Obitajemyj ostrov. Schvatka

Inhabited Island: Fight, The

Fantasy / Sci-Fi

Rusko, 2009, 103 min

• TERRORDROME

Väčšina ľudí tu tvrdí že druhý diel je vraj lepší než prvý. Moja chyba bola asi v tom že som videl oba diely v telke hneď za sebou a keď že môj mozog bol už vo chvíli keď začínala dvojka čiastočne paralyzovaný, nijaké zásadné rozdiely som nevidel. Nepremožiteľný ruský geroj s vyzážou anjelika z mikulášskeho programu pokračuje vo svojej snahe zvrhnúť fašistický režim a celkom mu to ide. Ruský film sa samozrejme nemôže obísť bez nejakých tých tankových bitiek, to by sa v hrobe obracali aj tý čo ešte žijú. Okrem toho sa Maxim Turbulence s kolegom pankáčom preletia na hdzavej vzducholodi a uvidia aj dákych mutantov, respektíve plešaté decko bez huby na hojdačke v jaskyni. Istý rozdiel oproti predošlému dielu tu predsa len je, náš superman s červenou hviezdou na čele a kosákom v zadku totiž dostane od spomínaného decka filozofický klystýr ktorý otrasie jeho blonďatou mozgovňou a už sa tak blbo neusmieva. Skrátka si už nie je taký istý tým čo robí a to je istý posun. Každopádne dej opäť zmätene skáče sem a tam a chrlí do diváka kvantá rôznych faktov a odhalení. Keďže som už bol vtedy duchom pomerne mimo ani neviem kto tam komu vlastne vyhlásil vojnu a prečo, ale všetci sa pekne mastili a ako čerešnička prišiel atómový výbuch. Takže ak mám celkovo hodnotiť, v kŕčovitej snahe o epické scifantasy s politicko-filozofickým presahom to bolo hlavne prekombinované až nezmyselné, miestami smiešne a v konečnom dôsledku nepríliš zaujímavé. Massarakš, súdruhovia!(8.10.2012)

Druhý díl byl o poznání lépe natočený, efekty již nebyly tak velice béčkove, ale stoupli o dvě třídy výše. Herci hráli docela dobře, když vezmu že Rusko filmografii moc nepodporuje. Původně jsem chtěl dát druhému dílu tři, maximálně čtyři hvězdičky. Ale konec, konečná hudba, rozuzlení a vůbec celý konec si to zachránil, a za mě jako prvnímu dílu, plný počet.(6.12.2009)

Bližšie info k deju 2. časti filmu: V závere prvej časti filmu "Obydlený ostrov" Maxim Kammerer uteká na tanku so svojim priateľom cez hranicu do neznámych južných pustatín, ktoré majú byť zamorené mutantami, aby našiel pomoc do boja proti vláde "Neznámych otcov", ktorí pomocou vyšieľania žiarenia z vysieľacích veží ovládajú obyvateľstvo. zisťuje však, že sú tu len mestá zničené atomovými zbraňami, v ktorých sotva prežíva pár postihnutých ľudí a od nich nie je možné očakávať žiadnu pomoc. Pokračuje ďalej, aby sa stretol so zástupcami vyspelej "Ostrovnej ríše", ale na palube zničenej bielej ponorky z ostrovnej ríše zisťuje, že ide o rasu krutých bojovníkov, ktorí povraždia všetkých ľudí na každom území, kde sa dostanú a sú horší ako diví mutanti. Dostanú sa do opäť do rúk vojenskej gardy a spolu s ostatnými väzňami, ovplyvnený žiarením z vysieľačov sú nahnaní do tankov, aby sa zúčastnili útoku na susednú krajinu. Zfanatizovaný väzni pod vplyvom žiarenia na tankoch vniknú na územie protivníka, ale celá tanková armáda je zničená atomovou bombou. Maxim zachraňuje svojho priateľa a niektorých ďaľších bojovníkov odboja. Vracajú sa do hlavného mesta, kde sa Maxim rozhodne zničiť centrálu, odkiaľ sa riadi vysieľanie, ktoré ovplyvňuje myseľ bežných obyvateľov, aby ich tým oslobodil od útlaku "Nezmánych otcov". Podarí sa mu ju nakoniec vyhodiť do vzduchu a zničiť, ale ukáže sa, že o jej zničenie nemalo záujem ani vedenie odboja, ktoré chcelo vysieľace veže využiť na vlastné účely, rovnako ako stará vláda. Nakoniec sa ukáže, že človek, ktorý bol jeho hlavný protivník, nie je jeho nepriateľ, ale ďalší prieskumník zo Zeme, ktorý sa už 20 rokov snažil pomáhať miestnym obyvateľom a Maxim svojím konaním, keď nebral do úvahy žiadne iné možnosti a názory, len svoj vlastný, nevedomky zničil celú jeho prácu. Film "Obývaný ostrov" podobne ako iné diela bratov Strugackých, rieši hlavnú otázku, či môže vyspelejšia civilizácia zasahovať do vývoja zaostalejšej civilizácie a usmerňovať a meniť jej vývoj. Je to dobré ale zlé? Poukazujú na to, že ani najlepšie myšlienky a snaha urobiť pre druhých to najlepšie, nemusí mať pre inú civilizáciu, alebo inú kultúru skutočný prospech a zvyčajne vyspelejšia civilizácia zničí tú menej vyspelú civilizáciu, hoci má "tie najlepšie úmysly". Osobne mi vadilo prevedenie filmu. Poznám a mám všetky knihy bratov Strugackých. Žiaľ filmári sa nechali ovplyvniť priveľmi americkým hollywoodským akčným štýlom a z celého diela sa tak vytratila ľudskosť. A neustále sa hlúpo usmievajúci hlavný hrdina, konajúci ako debilný rambo, to je už škoda komentovať.... Nebyť toho, dal by som 4*. Ale pokiaľ sa týka filmových adaptácií diel bratov Strugackých, tak podľa mňa absolútne najhoršie je nemecké spracovanie románu "Je ťěžké být bohem" - Es ist nicht leicht, ein Gott zu sein.(30.4.2009)

V této části se náš heroický a neustále přiblble se usmívající hrdina dozví, jaká je vlastně naivka, která chce dosáhnout míru a rovnoprávnosti pro všechny a když toho dosáhne, tak vlasně neví jak dál. Kdyby tam hrál nějakej drsněji a syrověji vypadající herec a nebýt sem tam díry v příběhu, hodnocení mohlo jít výše. Škoda..(21.9.2009)

Dokončení prvního dílu jde v mnohém ve stopách svého mladšího bratříčka, ale i tak se zde člověk cítí nějak domácněji protože už částečně ví o co jde. Jak už název napovídá tenhle díl je o něco akčnější, ale vůbec to nevadí. Bohužel i u tohoto filmu není vysvětleno všechno a na závěr máte pocit, že jste byli o mnohé informace ošizeni (tak třeba co se stalo s otcem to nikdo nevysvětlil skoda). Přesto jsou to jenom vrásky na jinak docela solidním scifi u kterého mě ještě docela překvapil konec.(1.9.2009)