Mary a Max

Ruut

Velice zvláštní a velice zajímavý plastelínový animák ČISTĚ pro dospělé. Vypráví o dopisování malinkaté holčičky s duševně narušeným čtyřicátníkem. Ta synopse zní hrozně a až moc nezávislácky, ale budete se opravdu velice divit, jak strašně pohodový a příjemný film to je. Tedy až do doby než se začne lámat chleba. A to pak budete zase zírat, jak může animák konkurovat těm nejlepším "normálním" filmům. Smekám a děkuji za skvělý zážitek. (80% jen proto, že místy trošilinku člověk ztrácí pozornost). ()

vteco

Mary spolu s Maxem jako animovaný film vystupují z daného stereotypu a nabízí něco opravdu unikátního. Velice dobře podaný, nádherný příběh, převážně z úst příjemného vypravěče dokáže vyvolat nespočet emocí, jak těch kladných, tak i těch záporných. Samotné hlavní postavy jsou i přes svůj nehezký vzhled roztomilé a krásné. Dialogy a trefné narážky, ať už vtipné či morbidní, jsou něčím opravdu výjimečným. Skvělý zážitek. /90%/ ()

HAL

Předchozí animovaný film Adama Elliota - Harvie Krumpet, je Forrestem Gumpem pro cyniky. V podobném duchu se nese i Mary a Max - snad už tedy ne v duchu tak výrazně cynickém, ale zato v některých ohledech ještě nápaditějším, trochu roztahanějším, a bez diskuze i vizálně stylovějším. Pořád je ale plný divných pravd "o životě" nahlíženém tak trochu z jiné strany. 8/10 ()

misterz

Priznám sa, išiel som do toho s nedôverou. Nie som fanúšikom plastelínovej animácie. Všetky moje obavy sa však rozplynuli už s prvými slovami rozprávača. Úžasne, nádherné a podmanivé, nemám slov. Ide o do detailov prepracovaný animák, ktorý je navyše výborne farebne zladený s obsahovou stránkou. Príbeh neobľúbeného dievčatka o ktoré sa rodičia nezaujímajú a staršieho "Aspika" má v mnohých smeroch čo ponúknuť. Prostredníctvom ich listov sa napr. dozvieme ako vníma svet človek s Aspergerovým syndrómom, ako vyriešiť mnohé problémy, ktoré trápia detskú myseľ, ako odpovedať na otázky humorne a pritom jednoducho.... Tiež zistíme, že priateľstvo je cenný dar, ktorý si treba vážiť, pretože je to jedna z mála vecí, ktorú si môžeme na tomto svete vybrať, a keď si niekto vyberie nás je to niečo úžasné. Celý animáčik je pretkaný milým, nenúteným humorom a hrou farieb, ktoré dopomáhajú vykresliť symboliku nárastu priateľstva medzi oboma osôbkami (treba si všímať hlavne hnedú a šedú farbu). Koniec ma neskutočne dojal, už dávno som nepocítil niečo tak silne emotívne. Nemám čo riešiť, zaslúžený plný počet hviezdičiek. ()

Aidan

Mnohé kvality tohoto filmu popsali kolem jiní. Mě ale něco na autorově rukopisu iritovalo. Cítil jsem v pozadí té jinak vlastně velmi lidské výpovědi o přátelství mezi sociálně vyloučenými osamělci jakousi krutost, nihilismus a zálibu v perverzitě. Je to dojem příliš vágní, než abych ho ramenatě hájil před odpůrci. Což však nic nemění na tom, že mě Elliotův humor často spíš zarážel, než bavil ()

Vančura

Výtečný film, který mě hodně pobavil, ale i dojal. Mary a Max je doslova gejzír scenáristické invence a celé to muselo dát neuvěřitelnou práci uvést v život. Nejvíc mě to asi bavilo v těch cynických momentech, kdy se tam lidem nebo zvířatům dějou zlé věci, jako že třeba nějak kuriózně zemřou, což je vlastně strašná sranda. Úžasný je též původní dabing - Toni Collette a Philip Seymour Hoffman to namluvili vážně moc hezky. Jak stop motion animáky moc nemusím, tenhle mě kupodivu zcela dostal. UPDATE 23.2.2020 - Když jsem dostal po letech chuť vidět to znovu, kupodivu už se mi to tak nelíbilo. Ta stop motion animace mi fakt vadí a nemám ji rád, a navíc u mě ten film vyvolal dost pocitů, z nichž mi mnohé nejsou moc příjemné. Párkrát jsem se u toho fakt zasmál nahlas a určitě chovám velký respekt k té práci, která je za tím, ale ve výsledku moc nevím, co si z toho filmu vlastně odnést, protože se tam řeší trochu moc věcí najednou, a na mě z toho filmu padá spíš menší depka, protože ty smutné věci tam podle mě přebíjí ty veselé. ()

Webb

Tento animák mě teda zrovna moc nechytl. Postrádá jak správný náboj, tak i atmosféru. Vypravěč neustále vypráví, k mému srdci to ale vůbec neputuje a je mi to všechno v podstatě ukradené. Vyzdvihl bych určitě animaci, režii a hudbu, jenže co je to platné když se mi nelíbí příběh a musím se u toho nudit. ()

Jordan

najsmutnejší animák, aký som kedy videl; krásna animácia, zo začiatku nesmierne vtipné a plné pekných nápadíkov a milého humoru; zvláštny "happy end" - taký... reálny: takto to v živote chodí ()

Vodnářka

Ten film byl celkově strašně milej. Milé postavičky, milý příběh o opravdu pevném přátelství, které hledá každý, milá animace, milá hudba... Po chvíli mi ale ta 'milost' a pořád stejný rytmus filmu začaly trochu vadit, jako bych čekala něco víc.. ()

Anderton

Jeden z najlepších animovaných filmov pre dospelých. Vlastne jedna z najlepších animovaných rozprávok pre dospelých. V každom ohľade veľmi milý, krásne animovaný a predovšetkým extrémne dojímavý film pre každú melancholickú, osamelú dušu na tejto planéte. A nie len pre nich. Dojímavému a perfektne vypointovanému záveru sa môže rovnať snáď každý stý film, ktorý sa o niečo podobné pokúsi. Taký Harold a Maude v opačnom garde. Potešila zmienka o Asimovovi. ()

Carol Pifková

Naozaj skvelá animácia, takýto štýl animácie u mňa zanecháva veľký dojem a väčšinou sa vďaka nemu prikloním k lepšiemu hodnoteniu ako som pôvodne chcela. Mary a Max sa však stáva istým spôsobom výnimkou. Zo začiatku to bolo naozaj fajn, zoznámenie s hlavnými postavami bolo veľmi pekne a milo podané a občas mi bolo malej Mary ľúto. I prvé písanie medzi Mary a Maxom bolo ľahko stráviteľné a bolo to pekné. Avšak potom ako už Mary vyrástla akosi to nadšenie opadlo zo mňa občas som si vravela, že ma to nebaví a sledovala som koľko minút do konca filmu zostáva. Zaujalo ma, že film je podľa skutočnej udalosti čo je ďalšie plus spolu s tou animáciou. Ale i keď koniec bol dojemný, rozhodla som sa ponechať 4* i keď ma to lákalo zvýšiť hodnotenie. Bolo to pekné a zaujímavé avšak dlhá nudná pasáž (pre mňa osobne) ma ovplyvnila aby som ponechala hodnotenie nižšie. ()

Frajer42

Nádherný příběh dvou zcela rozdílných lidí a světů, což je ostatně i animačně moc pěkně a přitom jednoduše rozděleno a ukázáno. Animace se mi líbila velmi. Je to něco na styl Fimfára. Celý příběh je naprosto okouzlujícím stylem odvyprávěn a obrovskou pochvalu zaslouží český dabing, který je zde jedinečný. Moc se mi to líbilo. Možná by se dalo říct, že s přibývající stopáží se film lehce táhne a stereotypní, ale vzhledem k tomu, že má pouze 89 minut to není zcela zásadní problém. Zkrátka, kdyby mi šlo plakat, tak bych tady určitě nejednu slzu zanechal. Kdyby ovšem neplatí na csfd.cz a ani v životě, takže zůstanu pouze u konstatování, že je to dojemné a že musím dát 4*. ()

stilgar1

Technicky úžasně propracovaný film s velmi netradiční animací, který však nezanedbává ani příběh. A mimochodem jde snad o jediný film, který se může pochlubit tím, že jeho nejsympatičtěji napsanou postavou je kohout... ()

boshke

Tak krásně laskavý a vtipný a zároveň tak smutný film jsem snad nikdy neviděl a myslím, že už ani neuvidím. Plný počet... 100% ()

MikeCool

My (EX)TOP10: Jedna z mých srdcových záležitostí. Vystřídalo se ve mě několik pocitů: 1, humor - Čtení dopisů z úst hlavních hrdinů, mělo humorný styl a zvláště u Mary se mi strašně líbil český dabing (stejně tak u Maxe). 2, důraz na psychiku - postupem času mě čtení dopisů "psychicky unášelo" a příběh mě zatáhl přímo do děje. 3.smutek - Zvláště závěrečná scéna, kde za již zesnulým Maxem přijede po dlouhých časech dopisování Mary. Prvotřídní záležitost, kdybych měl najít nějaká negativa, tak bych tu strávil dlouhý čas psaním tohoto komentáře a proto říkám, že tento film hodnotím jen samými pozitivy a negativa jsem zde žádná nenašel. ()

swamp

Jedna z perel roku 2009, navíc nádherně animovaná. Mary a Max jsou dvě naprosto odlišné postavy, které však spojuje jedno - zvláštní nahlížení na svět. Žijí na opačné straně zeměkoule, přesto se stanou přáteli. Příběh začíná zvědavostí osmileté Mary, která by chtěla vědět, zda se v Americe rodí děti z půllitru piva, stejně jako v Austrálii.. náhodně si vybere adresáta svého dopisu, čtyřiačtyřicetiletého Maxe, autistu žijícího v New Yorku - čímž spustí řetězec mezigenerační korespondence. Snímek se halí do smutných tónů barev a australský režisér Adam Benjamin Elliot rozehrává hořko-sladkou hru diskutující otázky alkoholismu, samoty či neporozumění. To vše však skloubí s velmi jemným a vhodným smyslem pro humor, který tak částečně příběh oklešťuje od všudypřítomné tíživé atmosféry, čímž nezlehčuje, ale nabízí divákovi pomocnou ruku, která ho provede celým filmem sice se slzou v oku, ale mírným úsměvem na tváři. ()

predators

Snad mi po tomto hodnocení nepříjde nějaké výhružné psaní?! Raději si nechám přesměrovat všechnu poštu k sousedce. Ta je věčně nalitá a vím o ní jen v noci, když spím a ona se dívá na televizi. Což bych teda radši nevěděl. No, dobrý...bůh nám dal televizi, kamery a plastelíny...naštěstí, film, na který se podíváme, si můžeme vybrat sami. Ale jak poznáme, jestli je dobrý nebo špatný?! ;-) 10% ()