Jaderná havárie: Den první (TV film)

• Rakousko

Der erste Tag

The First Day

Rakousko / Francie, 2008, 89 min

• lennyd

V jaderné elektrárně v Dukovanech dojde k havárii, neviditelná radiace se šíří vzduchem a jedním z ohrožených míst je i rakouské příhraničí. Starosta Hornu musí řešit obrovské dilema - oznámit neověřené informace a způsobit paniku, ale ochránit obyvatele, nebo počkat na oficiální vyjádření úřadů? A radiace se stále blíží ... To že jsou Rakušané proti jaderné energii je věc obecně známá. Tento film je jedním z dalších rýpnutí do české strany, která se naopak jaderné energii nebrání. Ve filmu jsem zaznamenal (nevím jestli to nebyla chyba dabingu) zmínku o _jihočeských_ Dukovanech, což - předpokládám - měla být narážka na nenáviděný Temelín. Ale zpět k filmu - ten se mi docela líbil, hlavně svoji - téměř dokumentární - formou. Žádná velká akce, ani hrdinné projevy, ani nic podobného nelze od filmu čekat - jen život obyčejných lidí zasažených touto havárií. Jak jsem si po skončení filmu zjistil, tak k Dukovanům bydlím mnohem blíže než obyvatelé ve filmu, tak nevím :)(19.10.2011)

• JSSVLVKMK

Celou dobu jsem čekala na nějakou akci, že konečně lidi začnou umírat, že jejich panika bude větší! (I když teda v reálu by to nějak nepřipadalo do úvahy)! A ozáření 40 milisievertů je fakt zanedbatelný! :D Když se teda začalo jakž takž něco dít, do konce filmu trvalo 6 minut! :D Rakušáci už fakt nevědí, jak nám to sousedství znepříjemnit! :D Kdyby to alespoň bylo konstruktivní a mělo děj, pak si řeknu, že jsou to frajeři a že budem muset trochu zapřemýšlet, jak jim to "oplatit"! :D Bohužel akorát se jim musím smát a popřát jim, aby natočili více reprezentativnějších filmů! :D Mimochodem dobrý spot na téma "Přijeďte do Rakouska, máme tu super hezký pole, krásný lesy a spousta vidláků"! Končím, jdu se smát těm protestantům na hranice! :D(22.5.2010)

V pravém slova smyslu kontroverzní fikce o havárii jaderné elektrárny Dukovany a následných opatření rakouských úřadů v pohraničí. Po technické stránce se jedná o povedené drama, které mapuje osudy několika málo postav, ať už ve věci zainteresovaných úředníků, či nic netušících venkovanů. Ovšem po obsahové stránce, zejména stránce politické se jedná o "rejpanec mezi žebra" českým úřadům, které jsou ve snímku svou aktivitou nepřímo přirovnány k mlžícímu státnímu aparátu při jaderné havárii v Černobylu. Pokud divák překousne rakouský pohled na Český stát, celkem slušně se pobaví. Já se filmově bavil na tři hvězdy. PS: snímek by měl věrně rekonstruovat postupy rakouských úřadů při jaderném ohrožení.(4.4.2010)

• piglit

Copak nikdo z autorů, producentů, scénáristů, překladatelů, herců, dabérů nemá technické vzdělání? Nedovedu si představit, jak by se podařilo v Dukovanech zlikvidovat reaktor tak, aby se do vzduchu dostalo 15% štěpného materiálu. Jedině snad shození atomové bomby na reaktor by to dokázalo vysvětlit. Jakmile autoři/překladatelé zabrousí do čehokoliv technického, začnou plácat nesmysly - na hranicích naměřili na pneumatikách aut 40 miliSiemensů - a operátor je z toho v šoku. Nedivím se mu - miliSiemensy jsou jednotky elektrické vodivosti - taky by mě to zarazilo. Patrně měli na mysli miliSieverty - což je jednotka ozáření, ale bohužel ani to tady nesedí, protože tato hodnota musí být vztažená na něco ozářeného - na člověka, a.p. Což u pneumatiky dost dobře nejde. Jinak celý film je celkem zručná propaganda, která má ukázat, že Češi si pěstují na rakouských hranicích atomové bomby s komíny a ohrožují hornorakouské obyvatelstvo, sestávající z malých roztomilých dětí, těhotných žen a o ně pečujících mužů. Děkuji, ale takovouhle propagandu nechci.(10.4.2010)

• Adrai

Na jednu stranu vůbec ne špatně natočený drama s rádoby akčníma a silnýma scénama, a na druhou stranu - hlavně z pohledu nás Čechů - fraška snažící se do hlav našich jižních sousedů nacpat co nejvíc toho jak je ta elektrárna stojící kousek od hranic hrozná a nebezpečná. A přitom jen díky ní doma někteří ti Rakušáci svítí. Předpokládám, že v době vysílání byly v tamních obchodech hodně prodávaný "balíčky první pomoci pro případ Dukovanské krize" a taková Bayer AG vydělala slušnou sumu na zvýšeném prodeji jodových tablet ... PS: stále jsem čekal kdy se objeví atomovej hřib a ono nic(20.11.2011)