Jaderná havárie: Den první (TV film)

• Rakousko

Der erste Tag

The First Day

Rakousko / Francie, 2008, 89 min

• JSSVLVKMK

Celou dobu jsem čekala na nějakou akci, že konečně lidi začnou umírat, že jejich panika bude větší! (I když teda v reálu by to nějak nepřipadalo do úvahy)! A ozáření 40 milisievertů je fakt zanedbatelný! :D Když se teda začalo jakž takž něco dít, do konce filmu trvalo 6 minut! :D Rakušáci už fakt nevědí, jak nám to sousedství znepříjemnit! :D Kdyby to alespoň bylo konstruktivní a mělo děj, pak si řeknu, že jsou to frajeři a že budem muset trochu zapřemýšlet, jak jim to "oplatit"! :D Bohužel akorát se jim musím smát a popřát jim, aby natočili více reprezentativnějších filmů! :D Mimochodem dobrý spot na téma "Přijeďte do Rakouska, máme tu super hezký pole, krásný lesy a spousta vidláků"! Končím, jdu se smát těm protestantům na hranice! :D(22.5.2010)

• piglit

Copak nikdo z autorů, producentů, scénáristů, překladatelů, herců, dabérů nemá technické vzdělání? Nedovedu si představit, jak by se podařilo v Dukovanech zlikvidovat reaktor tak, aby se do vzduchu dostalo 15% štěpného materiálu. Jedině snad shození atomové bomby na reaktor by to dokázalo vysvětlit. Jakmile autoři/překladatelé zabrousí do čehokoliv technického, začnou plácat nesmysly - na hranicích naměřili na pneumatikách aut 40 miliSiemensů - a operátor je z toho v šoku. Nedivím se mu - miliSiemensy jsou jednotky elektrické vodivosti - taky by mě to zarazilo. Patrně měli na mysli miliSieverty - což je jednotka ozáření, ale bohužel ani to tady nesedí, protože tato hodnota musí být vztažená na něco ozářeného - na člověka, a.p. Což u pneumatiky dost dobře nejde. Jinak celý film je celkem zručná propaganda, která má ukázat, že Češi si pěstují na rakouských hranicích atomové bomby s komíny a ohrožují hornorakouské obyvatelstvo, sestávající z malých roztomilých dětí, těhotných žen a o ně pečujících mužů. Děkuji, ale takovouhle propagandu nechci.(10.4.2010)

• Jarduk03

O jak dojemné. Všudypřítomné pohledy na čistou rakouskou krajinu, kde autor zřejmě zapomněl na desítky rakouských uhelných elektráren, jsou zde ukázány v kontrastu se "špinavě" kouřícími Dukovany. V Dukovanech se zatím neví, co se stalo, ale pekař připomínající postavou spíše řezníka již běží s notebookem za starostou, jelikož má občanskou povinnost informovat veřejnost o každém prdu. Nezapomene samozřejmě zatáhnout závěsy na oknech, což by mu samozřejmě dokonale odstínilo obývák i v případě výbuchu atomové pumy na místním náměstí. Poté následují dlouhé minuty, kde se vlastně nic neděje, krom několika záběrů na těhotnou blondýnu bez podprsenky, kde si autoři zřejmě chtěli zaručit sledovanost i jinde než v Rakousku. Blondýna samozřejmě jí bio potraviny. Pak se pokračuje lhaním o tom, že Dukovany mají stejný reaktor jako Jaslovské Bohunice, které měly také havárii a nikdo neřeší, že Jaslovské Bohunice měly tyto havárie na pokusném reaktoru, který je přes 35 let mimo provoz. Přístroje na hranicích ukazují v dabované verzi alespoň správné Sieverty, ale už nám neřeknou, jestli těch 40 mSv dostaneme za rok, den či 5 sekund. Každopádně tak jako tak se tam strhne taková panika, kde kuchař nezná pekaře, auta troubí, jezdí přes lidi, hotová apokalysa. V poločase je tedy nejspíše skore Havárie v JEDU vs. debilní rakušani 0:>1. S deštěm přichází dlouhá reklamní pasáž na jodové tablety, které lidi za každou cenu musí získat... No prostě a jednoduše zlí a oškliví češi, vystěhují polovinu Rakouska někam do hor. Za tenhle snímek by se ani Pepa Goebbels nemusel stydět. Možná jsem i chvíli uvažoval, že bych jim za tu věrohodnost dal podobnou hvězdu, kterou právě Pepčovo kamarádi také rádi rozdávali. Ne, omluvám se, ale filmíkům od ekoblbů vážně škoda každé chvály.(31.3.2013)

V pravém slova smyslu kontroverzní fikce o havárii jaderné elektrárny Dukovany a následných opatření rakouských úřadů v pohraničí. Po technické stránce se jedná o povedené drama, které mapuje osudy několika málo postav, ať už ve věci zainteresovaných úředníků, či nic netušících venkovanů. Ovšem po obsahové stránce, zejména stránce politické se jedná o "rejpanec mezi žebra" českým úřadům, které jsou ve snímku svou aktivitou nepřímo přirovnány k mlžícímu státnímu aparátu při jaderné havárii v Černobylu. Pokud divák překousne rakouský pohled na Český stát, celkem slušně se pobaví. Já se filmově bavil na tři hvězdy. PS: snímek by měl věrně rekonstruovat postupy rakouských úřadů při jaderném ohrožení.(4.4.2010)

• vanadium

Drama o tom, co by se mohlo stát, ale s pravděpodobností blížící se jistotě se nikdy nestane. Jaderné elektrárny jsou bezpečné, celé problematice radioaktivity bohužel drtivá většina obyvatelstva vůbec nerozumí. Ač je Rakousko moje nejoblíbenější země, ten rakouský strach z jaderné energie jsem nikdy nechápal. Ve filmu jsou obsažena snad všechna klasická klišé (spořádané rodiny v ohrožení, těhotná manželka v ohrožení, děti ve školce v ohrožení, mladý pár v ohrožení, hádka mezi otcem a synem a následné usmíření, testosteronové souboje na pracovišti atd atd..), no prostě hrůza, ale to se dalo čekat (zpívání dětí ve školce mi připomnělo bohužel snad nikdy nezapomenutelnou scénu z filmu Oktopus 2, kdy děti zpívaly v uvězněném autobuse Old McDonald had a farm...). Celkové vyznění je mdlé, radioaktivita bohužel nejde vidět, ale tvůrcům se docela povedlo vykreslit ten pocit, že něco visí ve vzduchu, nicméně film je zakončený hodně otevřeným koncem, takže čekám pokračování ala Jaderná havárie: Den druhý.(30.4.2010)