Jaderná havárie: Den první (TV film)

• Rakousko

Der erste Tag

The First Day

Rakousko / Francie, 2008, 89 min

• lennyd

V jaderné elektrárně v Dukovanech dojde k havárii, neviditelná radiace se šíří vzduchem a jedním z ohrožených míst je i rakouské příhraničí. Starosta Hornu musí řešit obrovské dilema - oznámit neověřené informace a způsobit paniku, ale ochránit obyvatele, nebo počkat na oficiální vyjádření úřadů? A radiace se stále blíží ... To že jsou Rakušané proti jaderné energii je věc obecně známá. Tento film je jedním z dalších rýpnutí do české strany, která se naopak jaderné energii nebrání. Ve filmu jsem zaznamenal (nevím jestli to nebyla chyba dabingu) zmínku o _jihočeských_ Dukovanech, což - předpokládám - měla být narážka na nenáviděný Temelín. Ale zpět k filmu - ten se mi docela líbil, hlavně svoji - téměř dokumentární - formou. Žádná velká akce, ani hrdinné projevy, ani nic podobného nelze od filmu čekat - jen život obyčejných lidí zasažených touto havárií. Jak jsem si po skončení filmu zjistil, tak k Dukovanům bydlím mnohem blíže než obyvatelé ve filmu, tak nevím :)(19.10.2011)

V pravém slova smyslu kontroverzní fikce o havárii jaderné elektrárny Dukovany a následných opatření rakouských úřadů v pohraničí. Po technické stránce se jedná o povedené drama, které mapuje osudy několika málo postav, ať už ve věci zainteresovaných úředníků, či nic netušících venkovanů. Ovšem po obsahové stránce, zejména stránce politické se jedná o "rejpanec mezi žebra" českým úřadům, které jsou ve snímku svou aktivitou nepřímo přirovnány k mlžícímu státnímu aparátu při jaderné havárii v Černobylu. Pokud divák překousne rakouský pohled na Český stát, celkem slušně se pobaví. Já se filmově bavil na tři hvězdy. PS: snímek by měl věrně rekonstruovat postupy rakouských úřadů při jaderném ohrožení.(4.4.2010)

• Adrai

Na jednu stranu vůbec ne špatně natočený drama s rádoby akčníma a silnýma scénama, a na druhou stranu - hlavně z pohledu nás Čechů - fraška snažící se do hlav našich jižních sousedů nacpat co nejvíc toho jak je ta elektrárna stojící kousek od hranic hrozná a nebezpečná. A přitom jen díky ní doma někteří ti Rakušáci svítí. Předpokládám, že v době vysílání byly v tamních obchodech hodně prodávaný "balíčky první pomoci pro případ Dukovanské krize" a taková Bayer AG vydělala slušnou sumu na zvýšeném prodeji jodových tablet ... PS: stále jsem čekal kdy se objeví atomovej hřib a ono nic(20.11.2011)

• JSSVLVKMK

Celou dobu jsem čekala na nějakou akci, že konečně lidi začnou umírat, že jejich panika bude větší! (I když teda v reálu by to nějak nepřipadalo do úvahy)! A ozáření 40 milisievertů je fakt zanedbatelný! :D Když se teda začalo jakž takž něco dít, do konce filmu trvalo 6 minut! :D Rakušáci už fakt nevědí, jak nám to sousedství znepříjemnit! :D Kdyby to alespoň bylo konstruktivní a mělo děj, pak si řeknu, že jsou to frajeři a že budem muset trochu zapřemýšlet, jak jim to "oplatit"! :D Bohužel akorát se jim musím smát a popřát jim, aby natočili více reprezentativnějších filmů! :D Mimochodem dobrý spot na téma "Přijeďte do Rakouska, máme tu super hezký pole, krásný lesy a spousta vidláků"! Končím, jdu se smát těm protestantům na hranice! :D(22.5.2010)

• Big Bear

Tenhle film mně celkem upřímně nasr....A to je vlastně asi prvním rakouským filmem, který jsem kdy viděl... Dokonce ani Amíci si netroufnou u bývalých zemí Sojuzu je ve filmech nazývat jejich skutečnými jmény. A tak své agenty posílají do Azburií, Turgestánů - Tom Hanks v Terminálu byl také ze smyšlené země.... Nechtějí totiž nikoho naprdnout i když jim to může být v případě třeba Uzbekistánu šumák. To naši rakouští sousedé jsou jiná liga. Ti jdou do sousedů Čechů hned a natvrdo. Udivilo mne, že film dokonce platila ORF! Navrhuji ať ČT natočí fiktivní katastrofický film o ,,invazi rakouských svišťů'' z oblasti Dolního Rakouska - konkrétně z Hornu a okolí na Vysočinu, nebo např. o jejich uhelné brutální elektrárně Dürnrohr, kterak ekologie neekologie chrlí popílek a uran do čistého rakouského ovzduší. Proč uranu? Ten je totiž v nemalých koncentracích obsažen v hnědém uhlí, které tam spalují... Celé ,,pseudo fiktivní drama'' je hnusná propaganda o zlých Češích a jejich hnusné primitivní elektrárně tam za kopcem. Mimochodem podle Rakušáků jsou Dukovany v Jižních Čechách ! Asi si je spletli s Temelínem :-). Zlí Češi mají atomovou elektrárnu - nezabezpečenou, zlí Češi tutlají informace o havárii reaktoru, zlí Češi informují pozdě až když radioaktivní mrak dopadá na rakouská kinder hrající si v jeslích na pískovištích... Oproti tomu je Rakousko idylickou krajinou lesů, luk a strání s rozvinutým zemědělstvím , kde průzračně čisté ovzduší jen občas protne trocha toho dýmu z rakouského traktoru... Filmaři nám, resp. rakouské veřejnosti předvedli, jak se hasí doma průser vzniklý a utajený v Čechách. Až vybouchnou Dukovany, Rakušákům na to postačí : Dva Blachawky, kteří budou vrtulemi rohánět radioaktivní mrak, 4 hasičská auta, 2 policejní a sedm vojenských aut. Jo a pekař s nouťasem. Prostě machři! Film je nejen napínavý, ale i dojemný. Uvidíme kterak radiace zasáhne do života prostých Rakušáků, jen tak mimochodem to schytá těhotná mamča s chlapečkem, školka, zamilovaní pubescenti na posedu a sedlák se sedlačkou jezdící na traktoru v radioaktivním dešti. Také jedna novinářka - fotografka. Jo a zase pekař s nouťasem. Po dokoukání jsem se styděl, že jsem Čech a až bude jen chvilka času navíc - zajedu do Hornu položit květiny k hrobu ubohého pekaře. Ano budou to kopretiny natrhané na lukách kolem Temelína. - ODPAD! PS. Doufám, že se ČEZ nebo ČR za tuhle nenávistnou sra... minimálně ORF ozvali!(13.12.2015)