Válečníci: Napoleon Bonaparte (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 6: Napoleon

Heroes and Villains: Napoleon

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2007, 59 min

Nick Murphy

Nick Murphy

Komentáře uživatelů k TV filmu (30)

Zajímavě a především napínavě podaný dokument u něhož bohužel musím konstatovat, že pro naplněný plného počtu hvězd mu scházela druhá polovina, která by jej celkově dokázala uzavřít nějakým lepším způsobem. To především proto, že při cestě kariéry Napoleona Bonaparte, jsme se sotva dostali za začátek. No není se čemu divit. 59 minut, to je v tomto případě jako nic. Takto jenom čtyři hvězdičky z pěti.(9.8.2015)

Tvůrcům filmu se podařilo načrtnout Napoleonův vzestup k moci v koloritu dobové atmosféry velkolepě. Pojaté bojové scény neměly slabinu, ale z hlediska období historie francouzského císařství hraný dokument nic vůbec nevytěžil. Nemluvě o posledních dnech jeho vlády a smrti. Jako by tomu chybělo pokračování. To jsou kazy na docela zajímavém dokumentu.(29.8.2010)

Jojo. V rámci tohohle dokumentárního seriálu je "Napoleon" asi nejlepší. Nechybí akce, černý humor ani drsné a krvavé scény... Ale nebyl Napoleon náhodou proslulý svým malým vzrůstem?:-D(6.5.2009)

Jednoznačně nejlepší díl série, který se věnuje začátkům slavného válečníka Napoleona Bonaparta. Spíš jako hraný dokument je tato část pojatá jako výpravný televizní film. Tento díl mě velmi mile překvapil, čekal jsem spíše nějakou velkou rozhodující bitvu z Napoleonova pozdějšího dobývání Evropy, ale místo toho na mě vykoukl "jen" kapitán, který se chtěl stát "velkým", a prosadit si svůj názor i riskovat vše.(10.5.2015)

Jednoznančne najlepší diel série. Výprava, casting a výkon (najmä) hlavného predstaviteľa vzbudili môj obdiv až úctu. Síce sme tu svedkami iba začiatku Napoleonovej kariéry, už tu sa ale tvorcom spoločnými silami podarilo zachytiť všetko, čo ho urobilo hrdinom doby, do ktorej odhodlane vkráčal, cisárom doby, ktorú si začal tvoriť sám a korzickou beštiou stojacou nad krvavými troskami svojich velikášskych snov a neukojiteľných ambícií. Keď nabehli záverečné titulky, zaľutoval som, že sa nejedná o prvú časť aspoň 6-dielnej extra série o tejto rozporuplnej a fascinujúcej postave. Keby taká vznikla, prestanem ľutovať, že sa k tejto látke nedostal Stanely Kubrick. Skutočne nemám pocit, že by sa tvorcovia spreneverili čomukoľvek, naopak ponúkli viac, než sa od nich očakávalo. (pozdejšie som sa od naslovovzatého odborníka dostal k informácii ohľadne nepresností v niektorých detailoch - vek a zámena postáv, úloha Napoleonovej matky v tej dobe a pod., preto hviezdičku uberám, inak ale platí čo píšem vyššie... škoda!)(15.2.2009)

Táto časť bola pre mňa veľkým sklamaním...je to možno aj tým, že nie som veľký fanúšik Napoleona...a o to sa mi to aj menej páčilo...(1.4.2009)

Na poli historických instagramov televíznych produkcií je takýto opis Napoleona jednak krajne povrchným a ešte k tomu pôsobí lacnejším dojmom, kedy štáb akoby prepadol horúčkovitej enkláve rýchleho výkladu dejín. Lenže keď ho postavím k totálne immortál(nym) pseudodokumentov od kolegov z dielne Válečníci (Heroes and Villains), je to aspoň ako tak stráviteľný exkurz dejepisných učebníc, bez toľkých primitívnych a rušivých, bezprahovo-pudových výmyslov, ktoré z Richarda či Attilu robia totálne elementárnu, televíznu spodinu - krvavé, hulákajúce, mocenské, štvané lajno pre čistých konzumentov.(23.12.2014)

Jednoznačně nejlepší díl série, který se věnuje začátkům slavného válečníka. Spíš jako hraný dokument je tato část pojatá jako výpravný televizní film.(18.7.2009)

• Radiq

No tak když už, tak jsem čekal celej jeho válečnej život a ne jenom začátek - to mě zklamalo. A to tak moc, že dávám takovy hodnoceni. Musim k tomu totiž přičíst mínusy celé série Nesmrtelných válečníků, což je hlavně televiznost, která má vliv na kvalitu.(10.7.2013)

Naprosto souhlasím s Tahitem. Film mapuje pouze Napoleonův vzestup a to velmi kvalitně. Popis středu a pádu tam chybí.(2.8.2012)

Stejně dobré jako Attila. BBC se evidentně velice povedla tato série o světově proslulých osobnostech. Nepříliš známí herci a nepříliš známý režisér nejsou vůbec na škodu, protože to zvládají skvěle. Rozhodně jsem velmi zvědavý na zbylé díly.(16.8.2013)

A celkem zajímavá lahůdka v nesmrtelných válečnících na konec. Napoleon Bonaparte (zajímavý Tom Burke) a jeho postupný vzestup předtím, než se stal postrachem celé Evropy. V podstatě všechny revoluce, které se vydávají násilnou cestou, pomáhají dostávat na vrchol všelijaké pochybné existenci. Moc, a všechno s ní spojené, je velkým lákadlem, aby všehoschopní jedinci šli tvrdě za svým cílem. Nově nastoupivší vládci střídají ty staré a při posilování své moci si vedou většinou velice nevybíravým až brutálním způsobem. Napoleon svou šanci využil bezesporu v plné šíři. Ukázal svou schopnost a uchvátil prostý lid. Zajímavou postavou je občan Stanislav Fréron (dobrý Rob Brydon), který v sobě kumuluje nešvary a nebezpečí nově vycházející elity. Ó, moci, jak jsi sladká! Sláva a opájení se svou velikostí při dobývání dalších a dalších území. Pro moc! Pro velikost! Pro nesmrtelnost! Hodně krve, spousta smrti a všude strach.(28.9.2014)

Napoleon Bonaparte je jednou z nejvýraznějších postav celé lidské historie jak v tom dobrém, co vykonal, tak i v tom špatném, co napáchal za více než 20 let své politické a vojenské kariéry. Tenhle snímek se zaobírá jeho úplným vstupem do větších dějin během anglického obléhání Toulonu. Nikdo nemůže upřít Napoleonovi odvahu a statečnost, nikdo mu neodpáře vychytralost a prozíravost (až na poslední čtyři roky jeho života, kde docela podělal všechno, co do té doby dokázal) a o tom je tenhle snímek - o jednom mladém dělostřelci, který se snažil (i pod silným vlivem rodiny) prosadit stůj co stůj. A proč by taky ne, když byl stokrát schopnější než všichni okolo něj...(4.1.2016)

Dalsi vydareny film a tentokrat o malickom Bonapartemu:) Film sa zameral na jeho rannu karieru o dobijani jedneho poloostrova, kde boli Anglicania. Film bol aj dost krvavy, hlavne ta delova gula, ktora odstrelila jednemu francuzskemu vojakovi hlavu. To som fakt necakal, ze to ukazu v tomto filme.(16.4.2012)

• lubospoti

Velké zklamání. Snímek se zabývá pouze částí Napoleonovy kariéry (i když pozitivem je to, že se zabývá tou částí, která je prakticky neznámá). Navíc tenhle formát dokumentu se mi vůbec nelíbil. Víc než dokument mi to připomínalo lacinou televizní inscenaci s historickým námětem.(10.9.2013)

"Slava je pominuteľná, no priemernosť večná" (Napoleon Bonaparte). Kvalitný hraný dokument o živote mladého Napoleona Bonaparteho. Páči sa mi, že film je o prerode Bonaparteho z vojaka na generála, lebo práve tieto jeho roky mladosti sú pomerne neznáme. Jeho ambicióznosť a cieľavedomosť sú naozaj obdivuhodne a človeku sa ani nechce veriť ako to všetko mladý Korzičan zvládol. A to všetko aj napriek potupe a urážkam voči nemu a jeho rodine. Síce niektoré scény dokumentu neboli dokonale, no mne ako fanúšikovi Napoleona až tak veľmi neprekážali.(13.8.2015)

Slušný závěr této série, který trochu překvapivě neprezentuje Napoleona v obdobích jeho brilantních úspěchů, ověnčeného již vladařskými tituly. Takto pouze, jako nevýznamného kapitána dělostřelectva na počátcích své kariéry, který pro zachování rodinné cti a téměř existence hraje vabank s tehdejší cynickou a diletantskou totalitou.(23.1.2009)

Živě si pamatuju, když nám tenhle film pustil náš učitel na dějepis. Samozřejmě mě a kamarádku zaujal Burke. Puberťačky. Ale kdo by odolal atraktivnímu Britovi, že? Soundtrack ucházející, ale co by člověk čekal. Žádný megafilm to není. Člověk nedostane nic víc, nic míň. A mně se tenhle snímek moc líbil. I když by mě zajímalo jak by film dopadl, kdyby se ho ujal Forman.(1.7.2015)

Tento díl mě velmi mile překvapil, čekala jsem spíše nějakou velkou rozhodující bitvu z Napoleonova pozdějšího dobývání Evropy, ale místo toho na mě vykoukl "jen" kapitán, který se chtěl stát "velkým", nebojil se prosadit si svůj názor a riskovat vše.(14.3.2009)

Jako zajímavý, ale mnohem zajímavější by byl seriál popisující Napoleonův život od akademie po nástup na trůn, anebo klidně celý život, to už je fuk... Jedná se o dokument o několika (sic důležitých) dnech Napoleonového života, nic víc, nic míň...(6.2.2012)

• PaRi

Jako bytostný dokumentarista mám s tímto formátem problém. Dokumentem bych to nenazval, protože je to hraný film, ale na hraný film je to zase velmi chudý a s nepříliš dobrými hereckými výkony. Nemám prostě rád tohle míchání žánrů do úrovně, že to není ani kočka ani pes spíš nějaký kočkopes. K čemu navíc se pouštět tímhle kočkopsem do tématu, které bylo bezpočtukrát natočeno v hrané podobě i v dokumentární při dodržení žánru? Jaký to má smysl? Dvě hvězdičky za snahu o trochu jiný pohled, který ale podle mne nevyšel.(20.9.2015)

<< předchozí 1 2