je spletli s Temelínem :-). Zlí Češi mají atomovou elektrárnu - nezabezpečenou, zlí Češi tutlají informace o havárii reaktoru, zlí Češi informují pozdě až když radioaktivní mrak dopadá na rakouská kinder hrající si v jeslích na pískovištích... Oproti tomu je Rakousko idylickou krajinou lesů, luk a strání s rozvinutým zemědělstvím , kde průzračně čisté ovzduší jen občas protne trocha toho dýmu z rakouského traktoru... Filmaři nám, resp. rakouské veřejnosti předvedli, jak se hasí doma průser vzniklý a utajený v Čechách. Až vybouchnou Dukovany, Rakušákům na to postačí : Dva Blachawky, kteří budou vrtulemi rohánět radioaktivní mrak, 4 hasičská auta, 2 policejní a sedm vojenských aut. Jo a pekař s nouťasem. Prostě machři! Film je nejen napínavý, ale i dojemný. Uvidíme kterak radiace zasáhne do života prostých Rakušáků, jen tak mimochodem to schytá těhotná mamča s chlapečkem, školka, zamilovaní pubescenti na posedu a sedlák se sedlačkou jezdící na traktoru v radioaktivním dešti. Také jedna novinářka - fotografka. Jo a zase pekař s nouťasem. Po dokoukání jsem se styděl, že jsem Čech a až bude jen chvilka času navíc - zajedu do Hornu položit květiny k hrobu ubohého pekaře. Ano budou to kopretiny natrhané na lukách kolem Temelína. - ODPAD! PS. Doufám, že se ČEZ nebo ČR za tuhle nenávistnou sra... minimálně ORF ozvali!(13.12.2015)

• piglit

Copak nikdo z autorů, producentů, scénáristů, překladatelů, herců, dabérů nemá technické vzdělání? Nedovedu si představit, jak by se podařilo v Dukovanech zlikvidovat reaktor tak, aby se do vzduchu dostalo 15% štěpného materiálu. Jedině snad shození atomové bomby na reaktor by to dokázalo vysvětlit. Jakmile autoři/překladatelé zabrousí do čehokoliv technického, začnou plácat nesmysly - na hranicích naměřili na pneumatikách aut 40 miliSiemensů - a operátor je z toho v šoku. Nedivím se mu - miliSiemensy jsou jednotky elektrické vodivosti - taky by mě to zarazilo. Patrně měli na mysli miliSieverty - což je jednotka ozáření, ale bohužel ani to tady nesedí, protože tato hodnota musí být vztažená na něco ozářeného - na člověka, a.p. Což u pneumatiky dost dobře nejde. Jinak celý film je celkem zručná propaganda, která má ukázat, že Češi si pěstují na rakouských hranicích atomové bomby s komíny a ohrožují hornorakouské obyvatelstvo, sestávající z malých roztomilých dětí, těhotných žen a o ně pečujících mužů. Děkuji, ale takovouhle propagandu nechci.(10.4.2010)

• vanadium

Drama o tom, co by se mohlo stát, ale s pravděpodobností blížící se jistotě se nikdy nestane. Jaderné elektrárny jsou bezpečné, celé problematice radioaktivity bohužel drtivá většina obyvatelstva vůbec nerozumí. Ač je Rakousko moje nejoblíbenější země, ten rakouský strach z jaderné energie jsem nikdy nechápal. Ve filmu jsou obsažena snad všechna klasická klišé (spořádané rodiny v ohrožení, těhotná manželka v ohrožení, děti ve školce v ohrožení, mladý pár v ohrožení, hádka mezi otcem a synem a následné usmíření, testosteronové souboje na pracovišti atd atd..), no prostě hrůza, ale to se dalo čekat (zpívání dětí ve školce mi připomnělo bohužel snad nikdy nezapomenutelnou scénu z filmu Oktopus 2, kdy děti zpívaly v uvězněném autobuse Old McDonald had a farm...). Celkové vyznění je mdlé, radioaktivita bohužel nejde vidět, ale tvůrcům se docela povedlo vykreslit ten pocit, že něco visí ve vzduchu, nicméně film je zakončený hodně otevřeným koncem, takže čekám pokračování ala Jaderná havárie: Den druhý.(30.4.2010)

V pravém slova smyslu kontroverzní fikce o havárii jaderné elektrárny Dukovany a následných opatření rakouských úřadů v pohraničí. Po technické stránce se jedná o povedené drama, které mapuje osudy několika málo postav, ať už ve věci zainteresovaných úředníků, či nic netušících venkovanů. Ovšem po obsahové stránce, zejména stránce politické se jedná o "rejpanec mezi žebra" českým úřadům, které jsou ve snímku svou aktivitou nepřímo přirovnány k mlžícímu státnímu aparátu při jaderné havárii v Černobylu. Pokud divák překousne rakouský pohled na Český stát, celkem slušně se pobaví. Já se filmově bavil na tři hvězdy. PS: snímek by měl věrně rekonstruovat postupy rakouských úřadů při jaderném ohrožení.(4.4.2010)