Televizní film autora Alexandra Klimenta a režiséra Antonína Moskalyka z roku 1969 zachycuje dva hrdiny, kteří neplýtvají slovy. Je výpovědí o společné cestě dvou lidí a o jejím tušeném konci. Dva staří lidé (Jarmila Kurandová a Ladislav Pešek) se potkávají ve vlaku. Namlouvají jeden druhému, že jedou k příbuzným, ale ve skutečnosti si nechtějí přiznat konečnost jejich cesty. Ukáže se, že si nalhávali, že nemají nikoho, kdo by o ně měl zájem, že jedou do domova pro přestárlé. Ještě poslední noc chtějí strávit „na svobodě"… (Česká televize)

HonzaBez

"Ještě jsme tady, ještě nejsme tam…“ Dojemný televizní film o setkání dvou starých lidí, kteří se jen stěží vyrovnávají s pocitem osamělosti a nezájmu ze strany nejbližší rodiny. V krásně napsaných dialozích pro Ladislava Peška a Jarmilu Kurandovou mě (vzhledem k době vzniku filmu) zaujala připomínka Masaryka. Nostalgické náladě snímku krásně napomáhá typická Fišerova hudba. ()

LadyPupu

Velmi citlivě vyobrazené bilancování vlastního života, vyrovnání se s pocitem osamělosti a nezájmu nejbližších. Krásné, komorní, smutné. ()

Kalidor_

Celkem komorní příběh dvou lidí na konečném útesu svého života, kteří se ještě snaží zachovat co jde, vždyť naděje umírá poslední..........bohužel je opravdu poslední a ani zdánlivě zachraňující lež nevydrží dlouho.......velice smutný příběh. ()

vitekpe

Dva stari lide si povidaji o tom co zazili v zivote, a to behem cesty do starobince...neni to nejak vesely, ale zahrany je to samozrejme dobre. ()

insurgentes

To by člověk neřek, konverzačka, která se odehrává první půlku v kupé, potom po nádražích a hotelích, jaká je v tom síla. ()

Roman Albach

Herecký koncert Ladislava Peška a Jarmily Kurandové. Velmi silný snímek o stáří a o snaze mu utéct. Jde to? Je to možné? Nebo je to pošetilé? A. Moskalyk nám dává odpověd. Geniální dílko. ()

duddek

Dost smutný film (zvlášť některé pasáže), ale zdálo se mi, že Jarmila Kurandová poněkud přehrává... ()

Fifer

Příběh je výborný a znovu ukazuje, jak skvělým byl Alexander Kliment spisovatelem (nenechte si ujít jeho romány a sbírku povídek). Scénář už tak výtečný není, protože těch dialogů je vážně moc a šly by zkrátit. Režijně a kamerově nezajímavé, ale herecky parádní (zejména Pešek). Film získal cenu kritiky na MTF v Monte Carlu. ()

tranquill

"Mooc se lidi snažej, moc, aby zabíjení bylo hladký a rychlý..dneska už stačí jenom mačkat knoflíky, jako ve výtahu..ale já nemám nikdy dobrej pocit, když jedu ve výtahu. Co kdyby se to najednou utrhlo..." Poněkud smutné drama, které je ale postaveno na citlivém základě a vlastně i romantickém příběhu. "Hlavně, že jsme se zas našli!" ()

dessa

Děkuji České televizi za uvedení tohoto klenotu československé televizní tvorby, v sobotu 30.1.2010 by byla bývala paní Kurandová oslavila 120. narozeniny... Jednoznačná ukázka, že k dokonalosti nepotřebujete spoustu peněz, nákladnou výpravu, mnoho výbuchů, překombinovaný děj plný zvratů... Stačí schopný režisér a dvě herecké ikony, které rozehrají nebývalé drama o seniorské hrdosti a strastech posledních let života. ()

BigBang

Možná kousíček méně slazené by to mohlo být, ale jinak originální umělecké dílo bez výhrad. Film nemá údaje o filmových místech, všechny interiéry a exteriéry jsou krásně zvolené a nasnímané, záběry Kuksu se asi nedají splést. ()

IvonaK

Těžko říct co to vlastně je za žánr. Přesto je to však film s zajímavou myšlenkou a to takovou, že věci se nemůžou plánovat dopředu protože pak se vše vyvine úplně jinak. Ale bylo pěkné že si dva staří lidé k sobě našli cestu. ()

Amonasr

Dojemně smutný a poeticky podaný příběh o osamělosti stáří v mistrovském ztvárnění obou hlavních představitelů. Snímek je obdařený neopakovatelnou atmosférou uměleckého vzepětí 60. let, které se až dosud nepodařilo českému filmu už zopakovat. ()

kurzan

Velice silný příběh, kterému se dá jen těžko něco vytknout. Režisér Moskalyk měl s představiteli velice šťastnou ruku, neboť jak z pana Peška, tak i z paní Kurandové ono nostalgické a posmutnělé lidství přímo sálalo. A propo až se někdy bude hlasovat o nejsmutnější a nejdrsněší film myslím, že tohle by měl být jeden z horkých kandidátů. ()

Pitryx

No tak já nadšení všech rozhodně nesdílím. Dva prolhaní důchodci, kde si někdy každý mele to svoje, a to je vše. Ta pražština mi k té staré paní vůbec neseděla, a hodně mne iritovala. To její „starej člověk“ nebo „choděj“ přímo rvalo uši. Dialogy, na nichž je celý film postaven jsou někdy řádně praštěné, ale zase nazvat děti „teplými“ neskutečně pobavilo. Dvacet ze sta, a to ještě s hodně přimhouřenýma očima. ()