Morfij

Морфий

Morphine

Morf

Rusko, 2008, 110 min

Ruská syrovost a autentičnost je cítit z filmu na tisíce framů daleko a Alexej Balabanov opět dokázal, že patří do "Nové ruské vlny", který svoji kinematografii nenechá umřít na Sibiři. Film překvapivě dobře zachycuje ducha autobiografického románu Michaila Bulgakova, ruského největšího a kontroverzního autora 20. století. O adaptaci se postaral scénárista Sergej Bodrov Jr., který zemřel tragicky na vrcholu své kariéry a režisér Alexej Balabanov mu tím složil obrovskou poctu, že převedl dokonale jeho scénář do filmové podoby.(10.10.2010)

Bez příkras, naprosto syrově a reálně. Alexej se s tím opět nepáral a natočil film přesně takto. Mladý, čerstvě vystudovaný lékař v revolučním roce 1917 dělá za pomoci morfia, všechno co může, aby zachránil pacienty, ale ve finále hlavně sám sebe. Vůbec nevadí, že příběh není nějak extra, ostatní faktory to vynahradí. Pro mě víc, něž dostačujícím způsobem.(1.4.2015)

" Možno ho zabili, alebo pije. " Fantastické medicínske zákroky, z ktorých nejedna labilnejšia nátura hodí možno tyku pri pozeraní, poprekladané vtipnými hláškami a ešte vtipnejšími situáciami , ktoré sú nádherne odeté v kabáte atmosféry ruskej zimy, briez, drevených chatrč a smutnej, melancholickej muziky utrápených duší .(5.10.2010)

Už jak přebíral praxi, se mně zdál Michal dost labilní a když jsem pak sledovala, jak je vysloveně nervní v zoufalé snaze o záchranu člověka, ať se jednalo o komplikovaný porod, tracheotomii nebo třeba o tu až příliš naturalistickou ukázku amputace nohy, tak jsem se ani moc nedivila, že postupně propadnul uklidňujícímu morfiu. I když Anuška by mu bývala mohla pomoct daleko přijatelnějším a příjemnějším způsobem. Atmosféra byla maximálně uvěřitelná, studená, drsná a depresivní. Je to jeden z těch filmů "jednou a dost", ale věřím, že takhle nějak jen v menších obměnách to tam skutečně v té době fungovalo, proto jdu s klidným svědomím na čtverec.(22.1.2015)

Nejakym zvlastnym sposobom mi to pripomenulo Hanekeho filmy, mozno to bude tou atmosferou a pocitom, ktory vo vas ci uz Hanekeho rezia, alebo rezia Balabanova vzbudia. Film bol vyborny, skvela hudba, atmosfera bola taktiez skvelo hutna a sem tam trochu tej brutality, kopec nahoty a este viac sexualnych scen to vsetko presne do detailov vykreslili. Prechodom z vidieka do mesta vsak upadlo moje nadsenie, co nezmenila ani zaverecna scena, hoci ta bola majstrovska. Ale ked to vsetko spocitam, film to bol naozaj skvely, k dokonalosti vsak nieco chybalo.(25.8.2010)