Obitajemyj ostrov. Schvatka

The Inhabited Island 2: Rebellion

Tajomný ostrov 2

Fantasy / Sci-Fi

Rusko, 2009, 103 min

Maxim Kammerer ako ozajstný bádateľ zaraz objavil v novom svete sestru prvého mimozemšťana, ktorého spoznal a ako inak, hneď sa blýskalo na veľkú lásku. Ako správny výskumník sa rovno nechal najať do gardy a potom sa stať v rýchlom slede dezertérom, mŕtvolou, vyhnancom, teroristom, galejníkom, prieskumníkom, hrdinom, vodcom... aby čo najrýchlejšie preskúmal všetky stránky veci... a po relatívne sterilnom prvom dieli je to už väčšia zábava pre všetkých zúčastnených vrátane divákov, pričom konečne postretol a vzbudil aj nejaké emócie, napätie a útržky problematizujúceho filozofického podtextu, ktorý je jadrom Maxima literárneho.(27.6.2011)

Druhý díl byl o poznání lépe natočený, efekty již nebyly tak velice béčkove, ale stoupli o dvě třídy výše. Herci hráli docela dobře, když vezmu že Rusko filmografii moc nepodporuje. Původně jsem chtěl dát druhému dílu tři, maximálně čtyři hvězdičky. Ale konec, konečná hudba, rozuzlení a vůbec celý konec si to zachránil, a za mě jako prvnímu dílu, plný počet.(6.12.2009)

Výpravné sci-fi natočené podle předlohy geniálních bratrů Strugackých. Film budí dojem že na jeho vyrobení padl snad celý ruský státní rozpočet. Vcelku jednoduchý příběh se odehrává v plasticky ztvárněném a vizuálně nádherném světě působícím jako kříženec Blade Runnera a Chronicles of Riddick. V centru děje je hrdina s vizáží krále diskoték 90. let, který pomocí svých superschopností vede válku jednoho proti všem. Snímek postrádá filosofickou hloubku knihy, je prakticky bez emocí, vyprávění je zmatené - za dobu filmu by mělo uběhnout několik měsíců, přesto se zdá jako kdyby se celý děj odehrál během prodlouženého víkendu. Postavy jsou šablonovité a jednají nepravděpodobně. Fotky hlavního hrdiny nepochybně visí ve spoustě dívčích ložnic po celé matičce Rusi, ale hereckého talentu moc nepobral. I přes všechny výtky se mi film hodně líbil, nejspíš díky předloze a překrásně vykreslenému mimozemskému světu.(25.12.2011)

• iXtr3m3

Tam kde prvá časť skončila, pokračuje časť druhá. Ruský Neo sa dostáva cez rôzne videoklipové scény z jedného bodu do bodu druhého až to končí zaujímavým finále. Triky fajn, ale ten dej, resp. absencia deja, alebo aspoň jeho nejakej logickej náväznosti. Super, ak čakali, že každý pozná knižnú predlohu a doplní si tisíc chýbajúcich strán, ale takto teda nie. Mrzí to o to viac, že to mohlo byť fakt dobré a ani tie ksichty už neboli tak odpudivé ako v rokoch minulých.(16.9.2017)

Dokončení prvního dílu jde v mnohém ve stopách svého mladšího bratříčka, ale i tak se zde člověk cítí nějak domácněji protože už částečně ví o co jde. Jak už název napovídá tenhle díl je o něco akčnější, ale vůbec to nevadí. Bohužel i u tohoto filmu není vysvětleno všechno a na závěr máte pocit, že jste byli o mnohé informace ošizeni (tak třeba co se stalo s otcem to nikdo nevysvětlil skoda). Přesto jsou to jenom vrásky na jinak docela solidním scifi u kterého mě ještě docela překvapil konec.(1.9.2009)