Obitajemyj ostrov. Schvatka

The Inhabited Island 2: Rebellion

Tajomný ostrov 2

Fantasy / Sci-Fi

Rusko, 2009, 103 min

Bližšie info k deju 2. časti filmu: V závere prvej časti filmu "Obydlený ostrov" Maxim Kammerer uteká na tanku so svojim priateľom cez hranicu do neznámych južných pustatín, ktoré majú byť zamorené mutantami, aby našiel pomoc do boja proti vláde "Neznámych otcov", ktorí pomocou vyšieľania žiarenia z vysieľacích veží ovládajú obyvateľstvo. zisťuje však, že sú tu len mestá zničené atomovými zbraňami, v ktorých sotva prežíva pár postihnutých ľudí a od nich nie je možné očakávať žiadnu pomoc. Pokračuje ďalej, aby sa stretol so zástupcami vyspelej "Ostrovnej ríše", ale na palube zničenej bielej ponorky z ostrovnej ríše zisťuje, že ide o rasu krutých bojovníkov, ktorí povraždia všetkých ľudí na každom území, kde sa dostanú a sú horší ako diví mutanti. Dostanú sa do opäť do rúk vojenskej gardy a spolu s ostatnými väzňami, ovplyvnený žiarením z vysieľačov sú nahnaní do tankov, aby sa zúčastnili útoku na susednú krajinu. Zfanatizovaný väzni pod vplyvom žiarenia na tankoch vniknú na územie protivníka, ale celá tanková armáda je zničená atomovou bombou. Maxim zachraňuje svojho priateľa a niektorých ďaľších bojovníkov odboja. Vracajú sa do hlavného mesta, kde sa Maxim rozhodne zničiť centrálu, odkiaľ sa riadi vysieľanie, ktoré ovplyvňuje myseľ bežných obyvateľov, aby ich tým oslobodil od útlaku "Nezmánych otcov". Podarí sa mu ju nakoniec vyhodiť do vzduchu a zničiť, ale ukáže sa, že o jej zničenie nemalo záujem ani vedenie odboja, ktoré chcelo vysieľace veže využiť na vlastné účely, rovnako ako stará vláda. Nakoniec sa ukáže, že človek, ktorý bol jeho hlavný protivník, nie je jeho nepriateľ, ale ďalší prieskumník zo Zeme, ktorý sa už 20 rokov snažil pomáhať miestnym obyvateľom a Maxim svojím konaním, keď nebral do úvahy žiadne iné možnosti a názory, len svoj vlastný, nevedomky zničil celú jeho prácu. Film "Obývaný ostrov" podobne ako iné diela bratov Strugackých, rieši hlavnú otázku, či môže vyspelejšia civilizácia zasahovať do vývoja zaostalejšej civilizácie a usmerňovať a meniť jej vývoj. Je to dobré ale zlé? Poukazujú na to, že ani najlepšie myšlienky a snaha urobiť pre druhých to najlepšie, nemusí mať pre inú civilizáciu, alebo inú kultúru skutočný prospech a zvyčajne vyspelejšia civilizácia zničí tú menej vyspelú civilizáciu, hoci má "tie najlepšie úmysly". Osobne mi vadilo prevedenie filmu. Poznám a mám všetky knihy bratov Strugackých. Žiaľ filmári sa nechali ovplyvniť priveľmi americkým hollywoodským akčným štýlom a z celého diela sa tak vytratila ľudskosť. A neustále sa hlúpo usmievajúci hlavný hrdina, konajúci ako debilný rambo, to je už škoda komentovať.... Nebyť toho, dal by som 4*. Ale pokiaľ sa týka filmových adaptácií diel bratov Strugackých, tak podľa mňa absolútne najhoršie je nemecké spracovanie románu "Je ťěžké být bohem" - Es ist nicht leicht, ein Gott zu sein.(30.4.2009)

• iXtr3m3

Tam kde prvá časť skončila, pokračuje časť druhá. Ruský Neo sa dostáva cez rôzne videoklipové scény z jedného bodu do bodu druhého až to končí zaujímavým finále. Triky fajn, ale ten dej, resp. absencia deja, alebo aspoň jeho nejakej logickej náväznosti. Super, ak čakali, že každý pozná knižnú predlohu a doplní si tisíc chýbajúcich strán, ale takto teda nie. Mrzí to o to viac, že to mohlo byť fakt dobré a ani tie ksichty už neboli tak odpudivé ako v rokoch minulých.(16.9.2017)

Dvojka je teda minimálně o třídu lepší než úděsně nastříhaná a chaoticky poslepovaná jednička. Hlavním vylepšením je přece jen plynulejší tok vyprávění, i když i tady se děj občas posouvá skokovitě, ale není to tak do očí bijící jako v první části. Samotný děj má daleko větší spád a obsahuje více akčních scén, které jsou docela působivé. Určitě povedený je i nečekaný a v podstatě nic neřešící závěr – ale přesně takové konce se mi líbí. Rád bych si přečetl i předlohovou knihu, protože ten příběh sílu má a v knižní podobě bude určitě zajímavější. Co se filmu týče, ten zaujme asi jen otrlé fanoušky sci-fi. „Běžného“ diváka to ale moc bavit nebude, i když... Massarakš!(12.3.2011)

Druhý díl byl o poznání lépe natočený, efekty již nebyly tak velice béčkove, ale stoupli o dvě třídy výše. Herci hráli docela dobře, když vezmu že Rusko filmografii moc nepodporuje. Původně jsem chtěl dát druhému dílu tři, maximálně čtyři hvězdičky. Ale konec, konečná hudba, rozuzlení a vůbec celý konec si to zachránil, a za mě jako prvnímu dílu, plný počet.(6.12.2009)

Výpravné sci-fi natočené podle předlohy geniálních bratrů Strugackých. Film budí dojem že na jeho vyrobení padl snad celý ruský státní rozpočet. Vcelku jednoduchý příběh se odehrává v plasticky ztvárněném a vizuálně nádherném světě působícím jako kříženec Blade Runnera a Chronicles of Riddick. V centru děje je hrdina s vizáží krále diskoték 90. let, který pomocí svých superschopností vede válku jednoho proti všem. Snímek postrádá filosofickou hloubku knihy, je prakticky bez emocí, vyprávění je zmatené - za dobu filmu by mělo uběhnout několik měsíců, přesto se zdá jako kdyby se celý děj odehrál během prodlouženého víkendu. Postavy jsou šablonovité a jednají nepravděpodobně. Fotky hlavního hrdiny nepochybně visí ve spoustě dívčích ložnic po celé matičce Rusi, ale hereckého talentu moc nepobral. I přes všechny výtky se mi film hodně líbil, nejspíš díky předloze a překrásně vykreslenému mimozemskému světu.(25.12.2011)