Rok 2157. Ruský vesmírny letec Maxim Kammerer (VASILIJ STEPANOV) vyrastal na Zemi, kde ľudia už dávno porazili choroby a hladomor, kde neexistujú žiadne vojny, terorizmus a človek rozvíja netušené možnosti ukryté v svojom materiálnom tele. Maxim po dvadsiatich rokoch medzigalaktických letov stroskotá na vzdialenej obývateľnej planéte Sarakš. Po havárii kozmickej lode Maxim nemá nádej vrátiť sa domov na Zem. Na planéte Sarakš pôsobí ako smiešny cudzinec, objavujúci neznámy svet, ktorý sa stal jeho domovom. A je ním poriadne šokovaný. Všade vládne prísny vojenský režim so sadistickými lídrami na čele. Totalitný politický režim neustále kontroluje obyvateľov na každom kroku a väzní ich vďaka všadeprítomnému signálu, ovládajúcemu ich mozgy. Sarakšom neobmedzene vládnu Neznámi Otcovia – pätica anonymných a absolútnych pánov tohto sveta. Vedomie obyvateľov manipulujú špeciálnymi žiaričmi, ktoré chrlia do ľudských mozgov nemilosrdnú ideológiu. Toto neviditeľné žiarenie spôsobí, že ľudia uveria každej myšlienke a pri veľkej intenzite pôsobí ako mučiaci nástroj - každého paralyzuje v záchvatoch pekelných bolesti. Je to dokonalý nástroj moci a mučenia. Pozemšťan Maxim je však proti žiareniu výnimočne odolný, jednoducho naňho nepôsobí. Tento fakt vyvolá poplach vo vládnych kruhoch a v pätách má hneď dvoch nepriateľov - Umnika, inteletuála, ktorý je štátnym prokurátorom a Cudzinca, tajomnú postavu, ktorá má blízko k vládnej päťke Otcov. Maxim spozná priateľa Guya Baala (PETR FEDOROV) a zamiluje sa do jeho sestry Rady (JULIA SNIGIROVÁ). Ak chce Max prežiť a pomôcť svojej láske aj priateľovi, musí zničiť celý rozsiahly systém žiaričov. Vzbúri sa a koná. V ukradnutom tanku prerazí vojenské kordóny a vyrazí za hranice známeho sveta, aby tam získal spojencov. Koho presvedčí, aby sa pridal na jeho stranu? Mutantov? Púštnych barbarov či námorníkov z ponorky White, poslov ostrovného impéria? Len tajomný pútnik sa pokúsi Maxima zastaviť, pretože vie, aké dôsledky môže mať jeho vzbura proti režimu. Ale to sa už blíži posledný boj, ktorý o všetkom rozhodne... (oficiální text distributora)

spawnxp

Prvnímu dílu jsem dal 4 body, tak druhýmu jsem chtěl taky, že jo, ale pár zklamání bylo výraznejch: bílá ponorka zvenku skvělá, ale vevnitř, kde jsme se měli dozvědět o genocidním režimu ostrovní říše dost slabý. Nebo čaroděj, tak za toho bod dolu, to mě fakt votrávili. Vůbec nevyužitej let poslední existující létající pevnosti na planetě. Zase papírový tanky, jak v prvním díle. A tak dál (atomovou válku taky vodflákli). Nicméně nejlepší a naprosto v intencích předlohy byl Poutník (Aleksej Serebrjakov) a Zef (Sergej Garmash špičkově kriminálnicky namaskovanej k nepoznání). Škoda námětu. ()

Reketrebn_

Především bych chtěla podotknout jak je smutné, že tenhle film i jeho první díl prakticky nikdo z českého publika nepochopil. A možná je na vině nejpíš to, že nikdo nečetl předlohu a není schopen tak vidět i základní jádro toho proč ten film je takový jaký je. Většinovým publikem je vnímán jako "ruský pokus o americké sci-fi" a přitom je to naprostý opak. Je to naprosto perfektní zpracování už tak úžasné literární předlohy a herecké obsazení je také naprosto perfektní. Je neuvěřitelná škoda, že nikdo nevidí jak perfektní je hlavní hrdina a jak skvěle zapadá do svého knižního popisu. Je přesně takový jaký má být člověk budoucnosti být v tom světě, ve kterém se celý dej odehrává - zářivý, dokonalý, nadřazený, přátelský, dobrý, nezná zlé úmysly a jeho tělesné schopnosti jsou již nadřazené a geneticky vyšlechtěné k odolnosti vůči nemocem i zraněním. Paradoxně pouhý model a v podstatě neherec perfektně ztvárnil Maxima. A nemluvě o dokonale zvládnuté podobě společnosti na planetě Massarakš, která je jako vždy odrazem naší reálné v přítomnosti. A poenta celého příběhu je tak ironická a vlastně vtipná, že převrací celý děj na úplně jiný význam. Tohle není žádný akční sci-fi film, i když jsou i tyhle prvky skvěle zvládnuté, ale je to podnět k zamyšlení a přehodnocení vlastních činů a motivů. Ale samozřejmě, že se od široké veřejnosti nedá očekávat, že tohle pochopí. Ovšem jsem ráda, že Rusko koupilo veškerá práva na filmy podle předloh Strugatských a nikdy se tak z nich nestanou americké bijáky postrádající tu specifickou atmosféru a humor. Rusko je nadanou filmovou velmocí, která chytře ponechává své filmy i jen pro ruské publikum. ()

cernymotyl

O něco málo slabší než první díl. Chvílemi značně nepřehledné, nelogické a útržkovité. Celkovému hodnocení nepomohla ani částečně odhalená pointa. Otázek zbylo mnoho. ()

numan

Massarakš, dvojka je lepší, než jednička! Možná že kdyby byla trojka, byla by to konečně fakt bomba. Pokud ovšem akceptujete to, že ruský geroj prostě musí být hyperkrásný blonďák, Ivánek 2k9. Před filmy o totalitě (ať už politické nebo mediální) a manipulaci s myšlením lidí mám hluboký respekt, jsou totiž moooc potřebný. Lidi strašně rychle zapomínaj.... ()

BaseDallas

Keďže koncepčne ide vlastne o dvojdielny film, komentovať osobitne nemá zmysel. Nuo, výprava, vizuál veľmi slušné, sci-fi ujde, aj keď by som očakával viac rozdielny svet. No príbeh je ťažko pochopiteľný, Mak je zvláštna postava, o ktorej nevieme prakticky nič. A to takmer stavia celý výtvor do pozície zbytočných filmov. Škoda. ()

Kyblik78

AKo som už písal pri prvej časti, velmi zaujímavý film. Hrdina vo filme veľakrát koná dobro, no nakoniec zistí, že to až tak OK nebolo. Lebo sa na to díval len z jednej strany, tak ako ho ovplyvnilo okolie.Dobrý film. ()

NerdNop

Všichni výrobci čistících prostředků pozor, hlavní hrdina objevil nový prací prostředek! Jinak si totiž nedokážu vysvětlit jeho věčně čistý červený overal. Ale teď vážně. Na stávající ruskou filmovou produkci jsem byl velmi hodně potěšen. Po těch masách amerických vlasteneckých filmů jsem si velmi rád poslech krásný ruský jazyk a při tom shlédl dva velmi pěkné Sci-Fi. Opravdu krásná podívaná. Za mě určitě 5*. ()

goauld

Tak druhé dějství je o poznání lépe natočený. Maximovi zřejmě "někdo" stačil vysvětlit, že svý culení se všemu a všem není zrovna nejlepší vizitka a tudíž se trochu dal do sebe a občas se i "nasere" :-) Co se týče děje, taktéž je zde posun k lepšímu. Bohužel je, ale vidět, že to točili sověti... Mohutná tanková výprava jako by z oka vypadla Karpatko-Dukelské operaci ;-) Je vidět, že v tomto se sověti doslova vyžili :-) Jinak co se týče provedení a visuálu - je to silná konkurence Hollywodským studiím... opět vinikající. Taktéž ubylo i "milostných vat", tudíž film příjemně odsýpal a divák se prakticky neměl čas nudit (rozumněj - navštěvovat jamu zachodowu :-). Opět se zde používalo "univerzální klení - Massaraks" (což vůbec nebylo po celý ten čas vysvětleno a dokonce i Maxim jej pak automaticky převzal do svého "slušnáckého" slovníku. Rozuzlení nebylo vůbec špatné a dokonce i postava "Poutníka" nebyla do poslední chvíle jednoznačná.... Každopádně mi opět vadilo to, že se tvůrci šli tak trochu na to "od lesa".... Mladík místo učení si jen tak lítá raketkou po vesmíru, někde stroskotá a klidně si "vyjde na špacír" jen tak v triku a šortkách (to, že by třeba tam bylo jiné složení atmosféry se samozřejmě neřeší - to není přece podstatné,ne?? :-)) , celá planeta má jednotný jazyk , všichni se s ním pomalu hnedle skamaráděj, co chvíli se u něj projevují "nadpřirozené" vlastnosti, vůbec se tu neřeší případný návrat na Zem...apod. Zkrátka takový "user friendly" styl ;-) Díky tomu nedávám plný počet bodou.... tohle holt není dotažený do konce. ()

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

19.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras… (více)