Obitajemyj ostrov. Schvatka

Tajomný ostrov 2

Fantasy / Sci-Fi

Rusko, 2009, 103 min

• iXtr3m3

Tam kde prvá časť skončila, pokračuje časť druhá. Ruský Neo sa dostáva cez rôzne videoklipové scény z jedného bodu do bodu druhého až to končí zaujímavým finále. Triky fajn, ale ten dej, resp. absencia deja, alebo aspoň jeho nejakej logickej náväznosti. Super, ak čakali, že každý pozná knižnú predlohu a doplní si tisíc chýbajúcich strán, ale takto teda nie. Mrzí to o to viac, že to mohlo byť fakt dobré a ani tie ksichty už neboli tak odpudivé ako v rokoch minulých.(16.9.2017)

Ďalší pokus o ruský MATRIX. Potenciál neuveriteľný. Hlavný hrdina príliš brčkavý, herecké výkony (možno zámerne) ukričané. Akcia pôsobivá. Románová predloha je však zjavne príliš košatá, čo filmu podráža nohy a rozbíja ho na priveľa odbočiek a priveľa postáv. Ja som film videl na jeden záťah (teda aj s Tajomným ostrovom 1), kedže ide o jeden mega príbeh. Na rozdiel od takého MATRIX RELOADED si myslým, že preušenie v polovici dosť filmu škodí (nie keždý však zvládne 220 min.). Finále má skvelo nadhodený konflikt hrdinstva a despotizmu. Keby sa to osekalo a tvorcovia sa sústredili len na pár akcií bola by to pecka aj napriek "ruskému herectvu"...(16.12.2012)

• TERRORDROME

Väčšina ľudí tu tvrdí že druhý diel je vraj lepší než prvý. Moja chyba bola asi v tom že som videl oba diely v telke hneď za sebou a keď že môj mozog bol už vo chvíli keď začínala dvojka čiastočne paralyzovaný, nijaké zásadné rozdiely som nevidel. Nepremožiteľný ruský geroj s vyzážou anjelika z mikulášskeho programu pokračuje vo svojej snahe zvrhnúť fašistický režim a celkom mu to ide. Ruský film sa samozrejme nemôže obísť bez nejakých tých tankových bitiek, to by sa v hrobe obracali aj tý čo ešte žijú. Okrem toho sa Maxim Turbulence s kolegom pankáčom preletia na hdzavej vzducholodi a uvidia aj dákych mutantov, respektíve plešaté decko bez huby na hojdačke v jaskyni. Istý rozdiel oproti predošlému dielu tu predsa len je, náš superman s červenou hviezdou na čele a kosákom v zadku totiž dostane od spomínaného decka filozofický klystýr ktorý otrasie jeho blonďatou mozgovňou a už sa tak blbo neusmieva. Skrátka si už nie je taký istý tým čo robí a to je istý posun. Každopádne dej opäť zmätene skáče sem a tam a chrlí do diváka kvantá rôznych faktov a odhalení. Keďže som už bol vtedy duchom pomerne mimo ani neviem kto tam komu vlastne vyhlásil vojnu a prečo, ale všetci sa pekne mastili a ako čerešnička prišiel atómový výbuch. Takže ak mám celkovo hodnotiť, v kŕčovitej snahe o epické scifantasy s politicko-filozofickým presahom to bolo hlavne prekombinované až nezmyselné, miestami smiešne a v konečnom dôsledku nepríliš zaujímavé. Massarakš, súdruhovia!(8.10.2012)

Výpravné sci-fi natočené podle předlohy geniálních bratrů Strugackých. Film budí dojem, že na jeho vyrobení padl snad celý ruský státní rozpočet. Vcelku jednoduchý příběh se odehrává v plasticky ztvárněném a vizuálně nádherném světě působícím jako kříženec Blade Runnera a Chronicles of Riddick. V centru děje je hrdina s vizáží krále diskoték 90. let, který pomocí svých superschopností vede válku jednoho proti všem. Snímek postrádá filosofickou hloubku knihy a je prakticky bez emocí. Vyprávění je zmatené - za dobu filmu by mělo uběhnout několik měsíců, přesto se zdá jako kdyby se celý děj odehrál během prodlouženého víkendu. Postavy jsou šablonovité a jednají nepravděpodobně. Fotky hlavního hrdiny nepochybně visí ve spoustě dívčích ložnic po celé matičce Rusi, ale hereckého talentu moc nepobral. I přes všechny výtky se mi film hodně líbil, nejspíš díky předloze a překrásně vykreslenému mimozemskému světu.(25.12.2011)

Maxim Kammerer ako ozajstný bádateľ zaraz objavil v novom svete sestru prvého mimozemšťana, ktorého spoznal a ako inak, hneď sa blýskalo na veľkú lásku. Ako správny výskumník sa rovno nechal najať do gardy a potom sa stať v rýchlom slede dezertérom, mŕtvolou, vyhnancom, teroristom, galejníkom, prieskumníkom, hrdinom, vodcom... aby čo najrýchlejšie preskúmal všetky stránky veci... a po relatívne sterilnom prvom dieli je to už väčšia zábava pre všetkých zúčastnených vrátane divákov, pričom konečne postretol a vzbudil aj nejaké emócie, napätie a útržky problematizujúceho filozofického podtextu, ktorý je jadrom Maxima literárneho.(27.6.2011)